Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

 

Πάλι διαστρεβλώνεις έτσι; Επαγγελματίας σε αυτό. Αυτό που σου εξηγούσα τότε και ακόμα μάλλον δεν κατανοείς, είναι ότι όταν κάποιος εκφράζει μια άποψη θα πρέπει να κρίνεις την άποψη και όχι να την απορρίπτεις με βάση το ποιος την έκανε.

 

Εδώ εγώ δεν κρίνω τις απόψεις σου, αλλά το πόσο εύκολα μας τα γυρνάς τούμπα. Σε λίγο θα μας πεις ότι δεν ψήφισες ΣΥΡΙΖΑ τον Ιανουάριο και ότι στο δημοψήφισμα έριξες το ψηφοδέλτιο που μοίραζε το ΚΚΕ.

 

Οπότε μην μου συγκρίνεις πορτοκάλια με αγγούρια.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πλέον δεν είσαι ΣΥΡΙΖΑ αλλά συνιστώσα?

Νομίζω οι υπόλοιποι δεν χρειάζεται πλέον να ποστάρουμε. Μπορείς πλέον να κάνεις quote παλιά σου posts και να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τον εαυτό σου.

 

 

ποτε μου δεν ημουν Συριζα, Νεα Δημοκρατια, Πασοκ, ΚΚΕ, Ποταμι, Δεντρο, Πηγαδι

Παντα ημουν Ανθρωπος και θελω να παραμεινω σκεπτομενος ανθρωπος

 

οταν το 61% σου λεει ΟΧΙ εννοει ΟΧΙ

 

στήριξα τον συριζα γιατι ελπιζω σε κατι διαφορετικο, και οχι οτι γινοταν μεχρι τωρα

θα συνεχιζω να τον στηρίξω για λιγο ακομα αλλα αν δω οτι δεν εχουν τα @@ να κανουν οτι δεν εκαναν οι προιγουμενοι

να παρουν τα λεφτα απο αυτους που τα κλεψανε και να τους κλεισουν φυλακη

τοτε θα σταματησω να τους στηριζω

 

οταν γεννηθηκα δεν ημουν χρωματισμενος (κοκκινος,μπλε,πρασινος,etc) δοξα τους γονεις μου, δεν προκειτε να ψηφισω ενα κομμα για το χρωμα του η για το ονομα του ουτε για τα ονοματα που εχει μεσα του, θα το στηρίξω επειδη πιστευω (ναι δυστυχως οι ανθρωποι πιστευουν) οτι καποιος ενδιαφερεται για μενα

 

αλλα μεχρι τωρα (3/07/2015) ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει ενδιαφερθει για μενα

 

χεστηκα για τις συνιστωσες, για τα ονοματα, για τα χρωματα, για τα δεξια αριστερα, για τον ποιον εχει μπαμπα και αν ηταν στο πολυτεχνειο

το μελλον μου με ενδιαφέρει, το να ειμαι 25 χρονων και να χρωσταω 28 χιλιαρικα χωρις να εχω δικο μου σπιτι, αυτοκινητο, δουλεια

και να εχω στο κεφαλι μου 300 βλακες που δεν μπορουν να βαλουν το ιδιο τους το σπιτι σε ταξη με εκνευριζει αφανταστα.

 

και στην τελικη συζητάμε για χιουμορ (η εικονα) αν πας απο το χιουμορ στην πολιτικη και οχι το αντιθετο εισαι ενας δυστυχισμενος ανθρωπος

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς έχεις κάνει με τα links απο την αναζήτηση; Δε πάνε πουθενά...

A δεν το πήρε σωστά.. 

search keyword "avatar" στο off topic απο yanni...

 

Πάλι διαστρεβλώνεις έτσι; Επαγγελματίας σε αυτό. Αυτό που σου εξηγούσα τότε και ακόμα μάλλον δεν κατανοείς, είναι ότι όταν κάποιος εκφράζει μια άποψη θα πρέπει να κρίνεις την άποψη και όχι να την απορρίπτεις με βάση το ποιος την έκανε.

 

Εδώ εγώ δεν κρίνω τις απόψεις σου, αλλά το πόσο εύκολα μας τα γυρνάς τούμπα. Σε λίγο θα μας πεις ότι δεν ψήφισες ΣΥΡΙΖΑ τον Ιανουάριο και ότι στο δημοψήφισμα έριξες το ψηφοδέλτιο που μοίραζε το ΚΚΕ.

