Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

@acct, δεν κατάλαβα πάντως, ακόμα γιατί θεωρείς τόσο κακό το δημοψήφισμα. Η απόφαση της κυβέρνησης ειναι προφανής. Η πρόταση των θεσμών απορρίφθηκε απο την ελληνικη κυβέρνηση (επι της ουσίας), αυτό που γίνεται ειναι ότι στρέφεται στον κόσμο για να δει αν έχει το οκ να συνεχίσει τη διαπραγματευτική της γραμμή.

Αν δεν έγινα κατανοητός δε θέλω να μου πεις αν διαφωνεις ή συμφωνεις με την κυβερνηση γενικά αλλά για ποιο λόγο το δημοψήφισμα δε θα έπρεπε να υπάρχει. Και αν δεν υπήρχε θα εξουσιωδωτούσες τον Τσίπρα να κάνει ότι από τα 2 θέλει? (εννοω τα ναι ή όχι)

 

και τελικά αν ο λαός συμπεριφέρεται σαν όχλος, αν ο λαός ειναι χαζος γνκ και αποτελείται τόσο απο εμένα τον (ας ελπίσουμε :p) διπλωματούχο, απο τον LL_NEO το σπουδαγμένο οικονομικά αλλά και τη Σάρα και τη Μάρα και το κακο συναπάντημα τότε μήπως θα ήταν πιο σωστό να μην κάνουμε καν εκλογές? γιατι αν το επιχείρημα ειναι ότι δεν μπορει να αποφασίζει ο όχλος, τότε γιατι συμφωνείς με τις εκλογές? θα έπρεπε ή να μην ψηφίζουμε ή να ψηφίζουν μονο οι (με κάποια κριτήρια) """άξιοι""".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τις εκλογές η Σάρα και η Μάρα αποφασίζουν για το αν θα κυβερνηθούν από τον 3likos ή τον LL_NEO. Με το δημοψήφισμα αποφασίσει η Σάρα και η Μάρα απευθείας. Το δημοψήφισμα είναι καλό αν το ερώτημα έχει να κάνει με τους σχολικούς φύλακες στα σχολεία, την Ελληνική ιθαγένεια για τους μετανάστες ή άλλα θέματα. Όταν όμως κρίνεται το μέλλον της χώρας, μερικά εκατομμύρια ζαριές δεν εξασφαλίζουν καλύτερο μέλλον από μια τεκμηριωμένη γνώμη και ένα σωστά μελετημένο πρόγραμμα. Διότι όταν αυτός που ψηφίζει έχει άγνοια πάνω σε αυτό που ψηφίζει, ρίχνει απλά τα ζάρια.

 

Η κυβέρνηση επιπλέον παρουσίασε ένα δημοψήφισμα με ξεκάθαρη άποψη για το τι θέλει να επιλέξει ο λαός. Εφόσον η κυβέρνηση έχει τόσο ξεκάθαρη άποψη για το τι πρέπει να επιλέξει ο λαός, γιατί δεν προχωράει με αυτή της την επιλογή; Διότι οι επιπτώσεις αυτής της επιλογής θα είναι τέτοιες, που θα στηθούν κρεμάλες στο Σύνταγμα.Το δημοψήφισμα χρησιμοποιείται ως άλλοθι για την επιλογή που θα γίνει. Χρησιμοποιείται για να μεταφερθεί η ευθύνη στα χέρια του λαού.

 

Ένα τίμιο δημοψήφισμα θα αναφερόταν μόνο στις συνέπειες της κάθε επιλογής με απολύτως αντικειμενικό τρόπο. Θα ενημέρωνε τον λαό, δεν θα προπαγάνδιζε υπέρ μιας επιλογής αποκρύπτοντας της συνέπειες αυτής.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία βρίθει από «ελαφρά χέρια» που χτύπησαν το τραπέζι και νίκησαν. Απλά χρειάζεται «κότσια»

 

Μακάρι να έχεις δίκιο Γιάγκο... για όλους μας. Κι εγώ νομίζω ότι η τύχη βοηθά τους τολμηρούς, αλλά το δημοψήφισμα για μένα δε μαρτυρά τόλμη. Θα δούμε.

