Jump to content



Βοήθεια για χτίσιμο νέου Η/Υ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ. Μετά απο καιρό επανέρχομαι ζητώντας τις συμβουλές σας. Όπως θα δείτε και στην υπογραφή μου, από το 2007 έχω ξεμείνει με ένα παλαιό σύστημα που πλέον δεν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μου. Εκτός από τα τυπικά (εφαρμογές γραφείου, office, ιντερνετ επικοινωνία κτλ) ασχολούμαι ερασιτεχνικά σαν χόμπι με επεξεργασία εικόνας (photoshop) και video editing (premiere). Ειδικότερα το δεύτερο απαιτεί αρκετή ισχύ. Θα ήθελα να ασχοληθώ και με λίγο gaming αλλά σε επίπεδο entry – medium level, δεν καίγομαι για μέγιστη ισχύ στο gaming και τρελές επιδόσεις. Ήδη έχω αγοράσει την οθόνη SAMSUNG t27d590ew που είναι pc monitor και led tv ώστε εκτός από άνετη εργασία στο pc, να την παίρνω και το καλοκαίρι στο εξοχικό για tv και με το usb media player που έχει, για ταινίες.

Στο προκείμενο τώρα, και αφού περιέγραψα τις απαιτήσεις μου, έχτισα την παρακάτω σύνθεση με την βοήθεια φίλου. Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας αναφορικά με το αν πληροί τις απαιτήσεις μου, και αν διαφωνείται κάπου. Εσείς τι αντιπρόταση θα κάνατε αν διαφωνείται κάπου; Γενικά θέλω να είναι δυνατό, με value for money επιλογές.

Η σύνθεση που επέλεξα για την ώρα και αναμένεται ως τα Χριστούγεννα να το πάρω. Μέγιστο budget για το μηχάνημα, 1000 ευρώ χωρίς φπα.

COOLER MASTER CHASSIS SILENCIO 550

CORSAIR PSU 750W CMPSU-CX750MEU

INTEL CPU CORE i7 4790 (μαζί με cooler)

ASUS MB H87 PLUS

Μνήμη Kingston DDR3 HyperX Fury Black 2x8GB 1866MHz

GAINWARD VGA PCI-E NVIDIA GF GTX750Ti

KINGSTON SSD Now V300 Series 240GB

SEAGATE Desktop SSHD 1TB ST1000DX001 Hybrid ssd-hdd x 2

PIONEER BLU RAY WRITER BDR-209DBK

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το σύστημα σου!! Αλλά κατά την γνώμη μου δεν ξέρω κατά πόσο η μητρική που επέλεξες μπορεί να εκμεταλλευτεί σε overcloking καταστάσεις (επειδή ασχολείσαι με video θα πρέπει να κάνεις κ overclock νομίζω) τον επεξεργαστή σου που είναι πολύ καλός. Τώρα από την άλλη κ μιας κ δεν ενδιαφέρεσαι για τρομερό gaming θα πρότεινα socket 2011 (όχι το v3 διότι θέλει ddr4 μνήμες που είναι ακριβές για τώρα) κ επεξεργαστή INTEL XEON E5-2620 V2 2.10GHZ LGA2011 η INTEL CORE I7-4820K 3.70GHZ LGA2011, που όμως κοστίζουν παραπάνω αλλά έχουν διαφορά.

Επίσης θα χρειαστείς πολύ καλή ψήκτρα διότι το video editing ζορίζει τον επεξεργαστή στο 100%

Από κει κ πέρα αν δεν μπορείς να ανέβεις στο μπατζετ πάρε μητρική Z97

Κ επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου όλα αυτά που είπα είναι η ΓΝΩΜΗ MOY κ τίποτα παραπάνω. Αν είχα το μπατζετ αυτό θα έφτιαχνα.

Έγινε επεξεργασία από ifganas
Link to comment
Share on other sites

...ασχολούμαι ερασιτεχνικά σαν χόμπι με επεξεργασία εικόνας (photoshop) και video editing (premiere). Ειδικότερα το δεύτερο απαιτεί αρκετή ισχύ. Θα ήθελα να ασχοληθώ και με λίγο gaming αλλά σε επίπεδο entry – medium level, δεν καίγομαι για μέγιστη ισχύ στο gaming και τρελές επιδόσεις.

