Jump to content



Βοήθεια για χτίσιμο νέου Η/Υ


Recommended Posts

Οχι ρε ψηλέ αυτό ακούγετε χρόνια τώρα αλλα ειναι βασικά μύθος! Το πρόβλημα που έχουν οι περισσότεροι απ'εδω μέσα ειναι οτι σε μερικά καταστήματα οι υπάλληλοι λογο φόβου προς την εταιρεία , λογο βλακείας πάρτο οπως θές πολλές φορές σου κανουν τη ζωή δύσκολη με την εγγύηση! Προσωπικά δεν ειχα ποτέ πρόβλημα για καλο και για κακό όμως

1 ) Μην τους αφήσεις να στο συναρμολογήσουν, καντο μόνο σου και να ξέρεις τι εχεις κάνει.

2 ) Κράτα όλες τις κολοσυσκευασίες όπως τις πήρες για να μη σου λένε @@ριες μετά! Οι τιμές τους συνήθως ειναι αρκετά ικανοποιητικές (ποιο παλια βασικά δεν ειχαν διαφορές απο πλαίσιο ...αν ψαχτείς βέβαια ντάξ θα βρείς και ποιο σοβαρά καταστήματα/οχι όμως αλυσίδες :/ .. με πολύ καλύτερη εξυπηρέτηση και τιμές).

Απο κεί και πέρα για μένα αν έχεις κοντά σου μαγαζί και βαριέσαι να ψάχνεσε η να τρέχεις σε κάπου αλλού, μια χαρούλα ειναι το e-shop!

Link to comment
Share on other sites

1) αποφάσισε αν θα κινηθείς σε πλατφόρμα Χ99 ή Η97/Ζ97. Με βάση το αρχικό σου μήνυμα μάλλον για Χ99 να πήγαινες αλλά μόνο εσύ ξέρεις τι εννοείς με «ερασιτεχνική ενασχόληση με βίντεο» και «ενασχόληση με παιχνίδια».

2) αποφάσισε αν θα συναρμολογήσεις μοναχός σου ή αν θα χρειαστείς υπηρεσίες συναρμολόγησης.

3) δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις τα πάντα από ένα σημείο. Πάντως στις αγορές σου μην κινηθείς με τη λογική «το φτηνότερο στο τρίτο δεκαδικό ψηφίο». Μερικές φορές συμφέρει να πληρώσεις 10-20-30€ παραπάνω σε κάτι που πληρώνεις άνω του χιλιάρικου προκειμένου να έχεις καλύτερες υπηρεσίες: εξυπηρέτηση, γειτνίαση, κάποιον μη-άσχετο να μιλήσεις κ.λ.π. Πόσο παραπάνω και τι υπηρεσίες εσύ το κρίνεις.

4) σε περίπτωση που πας σε Ζ97 δες προσεκτικά τις διαφορές της σύνθεσης του Πλαισίου με τη σύνθεση που σου έδωσε ακριβώς από κάτω ο RexMundi. Τι να πει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα τύπωσα όλα παιδιά για να τα μελετήσω το ΣΚ. Τα σίγουρα δεδομένα ειναι πως δεν θα ξεπεράσω τα 1200-1300 τελικό με φπα. Βγάζω το bluray recorder να ρίξω τα λεφτά αλλού, μένω σε πλατφόρμα 1150 με υλοποιήσεις για light δυνατότητες oc στο μέλλον ώστε να αποκομίσω τα οφέλη της αυξημένης αυτής δύναμης με την πάροδο του χρόνου. Πιστεύεις φίλε salde πως θα ρίξω το κόστος, αν απο την τελική σύνθεση που επιλέξω, αποκεντρώσω τις αγορές των διαφόρων εξαρτημάτων σε διάφορα καταστήματα με γνώμονα την χαμηλότερη τιμή, και το συναρμολογήσω μόνος?

