Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

μη, παρακαλώ σας μη.

 

Spoiler

http://www.capital.gr/story/3104336/kante-to-opos-stin-afriki

 

Quote

"Ο όρος "failed state” νομίζω ότι χρησιμοποιείται καταχρηστικά. Προϋπόθεση για την "αποτυχία" ενός κράτους είναι η ύπαρξη κράτους. Θεσμισμένου, λειτουργούντος κράτους. Στην Ελλάδα καταφέρατε να έχετε ένα τεράστιο κράτος που ελέγχει σχεδόν τα πάντα χωρίς να υπάρχει κράτος. Χρειάζεστε λιγότερο και ταυτόχρονα περισσότερο κράτος. Θα ’λεγα ότι ο ορθός όρος για την ιδιότυπη κατάσταση που επικρατεί στη χώρα δεν είναι "failed state” αλλά "embryonic state”, υπό την έννοια ότι αυτό που υπάρχει και νοείται ως "κράτος" δεν είναι ένα πραγματικό δυτικού τύπου κράτος, αλλά μια καρικατούρα, ένα ομοίωμα κράτους. Η θέσμισή του δεν είναι πραγματική, αλλά εικονική. Έχει αποκλειστικά διακηρυκτικό, πανηγυρικό, τυπικό χαρακτήρα. Το ίδιο και η άσκηση των βασικών κρατικών λειτουργιών. Ωστόσο, αυτό το κατ’ ουσίαν μη θεσμισμένο "κράτος" ελέγχει –μέσω μιας δαιδαλώδους, αναποτελεσματικής και εν πολλοίς διεφθαρμένης υπαλληλίας– σχεδόν κάθε πτυχή της δημόσιας και ιδιωτικής ζωής της χώρας. Η πλήρης αποτυχία της ουσιαστικής λειτουργίας των ανεξάρτητων αρχών αποτελεί κορυφαία απόδειξη του ισχυρισμού μου. Όπως άλλωστε και ο αφόρητος κομματισμός. Αλήθεια, όταν οι πολιτικοί σας δηλώνουν εντελώς αναίσχυντα ότι πρέπει να έχουν κοντά τους "πρόσωπα εμπιστοσύνης" για να ασκήσουν την πολιτική τους, εννοώντας ως τέτοια συγγενείς και φίλους, συχνά χωρίς κανένα ουσιαστικό ή και τυπικό προσόν, δεν τους περνά καν από το μυαλό ότι η αναζήτηση άξιων επιτελικών στελεχών θα ’πρεπε να γίνεται θεσμικά; Για ποιον λόγο υπάρχει –αν όχι γι’ αυτόν– η Σχολή Δημόσιας Διοίκησης; Φίλε μου, μην αντιμετωπίζεις ως οξύμωρο αυτό που λέω. Πρέπει πρώτα να μειώσετε το κράτος –αυτό το "κράτος"– , ώστε να μπορέσετε στη συνέχεια να αποκτήσετε περισσότερο, δηλαδή πραγματικό κράτος".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το βλέπω λάθος αλλά στην χώρα μας ΔΕΝ έχει κανένα νόημα να δουλεύεις πλέον.

Εκεί που θα φτάσουν οι φόροι και οι ασφαλιστικές  εισφορές συνολικά 70-80 % των καθαρών κερδών δεν συμφέρει με τίποτα.

Και δεν έχω μέσον να γίνω δημόσιος υπάλληλος ρε γαμώτο.

