Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Κολάν orbea έσκισα+ κάποιες μελανιές και γδαρσίματα, ευτυχώς φορούσα κράνος και γάντια και γλύτωσα τα χειρότερα. Το ποδήλατο ούτε γρατζουνιά ευτυχώς. 

πριν 12 ώρες, το μέλος env0y έγραψε:

Τι εννοείς κατεστρεψες; Κατάφερες να σπάσεις όλοι το ποδήλατο; Μετωπικη με μετεωρίτη έκανες;

Sent from my E6653 using Tapatalk

Κι όμως έχω δει κάτι Carbon hardtail να κόβονται στα 2 μετά από πτώση σε βραχάκι, άγιο είχα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

πωω ρε φίλε πραγματικά τώρα στεναχωρήθηκα... τι έγινε πως έσπασε? έχεις φωτό? αλλά να σου πω την αλήθεια καύτερα αυτό παρά εσύ. :/

Όχι ρε το δικό μου, το δικό μου δεν έπαθε τίποτα, εχω δει ενός παιδιού στον Υμηττό να τσακίζει στα 2 μετά από πτώση σε μυτερή προεξοχή πέτρας. Εγώ χτες ήμουν τυχερός γιατί εκεί που έσκασα είχε πουρνάρια και εγώ έπεσα μέσα και το ποδήλατο απλά ακούμπησε στα πουρνάρια και δεν έπαθε τίποτα. Βέβαια η γυναίκα μου τρόμαξε όταν με είδε?? και άρχισε τα γνωστά τροπάρια, αλλά όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς αν το dot 5.1 των αυτοκινήτων κάνει στα ποδήλατα;

 

Έχουν κάποια διαφορά;

 

Επίσης έχει κάνει κανείς αλλαγή λαδιών σε υδραυλικά να μας πει αν είναι εύκολη η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

UltraB

Έχω χρησιμοποιήσει διάφορα DOT 5.1 Eurol, Motorex, Motul  χωρίς θέμα, αν και τα περισσότερα αυτοκίνητα χρησιμοποιούν dot 3 και 4. Η διαδικασία είναι ανάλογα τον τύπο/κατασκευαστή και είναι εύκολη αλλά ίσως χρειαστεί και 2-3 φορές για να έχεις σωστό αποτέλεσμα, υπάρχουν και σχετικά κιτ εξαέρωσης.

 

Σε Avid elixir έχω χρησιμοποιήσει και DOT 4 μια φόρα που δεν έβρισκα χωρίς θέμα απλά "βράζουν"πιο εύκολα και θέλουν αλλαγή.

Έγινε επεξεργασία από thanos*
Link to comment
Share on other sites

Avid έχω και εγώ, τα Juicy 3. Ήταν τελείως entry level αλλά δε κάνω κάτι τρελό, συν ότι ήταν τα καλύτερα (ίσως λόγο συνήθειας (?)) σε σχέση με τα Shimano M486 δύο φίλων.

 

Βέβαια μιλάμε για παλιά μοντέλα (10-11), τώρα δε ξέρω τι παίζει.

 

Πρέπει κάποια στιγμή όμως να πετάξω το άθλιο SRAM X4. Πιο άθλιες αλλαγές δεν έχω δει, πολύ τραχιές αλλαγές ότι και αν έκανα.

Βέβαια δεν είχα κάτσει να δω σε τι κατάσταση ήταν το cassete μήπως έφταιγε αυτό.

 

Επίσης πρέπει να ξαναρχίσω να κάνω ποδήλατο! :p

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.