Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ο αντιπρόεδρος της Kομισιόν, Βάλντις Ντομπρόβσκις επιβεβαίωσε ότι οι θεσμοί εξετάζουν τη βιωσιμότητα του ελληνικού χρέους Πηγή: www.lifo.gr

Άλλη επανεξέταση ειναι η "Πάρτε και 30% μείωση όπως είπε το ΔΝΤ" άλλη η "υπογράψτε και σε 3-4 μηνες ίσως να το συζητήσουμε"...

Θέλουμε το πρώτο, αλλά πέρνουμε το δευτερο..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φαντάζεσαι ότι τώρα σε κοιτάει με ίσιο; Δεν ξέρει ότι είσαι συριζέος;.....

Γιατί να μην κοιτάει κανεις το Myralis ίσια; Ξηγιεται στα ίσια οτι ειναι Συριζεος. Αν ειναι να κοιτάω κάποιους στραβά τότε αυτοί ειναι οι γιαλαντζί ακομμάτιστοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι στο Λονδίνο να στείλει έναν γιατρό στον @LL_NEO ? Την μία υποστηρίζει κάτι του ΣΥΡΙΖΑ, την άλλη αμύνεται εμένα...

Η πλάκα ειναι οτι είμαι με πυρετό σήμερα.

Όσον αφορά την υποστήριξη. Στην πρώτη περίπτωση κάποιος θα πει οτι υποστήριξα τις τράπεζες και το κεφάλαιο και όσον αφορά τη δεύτερη, σου το χω ξαναπεί ρε. Μεταξύ κομματόσκυλων υπαρχει αλληλεγγύη. Άσε που τώρα που γίνεστε σιγά σιγά μνημονιακοί θα με βρεις να σε υπερασπίζομαι σε πολλά περισσότερα. [emoji12]

Link to comment
Share on other sites

Το 60% ψήφισε καλύτερους όρους για να πάνε και να μας φέρουν χειρότερους όρους. Μια ζωή θα μας έχουν με το δίλημα "αν φύγεται θα πεθάνετε". Και με το φόβο αυτό το πολιτικό σύστημα θα συνεχίζει τα έργα και τις ημέρες του. Κάνανε τίποτα για τα δομικά προβλήματα της οικονομίας εδώ και 5 χρόνια; ΟΧΙ. Εγώ μόνον αυτό το ΟΧΙ ξέρω. Χωρίς να κάνουν λοιπόν τπτ ουσιαστικό μας σέρνουν σε μέτρα χασάπικου κοματιασματος της μεσαίας τάξης και χωρίς αναισθητικό πλέον. Μας τελείωσε.

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη η ΝΔ τι δουλειά έχει στις Βρυξέλες; Πήγε για να πεί ρίξτε τους μπας και ξαναβγούμε;

Αν δεν κάνω λάθος δεν πήγε η ΝΔ αλλά η Μπακογιάννη. Εντάξει, "αρχηγικές" κινήσεις είναι αυτές για να δουν τα παιζάκια της ΝΔ ποια είναι η κατάλληλη για να διαδεχτεί τον Σαμαρά. Τα πιάσανε τα λεφτά στην ΝΔ. Κυριολεκτικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 60% ψήφισε καλύτερους όρους για να πάνε και να μας φέρουν χειρότερους όρους. Μια ζωή θα μας έχουν με το δίλημα "αν φύγεται θα πεθάνετε". Και με το φόβο αυτό το πολιτικό σύστημα θα συνεχίζει τα έργα και τις ημέρες του. Κάνανε τίποτα για τα δομικά προβλήματα της οικονομίας εδώ και 5 χρόνια; ΟΧΙ. Εγώ μόνον αυτό το ΟΧΙ ξέρω. Χωρίς να κάνουν λοιπόν τπτ ουσιαστικό μας σέρνουν σε μέτρα χασάπικου κοματιασματος της μεσαίας τάξης και χωρίς αναισθητικό πλέον. Μας τελείωσε.

Αν αυτό εδώ το μ@μοκράτος είχε συνέχεια, ξέρεις τι ωραία θα ήμασταν σήμερα; Αν ο Τσίπρας έβγαινε στις 26 Ιανουαρίου και έλεγε "Συνεχίζουμε με το μνημόνιο του ΣαμαροΒενιζέλου μέχρι να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα, παίρνουμε και μια μίνι παράταση και σε 6-12 μήνες θα είμαστε έτοιμοι να αρχίσουμε να κινούμαστε αργά και μεθοδικά προς εφαρμογή του προγράμματος της Θεσσαλονίκης". Σήμερα; Σήμερα οι περισσότεροι θα ήμασταν φίνα, όσοι δεν θα ήμασταν φίνα, θα βλέπαμε επιτέλους φως στην άκρη του τούνελ και γενικά το κράτος θα πήγαινε μπροστά, οι αγορές θα ήταν ήρεμες, τα spreads θα πέφτανε και γενικά δεν θα είχε καμιά σχέση αυτή η εικόνα με αυτό που ζούμε σήμερα και το αγγούρι των 12+ δις που μαγειρεύεται.