Link to comment
Share on other sites

Γλύτωσε χρήματα και πάρε "κλειδωμένα" parts. Όταν και αν χρειαστείς την "επιπλέον δύναμη" τα parts θα είναι ήδη παλιά και αυτή δεν θα σε σώζει. Αντίθετα, τα λεφτά που θα γλυτώσεις θα σε βοηθήσουν να αναβαθμίσεις ευκολότερα όταν έρθει εκείνη η ώρα. Χόμπι είναι το overclocking, αν το θες μαζί σου, αν όχι κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει ούτε cent παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας σε διαφορετικά καταστήματα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι τυχόν ευελιξία στην επιλογή παρά οικονομία. Δεν πιστεύω ότι πρέπει σώνει και καλά να αγοράσεις τα πάντα από διαφορετικά καταστήματα. Κι αν βρεις κάποιο μαγαζί που σου προσφέρει κάτι παραπάνω, αξίζει να πληρώσεις κάποιο premium για αυτό.

Αν μπορείς να συναρμολογήσεις μόνος σου τότε κάνε το, όχι για να γλυτώσεις χρήματα αλλά για να ξέρεις καλύτερα τι έχει γίνει και για να μαθαίνεις αν σε ενδιαφέρει η εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες σας ανακοινώνω τις τελικές επιλογές για τα σχόλια σας.

 

Ανάμεσα σε asrock, gigabyte, msi, asus, ίδιου περίπου κόστους και χαρακτηριστικών, εσείς τι θα επιλέγατε απο πλευράς αξιοπιστιας και γιατί?

 

Τροφοδοτικό 80 plus gold ειναι το βέλτιστο υποθέτω, αν πάρω bronze σε τι υστερώ?

 

Ποιά ειναι τα κριτήρια επιλογής ενός πολύ γρήγορου ssd απο έναν φθηνό ssd?

 

Η ίδια ερώτηση με απο πάνω για απλό δίσκο sata 3

 

Για σύστημα με τροφοδοτικό 650-750 watt με όσα λέτε και εσείς να βάλω πάνω κάτω, οθόνη 27αρα που ειναι και tv, router πάνω και πολυμηχάνημα, τι UPS θέλω, δεν με νοιάζει να κρατάει 1 ώρα, απλά να αντέχει το load.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες σας ανακοινώνω τις τελικές επιλογές για τα σχόλια σας.

 

1 Ανάμεσα σε asrock, gigabyte, msi, asus, ίδιου περίπου κόστους και χαρακτηριστικών, εσείς τι θα επιλέγατε απο πλευράς αξιοπιστιας και γιατί?

 

2 Τροφοδοτικό 80 plus gold ειναι το βέλτιστο υποθέτω, αν πάρω bronze σε τι υστερώ?

 

3 Ποιά ειναι τα κριτήρια επιλογής ενός πολύ γρήγορου ssd απο έναν φθηνό ssd?

 

4 Η ίδια ερώτηση με απο πάνω για απλό δίσκο sata 3

 

5 Για σύστημα με τροφοδοτικό 650-750 watt με όσα λέτε και εσείς να βάλω πάνω κάτω, οθόνη 27αρα που ειναι και tv, router πάνω και πολυμηχάνημα, τι UPS θέλω, δεν με νοιάζει να κρατάει 1 ώρα, απλά να αντέχει το load.

 

1 κατα σειρα προτεραιοτητας (προσωπικη μου αποψη)  ειναι 

  Α.  Gigabyte- Asus

  Β.  Asrock

  Γ.  MSI

 

2 οι κατηγοριες Bronze-Silver-Gold-Platinum εχουν να κανουν με το βαθμο αποδοτικοτητας του τροφοδοτικου. διαβασε εδω να δεις σε τι αναφερεται η καθε κατηγορια  http://en.wikipedia.org/wiki/80_Plus

 

3  μα, φυσικα, ο γρηγορος SSD εχει να κανει με τις ταχυτητες του. η τιμη του ομως, εχει να κανει με τα υλικα που χρησιμοποιει ο καθε κατασκευαστης, με την υποστηριξη, με την εγγυηση, κλπ, κλπ....κλπ!!  ειναι πολλοι οι παραγοντες που καθοριζουν την τιμη ενος δισκου..!

