Jump to content



Βοήθεια για χτίσιμο νέου Η/Υ


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλε μου και μια ακόμη φορά σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Για το κουτί έχεις κάποια  τοποθέτηση να κάνεις? Για το τροφοδοτικό σόρι δεν το είχα προσέξει. Για την ψύκτρα και το ups επίσης δεν μου είπες την άποψη σου.

 

 

 

 

Καλησπέρα φίλε cabdik. Νομίζω τα δεδομένα αρχίζουν και κατασταλάζουν και ειμαι προ κλειδώματος της σύνθεσης. Η πρόταση σου μου άρεσε περισσότερο απο όλες, και έχει δυνατές επιλογές σε προσιτό κόστος και δυνατότητα OC. Είσαι στα 1200 και έχω ακόμη 100 ευρώ περιθώριο.

 

Οι τελικές μου ερωτήσεις ειναι οι κάτωθι:

 

  1. Το CORSAIR 230T μου αρέσει περισσότερο σαν design, δεν το εγκρίνεις εσύ για κάποιο λόγο πχ απόδοσης εργονομίας; Γιατί αυτό προτιμώ.απο κει και περα ειναι θεμα γουστου. δεν μπορω να πω κατι αλλο..!
  2. Ίσως σε τροφοδοσία μείνω με στην μάρκα σου και στα 550-560 watt αλλά να χτυπήσω gold.Αν δεν το πηρες χαμπαρι.., αυτο που σου εβαλα GOLD ειναι....!!!
  3. Μιας και θα έχω την δυνατότητα OC, δεν θεωρείς οτι χρειάζομαι καλύτερη ψύκτρα? Σκεφτόμουν απο προτάσεις άλλων παιδιών την RAIJINTEK THEMIS. εβαλα μια φθηνουτσικη, ικανη για light OC. απο κει και περα, παλι ειναι στην δικη σου ευχερεια να βαλεις καποια καλυτερη..!
  4. Η μνήμη που μου έβαλες ειναι 1866, για να παίξει εκεί δεν θέλει OC ή κάτι τέτοιο και ζορίζει το σύστημα μου έλεγε ένας στο ΠΛΑΙΣΙΟ και να προτιμήσω 1600 με καλύτερα timings? Με λίγα την υποστηρίζει το γενικότερο σύστημα μου και την αξιοποιεί; δεν εχεις προβλημα. παιζει και στα 1600..!!
  5. Με τον σκληρό έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε αξιοπιστεία (τον ssd εννοώ); με κανενα σκληρο δεν εχεις 100% αξιοπιστια. στατιστικα παιζουμε..! ουτως η αλλως, τα σημαντικα δεδομενα, χρειαζονται απαραιτητα Back Up..!!
  6. Θα μείνω σε red και 2 TB για οικονομία, αλλά κακά τα ψέματα, άλλο να έχεις 2 χ 1 και άλλο έναν 2, αν ο ένας αστοχήσει χάνεις τα πάντα απο δεδομένα. αν θες 2χ1 για RAID, ειναι αλλο θεμα...!  παιρνεις 2χ1ΤΒ..!
  7. Η καρτούλα γραφικών να υποθέσω θα με καλύψει για medium level gaming ε; και παραπανω απο medium μπορω να σου πω.........
  8. Και τέλος, επειδή το eshop έχει πολλά ups άγνωστες μάρκες, η πρόταση σου τι λέει απο πλευράς αξιοπιστείας? APC ειναι τα κορυφαια, εξ'όσων διαβαζω. για την Fortron δεν γνωριζω και πολλα. απλα μου φανηκε λιγο καλυτερο απο κατι SWEEX, Lamtech κλπ! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Καλησπέρα φίλε cabdik. Νομίζω τα δεδομένα αρχίζουν και κατασταλάζουν και ειμαι προ κλειδώματος της σύνθεσης. Η πρόταση σου μου άρεσε περισσότερο απο όλες, και έχει δυνατές επιλογές σε προσιτό κόστος και δυνατότητα OC. Είσαι στα 1200 και έχω ακόμη 100 ευρώ περιθώριο.

