Jump to content



Recommended Posts

@astrolabos αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι όταν μπαίνουμε σε καταστάσεις "bending the rules", αυτό οφείλει να γίνεται πάντα υπέρ του αδυνάμου. Εν προκειμένω των πεζων. Θεωρώ ότι στην κυκλοφοριακά ανεκπαίδευτη χ΄ψρα που ζουμε, το να κάνεις έστω και έναν έφηβο να προβληματιστεί προς το καλυτερο για τη συμπεριφορά του στο δρόμο είναι ένα μικρό κέρδος.

Και, προς Θεου, μην εκληφθεί ότι εγώ είμαι τέλειος στο δρόμο, γιατι δεν ειμαι, και το ξέρω. Απλα προσπαθώ όσο μπορω να βελτιώνομαι, και να μη δίνω κακο παράδειγμα σε άτομα που τώρα σχηματίζουν κυκλοφοριακή συνείδηση.

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

Η κυκλοφοριακή αγωγή και γενικά το ήθος του καθενός είναι θέμα παιδείας. Το "bending the rules" για να κάνω κάθε φορά ό,τι μου κ@βλώσ31 είναι μεγάλη πληγή από την οποία ξεκινάνε πολλά κακά. Και η δύναμη του "εγώ είμαι ο αδύναμος" οπότε εσύ να κάτσεις να σε πhδh3ω έχει ξεπεράσει πλέον κάθε όριο.

 

Δε λέω φυσικά να αντιδρούμε με βία, αλλά με παραδειγματική εφαρμογή των νόμων και με αποτρεπτική αποδοκιμασία. Αλλιώς αυτοί οι έφηβοι που σήμερα πέρασαν παράνομα τη διάβαση, αύριο θα είναι οι οδηγοί που παρακάμπτουν όλη την ουρά στη λωρίδα που περιμένει να στρίψει και σταματάνε μπροστά από όλους, στη μέση της διασταύρωσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω κάποια πράγματα:

α) το συγκεκριμένο φανάρι ανάβει από πράσινο σε κόκκινο και τανάπαλιν πολύ γρήγορα. Υπολογίστε μέσα σε 15 δεύτερα.

β) Το πρώτο γκρουπ ξεκίνησε με πράσινο (για τους πεζούς) και το έπιασε το κόκκινο. Το δεύτερο με κόκκινο.

γ) Κανένα από τα παιδιά δεν είχε προκλητικό ύφος (κοίτα με που περνάω με κόκκινο και περιμένεις, κορόιδο). Όχι ότι έχει σημασία, αλλά το αναφέρω.

δ) Τα παιδιά περίμεναν καθοδήγηση από τους δασκάλους. Θα πει κάποιος: "πας καλά;". Καθοδήγηση θέλουν, για να περάσουν απέναντι τηρώντας τον νόμο; Συνοδεύονταν και, προφανώς, δεν γνώριζαν τα κατατόπια.

ε) Δέχομαι ότι ευθύνονται οι δάσκαλοι (αν και αυτοί είναι τόσο αγχωμένοι σε τέτοιες περιπτώσεις, λόγω της ευθύνης που έχουν, που το μυαλό τους εύκολα μπορεί να θολώσει). Το θέμα είναι ότι έχεις 20-25 παιδιά να διασχίζουν τον δρόμο. Εμείς, που βρισκόμασταν μπροστά, έχουμε σταματήσει. Το τι τους είπαν μετά οι δάσκαλοι (περνάμε γρήγορα τον δρόμο, δεν παραβιάζουμε τη σήμανση, λάθος μας που περάσαμε με κόκκινο, είδατε ότι περίμεναν οι οδηγοί, κ.ο.κ.), δεν μπορώ να το ξέρω.

στ) Αφ' ης στιγμής, βλέπω παιδιά στον δρόμο (μιλάω για τη συγκεριμένη περίπτωση), σταματάω και περιμένω να περάσουν απέναντι. Ας χάσω 5 λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο μου.

ζ) Αυτό που δεν δέχομαι, είναι η λογική του "μαρσάρω και τα γράφω όλα στα @@@@@ μου". Ακόμα και αν έχω δίκιο, μιλάμε για παιδιά. Άφησέ τα να περάσουν απέναντι και εμπιστεύσου τους δασκάλους τους για τη σωστή διαπαιδαγώγησή τους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS, σε όλα σωστός κατά τη γνώμη μου, εκτός από 2 σημεία.

