Jump to content



TV > 50" < 1000€... Ποιά και γιατί;


Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

IMHO μην ασχολείσαι με το 3D, το έχω πληρώσει σε 3 συσκευές (2 TV & 1προβόλι) και απλά δεν αξίζει.Σκέτη ταλαιπωρία λέμε.

Turbo-x δεν θα αγόραζα με τπτ, ακόμα κ να μου τη χαρίζανε.

Επίσης, μην ξεχνάς ότι για τις τηλεοράσεις ισχύει ότι και για τις οθόνες,δλδ

"'Οσο μεγαλύτερη την έχεις, τόσο καλύτερα είναι. Αρκεί να χωράει εκεί που θές να τη βάλεις"

Έγινε επεξεργασία από cptkoulis
προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη από θέμα εικόνας και τηλεοπτικού σήματος σε αυτά τα λεφτά είναι η Sony 50W805/815/829 που αναφέρθηκε και πιο πάνω και με τα ρέστα βάζεις έξτρα εγγύηση αν σε ανησυχεί τόσο πολύ..

Τώρα αν δε θες με τίποτα Sony,τσέκαρε την LG 50 LB670.

Kαι σαν τελευταία επιλογή Samsung 50H6400.

Ό,τι θες,πάρε υλικό μαζί σου και ξέρεις που θα με βρεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλησω σαν προσφατος αγοραστης τηε sony w805 (κανα μηνα την εχω)

Εικονα... Σουπερ ντουπερ μαμαω ουαου. Τρομερη.

Smart... δε θα το λεγα... Πολυ αργο μενου στις smart λειτουργιες. - Εδω νικανε οι samsung με τον 4πυρηνο επεξεργαστη τους αν ειναι καθοριστικος παραγοντας το smart για σενα.

3D... εχει ενεργητικο. Με αναλυση παθητικου (720p). Πως το καταφερε αυτο η sony, ολος ο κοσμος το απορει..

Anyway.. δε βλεπω 3D ετσι κ αλλιως, δεν εχω δει ακομα και ουτε καιγομαι να δω.. Περι ορεξεως.

Ενα αλλο μειον ειναι οτι ωρες ωρες αργει να διαβασει εξωτερικες μοναδες αποθηκευσης, ειδικα αν ειναι φορτωμενα πολυ και ειναι η πρωτη φορα.

Εβαλα το στικακι μου την πρωτη φορα (sandisk extreme usb3 - η tv ειναι usb2 βεβαια) φορτωμενο και δε το διαβασε ποτε. Το εκανα ενα φορματ και απο τοτε το διαβαζει αψογα.

Το ιδιο και με εναν εξωτερικο σκληρο που εβαλα, δε τον διαβασε ποτε, βαρεθηκα να περιμενω και τον εβγαλα στο 10-15λεπτο. Ψιλοφορτωμενος με ταινιες οκ. Δεν τον εκανα φορματ αυτον, οποτε δε ξερω αν μπορει να γινει οτι με το στικακι..

-Αν- δε καιγεσαι για 3d και smart, πανε sony.. Απιστευτη εικονα (συγκριτικα με samsung 6400/6500 που ειναι το αντιπαλον δεος). Χαμηλο input lag για gaming αν παιζεις επισης.

Η w829 επισης -εχω την ετυπωση- ειχα διαβασει ειναι 200hz πραγματικα (αν βλεπεις μπαλα πχ καλα ειναι να τα εχεις :p )

Απο θεμα customer support , δε ξερω δεν ξαναειχα sony, ελπιζω να μη μαθω κιολας αν και εκανα επεκταση σε 5ετια.

Εν ολιγης , αν ξαναπαιρνα μαλλον παλι 805 ή ακομα και 829 θα επαιρνα προσωπικα.

P.s. εχει και βαση τοιχου αν εχεις σκοπο να την βαλεις τοιχο (εγω την εβαλα)

Έγινε επεξεργασία από vbatsigr
Link to comment
Share on other sites

IMHO μην ασχολείσαι με το 3D, το έχω πληρώσει σε 3 συσκευές (2 TV & 1προβόλι) και απλά δεν αξίζει.Σκέτη ταλαιπωρία λέμε.

Turbo-x δεν θα αγόραζα με τπτ, ακόμα κ να μου τη χαρίζανε.

Επίσης, μην ξεχνάς ότι για τις τηλεοράσεις ισχύει ότι και για τις οθόνες,δλδ

"'Οσο μεγαλύτερη την έχεις, τόσο καλύτερα είναι. Αρκεί να χωράει εκεί που θές να τη βάλεις"

Μητσο θα συμφωνησω κι εγω με τον captain σε ολα

Για να ειμαι ειλικρινης το μονο εξτραδακι των smart tv που μου εχει χρησιμευσει so far

ειναι το απευθειας youtube για καμια playlist στη μπεμπα

και το widi/miracast για απευθειας θεαση φωτο/video σε μια παρεα αντι να περνας κινητα/tablet χερι με χερι.