 

Οι τελικές μου ερωτήσεις ειναι οι κάτωθι:

 

  1. Το CORSAIR 230T μου αρέσει περισσότερο σαν design, δεν το εγκρίνεις εσύ για κάποιο λόγο πχ απόδοσης εργονομίας; Γιατί αυτό προτιμώ.απο κει και περα ειναι θεμα γουστου. δεν μπορω να πω κατι αλλο..!
  2. Ίσως σε τροφοδοσία μείνω με στην μάρκα σου και στα 550-560 watt αλλά να χτυπήσω gold.Αν δεν το πηρες χαμπαρι.., αυτο που σου εβαλα GOLD ειναι....!!!
  3. Μιας και θα έχω την δυνατότητα OC, δεν θεωρείς οτι χρειάζομαι καλύτερη ψύκτρα? Σκεφτόμουν απο προτάσεις άλλων παιδιών την RAIJINTEK THEMIS. εβαλα μια φθηνουτσικη, ικανη για light OC. απο κει και περα, παλι ειναι στην δικη σου ευχερεια να βαλεις καποια καλυτερη..!
  4. Η μνήμη που μου έβαλες ειναι 1866, για να παίξει εκεί δεν θέλει OC ή κάτι τέτοιο και ζορίζει το σύστημα μου έλεγε ένας στο ΠΛΑΙΣΙΟ και να προτιμήσω 1600 με καλύτερα timings? Με λίγα την υποστηρίζει το γενικότερο σύστημα μου και την αξιοποιεί; δεν εχεις προβλημα. παιζει και στα 1600..!!
  5. Με τον σκληρό έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε αξιοπιστεία (τον ssd εννοώ); με κανενα σκληρο δεν εχεις 100% αξιοπιστια. στατιστικα παιζουμε..! ουτως η αλλως, τα σημαντικα δεδομενα, χρειαζονται απαραιτητα Back Up..!!
  6. Θα μείνω σε red και 2 TB για οικονομία, αλλά κακά τα ψέματα, άλλο να έχεις 2 χ 1 και άλλο έναν 2, αν ο ένας αστοχήσει χάνεις τα πάντα απο δεδομένα. αν θες 2χ1 για RAID, ειναι αλλο θεμα...!  παιρνεις 2χ1ΤΒ..!
  7. Η καρτούλα γραφικών να υποθέσω θα με καλύψει για medium level gaming ε; και παραπανω απο medium μπορω να σου πω.........
  8. Και τέλος, επειδή το eshop έχει πολλά ups άγνωστες μάρκες, η πρόταση σου τι λέει απο πλευράς αξιοπιστείας? APC ειναι τα κορυφαια, εξ'όσων διαβαζω. για την Fortron δεν γνωριζω και πολλα. απλα μου φανηκε λιγο καλυτερο απο κατι SWEEX, Lamtech κλπ! 

 

 

σου απαντησα και στα 2. απλα δεν πηρε το χρωμα..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω στραβωθεί φίλε μου χαχαχα χίλια συγγνώμη, διάβασα πολύ βιαστικά ειμαι κλεφτός απο δουλειά και κοίταγα μόνο τα κόκκινα.

 

Οι τελευταίες μου 2 ερωτήσεις για να κλείσω το κεφάλαιο.

 

Οπότε συμφωνείς με την επιλογή μου για την κάπως καλύτερη ψύκτρα raijintek themis? Αξίζει τα παραπάνω λεφτά?

Και τέλος, στο mobo που πρότεινες που ειναι m-atx, τι ειναι καλύτερο να βάλεις κάποιος, m ή full atx?

Link to comment
Share on other sites

1 ψυκτρα μπορεις να βαλεις οσο καλυτερη θελεις και μπορεις. αρκει να χρειαστει καποια στιγμη (για OC, εννοω..!)

 

2 οι καλες Micro ATX δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τις FULL, περαν -κυριως- των περισσοτερων Pci θυρων που εχουν, λογω μεγεθους φυσικα...!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και χρόνια πολλά καλές γιορτές. Είμαι στην τελική ευθεία αγοράς του συστήματος, 99% θα αγοραστεί απο το ΠΛΑΙΣΙΟ μιας και λόγω φίλου μέσα σε υψηλά κλιμάκια παίρνω σημαντική έκπτωση που ξεπερνάει τα οφέλη της χαμηλότερης τιμής απο eshop.