Εσύ τι εκρινες yanni? Την αποψη του Latuff από την εικόνα ή ότι την ανέβασα εγώ? Και σταμάτα με το προσωπικό.

http://www.e-dromos.gr/se-shmeio-kamphs/

 

 

Κανείς δεν είχε εντολή να αποφύγει το Grexit σβήνοντας το Greece.

Η «αποικία χρέους» συνεχίζεται.

Τα μνημόνια κυβερνούν την Ελλάδα.

Ο λαός θα δυστυχήσει στο έπακρο.

Το ερώτημα είναι αν η ίδια η χώρα θα επιβιώσει.

Η Βουλή μετατρέπεται σε καθ’ υπαγόρευση τυπικό πρωτοκολλητή διαταγμάτων.

Η τρόικα είναι εδώ.

Η κυβέρνηση Τσίπρα χρεώνεται ιστορικές ευθύνες με την κατάπτυστη νεοαποικιοκρατική συμφωνία-μνημόνιο που φέρνει. Δεν σώζει την χώρα, την βυθίζει ακόμα πιο πολύ. Οδηγεί τον πολιτικό φορέα σε μνημονιακή μετάλλαξη.

Βρισκόμαστε σε ένα σημείο καμπής: Από την μια, χρεοκόπησε η στρατηγική της ευρωπαϊκής οπτικής του ΣΥΡΙΖΑ που θα πετύχαινε «αμοιβαία επωφελή συμφωνία», όπως και η αντιμνημονιακή ρηχότητα που καλλιεργήθηκε με ευθύνη του, δηλαδή η λογική της ανάθεσης και της εύκολης λύσης με τους δανειστές. Από την άλλη, είναι αναγκαίος ο πικρός και εξαιρετικά δύσκολος –στην κατανόηση και στην πράξη- επαναπροσανατολισμός της κοινωνικής πάλης και αμφισβήτησης στα νέα δεδομένα.

Έτσι κι αλλιώς ο αγώνας για την διέξοδο της χώρας συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι εκρινες yanni? Την αποψη του Latuff από την εικόνα ή ότι την ανέβασα εγώ? Και σταμάτα με το προσωπικό. Σε σημείο καμπής – Δήλωση του Ρούντι Ρινάλντι Δρόμος της Αριστεράς

Η εικόνα περιγράφει αυτό που όλοι όσοι δεν κούναγαν τις σημαίες του ΣΥΡΙΖΑ λέγαμε για να εισπράξουμε ύβρεις και ειρωνεία.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ψηφισα ούτε εκλογές ούτε δημοψήφισμα,

Στις εκλογές γιατί δεν πίστευα σε κανεναν και στο δημοψήφισμα γιατί δεν είχα έρθει ακόμα τα εκλογικά μου δικαιώματα. Αλλά επειδή θα ψηφιζα ΟΧΙ λέω να μπω στην παράταξη τον κωψοχεριδων. Δε το εκοβα καλύτερα;

Ντροπή και αισχος για την χαζομαρα μου και την κρυφή ελπίδα που ετρεφα. Και όχι δεν θεωρώ ότι φταίει ή κυβέρνηση των τελευταίων 6 μηνών για όλα αλλά φταίει για την ντροπή μου μας κερασε και για την αθλιοτητα του. Να μην ελπίζω και για σωστές μεταρρυθμίσεις βέβαια θα είναι ψεμα για άλλη μια φορά.

Λοιπόν όσοι ψήφισαν όχι, καλώς ήρθαν στο κλαμπ των κωψοχεριδων. Γεια μαςςςςςς

Είπες κρυφή ελπίδα και θυμήθηκα το παρακάτω βίντεο. Το είχα ξαναποστάρει πριν μερικές μέρες αλλά καλό είναι να το ξαναθυμηθούμε. Μήπως πιστέψουν και οι πιο δύσπιστοι.  ;)

 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

@eleozz,

My mistake το quote του post σου. Μπέρδεψα τους πιγκουίνους.

Είναι το ότι δεν κοιτάς τα avatar αλλά τα ποστ... :p 

 

Η εικόνα περιγράφει αυτό που όλοι όσοι δεν κούναγαν τις σημαίες του ΣΥΡΙΖΑ λέγαμε.