 

@3likos, το είπα σαφώς. Αν ο Τσίπρας θεωρούσε ότι τα πράγματα ήταν όπως τα παρουσίασε στο διάγγελμα, έπρεπε να πάρει ο ίδιος την απόφαση να αποχωρήσει από τη διαπραγμάτευση, εγκαλώντας δημόσια την άλλη πλευρά για υποκρισία και αναλαμβάνοντας και το πολιτικό κόστος της απόφασής του.

 

Εκλογές κάναμε πριν από 5 μήνες και εκλέξαμε μια κυβέρνηση που δεσμεύτηκε ότι είναι έτοιμη για τη ρήξη, αν φτάσει σε αδιέξοδο. Όχι ότι είναι έτοιμη να μας ρωτήσει αν προαιρούμαστε να τους δώσουμε την εντολή να πάνε στη ρήξη.

 

Το δημοψήφισμα θεωρώ ότι είναι προσχηματικό, για να απεκδυθεί ο Τσίπρας την ευθύνη που όφειλε να αναλάβει, εφόσον βρέθηκε στην εξουσία σε μια κρίσιμη στιγμή για τη χώρα. Για την οποία -σημειωτέον- αυτοπροτάθηκε και οδήγησε σε εκλογές, δεν βρέθηκε εκεί από ατύχημα.

 

Όσο για την ποιότητα της Ελληνικής Δημοκρατίας, προσπερνώ τις υπερβολές που μου αποδίδεις (αγαθή τύχη το μήνυμά μου παρατίθεται ακριβώς από πάνω) και επαναλαμβάνω απλά ότι θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι χαζός και δεν καταλαβαίνω πολλά...η πρόταση τελεσίγραφο των δανειστών ήταν πάνω στο τραπεζι την Παρασκευή πριν ο Τσίπρας πει για το δημοψήφισμα; ήταν για παραπάνω από τα 8 δις της ελλ.πρότασης σε στυλ take it or leave it; τι σημαίνει την παίρνω πίσω και δεν έχει αντικειμενο το δημοψήφισμα;...μια παπαριά καμαρωτή από τους εταίρους.

Η ελλ.πρόταση για 8δις (αρχικώς τα 3δις γίναν 5δις, γίναν 6δις, γίναν 7δ γίναν 8δις και τα ρέστα μας) δεν έχει αναπτυξιακά μέτρα, λέει το ΔΝΤ...(Κο) ωραία...Η δικιά τους πρόταση έχει; Πως εκτιμούν ότι αναστρέφεται η κατάσταση; Δεν σου το λένε αλλά  κάνε ότι νομίζεις (πελαγοδρομείς ολομόναχος)...

Να πούμε ΝΑΙ λοιπόν (εντός ευρώ κτλ) και μετά από 6 μήνες τι άλλο μπορούμε να κάνουμε γιατί και πάλι δεν θα βγαίνει ο λογαριασμός... ή θα βγαίνει;

 

γίνεται κριτική - πόλεμος για το ποιός μας εφθασε ως εδώ (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ) ...Μερίδιο ευθύνη έχουν οι έξω -εταίροι ή έχουν το ακαταλόγηστο; στα διαζύγια φταίνε πάντα και οι δύο...Εδώ; Δεν υπάρχει δόλια -τιμωρητική συμπεριφορά ; Φταίει 100% ο Συριζα; ή δεν είναι καιρός για αναζήτηση ευθυνών και η ιστορία θα κρίνει;

 

 

Και γω θέλω ευρώ, και γω θέλω υπεύθυνη πολιτική βούληση για αλλαγές (ασφαλιστικό, δυ κτλ αλλά και δίκαιη φορολόγηση) αλλά δεν μας δίνουν τον απαιτούμενο χρόνο...Να τον αγοράσω τον χρόνο αυτό με 12 δις μέτρα για 6 μήνες...Και μετά τι; Πρόβλεψη για βελτίωση της κατάστασης υπάρχει ; Και όταν απαιτηθούν 30-40δις ακόμα τι θα κάνω; να βάλω 30% ΦΠΑ σωστά; ... Αχαρτογράφητα νερα είναι και το ναι και το οχι.... στο ναι έχω τον LL_NEO να μου λέει ¨εχεις δίκιο για το 100% προκ φόρου επόμενου έτους αλλά δεν γίνεται διαφορετικά ..." και να με χτυπαει στην πλάτη, στο ''όχι'' έχω τον Myralis να μου λέει να φάω "αξιοπρέπεια" και να με χτυπαει στην πλάτη.