 

Στο προκείμενο, μερικές τελικές απορίες μου παρακαλώ χωρίς να θέλω να σας κουράζω:

 

1. Εχω επιλέξει την μητρική GIGABYTE Z97-HD3 που σας μνήμες υποστηρίζει 1333-1600 και σε OC mode αρκετά παραπάνω, πχ 2400. Αν βάλω 2400 μνήμες, πχ αυτή εδώ τι αντίκτυπο έχει αυτό στην αξιοπιστεία vs ταχύτητα του συστήματος; Ειναι μήπως καλύτερο να προτιμήσω την 1600 εκδοχή;

 

2. Αναφορικά με τις μνήμες, διαβάζω πως καλύτερα να προτιμήσω μια πιο αργή πχ 1600 αντι για 2400 ειδικά αν έχει χαμηλότερα timings. Τι παίζει με τα timings, τα voltage και το OC στις μνήμες; Παρακαλώ εξηγήστε μου. Πχ ανάμεσα σε αυτές εδώ, ποιά ειναι η καλύτερη επιλογή για μένα και το mobo μου;

 

3. Αυτό εδώ το cooler λέει τίποτα γιατί μου το εκθείαζαν σαν value for money επιλογή.

 

4. Κάρτα γραφικών καταλήγω με medium level gaming απαιτησεις στην Saphire R9 270X 2GB GD5, ειναι καλή επιλογή γενικά, και καλύτερη η Χ απο την απλή εκδοχή;

 

5. Τέλος στον SSD, μου είπαν να προτιμήσω απο ADATA τον OCZ, όμως σε συγκριτικό τον βλεπω πιο αργό, μήπως ειναι θέμα αξιοπιστίας; Δείτε αυτό το συγκριτικό και πείτε μου γνώμη παρακαλώ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας, συγγνώμη αν κούρασα και χρόνια πολλά.

Link to comment
Share on other sites

1-2.  γενικα για τις μνημες, παρε οποια εχει καλυτερα timings και χαμηλοτερα V..!!  και 2400 να παρεις, αυτη θα λειτουργησει, οπου την βαλει η μητρικη και ο Mem. controller και οχι οπου θελει η μνημη....!!  για να ανεβασεις τις μνημες, θα πρεπει να το κανεις manually (=OC)..!!  

 δεν μπορω να σου πω περαιτερω λεπτομερειες, θα σου πουν οι γνωστες της Ιντελ..! 

 

3 επειδη βλεπω οτι το πλαισιο δεν εχει και καμια σοβαρη γκαμα σε ψυκτρες, σκεψου την πιθανοτητα να παρεις ψυκτρα αργοτερα, απο αλλου...!!  αφου πας για το 230Τ (αν δεν εχει αλλαξει κατι..!!!), το οποιο εχει CPU CUT OUT, μπορεις να την βαλεις μετα, χωρις να ξεστησεις το συστημα...!!  

επισης, ξαναδιευκρινιζω...., αν εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου, καποια στιγμη να κανεις OC στον επεξεργαστη, καλο ειναι να πας εξ' αρχης σε μια καλη ψυκτρα (4+... heatpipes) , ωστε να μην εχεις θεματα...!!!

 Π.Χ   http://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=33206&cat=7

http://www.skroutz.gr/s/416802/Zalman-CNPS10X-Performa.html

(προτιμουμε με 12αρη ανεμιστηρα, ωστε να ειναι και αποδοτικες, αλλα και ησυχες...!!!)

 

4 η 270Χ ειναι ενα μοντελο μεγαλυτερο απο την 270. δεν ειναι σπεσιαλ εκδοση με απλη.....!!  η 270 παλια ηταν η 7850, και η 270Χ ηταν η 7870...αν σου θυμιζει κατι..!!

