Jump to content



Επιλογη extra μνημης Ram


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Εχω δει διαφορα θεματα, απλα κανενα δε καλυψε την ερωτηση μου ,γι'αυτο ελπιζω να μη σπαταλω πολυτιμο χρονο-χωρο στο φορουμ!

Εχω (ακομη) το συστημα της περιγραφης μου, το οποιο κατα τα τελη του ετους θα αλλαξει σε

mobo Asrock z97 pro4 , intel i5 4440 ή 4670 (εξαρταται το μπατζετ την περιοδο των εορτων) και το κουτακι ειναι καθ'οδον (το nse-400 kkn1 της coolermaster).

Η ερωτηση μου εχει να κανει με την επιλογη extra 4gb ram που θελω να βαλω.

Εχω την Corsair value ddr3 1333 (2x2gb). Βρηκα λοιπον την ιδια ( CORSAIR CMV4GX3M2A1333C9 VALUE SELECT DDR3 4GB (2X2GB) PC3-10666 (1333MHZ) DUAL CHANNEL KIT - ) και θα κρατησω την υπαρχουσα + τα εξτρα 4 που θα βαλω. Θα υπαρχει κανενα προβλημα στη νεα μητρικη (πχ ασυμβατοτητα) και τι θα πρεπει να ρυθμισω; Ειναι ορθη η επιλογη να παρω ακριβως ιδια μνημη φανταζομαι,ετσι; Γιατι οκ, μπορει τα 1600 Mhz να ειναι κοντα σε τιμη, αλλα ποιο το νοημα εφοσον εχω μνημες 1333Mhz ; Σιγουρα θα μου προτεινε κανεις να βαλω νεες , απλα ειναι υπερβολικα περιορισμενο το μπατζετ και δε ξερω απο που πρεπει να κοψω/ραψω.

Eπιπλεον, θα ηταν σοφοτερο να αγορασω τωρα τη μνημη, να την χρησιμοποιησω και στο υπαρχον μηχανημα; Υστερα θα υπαρχει μονο το μπατζετ για τη μητρικη και αναμενεται το υπολοιπο για τον επεξεργαστη καπου κοντα στις γιορτες.

Ευχαριστω για την οποια απαντηση! :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Εχω δει διαφορα θεματα, απλα κανενα δε καλυψε την ερωτηση μου ,γι'αυτο ελπιζω να μη σπαταλω πολυτιμο χρονο-χωρο στο φορουμ!

Εχω (ακομη) το συστημα της περιγραφης μου, το οποιο κατα τα τελη του ετους θα αλλαξει σε

mobo Asrock z97 pro4 , intel i5 4440 ή 4670 (εξαρταται το μπατζετ την περιοδο των εορτων) και το κουτακι ειναι καθ'οδον (το nse-400 kkn1 της coolermaster).

Η ερωτηση μου εχει να κανει με την επιλογη extra 4gb ram που θελω να βαλω.

Εχω την Corsair value ddr3 1333 (2x2gb). Βρηκα λοιπον την ιδια ( CORSAIR CMV4GX3M2A1333C9 VALUE SELECT DDR3 4GB (2X2GB) PC3-10666 (1333MHZ) DUAL CHANNEL KIT - ) και θα κρατησω την υπαρχουσα + τα εξτρα 4 που θα βαλω. Θα υπαρχει κανενα προβλημα στη νεα μητρικη (πχ ασυμβατοτητα) και τι θα πρεπει να ρυθμισω; Ειναι ορθη η επιλογη να παρω ακριβως ιδια μνημη φανταζομαι,ετσι; Γιατι οκ, μπορει τα 1600 Mhz να ειναι κοντα σε τιμη, αλλα ποιο το νοημα εφοσον εχω μνημες 1333Mhz ; Σιγουρα θα μου προτεινε κανεις να βαλω νεες , απλα ειναι υπερβολικα περιορισμενο το μπατζετ και δε ξερω απο που πρεπει να κοψω/ραψω.