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έχεις δίκιο Γιάγκο... για όλους μας. Κι εγώ νομίζω ότι η τύχη βοηθά τους τολμηρούς, αλλά το δημοψήφισμα για μένα δε μαρτυρά τόλμη. Θα δούμε.

 

@3likos, το είπα σαφώς. Αν ο Τσίπρας θεωρούσε ότι τα πράγματα ήταν όπως τα παρουσίασε στο διάγγελμα, έπρεπε να πάρει ο ίδιος την απόφαση να αποχωρήσει από τη διαπραγμάτευση, εγκαλώντας δημόσια την άλλη πλευρά για υποκρισία και αναλαμβάνοντας και το πολιτικό κόστος της απόφασής του.

 

Εκλογές κάναμε πριν από 5 μήνες και εκλέξαμε μια κυβέρνηση που δεσμεύτηκε ότι είναι έτοιμη για τη ρήξη, αν φτάσει σε αδιέξοδο. Όχι ότι είναι έτοιμη να μας ρωτήσει αν προαιρούμαστε να τους δώσουμε την εντολή να πάνε στη ρήξη.

 

Το δημοψήφισμα θεωρώ ότι είναι προσχηματικό, για να απεκδυθεί ο Τσίπρας την ευθύνη που όφειλε να αναλάβει, εφόσον βρέθηκε στην εξουσία σε μια κρίσιμη στιγμή για τη χώρα. Για την οποία -σημειωτέον- αυτοπροτάθηκε και οδήγησε σε εκλογές, δεν βρέθηκε εκεί από ατύχημα.

 

Όσο για την ποιότητα της Ελληνικής Δημοκρατίας, προσπερνώ τις υπερβολές που μου αποδίδεις (αγαθή τύχη το μήνυμά μου παρατίθεται ακριβώς από πάνω) και επαναλαμβάνω απλά ότι θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη.

Ξεκινάω με την τελευταία σου πρόταση. Ας μην είμαστε στην τσίτα, δεν σου απέδωσα τίποτα. Προφανως και δεν ισχυρίστικα ότι δε θέλεις εκλογές , δημοκρατια κλπ, αν είναι δυνατόν... Απλώς η παρακάτω πρότασή σου

 

Γιατί ενώ κάθε άνθωπος μπορεί να είναι ευφυής και υπεύθυνος, ο "λαός" μπορεί να είναι ένας όχλος με διάχυτη βλακεία και ανευθυνότητα, χάρη στην ψυχολογία του όχλου που διαχέει την ευθύνη.

δε στέκει κατα τη γνώμη μου. Διότι πολύ απλά το ίδιο σώμα (με τα ιδια χαρακτηριστικά "ανευθυνότητας") ψηφίζει και στις εκλογές. Επομένως με την ίδια λογική που θεωρούμε λάθος να καλείται να αποφασίσει αυτό το σώμα σε ένα δημοψήφισμα , με την ίδια λογική καταλήγουμε ότι ειναι λάθος να ψηφίζει στις εκλογές.

 

Τα υπόλοιπα που είπες ειναι η εκτίμησή σου με την οποία δε μπορώ να συμφωνήσω διότι:

-Δε θυμάμαι προεκλογικά ο Σύριζα να δεσμεύτηκε για ρήξη. Επομένως κατα ένα μεγάλο ποσοστό δεν εκλέχτηκε με σκοπό τη ρήξη. Είναι λοιπόν λογικό για μια τόσο σημαντική απόφαση να υπάρχει η σφραγίδα των πολιτών. (γνωρίζεις άλλωστε πολύ καλά ότι αν αποφάσιζε μονη της η κυβέρνηση τη ρήξη , το επιχείρημά μου θα ήταν επιχειρημα ενάντια σε αυτή την απόφαση!!)