 

4 γενικα, τα ιδια ισχυουν..!!

 

5 το UPS το επιλεγεις προσθετοντας τις καταναλωσεις των ηλεκτρικων συσκευων που θα εχεις συνδεδεμενες πανω.  

Π.χ., αν εσυ βαλεις μονο το πισι σου, που καταναλωνει ΜΑΧ 300W και την οθονη, με ΜΑΧ 50W, τοτε υπολογιζεις οτι ενα UPS 400-450W σε καλυπτει γαι να προλαβεις να κλεισεις το πισι (γιατι βασικα, αυτο σε ενδιαφερει..) 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Της μητρικές κάπως έτσι και εγώ τις σκεφτόμουν αλλά με asus πρώτη. Για τροφοδοσία, ένα corsair πχ 750 w bronze που δεν ξεφεύγει απο τα 100, δεν ειναι καλό? Για τους σκληρούς έχω ακόμη απορίες. Πχ στον western digital sata 3 ολοι μου λένε να παω σε black λόγω ταχύτητας. Σε ssd ποιά ειναι η πιο value for money επιλογή στα 250 gb +- που να έχει καλή απόδοση και τιμή. Για τροφοδοσία και εγώ υποθέτω με 0,6 kva άντε 0,8 ειμαι υπερ καλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Της μητρικές κάπως έτσι και εγώ τις σκεφτόμουν αλλά με asus πρώτη. Για τροφοδοσία, ένα corsair πχ 750 w bronze που δεν ξεφεύγει απο τα 100, δεν ειναι καλό? Για τους σκληρούς έχω ακόμη απορίες. Πχ στον western digital sata 3 ολοι μου λένε να παω σε black λόγω ταχύτητας. Σε ssd ποιά ειναι η πιο value for money επιλογή στα 250 gb +- που να έχει καλή απόδοση και τιμή. Για τροφοδοσία και εγώ υποθέτω με 0,6 kva άντε 0,8 ειμαι υπερ καλυμένος.

 

 

Τροφοδοτικά υπάρχουν και φθηνότερα καλά. 

 

Π.Χ.   80 Bronze

http://www.skroutz.gr/s/3048827/Thermaltake-Smart-SE-730W.html

http://www.skroutz.gr/s/4518928/Lepa-MaxBron-B700M.html

http://www.skroutz.gr/s/4600071/Silverstone-Strider-Essential-Bronze-700W.html

 

 σε 80 GOLD  στο 100αρικο

http://www.skroutz.gr/s/4600041/Silverstone-Strider-Essential-Gold-700W.html

http://www.skroutz.gr/s/3177771/EVGA-SuperNOVA-NEX750G-Gold.html

Αφού θα έχεις ssd για το λειτουργικό, Ο δεύτερος δίσκος δεν σε πειράζει τι ταχύτητα έχει. Περισσότερο σε νοιάζει η αξιοπιστία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα έχεις ssd για το λειτουργικό, Ο δεύτερος δίσκος δεν σε πειράζει τι ταχύτητα έχει. Περισσότερο σε νοιάζει η αξιοπιστία.

 

Κι εγώ με αυτήν τη λογική πήρα τον Red που έχει 3 χρόνια εγγύηση. Έτσι κι αλλιώς για αποθήκη των θέλω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εμπνευσμένος απο τις επιλογές σας, έφτιαξα και εγώ 2 συνθέσεις. Τελικά μένω σε πλατφόρμα 1150. Στην πρώτη εκδοχή έχω βάλει cpu για OC στο μέλλον, Z97 mobo, ποιοτικότερο ssd και 2 χ sata 3 δίσκους καθώς και 80 gold τροφοδοσία.

 

Στην δεύτερη εκδοχή έκανα λίγο downsizing, έβαλα φθηνότερο ssd, cpu χωρίς oc, mobo Η97, έναν δίσκο WD και ξέχασα και το τροφοδοτικό που ειναι ειναι στα 80 ευρώ budget κάτι σε corsair 650 αλλά bronze.

 

Αργότερα θα βγάλω και 2 αντίστοιχες υποπροτάσεις απο eshop.

