Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

@Myralis,

 

Το "κόκκινο" είναι τόσο αντικειμενικό όσο η "Αυγή" οπότε όταν βάζεις κάποιο λινκ από εκεί μην τους χαρακτηρίζεις τουλάχιστον :)

Πρέπει να αρχίσεις να καταλαβαίνεις την ειρωνία από εμένα :p

 
Link to comment
Share on other sites

Ο Τσακαλώτος σήμερα μάλλον πήγε με ένα κουτί τουλουμπάκια για να κεράσει τους άλλους για τον διορισμό του, όχι για να συζητήσει σοβαρά. Ο Τσίπρας είναι να μιλήσει αύριο στο Ευρωκοινοβούλιο. Είναι προφανές ότι ο άνθρωπος θα πάει να τους μιλήσει για την υπέρτατη δημοκρατία που θέλει την μία χώρα να κάνει δημοψήφισμα και τις άλλες 18 να πληρώνουν. Αν δεν πληρώσουν τότε δεν δείχνουν αλληλεγγύη, δεν σέβονται την δημοκρατία η οποία θέλει τους 18 να κάνουν τα χατίρια του ενός. Και βέβαια οι Ευρωπαίοι θα τσιμπήσουν και θα σκάσουν 7 δις σε ενδιάμεσο πρόγραμμα.

 

20 του μήνα έχουμε ομόλογο των 3,5 δις προς την ΕΚΤ. Εννοείται ότι δεν θα το πληρώσουμε. Τι μόνο η ΕΚΤ μας κάνει την σκληρή; Θα της κάνουμε και εμείς τους σκληρούς. Στο μεταξύ οι τελευταίες κινδυνολογίες που έχουν στόχο τους 44 χιλιάδες τραπεζοϋπαλλήλους, προσπαθώντας με απόλυτα αντιδημοκρατικό τρόπο να επηρεάσουν την ψήφο τους στο δημοψήφισμα! μέσω του φόβου, θέλουν τις τράπεζες να κλείνουν τα ΑΤΜ στις 15 Ιουλίου και να μην πληρώνουν τους μισθούς τους. Φήμες πάντως θέλουν τις καθαρίστριες του υπουργείου οικονομικών και τους υπάλληλους της ΕΡΤ να πληρώνονται κανονικά.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα τώρα, έρχεται κάποιος που σου χρωστάει πελώρια ποσά να σου ζητήσει κι άλλα. Μόνο που αυτή τη φορά, αφού σε έχει προσβάλλει και βρίσει, απλά κάθεται απέναντι σου και λέει μόνο
-''Δώσε μου λεφτά"
-Του λες ΟΚ, να το συζητήσουμε, υπάρχουν κάποιες απαιτήσεις
-''Δώσε μου λεφτά"
-Μήπως έχεις κάποια πρόταση για το πώς θα τα ξεπληρώσεις?
-Όχι, απλά δώσε μου λεφτά

Πόσο θα τον αντέξεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο Τσακαλώτος σήμερα μάλλον πήγε με ένα κουτί τουλουμπάκια για να κεράσει τους άλλους για τον διορισμό του, όχι για να συζητήσει σοβαρά.

 

μπα απλώς δεν του αρέσουν οι προτάσεις του, επιμένουν για συντάξεις και μισθούς των 300 ευρώ με κοστος ζωής Γερμανίας ίσως και ακριβότερο.

 

τι καλοί που ειναι αυτοι οι άνθρωποι :p

Έγινε επεξεργασία από BigBOSS
Link to comment
Share on other sites

Αν οι παλιοί θέλουν φυλακή, τότε οι παρόντες χρήζουν σουβλίσματος και αργού βασανιστικού ψησίματος. Αν ανακάμψει ποτέ η χώρα (και είναι ολόκληρη) θα έχουμε μόνο το Θεό να ευχαριστούμε... κι ελπίζω αναφέροντας το Θεό να μην προσβάλλω τα αριστερά σας αισθήματα. Λαφαζάνηδες και λαπαβίτσηδες υπόσχονταν σαν τον Ανδρέα, σαν να μην υπήρχε αύριο και τώρα που δεν τους βγαίνουν οι υποσχέσεις τα φορτώνουν στους άλλους. Έγκλημα ο Ντράγκι, τρομοκράτης η Ε.Ε., άντε να δούμε τι θα πουν όταν στερέψουν τα 60ευρα...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

άντε να δούμε τι θα πουν όταν στερέψουν τα 60ευρα...
 