-Για τις αποφάσεις που πάντα παίρνει ένας ηγέτης: Ισχύει ότι η ιστορία έχει καταγράψει τα ονόματα που παίρνουν τις αποφάσεις. Αλλά ποτέ μια απόφαση ενός ηγέτη ,που δεν έγινε δεκτή απο έναν λαό (και δεκτή εννοώ να την αγκαλιάσει) δεν είχε νικηφόρο αποτέλεσμα. Η ιστορία πάντως δε θα γράψει ότι ο λαός αποφάσισε τη ρήξη (παρα το δημοψήφισμα) αλλά ότι ο Τσίπρας δεν υπέγραψε τη συμφωνία. Αντίστοιχα η ιστορία δε θα γράψει ότι ο λαός δέχτηκε τη συμφωνία (ενδεχόμενο του ΝΑΙ) αλλά ότι ο Τσίπρας υποχώρησε. Με λίγα λόγια οι αποφάσεις λαμβάνονται από τους ηγέτες όταν η "γραμμή" τους έχει επικρατήσει στο πεδίο της πολιτικής αντιπαράθεσης στην ίδια την κοινωνία.

-Για το ζήταμα της αποποίησης ευθύνης, ανέφερα παραπάνω τη διαφωνια μου, ας μην επαναλαμβάνομαι.

 

ΥΓ: Μια παρακληση. Όταν διαφωνείς με κάποιον δε σημαίνει ότι σκοπός σου είναι να αφήσεις αιχμές εναντίον του. Στην προκειμένη λοιπόν δεν προσπαθησα κάπως να σου αποδώσω μη δημοκρατικότητα ή δεν ξερω γω τι. Αν ήθελα κάτι τέτοιο, υπάρχουν φόρουμ όπου μπορώ να ρίξω μπινελίκια σαν άνθρωπος χωρίς τον astolabos πάνω απο το κεφάλι μου..

 

Πέρα απο τα παραπανω...

Ισχυρίζονται ορισμένοι ότι επειδή στις εκλογές ψηφίζουμε ποιος θα μας κυβερνήσει είναι λογικο να ψηφίζουν όλοι (νοήμονες και μη) . Ενώ στο δημοψήφισμα επειδή ψηφίζουμε επι κρίσιμου ζητήματος πιο συγκεκριμένου (δλδ με λίγα λογια ψηφίζουμε άμεσα μια απόφαση και όχι έμμεσα κάποιον που θα πάρει αντίστοιχη συγκεκριμένη απόφαση) δεν ειναι λογικό ή σωστό να ψηφίζει η Σαρα και η Μάρα. Προφανώς αυτό ειναι λάθος διότι:

- Όλοι οι πολιτικοι σχηματισμοί κατεβαίνουν στις εκλογές παρουσιαζοντας το σχέδιο διακυβέρνησης που περιλαμβάνει συγκεκριμένες ενεργεις για συγκεκριμένα ζητήματα. Τι εννοω? Εϊναι αποδεκτό η Σάρα να ψηφίσει ΚΚΕ για τη ρήξη αλλά δεν ειναι αποδεκτό η Μάρα να ψηφίσει ΟΧΙ στο δημοψήφισμα για τη ρήξη? Μα το ίδιο άτομο αποφασίζει (άμεσα ή έμμεσα) για το ίδιο πράμα!

 

- Ειναι θεμελιωμένο στο Σύνταγμα το δημοψήφισμα σαν διαδικασία για θέματα κρισιμης "εθνικης σημασιας". Αν θεωρούμε ότι πρέπει να υπάρχει μονο σαν διαδικασία για ζητήματα όπως το ναι ή όχι στο χασίς ή ναι ή όχι στους γάμους ομοφυλοφίλων τότε να αλλαξουμε και το σύνταγμα.

 

-Δεν ειναι λογικο να θεωρούμε ότι η πολιτική ειναι υπόθεση μόνο όσων έχουν τα απαραίτητα εφόδια (οικονομικές γνώσεις,ιστορικες κλπ). Η αντίληψη της πολιτικής σαν προνόμιο λίγων εκλεκτών σωτήρων είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με την ίδια τη Δημοκρατία. Μας βάζει σε λάθος μονοπατια. Καταρχάς ποιος διασφαλίζει ποιο είναι το όριο γνώσης που πρέπει να έχει καποιος για να μπορει να συμπεριληφθει στη λήψη αποφάσεων? Αμα το πάμε έτσι να περνάμε από τεστ με οικονομικά πριν πάμε στις κάλπες