Eπιπλεον, θα ηταν σοφοτερο να αγορασω τωρα τη μνημη, να την χρησιμοποιησω και στο υπαρχον μηχανημα; Υστερα θα υπαρχει μονο το μπατζετ για τη μητρικη και αναμενεται το υπολοιπο για τον επεξεργαστη καπου κοντα στις γιορτες.

Ευχαριστω για την οποια απαντηση! :dirol:

Εγώ σου προτείνω να πάρεις τις 1600MHz με στόχο ότι μπορεί μετά από καιρό να θες να τις αλλάξεις, πιο εύκολα θα τις πουλήσεις αν είναι στα 1600 παρά στα 1333...

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκοπο να το κρατησω αρκετο καιρο το μηχανηματακι (οσο καιρο ειχα και αυτο). Δε καιγομαι να πουλησω τις μνημες. (τα υπολοιπα που εχω εχουν ηδη υποψηφιο)

Αλλα αν παρω τωρα 1600Mhz με αυτες που εχω στα 1333 , δε χανω σε αποδοση; Ειτε σε αυτο ειτε στο νεο μηχανημα; Δεν το γνωριζω 100% γι'αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκοπο να το κρατησω αρκετο καιρο το μηχανηματακι (οσο καιρο ειχα και αυτο). Δε καιγομαι να πουλησω τις μνημες. (τα υπολοιπα που εχω εχουν ηδη υποψηφιο)

Αλλα αν παρω τωρα 1600Mhz με αυτες που εχω στα 1333 , δε χανω σε αποδοση; Ειτε σε αυτο ειτε στο νεο μηχανημα; Δεν το γνωριζω 100% γι'αυτο ρωταω.

Απλά οι νέες μνήμες θα δουλεύουν στην ταχύτητα των παλιών. Δεν θα τις εκμεταλλεύεσαι στο 100% των δυνατοτήτων τους. Δεν θα χάσεις πάντως κάτι σε σχέση με αυτό που έχεις ήδη. Στην χειρότερη πουλάς μετά από καιρό τις παλιές των 1333 και παίρνεις άλλες των 1600 για να κάνουν παρέα σε αυτές που θα έχεις ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο το σκεπτικο , απλα δε ξερω αν θα εχει περιπτωση ασυμβατοτητας. Τιθεται τετοιο ζητημα; (δηλαδη να δουλευουν τουλαχιστον σωστα οι παλιες με τις νεες). Αν μπορω να το κανω τοτε να παω σε 1600.

Παραδειγμα http://www.e-shop.gr/corsair-cmz4gx3m2a1600c9b-vengeance-4gb-2x2gb-pc3-12800-dual-channel-kit-blue-p-PER.549325 . Δε βλεπω value στα 1600

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Σωστο το σκεπτικο , απλα δε ξερω αν θα εχει περιπτωση ασυμβατοτητας. Τιθεται τετοιο ζητημα; (δηλαδη να δουλευουν τουλαχιστον σωστα οι παλιες με τις νεες). Αν μπορω να το κανω τοτε να παω σε 1600.

Παραδειγμα CORSAIR CMZ4GX3M2A1600C9B VENGEANCE 4GB (2X2GB) PC3-12800 DUAL CHANNEL KIT BLUE - . Δε βλεπω value στα 1600

Υπερβολικά απίθανο να έχεις θέμα ασυμβατότητας! Χτύπα ότι καλύτερο βρεις στα λεφτά που είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις!

Link to comment
Share on other sites

Για μνημες εως 50ρικο. Τοσο ημουν προετοιμασμενος μιας και εχουν ακριβηνει εδω και καμποσο καιρο και η τιμη τους ανεβοκατεβαινει συνεχεια. Και το eshop στις μνημες εχει best τιμες. Προτεινεις να παρω πρωτα τις μνημες και να περιμενω να παρω τελευταια μητρικη/επεξεργαστη, ή το αντιστροφο;

Link to comment
Share on other sites

Για μνημες εως 50ρικο. Τοσο ημουν προετοιμασμενος μιας και εχουν ακριβηνει εδω και καμποσο καιρο και η τιμη τους ανεβοκατεβαινει συνεχεια. Και το eshop στις μνημες εχει best τιμες. Προτεινεις να παρω πρωτα τις μνημες και να περιμενω να παρω τελευταια μητρικη/επεξεργαστη, ή το αντιστροφο;