Για media player εχεις τοσες ποιοτικες, παραμετροποιησιμες αυτονομες λυσεις που δεν βρισκω λογο να ασχοληθεις ιδιαιτερα με τον ενσωματωμενο

Aπο θεμα εικονας ακομα κι η παλια panasonic plasma του υπνοδωματιου στεκεται επαξια (μη σου πω και καλυτερα στις ταινιες) απεναντι στις συγχρονες οικονομικες led που εχω δει...αλλα ας οψεται ο ογκος κι η καταναλωση

κι επειδη προσφατα αντικατεστησα κι εγω την παλια LG42αρα

με μια οικονομικη LG50 που πετυχα σε καλη προσφορα

εχω να σου πω οτι το μετανοιωσα ηδη κι επρεπε να εχω παρει τουλαχιστον 55αρα (~3,5m αποσταση θεασης)

στα τηλεοπτικα μπορει να μην σε πολυενδιαφερει αλλα σε καλο υλικο εχει διαφορα

Α! και εαν ψωνισεις απο μεγαλη αλυσιδα τσεκαρε οπωσδηποτε τα πακετα εξτρα υποστηριξης που προσφερουν

αν μη τι αλλο, μονο για το collect & return μιας +50αρας τα αξιζουν τα λεφτα τους imho

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον προσωπικη αποψη.Μεγαλος fan samsung και παλιο πολεμιος LG αν και τα φετινα μοντελα ειναι μια χαρα παρακινηθηκα να κοιταξω προς sony λογω το χαμηλου input lag και συγκεκριμενα της 80W.

Ειχα την τυχη το public λαρισας να τις εχεις ολες διπλα διπλα με ακριβως το ιδιο τηλεοπτικο σημα ποδοσφαιρικο υλικο της panasonic 1080p απο την ιδια πηγη.

Πρωτου βιαστειτε να βγαλετε συμπερασματα το πιο καινουριο μοντελο που εφερε και εσπρωχναν οι υπαλληλοι ηταν oi Sony.

Tα συμπερασματα ενω στο foreground η sony ειχε ισως ακομα καλυτερη υκρινεια απο τις ηδη τελειες των LG - Samsung στις γρηγορες σκηνες στο background οταν φαινονταν οι οπαδοι το pixeliasma ηταν αθλιοτατο στην sony.

Σαν να ειχαν φιλτρα ξερω εγω οι αλλες και αυτοι τα εδειχνε RAW εντελως,H ξερω εγω ειχε κανενα υπερβολικο sharpness.

Γενικα το αποτελεσμα ηταν αθλιο σαν να βλεπω οθονη των 32 ιντσων του πλαισιου.

Τα μοντελα που ειδα διπλά διπλα ηταν Samsung 50H6400 LG 50 LB670 και Sony sony 50w815

Mε αυτα που ειδα εγω ο γκαβος θα τα βαθμολογουσα με 9 , 9.5 , 6 αλλα θελω και αλλες γνωμες.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζεις ακρη με το πως ειναι στημενες σε καταστηματα Μητσο. Εκει εχουν ολα τα effects ενεργοποιημενα. Το σωστο ειναι με ολα off... Εκει καταλαβαινεις αν η τηλεοραση ειναι καλη η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει κάποια από αυτές να παίζει; Σε hd υλικό αναφέρομαι, όχι ANT1...

Το να τις δω να παιζουν είναι εναντια στα οικολογικα μου πιστευω

Οι plasma εχουν πεθανει και δεν το ξερουν

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεί σε καλή τιμή μια Samsung F6500 55"... Διαβάζω συμπαθητικά σχόλια. Εχει ακούσει κανεις τιποτα;

Την εχω σε 40αρα , κανενα παράπονο (αν βαλεις κονσολα-πισι πανω θυμήσου να βαλεις το game mode αλλιως θα εχεις ενα μικρο αισθητό λαγκ -κραταει τη ρυθμιση και οταν το γυρνας σε hdmi θα ανοιγει αυτοματα).

Εκτος απο, οχι ακριβως σαν μειονέκτημα αλλα, ειναι ελάχιστα σκουρες οι γωνιες (καπου πχ 1 εκατοστο σκεψου σαν vignetting αλλα δεν επεκτείνεται αλλου στα πλευρα ) λογο των 2πλων led light αν θυμαμαι καλα . Αλλα μετα απο λιγο καιρο το ξεχνας γιατι εκτος απο αυτο ειναι φοβερή η εικόνα[υπερβολικά καλη αντιθεση-χρωματα λογο πολύ βαθιού(?) μαύρου] -λειτουργίες της.:p

Να σκεφτεις οτι σχεδόν αποκλειστικα βλεπω δορυφορικα καναλια με τον ενσωματωμένο δεκτη(δεν ειναι κουτσουρεμενος!) ακομα και αν δεν καταλαβαινω τη γλωσσα, βλεπεις τα τοπια κλπ και μενεις μλκς. (εξάλλου τι καλυτερο εχει η digea?)

Το 3d δεν ειναι κατι σπουδαιο , σε ορισμενες ταινιες με κουρασε σε αλλες ειναι οκ , απλα υπαρχει σαν λειτουργία.

Δικτυακα παιζει τα παντα ή flash disk χωρις προβληματα, αμα εχεις android στο youtube app πατας ενα κουμπι και στέλνει το βιντεο αμέσως στην τιβι (βολικο )

go for it αν ειναι σε καλη τιμη

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Αγοράζοντας μια τόσο ακριβή συσκευή, η επιλογή ενός ανώνυμου/private label/φασόν προϊόντος (που έχει πολλά παράπονα από χρήστες για την ποιότητα) σε βάζει σε κάποιο ρίσκο το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει για τη διαφορά χρημάτων, όπως δεν αξίζει π.χ. να την αγοράσεις από οποιοδήποτε Κινέζικο eshop.

Για τις plasma, τα φαινόμενα δείχνουν ότι έχουν πεθάνει (και το ξέρουν):

LG Electronics exit suggests end is near for plasma TVs | Reuters

Samsung to end plasma TV production this year - CNET

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.