Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Προς ώρας ειμαι υπερευχαριστημενος με τα Veloflex Corsa 22, Περιμενω να λιώσουν (μόνα τους γιατί ποδήλατο κανω μια φορά την σεζόν) για να δοκιμάσω τα Michelin 4 Pro SC που ειχα τσιμπησει πέρυσι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@nucleus

Κοίταξε και τα schwalbe durano plus

http://www.schwalbe.com/en/road-reader/durano-plus.html

Τα έχω σε 25άρι και είμαι ευχαριστημένος. Κανένα σκάσιμο στα 1500 χιλιόμετρα ενώ πατάω πολύ χώμα όπως βλέπεις και από τις φωτογραφίες που βάζω. Επιπλέον καλά κρατάνε στο δρόμο (όλο τον χειμώνα με αυτά τον πέρασα) χωρίς όμως να προσπαθώ να τα φέρω στα όριά τους.

Έγινε επεξεργασία από ThouVou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάμε ποίημα

 

 

Γυρνάω από την δουλειά και πάω να αρχίσω να ετοιμάζομαι για την αποψινή βόλτα.

Ελέγχω μπρος λάστιχο δια την μέθοδο της αφής οκ ήταν.

Ελέγχω το πίσω με την ίδια αλάνθαστη μέθοδο και πατιόταν αρκετά. Πρώτο oh crap.

Τρόμπα δαπέδου ανα χείρας 110 psi και αρχίζω να το ψάχνω καλύτερα.

Εντοπίζω σχίσιμο πάνω στα treads και νιώθω να με φυσάει ένα "αεράκι". Δεύτερο oh crap.

Έτσι αύριο καινούριος αεροθάλαμος και το Σάββατο αν όλα πάνε καλά καινούρια λάστιχα.

 

Το αποτέλεσμα

 

post-34231-0-00642100-1431019373_thumb.j

 

post-34231-0-08176900-1431019387_thumb.j

 

 

Δυστυχώς τα schwalbe durano plus και non plus μόνο με παραγγελία.Έτσι μάλλον θα καταλήξω στα vittoria rubino pro 700x25 σε μαύρο/μαύρο.

Αυτά

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

παίδες να ρωτήσω κάτι. για αθήνα πάντα . έχετε βρει κανένα κατάστημα που να έχει φτηνές ποδηλατικές μπλούζες ή jersey πως λέγονται τέλος πάντων ???? σε αρκετά που έχω κοιτάξει ,από τα τοπικά μέχρι και τα κεντρικά σχεδόν όλοι τα έχουν πάνω από 40 ευρώ. για σετ δηλαδή πάνω κάτω θέλεις 80 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

παίδες να ρωτήσω κάτι. για αθήνα πάντα . έχετε βρει κανένα κατάστημα που να έχει φτηνές ποδηλατικές μπλούζες ή jersey πως λέγονται τέλος πάντων ???? σε αρκετά που έχω κοιτάξει ,από τα τοπικά μέχρι και τα κεντρικά σχεδόν όλοι τα έχουν πάνω από 40 ευρώ. για σετ δηλαδή πάνω κάτω θέλεις 80 ευρώ.

 

Περίμενε καμία προσφορά από Lidl

Link to comment
Share on other sites

παίδες να ρωτήσω κάτι. για αθήνα πάντα . έχετε βρει κανένα κατάστημα που να έχει φτηνές ποδηλατικές μπλούζες ή jersey πως λέγονται τέλος πάντων ???? σε αρκετά που έχω κοιτάξει ,από τα τοπικά μέχρι και τα κεντρικά σχεδόν όλοι τα έχουν πάνω από 40 ευρώ. για σετ δηλαδή πάνω κάτω θέλεις 80 ευρώ.

 

Πάρε από έξω (αν ξέρεις το μέγεθός σου). Με κανένα εκπτωτικό κουπόνι τα μεταφορικά θα σου έρθουν πολύ χαμηλά.

http://startcycles.co.uk/

Link to comment
Share on other sites

To Lidl έχει ποδηλατικά απο τις 7/05 την Πέμπτη. Δεν χάνεις κάτι να κοιτάξεις και εκεί. Επίσης http://www.intersport.gr/pl/rouxa-40757.htm?lang=el&path=484313472 (αν και δεν ξέρω τι λένε από ποιότητα).

 

Προσωπική μου άποψη είναι να πάρεις καλό κολάν με άνετο μαξιλαράκι τουλάχιστον.Αν είναι να κόψεις απο κάπου κόψε από το jersey.

 

Edit

 

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=642 για το Lidl που λέγαμε αν και δεν βλέπω να έχει ρουχισμό,κολάν ή μπλούζες.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό για εφεύρεση/πατέντα αλλά προφανώς δεν είναι για (καθημερινή) χρήση.

Ένα καλό battery bank που σου φορτίζει κάμποσες φορές το κινητό/gps κλπ μέχρι να εξαντληθεί κοστίζει 30 euro... Οπότε...