Τις μνήμες μπορείς να τις βάλεις και τώρα στο σύστημα που έχεις ήδη. Την μητρική και να την πάρεις δεν έχει νόημα. Εκτός αν μπορείς να πάρεις CPU/MB με την μία τώρα. Είναι άλλο όμως το επίπεδο των χρημάτων για την μία δαπάνη σε σχέση με την άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Κατοπιν συζητησεως μαλλον θα παρθουν mobo/μνημη τελη αυτου του μηνα και τελη του αλλου θα αγοαραστει ο επεξεργαστης. Οποτε θα μπορω να χρησιμοποιησω για 1 τουλαχιστον μηνα τη μνημη και να βγαλω και τα συμπερασματα μου.

Μαλλον θα σε ακουσω και θα παω προς τις vengeance (εχει και η κοπελα μου τις κοκκινες 8gb 1600 αλλα σε υπολογιστη με 770gtx και i7 4770K πανω-δουλευει βιντεο-φωτοσοπ πολυ αλλα παιζει και games :p ). Τροφοδοτικο μενω με το υπαρχον (μεχρι να "πεθανει") ωστε να εχω χρονο να ξοδεψω για τροφοδοτικο λιγο αργοτερα (νωρις το 15). Εχει αποδειχτει σκυλι το ατιμο. 4,5 χρονια ουτε "κιχ" δεν εβγαλε! Ευχαριστω για την βοηθεια!! Οποιος αλλος εχει κατι να προτεινει ας το κανει ! :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι να βάλεις στο μέλλον καινούρια στικάκια στα 1600MHz για να κάνουν παρέα σ'αυτά που θα αγοράσεις τώρα... καλύτερα δώστα μια και καλή για τετράδα στα 1600MHz να ξέρεις ότι θα είναι και συμβατές μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι να βάλεις στο μέλλον καινούρια στικάκια στα 1600MHz για να κάνουν παρέα σ'αυτά που θα αγοράσεις τώρα... καλύτερα δώστα μια και καλή για τετράδα στα 1600MHz να ξέρεις ότι θα είναι και συμβατές μεταξύ τους.

Βασικά ούτε αυτό σε συμφέρει. Πάρε πρώτα την καινούρια mobo και βάζεις 2x4GB...

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα σκεφτει και αυτο που λες. Ειναι +30-40€ πανω απο τον προυπολογισμο αλλα ισως να αξιζει η αναμονη λιγο παραπανω;

2Χ4GB δουλευει καλυτερα απο 4Χ2gb?

EDIT : G.SKILL F3-2400C10D-8GTX 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-19200 2400MHZ TRIDENTX DUAL CHANNEL KIT -

τι παιζει με αυτες και ειναι τοσο φτηνες (περα απο τα crazy sundays) ...

Έγινε επεξεργασία από felix
Συνεχόμενες απαντήσεις..κουμπάκι-->"Διόρθωση"
Link to comment
Share on other sites

Έχω τις ίδιες σχεδόν, σε CL9, αυτές που έχεις στο λινκ είναι από όσο θυμάμαι single-sided με Hynix ΙC's και δεν ανεβάζουν πολύ συχνότητα.

Eπίσης τις δικές μου όταν ήταν φρέσκιες στην αγορά, Ελλάδα τις είχαν 130 νομίζω και τις είχα πάρει από memoryC στα 95-100 αν θυμάμαι καλά.

Λογική τιμή είναι για τις CL10 τα 82€ πλέον, νομίζω.

Σχετικά με το προηγούμενο ερώτημα, όσο λιγότερα κανάλια έχεις κατειλλημένα, ίσως τόσο πιο ξεκούραστα θα λειτουργέι ο επεξεργαστής σου.