Αλλά οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι. Θα τα ρημάξουμε όλα, θα αλλάξουμε όνομα στην Τρόικα, όνομα στην μνημόνιο, όνομα στην κρατική TV, θα φτάσουμε ένα βήμα από την καταστροφή - και ακόμα δεν την έχουμε γλυτώσει - απλά και μόνο για να πουλήσουμε μούρη ότι Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άλλη επανεξέταση ειναι η "Πάρτε και 30% μείωση όπως είπε το ΔΝΤ" άλλη η "υπογράψτε και σε 3-4 μηνες ίσως να το συζητήσουμε"...

Θέλουμε το πρώτο, αλλά πέρνουμε το δευτερο..

Πες το Αλεξης αν υπογραψει αυτα που ακουγονται να πει στην Περιστερα να παει εκει, γιατι αυτος εδω και μη πνιγμενος στην ροχαλα ή χειροτερα δυσκολα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος δεν πήγε η ΝΔ αλλά η Μπακογιάννη. Εντάξει, "αρχηγικές" κινήσεις είναι αυτές για να δουν τα παιζάκια της ΝΔ ποια είναι η κατάλληλη για να διαδεχτεί τον Σαμαρά. Τα πιάσανε τα λεφτά στην ΝΔ. Κυριολεκτικά.

 

Με τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζαν Κλοντ Γιούνκερ συναντήθηκαν σήμερα οι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας, Ντόρα Μπακογιάννη και Κωστής Χατζηδάκης, στην έδρα της Κομισιόν στις Βρυξέλλες. Μετά τη συνάντηση των περίπου 50 λεπτών, η Ντόρα Μπακογιάννη δήλωσε, σύμφωνα με το ΑΠΕ, ότι «μεταφέραμε το μήνυμα του προέδρου της ΝΔ, Β. Μεϊμαράκη ότι η ΝΔ είναι το βαθιά ευρωπαϊκό κόμμα που στήριξε την προοπτική της χώρας μέσα στην Ευρώπη και στην ευρωζώνη και βεβαιώνει ότι αυτή η προσπάθεια θα συνεχιστεί και ότι αυτή η Βουλή έχει την ευρωπαϊκή πλειοψηφία να στηρίξει μια συμφωνία. Ελπίζω και εύχομαι η συμφωνία αυτή πράγματι να έρθει και οι προτάσεις της ελληνικής κυβέρνησης να είναι τέτοιες ώστε να μπορούν να οδηγήσουν στη λύση του προβλήματος και να μην πληρώσει ένας ολόκληρος λαός ερασιτεχνισμούς, ιδεοληψίες και εγωισμούς». Πηγή: www.lifo.gr

 

Δε νομίζω να πήγαν μόνοι τους.

Αλλά σοβαρά αυτά είναι καραγκιοζιές. Έλεγε ο Μεϊμαράκης θα στείλουμε για βοήθεια. Όχι τελικά δε θα στείλουμε.

Και τελικά στείλανε την Ντόρα για επαφή με τον Γιούνκερ;

 

Narta τι ακούγονται; Είδαμε μέτρα; Γιατί εκτός από τα παραπάνω ίσως και απάντη καμένου για τα νησιά δεν έχω βρεί κατι.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

^ δωστε ενα ελληνικο πληκτρολογιο στο παιδι  και ενα ατομικο  μνημονιο σε οποιο λαμπιτη  ψηφισε "ναι" :hehe:

 

http://www.iefimerida.gr/news/216204/theodorakis-den-tha-toys-kanoyme-hatiri-na-vgoyme-apo-tin-ee

Μιας και το βελάκι σου δείχνει το δικό μου ποστ.

Μπορώ να σε βεβαιώσω πως μια χαρά ελληνικά έχει το πληκτρολόγιό μου. Όσο για το παρακάτω, συγχώρεσέ με, μου μοιάζει ασυνάρτητο και δεν με αφορά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην κοιτάει κανεις το Myralis ίσια; Ξηγιεται στα ίσια οτι ειναι Συριζεος. Αν ειναι να κοιτάω κάποιους στραβά τότε αυτοί ειναι οι γιαλαντζί ακομμάτιστοι.