 

Οτι ο γιος του διαόλου (λέγε με Ντράγκι) φταίει και η κολασμένη η ΕΚΤ που δε μας δίνει και άλλα ενώ δηλώνουμε παντού ότι δε πληρώνουμε τις δόσεις μας και ο λόγος μας είναι για το κ0λ0 μας.

 

Τι δε καταλαβαίνεις απο το θέατρο του παραλόγου; :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mπα Mάλλον θα βάλουν τον Γλέζο να απαγγείλει Μαρινέλα
"Ανοιξεεεεεεεεεεεεεεεεε, πεεεεεεεεεεεετράαααααααααααααααααααααααααααα
ααααααααααααααααααααααααα
για να μπωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δυστυχώς σαν να πλησιάζει η ώρα αυτή μου φαίνεται! Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι τόσο η νοοτροπία μας όσο και η στάση των δανειστών. Απο τη μια τους καταλαβαίνω, έχουν δανείσει κάποια χρήματα και θέλουν να τα πάρουν πίσω αλλά το κούρεμα του χρέους ουσιαστικά θα γίνει σε ένα ποσό από τους τόκους που εισπράττουν κι όχι στο αρχικό κεφάλαιο. Επίσης δεν καταλαβαίνω την εμμονή τους με την αύξηση του ΦΠΑ στα νησιά (που ο τουρισμός είναι η μόνη πηγή εσόδων που έχουμε) κι επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί στην πρόταση Γιουνκερ έχουν απορρίψει την έκτακτη εισφορά 12% που προτάθηκε για τις επιχειρήσεις που έχουν κέρδη πάνω απο 500 εκατ. ευρώ. Συμφέροντα μυρίζομαι... πχ πέτυχα ένα άρθρο που έλεγε ότι αυτό έγινε για χάρη του ΟΤΕ και της Deutsche Telekom (σσ είναι Γερμανική). Πόσα ακόμα συμφέροντα υπάρχουν που δεν ξέρουμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Οτι ο γιος του διαόλου (λέγε με Ντράγκι) φταίει και η κολασμένη η ΕΚΤ που δε μας δίνει και άλλα ενώ δηλώνουμε παντού ότι δε πληρώνουμε τις δόσεις μας και ο λόγος μας είναι για το κ0λ0 μας.

 

Τι δε καταλαβαίνεις απο το θέατρο του παραλόγου; :hehe:

 

Έλα μωρέ και υπάρχει ελπίδα. Μπορεί να ξεκινήσουν συνομιλίες αύριο με βάση το πρόγραμμα Γιουνκέρ που απορρίφθηκε από τον Ελληνικό λαό. Και μόνο αυτό εμένα με γεμίζει ελπίδες. :p

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ και υπάρχει ελπίδα. Μπορεί να ξεκινήσουν συνομιλίες αύριο με βάση το πρόγραμμα Γιουνκέρ που απορρίφθηκε από τον Ελληνικό λαό. Και μόνο αυτό εμένα με γεμίζει ελπίδες. :p

Πραγματικά προσπαθώ όλες αυτές τις μέρες να είμαι όσο πιο αντικειμενική μπορώ και να ενημερώνομαι από ΜΜΕ του εξωτερικού και λιγότερα του εσωτερικού.

Δε πήγα να ψηφίσω μιας και στο παρα ένα του δημοψηφίσματος δε μπορεσα ούτε εισιτήρια να κανονίσω, ούτε τη δουλειά μου, ΑΛΛΑ αν μετά τα σημερινά χάλια είχα ψηφίσει όχι θα πήγαινα στον καθρέφτη και θα μουτζωνόμουνα.

Δηλαδή τι πας να κάνεις; Να τους γνωρίσεις; Να τους πας τρουφάκια και εκλεράκια. Ελπίζω στους Γάλλους να σκέφτηκε να πήγε μακαρονς τουλάχιστον.

 

Ειλικρινά το λέω, στεναχωριέμαι και ας προσπαθώ να το παίξω τρέλα και κορδέλα. Μια αγορά νεκρή περιμένει πως και πως να μη χαθεί άλλος χρόνο. Ο χρόνός αυτή τη περίοδο είναι χρήμα περισσότερο από ποτέ. Αν χάνουμε έτσι τις μέρες μας τότε μένει να δούμε, τις αντοχές και τις ανοχές αυτού του τόπου.

 

Μας έσκασε και η βόμβα της άλλης της λολής με τις θυρίδες και ακους κόσμο να λέει καλά τους κάνουνε να τους τα πάρουνε. Σωστά να μπούμε και στο σπίτι βλάκα να στα πάρουμε όλα. Γιατί θυρίδα και σπίτι το ίδιο είναι.