Γενικά καλύτερα τα 2x4GB παρά τα 4x2GB.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Απλως ψαχνω καποιο κιτ πλεον στα 1600 για να το βαλω οταν παρω και την καινουρια mobo/cpu και εχω στα υπ'οψιν μου καποιες,απλως θα ημουν ανοιχτος σε προτασεις :) δε βρισκω νοημα να παρω Κιτ στα 2400. Θα ειμαι με τον 4440 για cpu και mobo την Ζ97 pro4 της asrock.

G.SKILL F3-12800CL9D-8GBRL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 RIPJAWS DUAL CHANNEL KIT -

CORSAIR CMZ8GX3M2A1600C9B VENGEANCE 8GB (2X4GB) PC3-12800 DUAL CHANNEL KIT BLUE -

Ενδεικτικα ειμαι αναμεσα σε αυτες. Οτιδηποτε καλο υπαρχει εως 90€ ως προταση θα με βοηθουσε τα μεγιστα!

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον λινκ αλλα δε βγαζω ακρη. Δε μπορει να λεει για 8GB μνημες και ο κωδικος να ειναι απο 32GB. Κατι δε διαβαζω σωστα ισως. Δε γινεται να μην ειναι ουτε μια συμβατη απο αυτες στο price range μου... Και δε κοιταζω καν τις kingston απο μενα εχει φαει Χ (λογω κακης εμπειριας). Κοιταζω gskill,corsair. Κοιτουσα και crucial αλλα δεν υπαρχουν στη λιστα. Enlighten me sir!

Edit: Mαλλον εγω κανω καποιο λαθακι στο πως διαβαζω τους κωδικους. Οι αντιστοιχοι στα 8GB πρεπει να ειναι συμβατοι κανονικα.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εαν googlαρεις τους κωδικους θα καταλαβεις τι γινεται. πχ η corsair CMD32GX3M4A1600C10 ειναι ΚΙΤ με 4Χ8GB στικακια.

τσαμπα παντως αγχωνεσαι, παρε οποια 1600 cl9 μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω μεχρι 90-95€ οποιοδηποτε kit απο Corsair G.skill και ειχα υποψιν και ADATA XPG που ειχα ακουσει καλα λογια. Τσαμπα αγχωνομαι οπως ειπες και εσυ!! Θα κανω την καλυτερη δυνατη αναζητηση για να μη σας ζαλιζω αλλο παιδια!

Το κλικ μου εκανε αυτη η μνημη τελικα.

Απλα αναρρωτιεμαι αν μπορω να ψωνισω απο εδω μιας και η διαφορα ειναι αρκετη στην τιμη.

Έγινε επεξεργασία από felix
Συνεχόμενες απαντήσεις..κουμπάκι-->"Διόρθωση", είπαμε
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα σκεφτει και αυτο που λες. Ειναι +30-40€ πανω απο τον προυπολογισμο αλλα ισως να αξιζει η αναμονη λιγο παραπανω;

2Χ4GB δουλευει καλυτερα απο 4Χ2gb?

Έτσι και δουλέψουν οι 4x2GB δε θα καταλάβεις διαφορά σε σχέση με τις 2x4GB, εκτός αν έχεις κάνει overclocking. Γενικότερα, τα πλεονεκτήματα είναι ότι με 2 dimmάκια θα δουλεύει πιο ξεκούραστα ο IMC του επεξεργαστή και ότι τα 4GB στικάκια έχουν μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης. Και επειδή είναι ευκολότερο να ταιριάξεις 2 στικάκια, παρά 4, συνήθως είναι και φθηνότερα.

Στα 90 ευρώ που κοιτάς, εδώ είσαι: G.SKILL F3-2133C9D-8GAB 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-17000 2133MHZ ARES DUAL CHANNEL KIT -

CL9/2133MHz = 4.2ns καθυστέρηση.

Ενώ οι Vengeance που κοιτάς: CL9/1600MHz = 5.6ns καθυστέρηση.

Οι πρώτες είναι με εγγύηση πιο γρήγορες. Επίσης έχουν low profile heat spreaders που δε θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα με καμία aftermarket ψύκτρα.

ΥΓ: Άμα πας στο QVL στη σελίδα της G.Skill, η Asrock Z97 Pro4 είναι στη λίστα.

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.