 

Αναμένω τις προτάσεις σας.

post-34793-0-47965300-1416406803_thumb.j

post-34793-0-87673000-1416406816_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Και τρεις ακόμη συνθέσεις με μια πανάκριβη μαζί που απορρίπτω.

 

οι τελικοί μου ενδοιασμοί ειναι:

 

asus ή gigabyte (κάτι μου λέει asus)

H97 αν δεν κάνω OC

Ζ97 αν κάνω (ή Ζ97Χ? ποια η διαφορά με το απλό Ζ97?)

cpu 4790 απλό αν δεν κάνω OC, 4790κ αν πω οτι κάνω

ssd samsung για ποιοτικότερο, adata αν θέλω να ρίξω το κόστος στα 256 gb ή την τελευταία πρόταση που έπεσε στο τραπέζι

black HD WD 1 ή 2 θα δώ

απλό dvdrw τελικά

με την μνήμη ειμαι λίγο μπερδεμένος, τι μάρκα να προτιμήσω και τι timings / ταχυτητα?  16 θα βάλω

case μου αρέσει πολύ οπτικά το corsair graphite 230T, 99% σε αυτό θα παω, αξίζει λέτε?

τροφοδοτικό λέω σε κάτι επώνυμο, πχ corsair, 650 w αρκούν ή να πάω σε 750? 80 plus bronze αν το προτιμήσω αντι για gold, θα έχω θυσιάσει κάτι σημαντικό? Κάτι flower κτλ δεν τα ξέρω, αξίζουν?

Αν δεν κάνω OC, τι ψύκτρα μέχρι 30 ευρώ να βάλω, value for money σωστή?

650 ups αρκούν πιστευω σε ups, να προτιμήσω APC?

 

 

 

post-34793-0-75333500-1416411634_thumb.j

post-34793-0-43156000-1416411646_thumb.j

post-34793-0-46577200-1416411654_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

αγχωνομαι..... απο το αγχος σου....!!  :p

 

παρε κι απο μενα μια συνθεση, καθως βλεπω καποιες υπερβολες, που δεν χρειαζονται...!!!

 

με UPS   http://www.e-shop.gr/fortron-ep850-line-interactive-ups-p-PER.701852 ..!

 

 

post-36990-0-99247900-1416416657_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

μην εχεις κολληματα με τις μαρκες.

 

Αφου ζητας τη γνωση εμπειροτερων ..εμπιστεψου καποιον..

Αλλιως και οι 3 συνθεσεις ειναι λαθος μιας και ειναι κατι ενδιαμεσο που δεν καλυπτει "σωστα" καποιο τομεα και μοιαζουν επιλογες στη τυχη και στο προαισθημα.

 

 

Κοντευουμε να αλλαξουμε σοκετ και ακομα υπαρχει συνδεση με z97 kai oc.

Δε το θυμαμα απο την αρχη το thread...αλλα και asrock να παρεις (h97 performance) μια χαρα μητρικη ειναι και μπορεις να κανεις oc.

 

To κολλημα με asus/gigabyte θα το καταλαβαινα ...αν πηγαινες για μητρικη στα 150 και πανω ..ευρω. Τα φθηνα μοντελα...ειναι για αυτους που "μενουν" σε μαρκες.

 

Ομοιως και στο corsair τροφοδοτικο που κοιτας.Δεν ειναι επωνυμο. ..Απλα εχει σταμπα corsair. Eπωνυμα ειναι επισης οι ακριβες υλοποιησεις τους Ηχ/Ax κλπ..)

 

Mνημες παρε καποιες gskil 2133/2400 αν πας σε z97 και εφοσον (το πιο σημαντικο) δε σε ανεβασουν πανω απο 1-2...βαρια 5ευρω στη τιμη απο αλλες.

Αν πας σε Η97 ..παρε οτι απολυτα φθηνοτερο βρεις ..απο 1600 και πανω.(oτι και να παρεις ..στα 1600 θα παιξει...απλα εστιαζουμε στο απολυτα φθηνοτερο).