 

Τοκίζονται όσα έχει μέσα μια θυρίδα; Όχι

Εχει προσβαση η τράπεζα σε αυτές; Όχι

Επιτρέπεται άλλος εκτός απο εσένα και τον εισαγγελέα να πάει να δει έστω τη θυρίδα; Όχι όπως και δε μπορεί να μπει στο σπίτι σου.

 

Αλλα αφού εγώ δεν έχω σκασίλα μου και να τα πάρουν του άλλου. Ακουσα και αυτό......

Σε ποια χώρα ζω; Αυτή του Σωκράτη και του Περικλή θα μου πειτε. Α και αυτή του Μ. Αλεξάνδρου, του Κολοκοτρώνη και του Διάκου. Γεμίσαμε απο αυτούς τελευταία :p

Μόνο που αυτό που έχουμε καταφέρει είναι να μένουμε σε αυτούς χωρίς να ξέρουμε πως φτάσανε εκεί που φτάσανε. Μας αρκεί που πάτησαν και γεννήθηκαν στα ίδια μέρη με εμάς...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν καταλαβαίνω την εμμονή τους με την αύξηση του ΦΠΑ στα νησιά (που ο τουρισμός είναι η μόνη πηγή εσόδων που έχουμε)

 

"Σε γερμανικές εταιρίες ανήκουν τα ξενοδοχεία στις Τουρκικές ακτές της Μικράς Ασίας."

http://www.koutipandoras.gr/article/144619/diavaste-giati-oi-germanoi-epimenoyn-stin-ayxisi-toy-fpa-sta-nisia

 

στα εξηγώ ωραία;

 

οι καλοι οι Ευρωπαίοι που θέλουν το καλό μας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Σε γερμανικές εταιρίες ανήκουν τα ξενοδοχεία στις Τουρκικές ακτές της Μικράς Ασίας."

http://www.koutipandoras.gr/article/144619/diavaste-giati-oi-germanoi-epimenoyn-stin-ayxisi-toy-fpa-sta-nisia

 

στα εξηγώ ωραία;

 

οι καλοι οι Ευρωπαίοι που θέλουν το καλό μας

Οι καλοί ευρωπαίοι πριν καιρό μοιράζανε λεφτά για να γίνεις απο απλός βοσκός, κτηνοτρόφος με μονάδες.

Απο απλός αγρότης, αγρότης με τρακτερ, αποθήκες κλπ

 

Εμείς όμως επειδή είμαστε μάγκες τα παίρναμε και τα κάναμε μπουζούκια, διακοπες, bmw κλπ

 

Μην ακούω δικαιολογίες πραγματικά. Τώρα καλά μας κάνουνε.

 

Οταν δεν έχεις πόδια δυνατά και πλάτες δε πας σε αυτούς που τους έχεις ανάγκη να κουνήσεις το δάχτυλο σα να είσαι ο ένας και μοναδικός.

Οποτε το καταλάβουμε που σφάλαμε ΕΜΕΙΣ πρώτα τότε θα καταλάβουμε και το ξύλο που τρώμε και θα συνεχίσουμε να τρώμε για χρόνια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο Τσίπρας λέει "ψηφίστε ΟΧΙ, απορρίψτε την πρόταση του Γιούνκερ".
Ο Γιούνκερ λέει "δεν ισχύει πλέον η πρόταση αυτή"

Ο Τσίπρας πάει στην ευρώπη προτείνοντας... την πρόταση του Γιούνκερ που απορρίψαμε στο δημοψήφισμα.

ΣΥΡΙΖΑ logic.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983, ξέρεις ποιο είναι το άσχημο της υπόθεσης; Ότι σήμερα και στην κατάσταση που είμαστε, έχοντας στην πλάτη μας 40 χρόνια κοροϊδίας, ο κόσμος συνεχίζει και επιβραβεύει τα ψέματα. Πλέον τα επιβραβεύει με φανατισμό. Πόσα ψέματα έχει πει ο Βαρουφάκης; Από που ξεκινήσαμε τον Ιανουάριο και που φτάσαμε σήμερα; Αντί να τον πάνε να κάνει παρέα στον Άκη, του βγάζουν το καπέλο όλοι. Αύριο ο Τσίπρας θα μας χρεοκοπήσει, θα μας πάει στην δραχμή και ο κόσμος θα χειροκροτήσει ότι ψέμα πασάρει ως δικαιολογία. Τέτοιο μαζοχισμό ειλικρινά δεν θα μπορούσα να τον προβλέψω.