....

Η σύνθεση που επέλεξα για την ώρα και αναμένεται ως τα Χριστούγεννα να το πάρω. Μέγιστο budget για το μηχάνημα, 1000 ευρώ χωρίς φπα.

COOLER MASTER CHASSIS SILENCIO 550

INTEL CPU CORE i7 4790 (μαζί με cooler)

Μνήμη Kingston DDR3 HyperX Fury Black 2x8GB 1866MHz

GAINWARD VGA PCI-E NVIDIA GF GTX750Ti

PIONEER BLU RAY WRITER BDR-209DBK

CORSAIR PSU 750W CMPSU-CX750MEU

ASUS MB H87 PLUS

KINGSTON SSD Now V300 Series 240GB

SEAGATE Desktop SSHD 1TB ST1000DX001 Hybrid ssd-hdd x 2

Μερικές αλλαγές

SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 550W (σ'αυτό θα πήγαινα)

http://www.e-shop.gr/super-flower-golden-green-hx-series-550w-sf-550p14xe-p-PER.811708

COOLERMASTER G550M

COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W MODULAR PSU

Η97 θα κοιτάξεις όχι Η87

Asrock H97M Pro4

Asrock H97 Pro4

Αν είναι να βάλεις οικονομικό ssd βάλε τον mx100 256GB στα 105€ περίπου!

Αλλά επειδή θα σβήνεις και θα γράφεις καλύτερα πήγαινε σ'έναν από τους παρακάτω

SANDISK SDSSDXPS-240G EXTREME PRO SANDISK SDSSDXPS-240G EXTREME PRO SSD 240GB SATA3 -

ή

SAMSUNG MZ-7KE256BW 850 PRO SAMSUNG MZ-7KE256BW 850 PRO SERIES 256GB 2.5'' SSD SATA3 -

TOSHIBA DT01ACA200 TOSHIBA DT01ACA200 2TB 3.5'' SATA3 -

ή

SEAGATE ST2000DM001 SEAGATE ST2000DM001 2TB BARRACUDA 7200.14 SATA3 -

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις ως τώρα απαντήσεις σας, θα της μελετήσω προσεχώς μιας και υπάρχει άφθονος χρόνος ακόμη για την διαμόρφωση του συστήματος. Εφόσον δεν διάβασα άλλες παρατηρήσεις υποθέτω πως συμφωνείτε με τα άλλα υλικά. Για την οθόνη θα ήθελα να ακούσω και απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα τυπικά (εφαρμογές γραφείου, office, ιντερνετ επικοινωνία κτλ) ασχολούμαι ερασιτεχνικά σαν χόμπι με επεξεργασία εικόνας (photoshop) και video editing (premiere). Ειδικότερα το δεύτερο απαιτεί αρκετή ισχύ. Θα ήθελα να ασχοληθώ και με λίγο gaming αλλά σε επίπεδο entry – medium level, δεν καίγομαι για μέγιστη ισχύ στο gaming και τρελές επιδόσεις. Ήδη έχω αγοράσει την οθόνη SAMSUNG t27d590ew που είναι pc monitor και led tv ώστε εκτός από άνετη εργασία στο pc, να την παίρνω και το καλοκαίρι στο εξοχικό για tv και με το usb media player που έχει, για ταινίες.

Στο προκείμενο τώρα, και αφού περιέγραψα τις απαιτήσεις μου, έχτισα την παρακάτω σύνθεση με την βοήθεια φίλου. Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας αναφορικά με το αν πληροί τις απαιτήσεις μου, και αν διαφωνείται κάπου. Εσείς τι αντιπρόταση θα κάνατε αν διαφωνείται κάπου; Γενικά θέλω να είναι δυνατό, με value for money επιλογές.

Η σύνθεση που επέλεξα για την ώρα και αναμένεται ως τα Χριστούγεννα να το πάρω. Μέγιστο budget για το μηχάνημα, 1000 ευρώ χωρίς φπα.

