Jump to content



TV > 50" < 1000€... Ποιά και γιατί;


Recommended Posts

Έφτασε η ώρα που πρέπει να συνταξιοδοτήσω την 42" Regza σχεδόν 8ετίας που έχω. Όπως λέει και ο τίτλος, ψάχνω μια 3D TV, μεγαλύτερη ή ίση των 50" και με κόστος λιγότερο ή ίσο με χιλιάρικο. Έχετε να προτείνετε κάτι; Σαν γενικό κανόνα-κριτήριο η σειρά προτίμησης πάει Samsung - Panasonic - LG.

Ερώτηση, αν και θα πάω αυριο μια βόλτα να δω, την 55" 3D του Πλαισίου την έχει δεί/δουλέψει κανείς;

Αγοράζω και μεταχείρο αμαλάχειναούμε, αν ξέρει κανενας κάτι ας μιλήσει!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτές τις μέρες ήμουν σε αναζήτηση και εγώ (και έκλεισα τελικά αυτήν στα 749€ με δόσεις). Αν μπορούσα όμως να φτάσω τα 1000€ θα κοιτούσα σοβαρά αυτήν Sony KDL-50W829 | Skroutz.gr. Στα δικά μου μάτια είχε την καλύτερη ποιότητα εικόνας από όσες είδα από κοντά (και είδα αρκετές). Εντάξει, δεν είμαι και ο ειδικός στις τηλεοράσεις και ίσως δεν έχει βάρος η άποψή μου, αλλά αυτό που παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο είναι το πώς φαίνεται η εικόνα στα μάτια του καθενός. Η Sony υπερέχει από όσες μπόρεσα να δώ από κοντά (κυρίως Samsung και LG και Sony είδα περισσότερο). Ρίξε επίσης και μια ματιά και σε αυτήν LG 49UB820V | Skroutz.gr. Νομίζω την είδα από κοντά και αυτήν και μου άρεσε σαν εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει 999 (λίρες) την δική μου Samsung (60άρα), αν και πριν 1.5 χρόνο.

Σίγουρα θα βρεις κάτι στα λεφτά αυτά που θες.

Το 3δ γιατί σε καίει? το χρησιμοποιείς πιο συχνά απο 1 φορά / 6μηνο?

Καλά θα μου πεις πως οκ, όλες είναι, απλά αναρωτιέμαι!

Μοντέλο θα ψάξω και θα σου πω.

Πιο πολύ έγραψα για να σου πω ότι και ο Γιάννης.

Μλκ αν πάρεις τουρμπο-χ τηλεόραση, στο ορκίζομαι, θα σου κάψω το Νισαν και την BMW του πάτερα σου, ΚΑΙ το Lab, KAI το μαγαζί δίπλα, και ξέρω και που μένεις οπότε ΚΑΙ την πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Sony fan και εγω απλα να ευχεσαι να μην μπλεξεις με το σερβις... Εχω 2 sony και κανω προσευχες να μην...

Σε σειρα προτιμησης εγω ειμαι sony/lg/panny+sammy μαζι στο τελος...

Επισης υπαρχει και η σειρα 7 της sony που βγαινει πιο φτηνα.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Περασα μια βολτα από ένα Π και είδα την 55"... Εχει ΠΑΡΑ πολύ καλή εικόνα για τα λεφτά της και απλα πρεπει να την δείτε για να καταλάβετε. Στα ίδια χρήματα δεν υπάρχει ανταγωνισμός, ουτε και σε ιντσες. Το 3D της είναι Active.

Sony δεν ξαναπαίρνω ποτε τίποτα ύστερα από την επίπονη εμπειρία μιας 42" Bravia η οποία πέθανε 3 μέρες μετα το πέρας της εγγύησης.

Κοιτάζω και μια Sharp Aquos 55" (SHARP AQUOS LC-50LE650V 50'' 3D LED SMART TV FULL HD) στα ~700.

Link to comment
Share on other sites

Περασα μια βολτα από ένα Π και είδα την 55"... Εχει ΠΑΡΑ πολύ καλή εικόνα για τα λεφτά της και απλα πρεπει να την δείτε για να καταλάβετε. Στα ίδια χρήματα δεν υπάρχει ανταγωνισμός, ουτε και σε ιντσες. Το 3D της είναι Active.

Sony δεν ξαναπαίρνω ποτε τίποτα ύστερα από την επίπονη εμπειρία μιας 42" Bravia η οποία πέθανε 3 μέρες μετα το πέρας της εγγύησης.

Κοιτάζω και μια Sharp Aquos 55" (SHARP AQUOS LC-50LE650V 50'' 3D LED SMART TV FULL HD) στα ~700.

1) Για να λες ότι βλέπεις 3D μην πέσεις κάτω απο 55".

2) Μην κρίνεις προτού παίξεις "καθαρό" 24p σε όποια οθόνη δοκιμάζεις, κατά προτίμηση από εξωτερική πηγή που να ξέρεις οτι παίζει καλά όμως.

3) Συνήθως Samsung καλά Media players αλλά άσχημα μαύρα, Panasonic νομίζω τις έκοψε τις Plasma ή τις LCd, δεν θυμάμαι και LG καλή εγγύηση αλλά για καλή κίνηση(MCI) πας σε ακριβό μοντέλο.

Προσωπικά για το χωριό είχα πάρει μια Arielli 24άρα με τρελό bleading αλλά όπως λες και για του πλαισίου, στα λεφτά της απίστευτη.

Βέβαια στου πλαισίου και του κάθε πλαισίου υπολόγισε τα firmware updates ή τη μη ύπαρξή τους και τι σημαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλάσμα έχω και πήγα εκεί μετά απο 55άρα LED που είχε (τότε) 2400 ΛΙΡΕΣ.

Ναι μπορεί να μην έχει το brightness της LED σε πάρτα-μωρή-άρρωστη-ήλιο, αλλά θα πω, και αν θες άκου, πως απο το να πάρω φθηνή / μέτρια LED, 10 φορές μια καλή και μεγαλύτερη πλάσμα.

Για ταινίες δεν παίζει.

Και επειδή καλά τα λέμε όλοι, αλλά υποκατάστατο του μεγέθους δεν υπάρχει, δες και πάρε όσο μεγαλύτερη μπορείς απο το budget που έχεις.

Και όχι Turbo-x ακόμα και αν έχει 1€ σε 90 ίντσες γιατί όντως έχω ορκιστεί.

Και ότι λέει και ο Νιόνιος, (γιατί σε ξέρω τι σάπιος είσαι εννίωτε :p ) ΤΡΑΒΑ ΔΕΣ ΤΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.