Jump to content



Βοήθεια για χτίσιμο νέου Η/Υ


Recommended Posts

Kαι το πολύμπριζο σε προστατεύτει και στη συνέχεια το τροφοδοτικό. Άλλη δουλειά κάνει το ups και είναι κάτι κάτι όντως απαραίτητο αλλά προφανώς όχι για οικιακή χρήση. Επίσης στο ups θα πρέπει να μπει και η οθόνη, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

apc μικρο (μιας θεσης)= καηκε το psu (bequiet)εκτος λειτουργιας το pc.

apc μεγαλο με αρκετες θεσεις δηλ.= καηκε τροφοδοτικο,vga (sapphire corsair αντιστοιχα) και σε ιδιο μοντελο καηκε δεκτης nova.

Στα αποτομα τσακ τις ΔΕΗ η στα spikes ,υποτασεις που εχει αρκετες φορες να κανει κανενα πολυμπριζο προσωπικα δεν με καλυψε.

Εχω και αλλες περιπτωσεις.Κατ"εμε αν θες να προστατευσεις το h/w σου δινεις λεφτα παιρνεις ενα σωστο ups .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλοι μου και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Υπάρχουν άλλες ενστάσεις? Για την κάρτα η αυτοψία θα δείξει τα τυχόν προβλήματα, με τον δίσκο είμαστε οκ νομίζω.

Απο γνώμες άλλων φίλων αλλού μου είπαν πως το τροφοδοτικό που επέλεξα ειναι μέτριο. Το pc αγοράστηκε (ουσιαστικά αύριο θα πληρωθεί και τετάρτη θα έρθει) απο ΠΛΑΙΣΙΟ, σε τροφοδοσία έχει μόνο turbo-x και corsair. Να το αλλάξω με κατι άλλο? Μάρκα δεν νομίζω το turbo-x να ειναι καλύτερο απο corsair, σωστά? Την μάρκα την θεωρείτε μέτρια? Πχ ειναι λίγα τα w και μικρό το efficiency? Πχ να πάρω 80 plus gold και παράλληλα να πάω σε 600-650 watt? Πχ απο το παρακάτω συγκριτικό να βάλω το gold σε 650 γιατί μετά ξεφεύγουμε σε χρήμα?  http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=40&Category=3000001771&Products=2112299,2112302,2112310,2060949,2061317

Τέλος για το UPS δηλαδή πεταμένα λεφτά? Δεν θα με προστατεύει, θα καεί, θα κλάσουν οι μπαταρίες σε λίγους μήνες? Στα ιδια λεφτά έχει το APC αλλά ειναι 550, θα με καλύπτει? Πάντως ηλεκτρολόγος και μηχανογράφοι φίλοι παλαιότερα μου έλεγαν πως σε λειτουργία, το πολύμπριζο ασφαλείας δεν εγγυάται πως δεν θα σου καεί το μηχάνημα, ούτε καν το ups, δεν μιλάμε για την ανάγκη να μην κλείσει το pc όντας σε λειτουργία όταν θα πέσει το ρεύμα, αλλά το ποιοτικό φιλτράρισμα του ρεύμα, προστασία απο υποτάσεις, υπερτάσεις, βυθίσεις και κεραυνούς. Μετά απο νήλα που έπαθα πριν 1 χρόνο με το παλαιό pc που πέρασε κεραυνός σε κεραία σπιτιού μακριά και απο εκεί στο δίκτυο οτε και μέσω του οτε πέρασε το linksys router μου και το έκαψε, και απο εκεί στο τοπικό μου δίκτυο και μέσω της μπρίζας δικτυόυ στην κάρτα δικτυόυ του pc και έκαψε και μήτρα, απο τότε κλείνω το pc και το βγάζω εντελώς όλα απο το ρεύμα όταν δεν δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, αύριο πάω PLAISIO, θα αλλάξω το τροφοδοτικό με το CS650 σε 80+ GOLD (http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/psu-trofodotiko/Corsair-PSU-CS650M-80-kai-Gold-Modular-CP-9020077-EU.htm), θα βγάλω το mouse και εντελώς το UPS και θα πάρω APC απο άλλο μαγαζί. Σε 550 με 650 va είμαι οκ ή πρέπει να πάρω 1 kva?

Link to comment
Share on other sites

Kαι το πολύμπριζο σε προστατεύτει και στη συνέχεια το τροφοδοτικό. Άλλη δουλειά κάνει το ups και είναι κάτι κάτι όντως απαραίτητο αλλά προφανώς όχι για οικιακή χρήση. Επίσης στο ups θα πρέπει να μπει και η οθόνη, έτσι;

εννοειται οτι θα ειναι και η οθονη επανω..!! 

 

 

αρα να υποθεσω οτι, ακομα και τα online UPS ειναι ουσιαστικα αχρηστα?  ετσι οπως το θετεις.....?