COOLER MASTER CHASSIS SILENCIO 550

CORSAIR PSU 750W CMPSU-CX750MEU

INTEL CPU CORE i7 4790 (μαζί με cooler)

ASUS MB H87 PLUS

Μνήμη Kingston DDR3 HyperX Fury Black 2x8GB 1866MHz

GAINWARD VGA PCI-E NVIDIA GF GTX750Ti

KINGSTON SSD Now V300 Series 240GB

SEAGATE Desktop SSHD 1TB ST1000DX001 Hybrid ssd-hdd x 2

PIONEER BLU RAY WRITER BDR-209DBK

αρα το συνολο ειναι στα €1.230..?

Link to comment
Share on other sites

Συνυπογράφω τις προτάσεις για τον SSD και την μητρική των συμφορουμιτών από πάνω. :T:

Για το τροφοδοτικό θα επέλεγα (πάλι) την Golden σειρά της Cooler Master, με το V550 Semi-Modular θα είσαι υπερπλήρης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σύνολο 1230 παιδιά μέγιστο, άντε 1300, θα κοπεί τιμολόγιο σε εταιρεία. Για το slot μου λένε αρκετοί του χώρου να αποφύγω το 2011 για θέματα συμβατοτήτων και κόστους, Εσείς τι λέτε? Σε τι υπερέχει το 2011? + και -?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σύνολο 1230 παιδιά μέγιστο, άντε 1300, θα κοπεί τιμολόγιο σε εταιρεία. Για το slot μου λένε αρκετοί του χώρου να αποφύγω το 2011 για θέματα συμβατοτήτων και κόστους, Εσείς τι λέτε? Σε τι υπερέχει το 2011? + και -?

φυσικα και να το αποφυγεις, προσθετει επι πλεον κοστος με δυνατοτητες που δε θα τις χρησιμοποιησεις ποτε (επι πλεον I/O, επι πλεον πυρηνες/threads, ram μεχρι 64 g κι οχι μεχρι τα "ταπεινα" 32, επιπλεον pci-ex16 κτλ), μαζι με την κληρονομια πανακριβων μητρικων, πανακριβων μνημων κτλ

Αν μιλουσες για απεριοριστο budget τοτε θα ηταν διαφορετικα βεβαια.

Απο κει και περα η συνθεση που γραφεις ειναι μερα με τη νυχτα με αυτο που εχεις στην υπογραφη, (θα παθεις πολιτισμικο σοκ σα να πας απο amstrad των 80s σε τιποτα διαστημικη τεχνολογια) απλα θα κανεις κανα δυο αλλαγουλες.

Μητρικη θα βαλεις H97 οχι H87, επι πλεον ασε τα υβριδια και βαλε ενα φυσιολογικο ssd, κι αν θες και ντουλαπα κολλα κι ενα wd hdd για αποθηκευτικο.

Επι πλεον, εισαι σιγουρος πως θες Blue ray writter? (Οι περισσοτεροι ουτε cd/dvd δεν εχουν πια, και γενικα τα περιστρεφομενα δισκακια περνανε στο παρελθον)... Αν το εβαλες απλα ετσι για να υπαρχει, το αφαιρεις και ριχνεις τα επιπλεον στην καρτα γραφικων ή για επιπλεον ραμ (αναλογα τι θες περισσοτερο). Αν παλι εχεις συγκεκριμενο λογο που το εβαλες αστο....

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Για το slot μου λένε αρκετοί του χώρου να αποφύγω το 2011 για θέματα συμβατοτήτων και κόστους, Εσείς τι λέτε? ...

