Jump to content



Recommended Posts

Just now, το μέλος minast έγραψε:

Εξαρτάται απο την ταχύτητα (μην αγνοείτε την τριβή)...

Το δίνω στον σκιτσογράφο, γιατί είναι και αλληγορικό ;)

 

Στη κλιμακα μας, θα ισχυσει μονο σε επιταχυνση του οχηματος. Η τριβη ειναι αμελητεα για το κολυμβητη στο reference frame. Διαφορετικα καθε φορα που πηδαγαμε απο το εδαφος θα προσγειωνομασταν μερικα χιλιομετρα μακρυα :p

Just now, το μέλος eleozz έγραψε:

το μόνο που μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο είναι η αντίσταση του αέρα,

μιάς και φαίνεται να είναι σε "ανοιχτό" περιβάλλον

 

αυτο αλλα και παλι οχι τοσο ωστε να φυγει το οχημα απο κατω και αυτος να μεινει στο ιδιο σημειο.

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Ουτε κατα διανοια :p

Εγώ λέω ότι αν κινείται το σύστημα με μια μεγάλη ταχύτητα α και σηκωθεί ο άνθρωπος για βουτιά, δεν υπάρχει μια πιθανότητα λόγω αεροδυναμικής να αποκτήσει ο άνθρωπος ταχύτητα μικρότερη της α;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Εγώ λέω ότι αν κινείται το σύστημα με μια μεγάλη ταχύτητα α και σηκωθεί ο άνθρωπος για βουτιά, δεν υπάρχει μια πιθανότητα λόγω αεροδυναμικής να αποκτήσει ο άνθρωπος ταχύτητα μικρότερη της α;

Ναι αλλα οχι να μεινει ακινητος, το πραπανω γινεται συνεχεια στα καραβια, πηγαινουν με  20-22 κομβους και ομως παντα εισαι μεσα στη πισινα :p

 

Εδιτ

Το σκισαμε :p

Να αλλαξουμε τι τιτλο σε "Ανέκδοτα & Αστεία με επεξηγησεις και αναλυσεις" :p :p :p

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Ναι αλλα οχι να μεινει ακινητος, το πραπανω γινεται συνεχεια στα καραβια, πηγαινουν με  20-22 κομβους και ομως παντα εισαι μεσα στη πισινα :p

 

Εδιτ

Το σκισαμε :p

Να αλλαξουμε τι τιτλο σε "Ανέκδοτα & Αστεία με επεξηγησεις και αναλυσεις" :p :p :p

Εγώ λέω για αρκετά χιλιόμετρα. Δεν ξέρω αν οδηγείς μηχανή, αλλά σήκωσε κορμό στα +150 και θα καταλάβεις, φρενάρει όλη η μοτό. Για 22 κόμβους δεν το συζητάω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λόγω της αρχής διατήρησης της ορμής όταν βρίσκεσαι σε (π.χ.) ένα τρένο που ταξιδεύει με 250 χλμ/ώρα

σηκωθείς απο την θέση σου και κάνεις ένα επιτόπου πήδημα δέν θα κινηθείς ως προς τα πίσω (σε σχέσει με το τρένο), θα προσγειωθείς στο ίδιο σημείο

 

άν όμως είσε σε ένα αυτοκίνητο που ταξιδεύει με 120 χλμ/ώρα, και βγάλεις το χέρι σου έξω απο το παράθυρο

θα καταλάβεις ότι λόγω του αέρα το χέρι σου θέλει να πάει προς τα πίσω (τριβή - αντίσταση του αέρα).

 

τα μάθαμε όλοι μας κάποτε στο γυμνάσιο

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.