Τέλος πάντων, θα έχει ενδιαφέρον αύριο μεθαύριο στο thread των αγορών μας, να βλέπουμε κρεατικά και τούρτες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983, ξέρεις ποιο είναι το άσχημο της υπόθεσης;
 

 

Ναι αμέ ότι έβγαλα τις μπριζόλες να ξεπαγώσουν και σα μ@λ@κ@ς τις άφησα χωρίς να τις σκεπάσω. Ο γάτος την έκανε ταράτσα!!!!!!

 

Συμβαίνει τώρα που λένε.......................................................................................

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οι καλοί ευρωπαίοι πριν καιρό μοιράζανε λεφτά για να γίνεις απο απλός βοσκός, κτηνοτρόφος με μονάδες.

Απο απλός αγρότης, αγρότης με τρακτερ, αποθήκες κλπ

 

Εμείς όμως επειδή είμαστε μάγκες τα παίρναμε και τα κάναμε μπουζούκια, διακοπες, bmw κλπ

 

Μην ακούω δικαιολογίες πραγματικά. Τώρα καλά μας κάνουνε.

 

Οταν δεν έχεις πόδια δυνατά και πλάτες δε πας σε αυτούς που τους έχεις ανάγκη να κουνήσεις το δάχτυλο σα να είσαι ο ένας και μοναδικός.

Οποτε το καταλάβουμε που σφάλαμε ΕΜΕΙΣ πρώτα τότε θα καταλάβουμε και το ξύλο που τρώμε και θα συνεχίσουμε να τρώμε για χρόνια.

 

 

δεν ξέρω αν κάποιος απο την οικογενεια σου, το σοι σου ή τον περιγυρώ σου έκανε αυτα που λες, πάντως εγώ και η οικογενεια μου δεν φάγαμε σε αυτοκίνητα, διακοπες και μπουζούκια κτλ καμιά επιδότηση της ΕΕ.

 

οποτε αυτά "καλα μας κάνουνε" αλλου

 

επειδή καποιες χιλιάδες γλεντούσαν επι κάποια χρονια δεν σημαινει πως πρέπει να αφεθεί μια χώρα στην καταστροφή

 

οι Γερμανοι μετά την ήττα τους στον Α ΠΠ και την ανευ προηγουμενου ταπεινωση που γνώρισαν δεν ειπαν καλά μας κάνανε, χασαμε ας μας ξεσκισουν.

 

με τετοιες στάσεις οι ηθυνοντες της ΕΕ δειχνουν να μην έχουν μαθει απο την ιστορια, η Λεπέν πάει για πρωτιά στη Γαλλία, οι ακροδεξιοι είναι πλέον δευτερη στην Δανία και ανεβαίνουν σε πολλες ευρωπαικές χώρες, επιπλέον οτι ταπεινωση υποστει η Ελλάδα φοβάμαι πως θα το καρπωθει η ΧΑ.

Έγινε επεξεργασία από BigBOSS
Link to comment
Share on other sites

Καλά έχετε κάνει την τριχα κορδόνι και το πάτε για τριχιά.

Περιμένω να πάρετε θέση και για Κύπρο και την Ισπανία. Ή δε Κύπρος απαιτεί 6δις και ή δε Ισπανία ζητάει πτώχευση γιατί όσο χάνουμε τουρίστες πάνε Ισπανία και κερδίζει.

Επίσης εγώ προτιμώ νέα μέτρα. 40% ο ΦΠΑ για ολους και σε όλα τα είδη. Ξενοδοχεία φαγητά τα πάντα. Ακόμα και στις κλανιες να πέφτει φορος.οι επιχειρήσεις να δίνουν 300% προκαταβολικά τους φόρους για το επόμενο έτος. Οι φαρμακοβιομηχανίες να κλείσουν τελείως. Τι να τις κάνουμε ανοιχτές; Να καίνε ρεύμα;

Να κλείσουν τα σύνορα για τους τουρίστες τελείως και να απαγορεύεται δια ροπάλου ή επίσκεψη στην χώρα. Το μόνο εισαγόμενο που θα μπαίνει θα είναι προϊόντα και το μόνο που θα βγαίνει από την χώρα θα είναι χρήμα. Αυτό και τίποτα άλλο.

Αα και οποίος δεν έχει για να ζήσει μετά από τον 1 χρόνο ας ψοφήσει κιολλας γιατί δε με νοιάζει ρε φιλέ αν πειναει, εγώ θέλω τα λεφτά μου και τους τόκους. Τι και αν εγώ έχω βγάλει τα μαλιοκεφαλα μου θέλω και αλλά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.