 

5 εγω θα εβγαζα τους ADATA απο την συγκριση, και θα προσθετα τον Crucial MX100.  αααντε.... και τον SANDISK ULTRA plus..!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

η 270 και η 270χ βασιζονται στο ιδιο πυρηνα (της 7870) και διαφερουν μονο στον χρονισμο και προφανως και στα tdp ..και ποσα molex θελει τροφοδοσια.(2χ6πιν vs 1x 6pin)

 

Η 7850 και η 7870 ..διεφεραν και στον πυρηνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Ναι σε επίπεδο κουτιού το 230Τ το είδα και απο κοντά και μου άρεσε. Για τις μνήμες αντιληπτά τα γραφόμενα. Οπότε με μια λέξη, άφοβα να πάρω τις 2400 ή να προτιμήσω την 1600 λόγω χαμηλότερων timings; Μήπως υπερέχουν αλλού αυτές της team group; Βασικά είδα πως ειναι φθηνότερες λίγο και ψάρωσα με το 2400, αλλά αν ειναι να είναι χειρότερες απο την crucial? Περιμένω τελική σας πρόταση, team group ή crucial?

 

Θα βάλω αυτό το απλό cooler και τέλος, με OC αν θα ασχοληθώ και ποτέ χλωμό θα ειναι, και αν ειναι, μετά απο χρόνια, τότε παίρνω κάτι γερό σε ψύξη.

 

Σε κάρτα θα προτιμήσω την 270Χ αφού έχει ελάχιστα πιο ακριβά και ειναι λίγο πιο ψηλά χρονισμένη, εκτός αν παίζει κάτι με σταθερότητα γιατί κάτι πήρε το μάτι μου κάπου για αστάθειες στην Χ.

 

Τέλος σκέφτομαι περισσότερο τους OCZ μιας και αλλου διάβασα πως ειναι πιο αξιόπιστοι απο όλους.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και στα είπαν πολυ ωραία οι προηγούμενοι, θα σταθώ στα τελευταία.

Άσε την εργοστασιακή ψύκτρα.

 

Βάλε crucial όχι team group.

Βάλε την 270Χ όχι την απλή.

Βάλε έναν MX100 ή Evo.

 

Και είσαι έτοιμος.

Έγινε επεξεργασία από Νίκος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, χρόνια πολλά καλά χριστούγεννα σε όλους. Σε ευχαριστώ και εσένα Νίκο για τις απαντήσεις σου. Την crucial θα πάρω και εγώ σε αυτή καταλήγω, καθώς και στην 270Χ.

 

Πιστεύεις αν δεν κάνω τώρα OC, ειμαι οκ με την box ψύκτρα του επεξεργαστή; Και βάζω μετά κάτι καλύτερο, ή απο τώρα να πάρω μια after market με 20 ευρώ σαν κάτι καλύτερο απο την μαμά για μεγαλύτερη αξιοπιστία και πολύ αργότερα την καλή, αν χρειαστεί?

 

Το πλαισιο δεν έχει mx100, παίζει ανάμεσα σε adata, ocz, teamgroup, samsung, sandisk, trancend. Απόψεις? Τον OCZ γιατί δεν το προτιμάς?

Link to comment
Share on other sites

αν σε κάποιο εξάρτημα η ποικιλία του Πλαισίου δεν σε ικανοποιεί, σκέψου αυτό που σου έγραψαν πιο πάνω, να αγοράσεις συγκεκριμένα εξαρτήματα από αλλού.

 

Χωρίς OC η ψύκτρα μάλλον θα κάνει τη δουλειά της από άποψη θερμοκρασιών, δε γνωρίζω πόσο θορυβώδης είναι ο ανεμιστήρας της όμως. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και χρόνια πολλά - καλή χρονιά!!! Το pc παραγγέλθηκε απο PLAISIO σήμερα και έχει 'όπως θα δείτε στο συνημμένο. Εξήγησα πως έπρεπε λόγω της έκπτωσης που είχα να παραγγελθεί απο εκει, μου βγήκε φθηνότερο απο eshop που μόλις τώρα τα πέρασα ένα ενα τα εξαρτήματα. Άφησα την ψύκτρα την sella δεν είχε και κανένα τραγικό, με διαβεβαίωσαν πως ειναι καλύτερη απο την box, τώρα δεν θα κάτσω να σκάσω για 20 ευρώ. Έβαλα τις μνήμες τελικά crucial ballistix για κάτι ποιο επώνυμο και επειδή έχουν καλύτερα timings παρότι στα 1600 (ακούγοντας σας) αλλά δίσκο άφησα τον OCZ μιας και πλέον δεν φέρνουν τους samsung και διότι είδα έχουν υψηλό ΜΤΒ και τους θεωρώ αξιόπιστους. Περιμένω τελικές σας γνώμες, ελπίζω να μην έκανα καμία βλακεία.