 

 

Ψυκτρα δε καταλαβα αν ψαχνεις καλη ή οχι ..δες raijintek στις φθηνες κατηγοριες..(aidos ,themis..κλπ.) ..ή αν θες ογκο ..και oc ..την ereboss με τις καταλληλες (κοντες) μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη αν σας αγχώνω αλλά και εγώ έχω χαθεί με τόσο πληροφόρηση, γιαυτό και περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας. Οκ κατανοητά όλα όσα είπατε. Νομίζω για ρίξω το κόστος να μείνω σε πλατφόρμα 1150 χωρίς oc απαιτήσεις. CPU 4790 απλή, Η97 απλή μήτρα. Τροφοδοτικό να μείνω σε 600 ή 700+ watt? Να τσιγγουνευτώ ή οχι τα παραπάνω χρήματα για gold? Μνήμες με την υλοποίηση αυτή θα ειναι 1600, λέτε gskill τελικά? Καλή η τελευταία πρόταση που είδα απο τον cabdik. Πειράζει το κουτί που διάλεξα μιας και μου αρέσει περισσότερο? Για ssd ακούω εσάς, δίσκους οχι black τελικά? Λέτε έναν μόνο αλλά 2 TB? Σε ψύκτρα αν δεν κάνω oc θέλω κάτι εξεζητημένο? Η RV 270 θα με καλύψει για medium level gaming?

Link to comment
Share on other sites

το Gold PSU ειναι καλο να το εχεις. αλλα μην φανταστεις οτι θα εχεις τρομερη διαφορα με ενα καλο Bronze..!

 

επισης, τα πολλα W, ανω των 500-550, τα θεωρω αχρηστα, AN το βαζουμε σε συστημα με ΜΙΑ καρτα γραφικων (οποια κι αν ειναι αυτη..!) και ΔΕΝ κανουμε OC..!!

 

αυτο που ειπωθηκε παραπανω για επιπεδου 1500+, αφου μιλαμε για ενα συστημα €1100-1200, το οποιο ΔΕΝ προοριζεται για βαρυ gaming..!! 

 

 

η συνθεση που σου εφτιαξα ειναι:

πολυυυ εντος του μπατζετ που εδωσες,

ΜΕ UPS,

με πλατφορμα που μπορεις να κανεις OC (ΑΝ γουσταρεις καποια στιγμη),

με καρτα γραφικων που μπορεις να παιξεις ολα τα παιχνιδια,

με μεγαλους δισκους...

 

τι αλλο να βαλω?     ολα αυτα μοοοονο με 1200€..!!!!

 

αν θες να κατεβει και κατω απο €1000, κατεβαινει ανετα, χανοντας καποια πλεονεκτηματα, οπως το OC..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε cabdik. Νομίζω τα δεδομένα αρχίζουν και κατασταλάζουν και ειμαι προ κλειδώματος της σύνθεσης. Η πρόταση σου μου άρεσε περισσότερο απο όλες, και έχει δυνατές επιλογές σε προσιτό κόστος και δυνατότητα OC. Είσαι στα 1200 και έχω ακόμη 100 ευρώ περιθώριο.

 

Οι τελικές μου ερωτήσεις ειναι οι κάτωθι:

 