Ο Latuff ειχε πάντα μια πολύ καλή αποψη για τα τεκτενόμενα στην χωρα μας. Οι εικόνες του φιλοξενούντε πολύ συχνά στις σελίδες του Δρόμου της Αριστεράς και πριν χρόνια τον είχα δει και από κοντά. Δεν θυμαμαι να διαφωνω ποτέ με τις εικόνες του, και όποτε αυτες οι εικόνες είχαν σχεση με τον ΣΥΡΙΖΑ ήταν υπέρ του. Εβαλα λοιπόν εγώ την εικόνα του, και αυτό που βρήκες να κάνεις ήταν να σχολιάσεις την δική μου προσωπική στάση χωρίς ποτέ σου να εχεις κατανοήσει τι σημαίνει Αριστερά, αριστερό κόμμα, ΣΥΡΙΖΑ και συνιστώσες του. Οκ.. Συνέχισε ετσι, καλά θα τα πάμε.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Είναι το ότι δεν κοιτάς τα avatar αλλά τα ποστ... :p
Πάλι αποφεύγεις την ουσία αυτού που σου έγραψα. Αν κάποιος σου γράψει κάτι σωστό, δεν θα απαντήσεις επί της ουσίας.

 

Ο Latuff ειχε πάντα μια πολύ καλή αποψη για τα τεκτενόμενα στην χωρα μας. Οι εικόνες του φιλοξενούντε πολύ συχνά στις σελίδες του Δρόμου της Αριστεράς και πριν χρόνια τον είχα δει και από κοντά. Δεν θυμαμαι να διαφωνω ποτέ με τις εικόνες του, και όποτε αυτες οι εικόνες είχαν σχεση με τον ΣΥΡΙΖΑ ήταν υπέρ του. Εβαλα λοιπόν εγώ την εικόνα του, και αυτό που βρήκες να κάνεις ήταν να σχολιάσεις την δική μου προσωπική στάση χωρίς ποτέ σου να εχεις κατανοήσει τι σημαίνει Αριστερά, αριστερό κόμμα, ΣΥΡΙΖΑ και συνιστώσες του. Οκ.. Συνέχισε ετσι, καλά θα τα πάμε.
Εγώ με την σάτιρα δεν κοιτάω να δω αν συμφωνεί με τα πιστεύω μου για να κρίνω αν μου αρέσει. Επίσης από την στιγμή που φωνάζω, πετάξτε τις ιδεολογίες στα σκουπίδια και δουλέψτε όλοι μαζί για το καλό της χώρας, προφανώς και δεν καίγομαι να αποστηθίσω το manual του original αριστερού.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ αριστερέ

 

Όταν ο καπιταλισμός θέλει να κάνει κίνηση ΜΑΤ σε μια σκακιέρα, βάζει τον καλύτερο αξιωματικό του ο οποίος λέγεται ΑΡΙΣΤΕΡΑ να καραδοκεί και όταν είναι η κατάλληλη ώρα κάνει την κίνηση του. Εσύ και οι οι όμοιοι σου δεν πρόκειται να το καταλάβετε ποτέ. Είναι σαν να περιμένεις από ένα κωλοβακτηρίδιο να κατανοήσει ότι βρίσκεται στο σώμα ανθρώπου. Επίσης ο καπιταλισμός έχει και κάποιους ΠΥΡΓΟΥΣ, βλέπε Κορέες και Κούβες που απλά μένουν ακίνητοι. Να τους βλέπουν τα στρατιωτάκια απο απέναντι και να "τρομάζουν".

 

Η λέξη "μαριονέτα" θαρρω επινοήθηκε χάρη σε σας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλάμε για σάτιρα. Μου ήρθε φλασιά τώρα. Πότε είναι το επόμενο τσαντίρι? Δεν μπορώ να περιμένω για την "σάτιρα" του Λαζόπουλου. Είναι ακόμα Ελλάδα αυτός έτσι;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν ο πληθυντικός σε περιγράφει καλώς κάνεις και τον χρησιμοποιείς, εγώ (και αρκετός κόσμος που γνωριζω) στο ίδιο τσουβάλι με τον μαζί τα φάγαμε δε μπαίνω.