Αυτά είναι ανοησίες. Απλώς, οι περισσότεροι άνθρωποι φοβούνται αυτό που αγνοούν και θέλουν να έχεις το ίδιο μ' αυτούς για να αυτοεπιβεβαιώνονται. Θα τα δώσεις που θα τα δώσεις, πάρε κάτι σύγχρονο και ισχυρό και πιες του το αίμα...

attachment.php?attachmentid=64960&stc=1&d=1415079921

post-3559-1416078961,699_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ανοησίες. Απλώς, οι περισσότεροι άνθρωποι φοβούνται αυτό που αγνοούν και θέλουν να έχεις το ίδιο μ' αυτούς για να αυτοεπιβεβαιώνονται. Θα τα δώσεις που θα τα δώσεις, πάρε κάτι σύγχρονο και ισχυρό και πιες του το αίμα...

attachment.php?attachmentid=64960&stc=1&d=1415079921

To κουτάκι άλλαξε oric , κατά τα άλλα ωραίο μηχάνημα !

Βάλτου και μια ψύκτρα !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα έπαιρνα το παρακάτω !

80 PLUS GOLD τροφοδοτικό !

2TB σκληρό

256gb SSD

16GB DDR4 μνήμες

Ποιοτικό κουτάκι

after market ψύκτρα.

μητρική με σλοτς επέκτασης μνήμης !

κάρτα γραφικών για τα βασικά.

Για κουτί κοίταξε και το Fractal design midi σαν καλύτερο και για να πέσει το κόστος πας σε 1TB σκληρό.

http://www.e-shop.gr/fractal-design-arc-midi-r2-solid-side-panel-black-p-PER.911836

ή το RAIJINTEK AGOS σαν οικονομικότερο

http://www.e-shop.gr/raijintek-agos-midi-tower-black-p-PER.813209

Επίσης μπορείς να ρίξεις λίγο το κόστος πηγαίνοντας σε τροφοδοτικό 80plu bronze πχ. http://www.e-shop.gr/coolermaster-g550m-gm-series-550w-modular-psu-%C2%96-80-bronze-rs550-amaab1-eu-p-PER.811576 ώστε να πας σε 750TI .

316owme.jpg

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις πολύτιμες σας συμβουλές. Μελετάω τα δεδομένα όταν έχω χρόνο, μιας και πλησιάζει ο καιρός, μέσα στις γιορτές θα αγοραστεί το σύστημα. Εχθές είχα πάει ΠΛΑΙΣΙΟ βόλτα και μου έβγαλε εκεί μια σύνθεση ενα παιδί αλλά ξεπερνάει το budget, μου είπε πώς πως ειναι μπαρούτι και πως ειναι και για o/c και για λιγο καλύτερο gaming. Δείτε την επισύναψη παρακαλώ και θα ήθελα απόψεις!!

attachment.php?attachmentid=65027&stc=1&d=1415548827

post-1796-1416078975,9347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις πολύτιμες σας συμβουλές. Μελετάω τα δεδομένα όταν έχω χρόνο, μιας και πλησιάζει ο καιρός, μέσα στις γιορτές θα αγοραστεί το σύστημα. Εχθές είχα πάει ΠΛΑΙΣΙΟ βόλτα και μου έβγαλε εκεί μια σύνθεση ενα παιδί αλλά ξεπερνάει το budget, μου είπε πώς πως ειναι μπαρούτι και πως ειναι και για o/c και για λιγο καλύτερο gaming. Δείτε την επισύναψη παρακαλώ και θα ήθελα απόψεις!!

attachment.php?attachmentid=65027&stc=1&d=1415548827

Καλά εκεί στο πλαίσιο .... τρομπαίρνουν .... άσχημα ...

Ετκύπωσε το σύστημα που σου έδωσα παραπάνω και πήγαινέ το να δούμε τι θα σου πουν και πόσο θα σου το βγάλουν .... Ετσι για να γελάσουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πας στα 1500€ να σου προτείνω μια σύνθεση παρόμοια με την δική μου για να πάρεις μια ιδέα τι μπορείς να αγοράσεις με αυτά τα λεφτά.