 

1. Εσύ μπορεί να έχεις ή να διαθέτεις τον πολύτιμο χρόνο σου, όλοι οι άλλοι πίσω σου μπορεί να μην έχουν ή να μη θέλουν να τον διαθέσουν. Επειδή η τύχη σε έφερε στην αρχή της ουράς, δε σου δόθηκε και το δικαίωμα να αποφασίζεις για τους άλλους και έχουν κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρονται κοσμίως όταν τους επιβάλεις την άποψή σου, ενάντια στον Κ.Ο.Κ. Κανονικά έπρεπε κάποιος τροχονόμος να σου κόψει πρόστιμο που παρακώλυσες την κυκλοφορία (ενώ είχες πράσινο φανάρι και οι πεζοί κόκκινο) για να περάσει το 2ο γκρουπ.

 

2. Καθοδήγηση από τους δασκάλους που τα πέρασαν από το δρόμο με κόκκινο; Για γέλια και για κλάματα. Αν οι δάσκαλοι δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις μεγάλες απαιτήσεις ενός τόσο σημαντικού επαγγέλματος και το μυαλό τους θολώνει, να αλλάξουν επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, pol77 said:

2. Καθοδήγηση από τους δασκάλους που τα πέρασαν από το δρόμο με κόκκινο; Για γέλια και για κλάματα. Αν οι δάσκαλοι δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις μεγάλες απαιτήσεις ενός τόσο σημαντικού επαγγέλματος και το μυαλό τους θολώνει, να αλλάξουν επάγγελμα.

 

 

Το καλοκαίρι είχα πάει σαν ομαδάρχης της Ελληνικής αποστολής σε διεθνές εφηβικό camp στο Παρίσι. Όταν ερχόταν η ώρα να περάρουμε το δρόμο σύμφωνα με το φανάρι, ένας ομαδάρχης έμπαινε ανάμεσα στα παιδια και τα αυτικίνητα, ένας τους υποδεχόταν στο απέναντι πεζοδρόμιο, και ένας ρύθμιζε την "τροφοδοσία" ανάλογα με το χρώμα του φαναριού. Αρκετές φορες έτυχε, άθελά μας, να φάμε χρόνο απο τα αυτοκίνητα. Ακούστηκαν καποια μαρσαρίσματα, καποιες μουρμούρες, αλλα κανένας δεν τόλμησε να ξεκινήσει όσο υπηρχαν παιδια στο δρομο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν ξεκινάει κανείς με πεζούς στο δρόμο. Και εννοείται ότι αν το κόκκινο φανάρι πιάσει τον πεζό στη μέση του δρόμου, περιμένεις υπομονετικά να φτάσει στο πεζοδρόμιο.

 

Εννοείται όμως επίσης ότι δεν ξεκινάει και ο πεζός ενώ έχει ανάψει κόκκινο γι αυτόν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, pol77 said:

Εννοείται ότι δεν ξεκινάει κανείς με πεζούς στο δρόμο. Και εννοείται ότι αν το κόκκινο φανάρι πιάσει τον πεζό στη μέση του δρόμου, περιμένεις υπομονετικά να φτάσει στο πεζοδρόμιο.

 

Εννοείται όμως επίσης ότι δεν ξεκινάει και ο πεζός ενώ έχει ανάψει κόκκινο γι αυτόν.

Κατα τα φαινόμενα, στην Ελλαδαρα δεν εννοείται τίποτα απο αυτα... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος pol77 έγραψε:

@DEADLAZARUS, σε όλα σωστός κατά τη γνώμη μου, εκτός από 2 σημεία.

 

1. Εσύ μπορεί να έχεις ή να διαθέτεις τον πολύτιμο χρόνο σου, όλοι οι άλλοι πίσω σου μπορεί να μην έχουν ή να μη θέλουν να τον διαθέσουν. Επειδή η τύχη σε έφερε στην αρχή της ουράς, δε σου δόθηκε και το δικαίωμα να αποφασίζεις για τους άλλους και έχουν κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρονται κοσμίως όταν τους επιβάλεις την άποψή σου, ενάντια στον Κ.Ο.Κ. Κανονικά έπρεπε κάποιος τροχονόμος να σου κόψει πρόστιμο που παρακώλυσες την κυκλοφορία (ενώ είχες πράσινο φανάρι και οι πεζοί κόκκινο) για να περάσει το 2ο γκρουπ.