Ο Τσιπρας απλά τραγικός, είχα μια ελπίδα μέχρι τέλους ότι υπήρχε κάποια κρυφή εναλλακτική και θα τους στέλναμε στο διάολο αλλά δυστυχώς η ελπίδα έφυγε νωρίς σε αυτή τη χώρα. Ντροπή και κρίμα, τιποτα άλλο.

 

Ομολογία Βαρουφάκη: «Η κυβέρνηση απέρριψε το σχέδιό μου για παράλληλο νόμισμα»

 

Το Eurogroup ελέγχεται πλήρως από τη Γερμανία, στην Ελλάδα «την έστησαν» και το δημοψήφισμα της 5ης Ιουλίου «χαραμίστηκε», αφού η ελληνική κυβέρνηση είπε «όχι» με τη σειρά της στο σχέδιο του Γιάνη Βαρουφάκη για έκδοση παράλληλου νομίσματος (IOU), κούρεμα των ελληνικών ομολόγων που κατέχει η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα από το 2012 και αποδέσμευση της Τράπεζας της Ελλάδος από την ΕΚΤ.

.....

«Είναι μέτρα απολύτως αδύνατα, μη βιώσιμα και τοξικά. Είναι προτάσεις που παρουσιάζεις στην άλλη πλευρά όταν δεν θέλεις συμφωνία», έλεγε χαρακτηριστικά ο Γ. Βαρουφάκης εναποθέτοντας τις ελπίδες του στην «επιμονή της ελληνικής κυβέρνησης για αναδιάρθρωση του χρέους». «Δεν μπορώ να πιστέψω ωστόσο ότι ο γερμανός υπουργός Οικονομικών θα υπογράψει ποτέ κάτι τέτοιο. Εάν το κάνει θα είναι θαύμα», τόνιζε.

Σύμφωνα με τον κ. Βαρουφάκη, η διάθεση της ελληνικής κυβέρνησης για διαπραγμάτευση τερματίστηκε με το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος. Την ώρα που τα πλήθη γιόρταζαν την επικράτηση του «όχι» στο δημοψήφισμα, έξι μέλη της κυβέρνησης κλήθηκαν να ψηφίσουν για το σχέδιό του για έκδοση παράλληλου νομίσματος, κούρεμα των ελληνικών ομολόγων που κατέχει η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα από το 2012 και αποδέσμευση της Τράπεζας της Ελλάδος από την ΕΚΤ. Μόνο δύο ψήφισαν υπέρ. Τέσσερις ψήφισαν κατά και ο Γ. Βαρουφάκης δεν μπόρεσε να πείσει τον έλληνα πρωθυπουργό. Η αποχώρησή του από την κυβέρνηση ήταν αναπόφευκτη.

«Εκείνο το βράδυ η κυβέρνηση αποφάσισε ότι η επιθυμία του λαού, εκείνο το δυνατό “όχι”, δεν έπρεπε να ενεργοποιήσει το σχέδιό μου. Αντιθέτως, έπρεπε να οδηγήσει σε σημαντικές υποχωρήσεις. Στη συνάντηση των πολιτικών αρχηγών, με τον πρωθυπουργό μας να δέχεται πως οτιδήποτε συμβεί, οτιδήποτε και να κάνει η άλλη πλευρά, δεν πρέπει να αντιδράσει συγκρουόμενος μαζί τους. Κι αυτό ουσιαστικά σημαίνει ότι σταματάς την διαπραγμάτευση», δηλώνει χαρακτηριστικά ο πρώην υπουργός Οικονομικών.

 

«Η άποψή μου ήταν ότι θα έπρεπε να είμαστε πολύ προσεκτικοί να μην ενεργοποιήσουμε την προετοιμασία για Grexit. Δεν ήθελα αυτό να γίνει αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Αλλά επίσης πίστευα πως τη στιγμή που το Eurogroup μας έκλεισε τις τράπεζες, θα πρέπει να ενεργοποιήσουμε αυτή τη διαδικασία», σημείωσε.

 

Σχετικά με τις δυο επιλογές της Ελλάδας, δηλαδή την άμεση έξοδο από το ευρώ ή την έκδοση IOUs, ο κ. Βαρουφάκης είπε πως δεν πίστευε ποτέ πως θα έπρεπε η χώρα να πάει κατευθείαν σε νέο νόμισμα. «Η άποψή μου ήταν πως αν τολμούσαν να κλείσουν τις τράπεζές μας, κάτι που θεωρούσα επιθετική κίνηση απίστευτης ισχύος, θα πρέπει να απαντήσουμε δυναμικά χωρίς να περνάμε το σημείο χωρίς επιστροφή», ανέφερε χαρακτηριστικά.