Case: Corsair Air 540 https://www.skroutz.gr/s/3748047/Corsair-Carbide-Air-540.html 128,61€

PSU: Seasonic G Series 650W https://www.skroutz.gr/s/3008756/Seasonic-G-Series-650W.html 124,21€

M/B: Asrock Z97 Anniversary https://www.skroutz.gr/s/5069480/Asrock-Z97-Anniversary.html 84,43€

CPU: i7-4790K https://www.skroutz.gr/s/4982134/Intel-Core-i7-4790K-Box.html?from=catspan 324,90€

Cooler: Cryorig R1 Ultimate https://www.skroutz.gr/s/4454998/Cryorig-R1-Ultimate.html 69,90€

RAM: G.Skill Aegis 16GB DDR3-1600MHz https://www.skroutz.gr/s/4228110/G-Skill-Aegis-16GB-DDR3-1600MHz-F3-1600C11D-16GISL.html 140,59€

SSD: Crucial MX100 256GB https://www.skroutz.gr/s/5097572/Crucial-MX100-256GB-SSD.html 102,26€

HDD: WD Red 2TB https://www.skroutz.gr/s/2195298/Western-Digital-Red-2TB-SATA-III.html 90€

GPU: Gigabyte GTX970 G1 Gaming https://www.skroutz.gr/s/5535666/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-Gaming-GV-N970G1-GAMING-4GD.html 400€

Σύνολο(με ΦΠΑ) 1464,90€

Φυσικά κόβεις και ράβεις κατά βούληση και το προσαρμόζεις όπως θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες, πρέπει να τα τυπώσω να τα διαβάσω να αποφασίσω μέχρι 15/12, έχω μπερδευτεί λίγο αλλά θα τα ξεδιαλύνω.

Αν περιμένεις στα κοντά ( Δεκεμβρη ) θα πέσουν οι τιμές:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες, πρέπει να τα τυπώσω να τα διαβάσω να αποφασίσω μέχρι 15/12, έχω μπερδευτεί λίγο αλλά θα τα ξεδιαλύνω.

φιλε μου, τωρα που εχεις μπει στη διαδικασια της ερευνας αγορας, θα μπερδευτεις πολυ, μεχρι τελικα να αποφασισεις..!!! κι οσο ψαχνεις, τοσο θα μπερδευεσαι....!!! ετσι ειναι η αγορα..!

κρινε με βαση τις αναγκες σου και οχι με το τι βρισκεις στην αγορα ή τι θα θελησει να σου πασαρει το καθε μαγαζι..!!

το Πλαισιο -και το καθε αλλο μαγαζι- θα κοιταξει να προτεινει ο,τι το συμφερει αυτο..!

εμεις, απο την αλλη δεν εχουμε συμφερον απο κανεναν..!

αρα, συμπερασματικα, αν το video rendering, που ειναι και το πιο απαιτητικο που κανεις- ειναι σε καθαρα ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ επιπεδο, και δεν προκειται καποια στιγμη να το κανεις επαγγελματικο, τοτε και ο I7-4790K (S1150) θα σου ειναι αρκετος...!!! ετσι θα κρατησεις και το μπατζετ εντος οριων, αλλα και θα μπορεις να βαλεις μια καλυτερη καρτα γραφικων, που θα σε βοηθησει και στο Gaming. αλλα και γενικοτερα ενα δυνατο, αλλα και πιο ισορροπημενο συστημα για ολες τις χρησεις...!!!

αν ομως, θελεις να παρεις το MAX σε ισχυ απο τον επεξεργαστη, τοτε πας για 2011-3 πλατφορμα, με αντιστοιχους περιορισμους σε καρτα γραφικων, και οπου αλλου, ωστε να μεινεις εντος μπατζετ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εννοείτε σας υπερ ευχαριστώ για τον χρόνο που μου αφιερώσατε και τις απόψεις σας. Γραφω εδώ ακριβώς γιατί θεωρώ πως έχετε παραπάνω γνώσεις απο τους πωλητές στα καταστήματα. Το video ειναι καθαρό ερασιτεχνικό όπως είπα. Θα μείνω σε πλατφόρμα 1150 και θα κοιτάξω τελικό ποσό να μην υπερβεί τα 1200. Θα μελετήσω γερά και θα σας ενημερώσω σύντομα για την σύνθεση, που μάλλον απο eshop θα ειναι γιατί βλέπω στο πλαίσιο τσιμπάνε κάπως παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.