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχόλιο απο κάτω

 

ετσι σε θελω βαρουφακη αν μπορεις κουρεψε το 50% των καταθεσεων εγω δεν εχς μια στη τραπεζα αχαχαχχχααχαχχαχα δωσε πονο λεμε μοιρασε πονο ποτε να μην ξανανοιξουν οι τραπεζες κατι δανεια χρωσταω μπας κ γλυτωσω

 

^^Εχει την ίδια δύναμη η ψήφος του με τη δική μου. Ο σοφός λαός θα πάει στις κάλπες :)

Κλείστε τις τράπεζες να σωθούμε σα χώρα ρε :D

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό είναι το χειρότερο σενάριο.

Ας ελπίσουμε να μην συμβεί γιατί έρχονται τα χειρότερα.Απλήρωτοι μισθοί,απλήρωτες συντάξεις.Νέκρα στο εμπόριο.Νέκρα στον τουρισμό κατά μεσης του καλοκαιριού.Και αν πιστεύετε ότι είδατε κόσμο στα σούπερ μάρκετ το Σάββατο.....Αύριο να δείτε τι θα γίνει.

Κάντε καμία προσευχή γιατί χανόμαστε.

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάμε για κλείσιμο τραπεζών και περιορισμούς στην διακίνηση κεφαλαίων. Επίσης για όσους δεν καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό, είναι το πρώτο βήμα για τα δελτία στα καύσιμα και στα βασικά εισαγόμενα προϊόντα...
Τριτοκοσμικοί πλέον και επίσημα αλλά περήφανοι και κυρίαρχοι...

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν έχει σημασία το τι θα κάνουν οι τράπεζες αυτή τη βδομάδα. Η κατάσταση είναι τέτοια που αν αυτή η εβδομάδα είναι κακή, τραγική, ή ολέθρια λίγο σημασία θα έχει. Ίσως να έχει επιπτώσεις στο δημοψήφισμα, αύξηση του ναι σε περίπτωση τρόμου, αύξηση του όχι σε περίπτωση εκνευρισμού. Αλλά είναι απλά μια βδομάδα. Το θέμα είναι τι θα την ακολουθήσει. Αυτό είναι το θέμα. Αυτή η εβδομάδα, αυτός ο μήνας, θα βγει. Άλλωστε οι περισσότεροι βγάλανε λεφτά από το ΑΤΜ ώστε να βγει έστω ο μήνας. Μετά;

Link to comment
Share on other sites

People in countries like Venezuela and Cuba have tolerated failed economies and low standards of living for years, and the Russians seem all too willing to follow President Vladimir Putin into recession. “Populism and nationalism,” Mr. Porzecanski said, “are still potent forces.”
 
 
If Greece Defaults, Imagine Argentina, but Much Worse

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν έχει σημασία το τι θα κάνουν οι τράπεζες αυτή τη βδομάδα. Η κατάσταση είναι τέτοια που αν αυτή η εβδομάδα είναι κακή, τραγική, ή ολέθρια λίγο σημασία θα έχει. Ίσως να έχει επιπτώσεις στο δημοψήφισμα, αύξηση του ναι σε περίπτωση τρόμου, αύξηση του όχι σε περίπτωση εκνευρισμού. Αλλά είναι απλά μια βδομάδα. Το θέμα είναι τι θα την ακολουθήσει. Αυτό είναι το θέμα. Αυτή η εβδομάδα, αυτός ο μήνας, θα βγει. Άλλωστε οι περισσότεροι βγάλανε λεφτά από το ΑΤΜ ώστε να βγει έστω ο μήνας. Μετά;

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι θα πει να κλείσουν οι τράπεζες 29 του μήνα,και μάλιστα εν όψη τουριστικού Ιουλίου.(το μόνο που παράγει η χώρα)

Και αυτός ο μήνας δεν θα βγει γιατί η συντριπτική πλειοψηφία που περίμενε το μισθό την τρίτη ή τετάρτη δεν είχαν υπόλοιπο στην τράπεζα να το πάρουν από τα ΑΤΜ.