 

«Θα πρέπει να εκδώσουμε δικά μας IOUs, ή τουλάχιστον να ανακοινώσουμε ότι θα εκδώσουμε δική μας ρευστότητα σε ευρώ. Θα πρέπει να «κουρέψουμε» τα ελληνικά ομόλογα του 2012 που κατέχει η ΕΚΤ ή να ανακοινώσουμε ότι θα το κάνουμε. Και θα πρέπει να πάρουμε τον έλεγχο της Τράπεζας της Ελλάδος. Αυτό ήταν το τρίπτυχο, τα τρία πράγματα με τα οποία νόμισα ότι έπρεπε να απαντήσουμε αν η ΕΚΤ έκλεινε τις τράπεζές μας», συμπλήρωσε ο Γ. Βαρουφάκης.

 

http://www.tanea.gr/news/politics/article/5257778/baroyfakhs-h-kybernhsh-aperripse-to-sxedio-moy-gia-parallhlo-nomisma/

 

Μάλλον είναι και ο λόγος που έφυγε ο Βαρουφάκης.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει το κόλπο με το ΤΑΙΠΕΔ είναι ευθέως επέμβαση στα εσωτερικά σου και ξεπούλιμα της δημόσιας περιούσιας ανοικτά και φανερά.

Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει βουλή που θα το ψηφίσει και θα ζήσει την επόμενη μέρα.

 

Δεν ειναι ξεπούλημα. Απλα θα σκυλευσουν το πρωμα πριν το πετάξουν στα σκουπίδια (Grexit)

 

Το βάσικο που πρέπει να γίνει τώρα θα είναι να προετοιμαστούμε για Grexit και δικο μας νομισμα μετά το τέλος του καινούργιου προγράμματος.Δηλαδή 

σε 2-3 χρόνια να έχουμε ένα πλάνο. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε και το αποδεχτούμε αυτό τόσο καλύτερο.

Όσοι ονειρεύοντε πάλι Σαμαράδες και Στουρναρες καλύτερα να πάνε να κλάψουνε σε μια γωνιά.

 

Σε 6μηνες - 1 χρονο max η Ελλάδα θα ειναι φτωχη, διαλυμμενη και με ενα νομισμα που θα αξιζει μια σκατουλα

 

πως είναι το ίδιο μαν;αν υποθέσουμε ότι πηγαίναμε στην δραχμή(ούτε χαρτί να τυπώσουμε δεν έχουμε btw) με αναλογία 1 ευρώ/750 δρχ σε πόση ώρα θα είχε γίνει 1 ευρω/1000 δρχ ξέρεις;σε δευτερόλεπτα,τράβα μετά να αγοράσεις το 80% των προϊόντων ευρείας κατανάλωσης που εισάγουμε με υποτιμημένη δραχμή,βάλε βενζίνη,αγόρασε φάρμακα κτλ θα καταλήξεις με ένα πάκο χαρτονομίσματα χωρίς αντίκρυσμα και χωρίς προϊόντα στα ράφια,τι θα φας;σανό ή ζωοτροφή;

 

τπτ απολύτως δεν θα γίνει και τα μέτρα θα περάσουν και μη σου πω ότι ο Πρωθυπουργός θα βγει ενισχυμένος από όλο αυτό,ο κόσμος πάντα ψάχνει το ασφαλές λιμάνι όχι την αβέβαιη υπόσχεση που δεν ξέρει --και δεν υπάρχει καν στα χαρτιά σαν έστω σχέδιο Β- που θα τον οδηγήσει 

 

Σε 3ms η αναλογία θα γινοταν 1€/3.000.000.000GRN, θα επεφταν οι 10 πληγες του Φαραω και θα εβγαινε γυθμνος ο Παγκαλος στο Συνταγμα για να κανουμε εμετο

 

Αν ο μικρος γδυτος (μετα τα χθεσινα) πριγκηψ ειχε ενα κοστολογημενο σχεδιο για εθνικο νόμισμα τωρα θα εψαχνε για βαζελινη η ΕΕ και οχι οι Ελληνες. Τουλάχιστον οχι τοσο μανιωδώς οσο ψαχνει σημερα.