  1. Το CORSAIR 230T μου αρέσει περισσότερο σαν design, δεν το εγκρίνεις εσύ για κάποιο λόγο πχ απόδοσης εργονομίας; Γιατί αυτό προτιμώ.
  2. Ίσως σε τροφοδοσία μείνω με στην μάρκα σου και στα 550-560 watt αλλά να χτυπήσω gold.
  3. Μιας και θα έχω την δυνατότητα OC, δεν θεωρείς οτι χρειάζομαι καλύτερη ψύκτρα? Σκεφτόμουν απο προτάσεις άλλων παιδιών την RAIJINTEK THEMIS.
  4. Η μνήμη που μου έβαλες ειναι 1866, για να παίξει εκεί δεν θέλει OC ή κάτι τέτοιο και ζορίζει το σύστημα μου έλεγε ένας στο ΠΛΑΙΣΙΟ και να προτιμήσω 1600 με καλύτερα timings? Με λίγα την υποστηρίζει το γενικότερο σύστημα μου και την αξιοποιεί;
  5. Με τον σκληρό έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε αξιοπιστεία (τον ssd εννοώ);
  6. Θα μείνω σε red και 2 TB για οικονομία, αλλά κακά τα ψέματα, άλλο να έχεις 2 χ 1 και άλλο έναν 2, αν ο ένας αστοχήσει χάνεις τα πάντα απο δεδομένα.
  7. Η καρτούλα γραφικών να υποθέσω θα με καλύψει για medium level gaming ε;
  8. Και τέλος, επειδή το eshop έχει πολλά ups άγνωστες μάρκες, η πρόταση σου τι λέει απο πλευράς αξιοπιστείας?
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα φίλε cabdik. Νομίζω τα δεδομένα αρχίζουν και κατασταλάζουν και ειμαι προ κλειδώματος της σύνθεσης. Η πρόταση σου μου άρεσε περισσότερο απο όλες, και έχει δυνατές επιλογές σε προσιτό κόστος και δυνατότητα OC. Είσαι στα 1200 και έχω ακόμη 100 ευρώ περιθώριο.

 

Οι τελικές μου ερωτήσεις ειναι οι κάτωθι:

 

  1. Το CORSAIR 230T μου αρέσει περισσότερο σαν design, δεν το εγκρίνεις εσύ για κάποιο λόγο πχ απόδοσης εργονομίας; Γιατί αυτό προτιμώ.απο κει και περα ειναι θεμα γουστου. δεν μπορω να πω κατι αλλο..!
  2. Ίσως σε τροφοδοσία μείνω με στην μάρκα σου και στα 550-560 watt αλλά να χτυπήσω gold.Αν δεν το πηρες χαμπαρι.., αυτο που σου εβαλα GOLD ειναι....!!!
  3. Μιας και θα έχω την δυνατότητα OC, δεν θεωρείς οτι χρειάζομαι καλύτερη ψύκτρα? Σκεφτόμουν απο προτάσεις άλλων παιδιών την RAIJINTEK THEMIS. εβαλα μια φθηνουτσικη, ικανη για light OC. απο κει και περα, παλι ειναι στην δικη σου ευχερεια να βαλεις καποια καλυτερη..!
  4. Η μνήμη που μου έβαλες ειναι 1866, για να παίξει εκεί δεν θέλει OC ή κάτι τέτοιο και ζορίζει το σύστημα μου έλεγε ένας στο ΠΛΑΙΣΙΟ και να προτιμήσω 1600 με καλύτερα timings? Με λίγα την υποστηρίζει το γενικότερο σύστημα μου και την αξιοποιεί; δεν εχεις προβλημα. παιζει και στα 1600..!!
  5. Με τον σκληρό έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε αξιοπιστεία (τον ssd εννοώ); με κανενα σκληρο δεν εχεις 100% αξιοπιστια. στατιστικα παιζουμε..! ουτως η αλλως, τα σημαντικα δεδομενα, χρειαζονται απαραιτητα Back Up..!!
  6. Θα μείνω σε red και 2 TB για οικονομία, αλλά κακά τα ψέματα, άλλο να έχεις 2 χ 1 και άλλο έναν 2, αν ο ένας αστοχήσει χάνεις τα πάντα απο δεδομένα. αν θες 2χ1 για RAID, ειναι αλλο θεμα...!  παιρνεις 2χ1ΤΒ..!
  7. Η καρτούλα γραφικών να υποθέσω θα με καλύψει για medium level gaming ε; και παραπανω απο medium μπορω να σου πω.........
  8. Και τέλος, επειδή το eshop έχει πολλά ups άγνωστες μάρκες, η πρόταση σου τι λέει απο πλευράς αξιοπιστείας? APC ειναι τα κορυφαια, εξ'όσων διαβαζω. για την Fortron δεν γνωριζω και πολλα. απλα μου φανηκε λιγο καλυτερο απο κατι SWEEX, Lamtech κλπ! 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.