Το ίδιο ισχύει και για τους συνταξιούχους.Από πια μεγάλη σύνταξη περίσσεψαν χρήματα μέχρι την Παρασκευή,τέλος του μήνα, ώστε να τα πήραν εχθές.Από το σύνολο των συντάξεων την Παρασκευή μπήκε το ένα τρίτο.Και από αυτές πόσοι παππούδες πρόλαβαν να τα πάρουν με τον χαμό που γινόταν.Μήπως για τα υπόλοιπα δυο τρίτα των συντάξεων δεν υπήρχαν τα λεφτά??

Ποιος εργοδότης θα πληρώσει τους μισθούς την τρίτη ή τετάρτη ακόμα και αν έχει τα χρήματα και δεν τα έβαζε σε τραπεζικό λογαριασμό του υπάλληλου του.Θα βρει την δικαιολογία των κλειστών τραπεζών και δεν θα δώσει ούτε ευρό.

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάμε για κλείσιμο τραπεζών και περιορισμούς στην διακίνηση κεφαλαίων. Επίσης για όσους δεν καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό, είναι το πρώτο βήμα για τα δελτία στα καύσιμα και στα βασικά εισαγόμενα προϊόντα...

Τριτοκοσμικοί πλέον και επίσημα αλλά περήφανοι και κυρίαρχοι...

Έχω την εντύπωση (μπορεί και εσφαλμένη) πως τριτοκοσμικοί γίναμε όταν χτυπήσαμε χρέος 150% του ΑΕΠ με ελάχιστη παραγωγική δυνατότητα, μία πολιτική οικογενειοκρατία στις ηγεσίες των δύο μεγάλων κομμάτων, γραφειοκρατία και διαφθορά, υποβαθμισμένη παιδεία κλπ.

Τώρα έρχεται η ώρα να συνειδητοποιήσουμε πόσο κακό κάναμε που αναγάγαμε σε επιστήμη το ρουσφέτι, το φακελάκι, την αναξιοκρατία, τη φοροδιαφυγή, την κατάχρηση δημοσίου χρήματος και γραφικότητα την καταβολή φόρων, την εφαρμογή του νόμου, την επαγγελματική και δημοσιοϋπαλληλική ευσυνειδησία. 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Πάμε για κλείσιμο τραπεζών και περιορισμούς στην διακίνηση κεφαλαίων. Επίσης για όσους δεν καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό, είναι το πρώτο βήμα για τα δελτία στα καύσιμα και στα βασικά εισαγόμενα προϊόντα...

Τριτοκοσμικοί πλέον και επίσημα αλλά περήφανοι και κυρίαρχοι...

 

Tι σχέση έχει το δελτίο στα καύσιμα με το capital control μάλλον μόνο αυτός που έγραψε την φράση που παραθέτεις μπορει να καταλάβει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έρχεται η ώρα να συνειδητοποιήσουμε πόσο κακό κάναμε που αναγάγαμε σε επιστήμη το ρουσφέτι, το φακελάκι, την αναξιοκρατία, τη φοροδιαφυγή, την κατάχρηση δημοσίου χρήματος και γραφικότητα την καταβολή φόρων, την εφαρμογή του νόμου, την επαγγελματική και δημοσιοϋπαλληλική ευσυνειδησία.

Σε περίπτωση δραχμής και οικονομικής καταστροφής ένας λαός ο οποίος έμαθε στο ρουσφέτι και πάντα ψήφιζε όποιον του έταζε ότι θα του τα δώσει όλα τζάμπα και χωρίς κόπο, όλα αυτά που αναφέρεις πιο πάνω θα τα πάει πολύ πιο πέρα από απλή επιστήμη, θα τα υιοθετήσει ως τρόπο επιβίωσης, θα τα δει ως μια διέξοδο από την απόλυτη φτώχεια. Σε συνδυασμό με αύξηση της εγκληματικότητας.

 

Ταιριάζει και εδώ

Διόριζαν τον σύντροφο της Δούρου στην ΕΥΔΑΠ εν μέσω εξελίξεων για το δημοψήφισμα

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Δυστυχώς δεν διαψεύδει.

Λέει ότι δεν είναι-ηταν στα σχεδία της Ελληνικής κυβέρνησης,Και ότι αν συμβεί θα φταίει η ευρωπαϊκή ένωση.Ρίχνει το μπαλάκι αλλού.

Επικοινωνιακά παιχνίδια σε βάρος του λαού.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.