 

 

Ηταν καλο οσο κρατησε το ονειρο του Ελλην πολιτικου με αναστημα, αξιοπρέπεια και με cojones.

 

Οπως μονολόγησε καποιος: Τωρα καταλαβαίνω το βλέμμα της στεναχώριας των αριστερών γονιών μου: Προδότες παντού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ξεπούλημα. Απλα θα σκυλευσουν το πτωμα πριν το πετάξουν στα σκουπίδια (Grexit)

 

 

Ακριβώς.

Ότι έχει μείνει θα αποδομιθεί και μετά θα μας πετάξουν έξω. 

 

Επρεπε από το 2010 να τους έχουμε ρίξει μπιστόλι και να ήμασταν με δραχμή.....

 

Τώρα με το Αγγλικό δίκαιο και τις υπογραφές του Γιωργάκη .... δεν μπορούμε να κουνηθούμε ...

Link to comment
Share on other sites

 

Κομπανιέρο Πιτσιρίκο,

Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος.

Ανεξαρτήτως αν συμφωνεί κάποιος με τον Μαρξ ή όχι, η συγκεκριμένη ρήση ταιριάζει γάντι.

 

Και γάμα τις διακοπές, θα πάω αργότερα.

Το πολύ-πολύ θα φάω την άδεια μου στους δρόμους.

Εξάλλου, τι σόι διακοπές μπορείς να κάνεις με το ραδιοφωνάκι στο αυτί όλη μέρα;

 

Στο θέμα μας, όμως.

Η «καλή» συμφωνία που θα έφερνε η κυβέρνηση είναι πολύ χειρότερη απ” ό,τι περίμενε κανείς.

Δεν υπάρχουν αυτά που διάβασα, είναι τελείως ανέφικτα.

Είναι η άνευ όρων ολοκληρωτική υποταγή της χώρας και των κατοίκων της, στους δανειστές και τις αγορές.

Δεν θα αναφέρω τα μέτρα, καθώς το κείμενο έχει ανέβει στο διαδίκτυο για όποιον θέλει να το διαβάσει και επειδή ο Νίκος από Λεβάντε ήταν απολαυστικός.

Λείπουν εξάλλου και πολλές λεπτομέρειες ενώ είναι γεμάτο με αόριστες υποχρεώσεις.

Δεν υπάρχει ούτε μια ξεκάθαρη δέσμευση από μεριάς δανειστών.

Επίσης, ζητάει από την κυβέρνηση να περάσει μια σειρά από μέτρα ως τις 15 Ιουλίου, κάτι που συνιστά ολοκληρωτισμό και πραξικόπημα.

Αυτό που ακούσατε, σου λένε τι θα ψηφίσεις και πότε.

Πως το λένε αυτό, οέο;

Δεν είναι τώρα η ώρα να υπεραναλύσουμε τι σημαίνει ή τι μπορεί να σημαίνει η κάθε πρόταση.

Αυτό που επείγει είναι να διαφυλάξουμε την αξιοπρέπεια μας και να δώσουμε το παρών στους δρόμους.

Αυτό τουλάχιστον αισθάνομαι εγώ.

Όμως, τέλος οι δικαιολογίες και τα ψευτοεπαναστατικά.

Κατεβαίνεις να αντισταθείς ή δεν κατεβαίνεις.

Με έχουν κουράσει οι ειρωνείες για τα «πανηγυράκια» στο Σύνταγμα και οι αοριστολογίες του στυλ «έτσι δεν γίνεται επανάσταση».

Με έχουν κουράσει τα πολλά λόγια από άπραγους ανθρώπους που μας πουλάνε ανωτερότητα από το σαλόνι και δεν κουνάνε ούτε το μικρό τους δάχτυλο.

Με έχουν κουράσει οι υπεραισιόδοξες ερμηνείες του στυλ «μπορεί να τους έστησε στο απόσπασμα αλλά κατά βάθος είναι καλός άνθρωπος».

Μας βαραίνει αυτή τη στιγμή μια τεράστια ευθύνη.

Η τωρινή κυβέρνηση παρά το όσα έλεγε προεκλογικά και πριν/μετά το δημοψήφισμα, είτε θέλετε να το παραδεχθείτε είτε όχι, παραδόθηκε απόλυτα στις ορέξεις των δανειστών.