Link to comment
Share on other sites

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500058705

 

Spoiler

Στη διάρκεια της ενημέρωσης των πολιτικών συντακτών επιβεβαίωσε την πρόθεση της κυβέρνησης «να μπει τάξη και στο διαδικτυακό τοπίο και στις ραδιοφωνικές συχνότητες όπως και στις περιφερειακές τηλεοπτικές άδειες»

 

Τελικά θα γίνουμε κινέζοι σε όλα. Ακόμα και στο καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

 

#road_to_double_digits 

 

αυξηση 30% των αστεγων σε 6 χρονια

1 στους 5 εχει βγαλει πανεπιστημιο

ΜΚΟ

υπερτιμολογηση + εικονικα  τιμολογια  = too stronk  (still)

νομιμοποιηση του διορισμου μετακλητων στον  τομεα της υγειας

den_perigrafw_allo.mp3

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος GEORGIOS έγραψε:

Δεν τους πληρώνουν από την τσέπη τους για αυτό δεν απολύουν  και δεν τους ενδιαφέρει η απόδοση τους.

 

Πλατεία Κλαυθμώνος

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

 

Η ασυλία, γεννά ασυδοσία.  Δεν είναι δυνατόν είτε να έχουμε παντελώς ασύδοτους / αδιάφορους υπαλλήλους, είτε κομματόσκυλα που εποφθαλμιούν την άνοδο ''του δικού τους'' κόμματος στην εξουσία, ώστε να λάβουν θέση. Μπορεί να υπάρχει, και υπάρχει και άλλος δρόμος. Τα υπόλοιπα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

Η ασυλία, γεννά ασυδοσία.  Δεν είναι δυνατόν είτε να έχουμε παντελώς ασύδοτους / αδιάφορους υπαλλήλους, είτε κομματόσκυλα που εποφθαλμιούν την άνοδο ''του δικού τους'' κόμματος στην εξουσία, ώστε να λάβουν θέση. Μπορεί να υπάρχει, και υπάρχει και άλλος δρόμος. Τα υπόλοιπα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις.

Αντί να αοριστολογείς καλύτερα να μας εκθέσεις το σχέδιο σου. Πως ακριβώς θα αποφύγεις να σκουπίσω εσένα τον ΠΑΣΟΚο εγώ ο Νδκράτης προϊστάμενος ;

Μην κουράζεσαι, δεν γίνετε να την γλιτώσεις χωρίς μονιμότητα.

Μόνο στην πρόσληψη μπορούν να επιλεγούν οι καλύτεροι, αν τηρηθούν οι νόμοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Πως ακριβώς θα αποφύγεις να σκουπίσω εσένα τον ΠΑΣΟΚο εγώ ο Νδκράτης προϊστάμενος ;

Βάζεις κριτήρια παραγωγικότητας με ρήτρα απόλυσης στον προϊστάμενο. Εκεί μετά βλέπεις αν θα κοιτάξει το κόμα ή τη θέση του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος astrolabos έγραψε:

Βάζεις κριτήρια παραγωγικότητας με ρήτρα απόλυσης στον προϊστάμενο. Εκεί μετά βλέπεις αν θα κοιτάξει το κόμα ή τη θέση του.

 

Ποιος θα ελέγχει τα κριτήρια;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Μόνο στην πρόσληψη μπορούν να επιλεγούν οι καλύτεροι, αν τηρηθούν οι νόμοι.

 

Αυτή είναι η μία λύση.

 

ενδιαφέρον αποτελεί ωστόσο, ότι περιόρισες τον ορίζοντά σου στους προιστάμενους, επομένως δέχεσαι ότι για τους μικρότερους υπάρχουν λύσεις να αξιολογηθούν και να ελεγχθεί η παραγωγικότητά τους, χωρις να χρειάζεται να τους παίρνει όλους η μπάλα ανεξαιρέτως.

 

όσον αφορά τα ''μεγάλα ψάρια'': Αξιολόγηση απο εταιρία !