Link to comment
Share on other sites

Kαι το πολύμπριζο σε προστατεύτει και στη συνέχεια το τροφοδοτικό. Άλλη δουλειά κάνει το ups και είναι κάτι κάτι όντως απαραίτητο αλλά προφανώς όχι για οικιακή χρήση. Επίσης στο ups θα πρέπει να μπει και η οθόνη, έτσι;

 

Μη μου πεις ότι έχεις δει να αφήνουν την οθόνη στην πρίζα! Θα μαχαιρωθώ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το pc πληρώθηκε και παραγγέλθηκε σήμερα, τελικό configuration:

 

CORSAIR GRAPHITE 230T BLACK

INTEL CORE i7 4790K - 4 GHZ

MOBO GIGABYTE Z97-HD3

COOLER ALPENFOHN SELLA 92MM

SAPPHIRE R9 270X 2GB

SSD OCZ 240GB ARC100

DVD-RW SAMSUNG SH-224DB

HDD SATA III WD 2TB 64GB RED

RAM DDR3 CRUCIAL BALLISTIX 16GB 1600

ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ TURBO-X WGL-600

PSU CORSAIR CS650M 80+ GOLD

 

UPS δεν πήρα, έχω βρει στην cosmodata με 105 ευρώ το APC BACK-UPS 800 VA, αξίζει? Να το πάρω, θα με καλύπτει σαν va?

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλή φαίνεται η σύνθεση σου, ίσως μία καλύτερη ψήκτρα να αγόραζες, αν δεν κάνεις overclock δεν χρειάζεται. Για ups δεν ξέρω να σου προτείνω. Χρησιμοποιώ έναν σταθεροποιητή τάσης εδώ και 3 χρόνια. Το ups είναι μάλλον καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, το pc έχει παραγγελθεί ως άνωθεν, μέχρι Σάββατο θα το έχω επιτέλους μετά απο πολυετή αναμονή για το χτίσιμο κάτι καλού. Μου βγήκε 1200, λίγο πιο κάτω απο το eshop (χωρίς ups) και γλύτωσα και το ΦΠΑ γιατί το περάσαμε σε εταιρεία, οπότε όλα τέλεια!!!

 

ups πήρα αυτό... http://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=17996

 

το μελέτησα πολύ, ρώτησα φίλους μηχανογράφους και ηλεκτρολόγο και έκανα και απο ειδικά προγράμματα υπολογισμό των καταναλώσεων κομμάτι κομμάτι + περιφερειακά, πιστεύω να κάνει δουλειά, αν και ο σκοπός μου δεν ειναι να κρατήσει ώρα το pc ανοιχτό, ίσα για save και φιλτράρισμα - προστασία εν ώρα λειτουργίας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση παίδες... τι ειναι καλύτερο, να έχω μονίμως το UPS αναμμένο όταν το PC ειναι κλειστό ή να το κλείνω και να το βγάζω απο την μπρίζα όταν δεν δουλεύω?

Γιατί το λέω αυτό.... ακόμη και τα καλύτερα UPS ειναι τεχνικά δυνατό να τα μαμήσει το ρεύμα και να ψηθούν και άλλα μαζί τους. Τίποτα καλύτερο λοιπόν όταν δεν δουλεύω να τα έχω όλα εκτός μπρίζας τοίχου. Μόνος μου ενδοιασμός αυτό που είπε κάποιος γνωστός πως αν δεν φορτίζει καθημερινά χαλάει η μπαταρία. Εγώ το αντίθετο νόμιζα και νομίζω, η διαρκής χρήση 24/7 του φθείρει τις μπαταρίες, δεν κάνει και κύκλους φόρτισης κτλ, και φυσικά ρισκάρω όταν λείπω και γίνει κάτι να τα ψήσει όλα και κλειστά να ειναι, ή απλά να μου κάνει ζημιά στο UPS.

Ακούω γνώμες.


PS. Αύριο έρχεται επιτέλους ο νέος ναός.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, κανένα νέο έχουμε με το παραπάνω μου ερώτημα αναφορικά με το UPS αν γνωρίζει κανείς;

 

Ακόμη δεν το έχω βάλει μπρος. Είδα κάτι όμως που δεν μου άρεσε. Θα το τσεκάρω και το βράδυ. Η ψύκτρα ηταν αρκετά μεγάλη και έχει σκεπάσει τα slots 1 και 2 και οι μνήμες επειδή ειναι υψηλού προφίλ, τις έβαλε ο συναρμολογητής στις θύρες 3 και 4. Εκτός λοιπόν οτι μου σκέπασε την επεκτασιμότητα (νταξ δεν τρέχει και κάτι, αλλάζω στο μέλλον μια ψύκτρα, 20 ευρώ έκανε, δεν πρόκειται να βάλω 32 gb για αρκετό καιρό ακόμη) το βασικό ειναι πως δεν έπρεπε να τις βάλει στις 2 και 4 για να παίξει dual channel με βέλτιστες επιδόσεις? Τους πήρα και τους το ειπα και μου είπαν πως αν στο μέλλον θέλω να βάλω άλλα 2 dimm βάζω Low profile μαζί με αυτές και πως πλέον στα σύγχρονα Mobo δεν χρειάζεται να βάζεις τις μήνες έτσι, παίζουν οκ λεει και όπως τις έβαλαν.