 

Δεν έπιασες το υπονοούμενο.

Παρά του ότι τα κείμενα θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται ως αυθύπαρκτες δημιουργίες δεν συμβαίνει έτσι και πάντοτε συνυπολογίζετε η «εικόνα» του συγγραφέα.

Με μισό μάτι λοιπόν ο Συριζεος με μισό μάτι και εσύ ως άνθρωπος του Τόνι.

 

Όσο για το «γιαλαντζί ακομμάτιστοι»...  προσωπικές σου απόψεις στις οποίες συνυπολογίζετε η προσωπικότητα σου και το ψυχολογικό πλήγμα που δέχτηκες αυτές τις μέρες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@swatoner, πίστεψέ με η Ντόρα τον έχει χ3σμ3νο τον Μειμαράκη.

Narta τι ακούγονται; Είδαμε μέτρα; Γιατί εκτός από τα παραπάνω ίσως και απάντη καμένου για τα νησιά δεν έχω βρεί κατι.
Στο bankingnews γράφουν

 

Πληροφορίες -Η συμφωνία περιλαμβάνει μικρό δάνειο 13 δισ μεγάλο δάνειο 50-61 δισ και μέτρα 13 +4 δισ 17 δισ ...έως το 2018
Link to comment
Share on other sites

@swatoner, πίστεψέ με η Ντόρα τον έχει χ3σμ3νο τον Μειμαράκη.

 

Στο bankingnews γράφουν

Πληροφορίες -Η συμφωνία περιλαμβάνει μικρό δάνειο 13 δισ μεγάλο δάνειο 50-61 δισ και μέτρα 13 +4 δισ 17 δισ ...έως το 2018

K1jlEec.gif
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό εδώ το μ@μοκράτος είχε συνέχεια, ξέρεις τι ωραία θα ήμασταν σήμερα; Αν ο Τσίπρας έβγαινε στις 26 Ιανουαρίου και έλεγε "Συνεχίζουμε με το μνημόνιο του ΣαμαροΒενιζέλου μέχρι να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα, παίρνουμε και μια μίνι παράταση και σε 6-12 μήνες θα είμαστε έτοιμοι να αρχίσουμε να κινούμαστε αργά και μεθοδικά προς εφαρμογή του προγράμματος της Θεσσαλονίκης". Σήμερα; Σήμερα οι περισσότεροι θα ήμασταν φίνα, όσοι δεν θα ήμασταν φίνα, θα βλέπαμε επιτέλους φως στην άκρη του τούνελ και γενικά το κράτος θα πήγαινε μπροστά, οι αγορές θα ήταν ήρεμες, τα spreads θα πέφτανε και γενικά δεν θα είχε καμιά σχέση αυτή η εικόνα με αυτό που ζούμε σήμερα και το αγγούρι των 12+ δις που μαγειρεύεται.

Αλλά οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι. Θα τα ρημάξουμε όλα, θα αλλάξουμε όνομα στην Τρόικα, όνομα στην μνημόνιο, όνομα στην κρατική TV, θα φτάσουμε ένα βήμα από την καταστροφή - και ακόμα δεν την έχουμε γλυτώσει - απλά και μόνο για να πουλήσουμε μούρη ότι Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ.

 

Ο Σαμαράς είχε βάλει στον αυτόματο πιλότο περικοπές για τις συντάξεις που θα έφταναν το 30%-τουλάχιστον-μεσοσταθμικά από τα σημερινά επίπεδα, μετατρέποντάς τες σε επίδομα αλληλεγγύης. Αποδυναμώνοντας παράλληλα τα ταμεία με μειώσεις εισφορών, καταργήσεις φόρων υπέρ τρίτων κλπ.

 

Σε κάθε εναλλακτική πρόταση έλεγαν στον Τσίπρα ότι πρέπει να περιλάβει στο πρόγραμμά του και περικοπές "προνομιούχων"(πράγματι υπάρχουν), χωρίς να πουν ωμά στον Έλληνα τις προθέσεις τους για αφαίρεση 9 δις από το σύνολο των συντάξεων. [Είπαν όμως και για εφοπλιστές και άλλα που εδώ στην Ελλάδα είναι θέματα ταμπού.]

Αν ήθελαν συμφωνία οι εταίροι θα μπορούσαν να δεχτούν λιγότερα εναλλακτικά μέτρα, ποσοτικά επαρκή, νωρίτερα.

 

Η ευθύνη του Τσίπρα είναι ότι κορόιδεψε τους Έλληνες λέγοντάς του ότι υπάρχει ελπίδα για δικαιοσύνη και ανθρωπιά εντός ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.