Αν έχετε ιδέα τι σημαίνει δημοκρατία και θέλετε να ζείτε σε μια δημοκρατική κοινωνία, δεν θα κάτσετε σπίτι ή τουλάχιστον δεν θα ειρωνεύεστε όποιον αισθάνεται ότι παλεύει για τη ζωή του.

Μην γελιόσαστε, τις ζωές μας παρέδωσε χωρίς να μας ρωτήσει.

Όλα τα άλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε.

Το ξέρω πως μας περιμένει στη γωνία η αγαπημένη κυβέρνηση των δανειστών και το βρωμοπόταμο της διαπλοκής.

Ε και;

Θα πάρουν αυτοί σειρά μετά.

Αυτά τα μέτρα δεν πρέπει να τα πάρει καμία κυβέρνηση.

Καταστρέφουν χιλιάδες ζωές για να συνεχιστεί ο παραλογισμός της πληρωμής ενός χρέους που είναι αδύνατον να αποπληρωθεί.

Δεν μπορεί το #ThisIsACoup να έγινε πρώτο θέμα συζήτησης στην Ευρώπη χθες το βράδυ και εμείς ακόμα να αναρωτιόμαστε τι έχει στο μυαλό του ο Αλέξης για τη συνέχεια μήπως γλυκάνουμε την πίκρα μας.

Είναι πέρα από τα κόμματα ή τις ιδεολογίες μας αυτό που συνέβη κυρίως το τελευταίο 24ωρο.

Δεν είναι το τέλος της διαπλοκής, είναι η ίδια η διαπλοκή.

Η υπογραφή αυτής της συμφωνίας έγινε με την υποστήριξη ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-Ποταμιού.

Αυτό σημαίνει πως δεν θα αποδοθεί δικαιοσύνη, εδώ βγήκε πάλι ο Βενιζέλος στα κανάλια και δίνει συγχαριλίκια.

Εδώ το αποκαλούμε πλέον δημόσια, τρίτο μνημόνιο.

Θυμάστε τι έλεγαν οι συριζαίοι βουλευτές όταν τους ρωτούσαν αν θα υπογράψουν νέο μνημόνιο;

Αυτή είναι η τρίτη ισόβια καταδίκη ενός ολόκληρου λαού.

Δεν το καταλάβατε ακόμα.

Δεν αποτράπηκε η οικονομική καταστροφή της χώρας, αντιθέτως μας κρατάνε στον ορό, υπό καθεστώς ελεγχόμενης χρεοκοπίας για να μην τους πάρουμε όλους αμπάριζα.

Προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο γιατί οι οικονομίες τους είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με την δικιά μας, μέσω των αλληλεπιδράσεων της Ευρωζώνης, αλλά και λόγω της παγκοσμιοποιημένης οικονομίας της εποχής μας.

Η χώρα καταστράφηκε πριν πέντε χρόνια, μάλλιασε η γλώσσα μου να το λέω.

Έχετε στο μυαλό σας ότι η χρεοκοπία είναι να κείτονται νεκροί στους δρόμους, λεηλατημένα σουπερμάρκετ και ο στρατός στους δρόμους.

Δεν είναι έτσι, αυτό γίνεται σε πραξικοπήματα ή σε καταστάσεις κοινωνικού πανικού.

Χρεοκοπία είναι να έχεις την ψηλότερη ανεργία που έχει καταγραφεί ποτέ σε δυτικό κράτος εν καιρώ ειρήνης.

Χρεοκοπία είναι να λιποθυμάνε παιδιά από την πείνα στα σχολεία.

Χρεοκοπία είναι οι χιλιάδες αυτοκτονίες.

Χρεοκοπία είναι να τελείς υπό την επιτήρηση του ΔΝΤ, έλα παιδιά στο καταστατικό του το λέει ξεκάθαρα, παροχή δανείων σε χρεοκοπημένες χώρες, όταν δηλαδή δεν σου δίνει κανείς.

Το ίδιο το ταμείο σε έκθεση του για τις χρεοκοπίες κρατών, συμπεριλαμβάνει αυτή την περίοδο της χώρας μας.

Χρεοκοπία είναι όταν το 1/3 των πολιτών σου είναι ανασφάλιστοι.