 

Εγώ παλιά θυμάμαι πως πρέπει τα κιτ να μπαίνουν στους ίδιου χρώματος slots (το mobo μου έχει γκρι-μαυρο-γκρι-μαυρο) για να έχεις το dual channel και πως αν παίρνεις μνήμες και ρίχνεις πάνω άλλες πρέπει να ειναι ολόιδιες. Γιατί νομίζω ήθελαν να με ξεφορτωθούν λεγοντας μου μούφες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, κανένα νέο έχουμε με το παραπάνω μου ερώτημα αναφορικά με το UPS αν γνωρίζει κανείς;

Ακόμη δεν το έχω βάλει μπρος. Είδα κάτι όμως που δεν μου άρεσε. Θα το τσεκάρω και το βράδυ. Η ψύκτρα ηταν αρκετά μεγάλη και έχει σκεπάσει τα slots 1 και 2 και οι μνήμες επειδή ειναι υψηλού προφίλ, τις έβαλε ο συναρμολογητής στις θύρες 3 και 4. Εκτός λοιπόν οτι μου σκέπασε την επεκτασιμότητα (νταξ δεν τρέχει και κάτι, αλλάζω στο μέλλον μια ψύκτρα, 20 ευρώ έκανε, δεν πρόκειται να βάλω 32 gb για αρκετό καιρό ακόμη) το βασικό ειναι πως δεν έπρεπε να τις βάλει στις 2 και 4 για να παίξει dual channel με βέλτιστες επιδόσεις? Τους πήρα και τους το ειπα και μου είπαν πως αν στο μέλλον θέλω να βάλω άλλα 2 dimm βάζω Low profile μαζί με αυτές και πως πλέον στα σύγχρονα Mobo δεν χρειάζεται να βάζεις τις μήνες έτσι, παίζουν οκ λεει και όπως τις έβαλαν.

Εγώ παλιά θυμάμαι πως πρέπει τα κιτ να μπαίνουν στους ίδιου χρώματος slots (το mobo μου έχει γκρι-μαυρο-γκρι-μαυρο) για να έχεις το dual channel και πως αν παίρνεις μνήμες και ρίχνεις πάνω άλλες πρέπει να ειναι ολόιδιες. Γιατί νομίζω ήθελαν να με ξεφορτωθούν λεγοντας μου μούφες?

Γιατι πηγες στο πλαισιο??? Τοσα μαγαζια υπαρχουν...

Αφου δεν θα κανεις oc βαλε τη μαμα ψυχτρα και τις μνημες στις θεσεις 1 & 3.

Και μια συμβουλη... ποτε μα ποτε μην ζητας συναρμολογηση απο καποιο μαγαζι... αν δεν ξερεις εσυ βρες εναν φιλο σου η τεσπα καποιον που ξερει να στο σετταρει...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εξηγήσει παραπάνω τον λόγο ήταν κάπως πολύπλοκο και είχε να κάνει με φίλο που ήθελα να βοηθήσω. Εντάξει δεν εγινε και κάτι τραγικό ή που δεν διορθώνεται, απλά θα ήθελα νά ξερω αν έχουν μεγάλη πατάτα που ή θα μου δημιουργεί προβλήματα ή απλά θα χάνω επιδόσεις και σε τι ποσοστό. Αν υπάρχει ένα απο τα 2 θέματα θα πάω να αλλάξουν την ψύκτρα και να μπούν σωστά (στην 1 και 3 ή στην 2 και 4?). Διαβάζω ξένα  φόρουμ και μπερδέυομαι. Οπότε λένε ψέματα?

Link to comment
Share on other sites

Απλά, οι μνήμες δεν δουλεύουν σε dual channel με αυτό τον τρόπο. Οπότε ναι, λένε ψέματα. Τώρα να σου πω τι ακριβώς χάνεις δεν γνωρίζω, δεν το έχω ψάξει γιατί δεν δούλεψα ποτέ σε single channel :)

Έγινε επεξεργασία από Ninja10R
Link to comment
Share on other sites

Σε ξένα φόρουμ λένε για 10%. Θα τους το παω για αλλαγή ψύκτρας με άλλη και να μπουν σωστά, στην 1-3 πρέπει να μπει ή στην 2-4 γιατί οι απόψεις διαφέρουν ανάλογα με το bridge κάτι τέτοιο και τον κωδικό της ram.

Link to comment
Share on other sites

Το 10% διαφορα μου φαινεται παρα πολυ αλλα δε βαζω και το χερι μου στη φωτια. Την ψυχτρα να βγαλεις και να βαλεις τη μανισια και μπορεις να το κανεις και μονος σου. Αφου δε θα κανεις oc δε χρειαζεται σε τιποτα η εξτρα ψυκτρα. Μονο προβληματα πρακτικα και αισθητικα μπορει να δημιουργησει οπως και στην περιπτωση σου. Μολις τη βγαλεις τοποθετησε τις μνημες σε σλοτ ιδιου χρωματις και εισαι κομπλε. 1-3 η 2-4 δεν κανουν διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.