post-34793-0-72669900-1420315937_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από oekab1992
Link to comment
Share on other sites

Δεν εγινε καμια βλακεια.

 

Καλα εκανες με την ψυκτρα.

 

Ο 4790Κ ειναι χρονισμενος ψηλα και οταν αρχιζουν turbo-mode ανεβαινει και η θερμοκρασια μια χαρα.

 

Απλα σιγουρεψου οτι εβαλες σωστα paste/ψυκτρα.

 

Σε πολλους δεν αρεσουν τα Corsair PSU αλλα εχω βαλει καμια 25αρια σε διαφορους γνωστους τα τελευταια χρονια, κανεις δεν με εβγαλε προβλημα με τροφοδοτικο :D Οποτε τα εμπιστευομαι προσωπικα.

 

Την καρτα γραφικων αγορασα την ιδια που εχεις στην αδερφη μου πριν ~9 μηνες, σε 2 ωρες την ειχα παει πισω και πηρα 760, ηταν χαλασμενη, με το που μπεναν drivers ανελεητα BSOD, θα υποθεσω ηταν undervolted αλλα γενικα με τα παιδια του πλαισιου που εχω μιλησει ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΑΓΟΡΑ η πρωτη παρτιδα 270Χ απο Sapphire που ειχαν, κατι 60-70% ηρθαν πισω για αλλαγη, δεν νομιζω 9 μηνες μετα να εχουν ακομα καρτες απο εκεινη την παρτιδα θα μας πεις εσυ αν σου βγαλει θεματα!

 

Καλα εκανες για τον SSD, ο 840 EVO ηταν καταπληκτικη αγορα γιατι δεν ειχε ανταγωνισμο τιμη/performance/quality αλλα αυτα αλλαξαν τωρα τους τελευταιους μηνες.

Έγινε επεξεργασία από potis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γενικα, τα UPS δεν ειναι πεταμενα λεφτα...!!!  οταν δινεις 500-700-1000€ για ενα νεο πισι, κριμα ειναι να τυχει να σου μεινει στα χερια, για 50-60-80€...!!! 

 

απλα στη συγκεκριμενη συνθεση, κι εγω πιστευω οτι ειναι...!!!  λογω μαρκας προφανως.., αλλα και τιμης..!!

 

θα επελεγα καλυτερα

http://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=14637    (online)

http://www.skroutz.gr/s/2921988/Accupower-ISY-Line-Interactive-850VA-New-Series.html  (Line Interactive)

 

μην βλεπεις 390W (στο πρωτο).., το συστημα σου δυσκολα το βλεπω να ξεπερναει τα 200-250W..!!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γενικα, τα UPS δεν ειναι πεταμενα λεφτα...!!!  οταν δινεις 500-700-1000€ για ενα νεο πισι, κριμα ειναι να τυχει να σου μεινει στα χερια, για 50-60-80€...!!! 

 

 

Εδώ είναι το πρόβλημα. Ότι και εσύ όπως και οι περισσότεροι που αγοράζουν ups δεν καταννοούν καν τη χρήση τους. Το ups λοιπόν δεν είναι για να μη σου καεί το pc αλλά για να στο κρατήσει ανοιχτό λίγα λεπτά ώστε να προλάβεις να σώσεις τη δουλειά σου. Την πολύτιμη δουλειά σου. Αν δεν θες να σου μείνει κάτι στα χέρια, τότε ένα πολύμπριζο ασφαλείας και ένα καλό τροφοδοτικό υπεραρκούν.

 

ΥΓ. Με 50-60-80 ευρώ ups δεν παίρνεις.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.