Έγινε επεξεργασία από ThouVou
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω πραγματικα τι γινεται με εμενα...κατεβαινα το μονοπατι και μου την πεφτουν 2 σκυλια. Δε σταματησα, πηγαινα γρηγορα. Με το που τα προσπερναω ακουω ενα θορυβο πισω χαμηλα...λεω πετρα θα κοπανησε τη ζαντα. Οκ.

Συνεχιζω το κατεβασμα αλλο 1 km περιπου και το μονοπατι τελειωνει. Κατεβαινω και βλεπω πισω το quick release να εχει ανοιξει! 

Πως διαολο ανοιξε? Εν τω μεταξυ κατεβαινοντας ψιλοκαταλαβα το πισω μερος να μην πηγαινει καλα αλλα δεν σταματησα μολις ακουσα το θορυβο, λογω των σκυλιων.

Δε θελω να σκεφτω τι θα ειχε γινει εαν εφευγε καμια ροδα μεσα στο μονοπατι.

 

in other news, δοκιμασα σημερα την παλια μου σελα. Στο κοπανημα στις πετρες ειναι απιστευτα ανετη, πιο ανετη απο αυτην που εχω, αλλα στα κατεβασματα που ειμαι ορθιος δε με αφηνει να κινηθω οπως θελω και δε με βολεψε ιδιαιτερα. Θα την ξαναδω ομως γιατι την ρυθμισαα στα γρηγορα μηπως δε τη ρυθμισα σωστα.

 

Επισης σημερα ηρθε και το καινουριο garmin. Ελπιζω να μην εχει την τυχη του προηγουμενου.

 

Θα τρεξει κανεις στην Οιτη την αλλη Κυριακη??

Link to comment
Share on other sites

Η δεν ήταν καλά σφιγμένο από την αρχή ή πιάστηκε σε κάποιο κλαδάκι και άνοιξε.

Καλό είναι να κλείνουν με γωνία που κοιτάει προς τα πίσω έτσι ώστε να μην λειτουργούν σαν γάντζος σε θάμνους, κλαδιά κτλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^^Για κλαδακι το αποκλειω σε εκεινο το σημειο δεν ειχε. 

Την προηγουμενη εβδομαδα που εκανα προπονητηριο, αλλαξα τον τροχο τελευταια φορα. Θυμαμαι το εσφιξα καλα. 

Μεσολαβησαν 4-5 προπονησεις με πολυ κοπανημα. Δυσκολο μου ερχεται να χαλαρωσε σε αυτες τις προνησεις.

Ηταν ατυχη στιγμη νομιζω αλλα εγω σταθηκα απιστευτα τυχερος ευτυχως.

Και ξαναλεω, δε μας σταματα τιποτα! Συνεχιζουμε να κατεβαινουμε διχως αυριο τα βουνα!!!  :D  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράπονο Garmin Edge 500 No #501

 

Είχα πάρει ένα μικρό μαγνητάκι για τον αισθητήρα ταχύτητας και το κόλλησα με κόλλα στιγμής στην ακτίνα. Ε, σήμερα είπε να φύγει και για να μην το πολυλογώ:

 

https://connect.garmin.com/modern/activity/773590893

 

Η σκατομλκία:

 

α) Με το που χάθηκε το μαγνητάκι, έκανε Auto-Pause συνεχώς λες και είχε αποσυγχρονιστεί το GPS και δεν έβλεπε ότι προχωράω (το άλλαξα από τις ρυθμίσεις)

β) Έκανε πόση ώρα να αρχίσει να λέει την ταχύτητα και σε άκυρες φάσεις σταματούσε πάλι

γ) Και αφού δεν έγραφε ταχύτητα...δεν μετρούσε και την απόσταση. Περίπου 32 χιλιόμετρα, έχει όλη τη διαδρομή σωστά, αλλά έγραψε 24.

 

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΓΑΜΩ GARMIN

Link to comment
Share on other sites

τι το θες το μαγνητάκι μποι;;;βάλτο στο αυτόματο-το μαγνητάκι είναι για το προπονητήριο

Υπαρχει τροπος να αγορασω ενα μαγνητακι συμβατο με το edge 200 και να χρησιμοποιησω το σπασμενο garmin στο προπονητηριο??
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να αγορασω ενα μαγνητακι συμβατο με το edge 200 και να χρησιμοποιησω το σπασμενο garmin στο προπονητηριο??

 

Δεν "υπάρχει" συμβατό. Απλά ένα οποιοδήποτε μαγνητάκι θες. Κάτι τέτοιο είχα πάρει εγώ:

 

http://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw=5PCS+Strong+Round+Magnet+Disc+Rare+Earth+Neodymium+Craft+N35+Grade+5mm+x+2mm+&_id=271499805444&&_trksid=p2057872.m2749.l2658

 

τι το θες το μαγνητάκι μποι;;;βάλτο στο αυτόματο-το μαγνητάκι είναι για το προπονητήριο 

 

Το είχα για πιο άμεσο. Αυτόματο εννοώντας; Έχει καμία ρύθμιση "Δούλεψε ρε γίδι σωστά και χωρίς Speed Sensor" ? Γιατί όταν χάθηκε το μαγνητάκι, είδες τα αποτελέσματα. Μετρούσε ταχύτητα/απόσταση όποτε γούσταρε

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.