 

2. Καθοδήγηση από τους δασκάλους που τα πέρασαν από το δρόμο με κόκκινο; Για γέλια και για κλάματα. Αν οι δάσκαλοι δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις μεγάλες απαιτήσεις ενός τόσο σημαντικού επαγγέλματος και το μυαλό τους θολώνει, να αλλάξουν επάγγελμα.

Δεν επέβαλλα την άποψή μου. Καταλαβαίνω πώς το θέτεις, αλλά, επαναλαμβάνω, τα παιδιά, καλώς ή κακώς, διέσχιζαν τον δρόμο ή εξεδήλωσαν τέτοια πρόθεση.

Πες μου τι θα έπρεπε να κάνω; Να περάσω ανάμεσά τους ή να ξεκινήσω και να σταματήσω εάν κάποιο παιδί πεταγόταν; Συνειδητοποιείς τι θα γινόταν από πίσω μου, αν ξεκινούσα; Μπορώ να το ρισκάρω; Ίσως το βλέπω από λάθος οπτική το θέμα, γιατί και γώ έχω μικρό παιδάκι και δεν θα ήθελα να συμβεί και σε κείνο κάτι ανάλογο.

Αν διαμαρτύρονταν κοσμίως, δεν θα το έκανα θέμα. Έγραψα επακριβώς τι έλεγαν και τι άκουσα (αυτό είναι και το λιγότερο). Η απανθρωπιά τους με σόκαρε.

Εντάξει, άνθρωποι είναι και οι δάσκαλοι, δεν πρόσεξαν, αγχώθηκαν. Δεν είδα κάνεναν εξ αυτών να παροτρύνει τα παιδιά να περάσουν με κόκκινο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, DEADLAZARUS said:

ή εξεδήλωσαν τέτοια πρόθεση.

 

Εδώ διαφωνώ. Η πρόθεση κάποιου να ενεργήσει παράνομα δε σημαίνει ότι πρέπει κι εσύ να κάνεις το ίδιο για να τον βοηθήσεις να πραγματοποιήσει την πρόθεσή του.

 

Σε κάθε περίπτωση η υπόθεση κρίνεται στις λεπτομέρειες που χωρίς οπτικό υλικό είναι αδύνατον να παρατηρήσουμε. Αν θεώρησες ότι υπήρχε κίνδυνος, πολύ καλά έκανες και σταμάτησες. Αν απλά σταμάτησες για να μην περιμένουν οι έφηβοι και να είναι όλο το σχολείο μαζί στην ίδια πλευρά του δρόμου, πολύ άσχημα και παράνομα έπραξες.

 

Από τις αντιδράσεις των άλλων οδηγών, οι οποίες όπως είπαμε είναι φυσικά απαράδεκτες, βγαίνει το συμπέρασμα ότι κάποιοι από αυτούς θεώρησαν ότι έκανες το δεύτερο. Γιατί δε νομίζω να αντέδρασαν που δεν πάτησες τους πεζούς.

 

Τέλος πάντων, νομίζω το εξαντλήσαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μποφόρια (sic) σήμερα. 

Λέω να πάω στη δουλειά ακούγοντας ποτ πουρί νησιώτικων:sarcastic::fie:.

Παρασκευή είναι, θα περάσει (γρήγορα, ελπίζω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!! 

Για εσας , εγω τωρα παω να ξαπλαρω  :hehe:

Και 15 χρονο εισαι ολοκληρο γαιδουρι  , οχι παιδι  -_- , ετσι για το γαμωτο γιατι εχασα το χθεσινο . 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει έτσι (ούτως). Λατινική λέξη. Χρησιμοποιείται για να τονιστούν λάθη του (όποιου) γράφοντα, τα οποία εμείς αναπαράγουμε/αναμεταδίδουμε. Έτσι το έγραψε/είπε ο τάδε και σας το μεταφέρω βάζοντας σε παρένθεση το sic.

Επειδή χρησιμοποιώ τέτοιες λέξεις πολλές φορές, βάζω και το sic, για να τονίσω ότι ηθελημένα ή επειδή έτσι το έχω δει ή ακούσει, χρησιμοποιώ αυτές τις ''ανορθόδοξες'' λέξεις. 

Αν κάνω λάθος, ευχαρίστως να μου υποδείξεις το σωστό. 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

λολ

Σε χωρες οπως η Ελλαδα, θα επρεπε να υπαρχουν τετοια σε ολες τις διασταυρωσεις της χωρας! Και για τους πεζους ηλεκτροφορο συρμα :hehe:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.