Επιπλέον κάνε το μισθό τους 1500 ευρά, χωρίς κανένα άλλο εξτραδάκι, έλεγχε λογαριασμούς προσωπικούς και συγγενών 1ου βαθμού κάθε εξάμηνο, ξετίναζέ τους σε κάθε καταγγελία, χρέωσε τους με υλικά και με άμεση λογοδοσία στον εισαγγελέα, σε παρίπτωση δε παραπτώματος, κάθειρξη και μόνο κάθειρξη (ούτε εξαγορές, ούτε αναστολές) και μετά βλέπουμε ποιός κοπρίτης θα σκιστεί για τέτοιο κελεπούρι.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει πλάκα που προσποιούμαστε ακόμη ότι ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα έχει να επιδείξει κάτι περισσότερο από το αμαρτωλό Δημόσιο. Συμπτωματικά, τις τελευταίες μέρες έχω ανταλλάξει καμιά δεκαριά μέιλ με μια ιδιωτικότατη (και επιτυχημένη) εταιρεία προσπαθώντας να συνεννοηθώ για κάτι απλούστατο, χωρίς επιτυχία (μου έχουν ζητήσει όμως πολλές συγγνώμες). Την ίδια περίοδο έχω πάει για δουλειά σε ΚΕΠ, όπου οι (αορίστου χρόνου, "μόνιμοι") υπάλληλοι ήταν ταχύτατοι, ευγενείς και εξυπηρετικότατοι.

 

Καλοί και κακοί εργαζόμενοι υπάρχουν παντού. Τολμώ να πω ότι στατιστικά οι νεότεροι υπάλληλοι στο Δημόσιο, που έχουν προσληφθεί από διαγωνισμούς, είναι στατιστικά ικανότεροι από κάτι τριτοξάδελφους που βρίσκεις συχνά σε ορισμένα ιδιωτικά μαγαζιά. Και για αρκετούς από αυτούς, τα 1500 θα αποτελούσαν αύξηση κατά 130%.

 

Ούτε εγώ διασκεδάζω οι φόροι μου να πληρώνουν το μισθό άχρηστων, αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε, το να βγάζεις φωτοτυπίες και να βάζεις σφραγίδες δε θέλει διδακτορικό. Ας βάλουν τους "άχρηστους" να κάνουν τις ευτελείς δουλειές και βάλουν τους ικανότερους να κάνουν κάτι χρήσιμο.

 

Εξίσου σημαντικό, ας σταματήσουν να πληρώνουν άχρηστους ιδιώτες (α-λα Εκλογές ΝΔ take 1), ώστε να εξαφανιστούν από την αγορά, μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα.

 

Η κατασπατάληση πόρων στο ευρύτερο Δημόσιο δεν είναι μύθος, είναι πραγματική. Αλλά έχει λίγο να κάνει με τους μισθούς υπαλλήλων και πολύ περισσότερο με αναθέσεις έργων, προμήθειες κτο και ειδικά σε αμαρτωλούς ΟΤΑ (αλήθεια, πόσο έχει φτάσει ο λογαριασμός στη Θεσσαλονίκη; ).

 

Αλλά αν ήθελαν όντως να έχουμε ουσιαστικούς ελέγχους, δε θα είχαν εν έτει 2016 χειρόγραφα πόθεν έσχες για τους βουλευτές, που ελέγχονται με καθυστέρηση ετών και δημοσιεύονται ακόμη πιο αργά, στα όρια της παραγραφής των όποιων αδικημάτων.

 

Παρεμπιπτόντως, η λογοδοσία στον εισαγγελέα υποτίθεται ότι είναι δεδομένη για όλους όσοι διαπράττουν ποινικά αδικήματα, ιδιωτεύοντες, δημόσιους λειτουργούς, ακόμη και κάτι άοκνους αγρότες που παρακωλύουν συγκοινωνίες καιρό τώρα. Εγώ δε χρειάζομαι ντε και καλά αυστηρότερους νόμους, μου αρκεί να αρχίσουν να εφαρμόζονται οι υπάρχοντες για όλους ανεξαιρέτως. Θα είναι μια καλή αρχή.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Και στο ιδιωτικο τα ιδια ειναι απλα εκει δεν τους πληρωνουν οι φορολογουμενοι αλλα οι εταιριες.

 

και στις ΑΕ μια χαρά ο φορολογούμενος πληρώνει (βλ. τράπεζες, κανάλια, ομάδες)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.