Χρεοκοπία είναι να έχει καταρρεύσει το ΑΕΠ σου 25%.

Δεν αποτράπηκε καμία οικονομική καταστροφή.

Το Grexit είναι η αποδοχή αυτής της κατάστασης τώρα, σήμερα, το άθλιο τέλος.

Αλλιώς, απλά θα αναγκαστούμε να την αποδεχθούμε όταν δεν θα τραβάει άλλο, πολύ συντομότερα απ” όσο νομίζετε, να ζούμε μια αθλιότητα δίχως τέλος.

Γιατί να χάσουμε και άλλα πολύτιμα χρόνια για ένα βαρέλι χωρίς πάτο;

Είναι αναπόφευκτη η σύγκρουση της πραγματικότητας με την παραμύθα που μας πουλάνε.

Στο μεταξύ, η επίθεση που δέχονται εδώ και 48 ώρες, οι διαφωνούντες του ΣΥΡΙΖΑ (Αριστερή Πλατφόρμα, Κωνσταντοπούλου κτλ) από «συντρόφους», σε τι αποσκοπεί;

Παπαδημούλη, ούτε που θυμάσαι τι έλεγες για τα μνημόνια πριν 3 χρόνια, έτσι δεν είναι;

Βαρέθηκα ρε την πολιτική του κώλου.

Βαρέθηκα την ανάγκη για «σταθερότητα» τύπου σταθερά σας πηδάμε.

Στις πόσες υποτακτικές κυβερνήσεις μπουχτίζει ένας άνθρωπος;

Στα πόσα ανδρείκελα που θα δώσουν 25 δισ. στις τράπεζες από τον δημόσιο πλούτο της χώρας;

Πουτάνα όλα ρε.

Όπως είχαμε υποσχεθεί ο ένας στον άλλον πριν το δημοψήφισμα.

Όπως είχαμε υποσχεθεί αν ο ΣΥΡΙΖΑ συνεχιζε την λιτότητα.

ΟΧΙ και ας τα κάνουμε πουτάνα.

Εγώ δεν σκοπεύω να ξεχάσω τι έλεγαν πριν και τι λένε τώρα.

Ξέρω ότι ο νεοέλληνας θέλει δραχμή, ευρώ, ρήξη, συμφωνία, μνημόνιο, πως τα θέλει όλα μαζί.

Ναι, είναι μπερδεμένος του κερατά.

Είμαι σίγουρος πάντως πως δεν θέλει να ζει στην εξαθλίωση και στην υποτέλεια.

Γι” αυτό ανέχομαι τα πάντα εκτός από τον εξευτελισμό.

Δεν θυμάμαι να δώσαμε τη δικαιοδοσία στον πρωθυπουργό να υπογράψει αυτό τον εμετό.

Τέλος.

Αν κάποιοι ξέχασαν γιατί ήρθε ο ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση και θέλουν να πιστέψουν τις μαλακίες που μας πλασάρουν (δήθεν πως αυτό ζήτησε ο κόσμος κτλ), δικαίωμα τους.

Σιγά μην είχαν στο μυαλό τους αυτό όταν ψήφιζαν ΣΥΡΙΖΑ.

Εντάξει παιδιά, δεν θα σας μαλώσουμε ούτε θα σας κατηγορήσουμε.

Στην τελική δεν φταίτε εσείς που ο ΣΥΡΙΖΑ άλλα λέει και άλλα κάνει.

Ούτε που διαφωνείτε μαζί μας.

Οπότε ότι είχαμε να πούμε το είπαμε, κάντε ότι καταλαβαίνετε.

Τουλάχιστον, μην κάνετε πως δεν βλέπετε τι υπεγράφη, το θεωρώ ανεύθυνο να λέει κάποιος συνειδητά ψέμματα.

Ραντεβού στους δρόμους της φωτιάς.

Συγγνώμη Σάμος, last year.

Α, άλλο ένα ωραίο που διάβασα: Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα χρωστάμε.

Καλά ναι, όπως το λες συνέχεια, μόνο μέχρι τη μέρα που θα πεθάνουμε.

Μετά δεν έχει καμία σημασία.

Με εκτίμηση

Άρης

 

http://pitsirikos.net/2015/07/%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5-%CE%B8%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B8%CF%85%CE%BC%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B1-%CF%87/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.