Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Ανάλογα για το αλκοτεστ. Στη θεσσαλονικη το κρατάνε ακόμα. Στο ηράκλειο κρητης δεν το κρατούσαν.

Επίσης βρεγμένη σανίδα σε όλους τους μπετοβλα@κες με τα ξενον τα κινέζικα. Υπάρχουν λάμπες πιο οικονομικές που φωτίζουν πολύ καλά (osram nightbreaker κτλ). Για το θεό δηλαδή. Ισχύει και σε αυτούς που ανάβουν τα προβολακια ομίχλης χωρίς να έχει ομίχλη.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος 2cpu έγραψε:

με ελεγε γνωστος.Εις γνωσιν του ανεβηκε αντιθετα σε μονοδρομο.

Τον σταματανε τον γραφουν τον παιρνουν το διπλωμα και τον λενε "οκ φυγε τωρα"

Τι φυγε τους απανταει? Με το αυτοκινητο μου με το διπλωμα που μολις με πηρατε ?? ???

εφόσον είσαι σε θέση να οδηγήσεις, ναι, έχεις δικαίωμα να φύγεις.. με το χαρτάκι που γράφει πώς σε έγραψαν και γιατί, έχεις δικαίωμα να γυρίσεις σπίτι.. 

αν πάλι σε πιάσουν πιωμένο, αν έχεις πιει αρκετά, πας κι αυτόφωρο.. 

Link to comment
Share on other sites

λιγο χαζο δεν ειναι ομως? Σε εχουν γραψει και αφαιρεσει το διπλωμα γιατι εκανες παρανομια

και αρκετα χοντρη θα ελεγα και ενω σε αφαιρεσαν το διπλωμα σε λενε οδηγα με την κληση και πανε σπιτι σου?

Και τι υπολοιπες μερες? Θα οδηγας και θα δειχνεις την κληση?Αν προξενησεις ατυχημα?

Η δεν θα οδηγας μεχρι να παρεις το διπλωμα? Θα οδηγησεις δηλ. μεχρι το σπιτι αλλα τις υπολοιπες μερες οχι?

 

wtf?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος 2cpu έγραψε:

λιγο χαζο δεν ειναι ομως? Σε εχουν γραψει και αφαιρεσει το διπλωμα γιατι εκανες παρανομια

και αρκετα χοντρη θα ελεγα και ενω σε αφαιρεσαν το διπλωμα σε λενε οδηγα με την κληση και πανε σπιτι σου?

Και τι υπολοιπες μερες? Θα οδηγας και θα δειχνεις την κληση?Αν προξενησεις ατυχημα?

Η δεν θα οδηγας μεχρι να παρεις το διπλωμα? Θα οδηγησεις δηλ. μεχρι το σπιτι αλλα τις υπολοιπες μερες οχι?

 

wtf?

Έκανες μια παρανομία και σε "τιμωρούν".. πέρασες π.χ. ένα κόκκινο.. μπορείς να πας σπίτι όμως. Το χαρτάκι λέει ότι μπορείς την ίδια μέρα να πας κάπου. Δεν ισχύει για "μετά".. 

Αν πάλι κάνεις κάτι πολύ σοβαρό, σου αφαιρούν και το δίπλωμα και την άδεια ή και το αυτοκίνητο (το παίρνει γερανός). Είναι "φυσιολογικό" αν σκεφτείς ότι αν σε γράψουν κάπου μακριά από εκεί που μένεις, έχεις το δικαίωμα να πας έστω σπίτι σου.. η παράβαση δεν σε αναγκάζει να πληρώνεις κι έξοδα πάρκινγκ στο πάρκινγκ του "φίλου" τους που θα πάνε να παρατήσουν το αμάξι σου.. ούτε υπάρχει κι η δυνατότητα με την παραμικρή παράβαση να αφαιρούν αυτοκίνητα και να τα μεταφέρουν "κάπου".. άσε που δεν είναι και δίκαιο να σου παίρνουν το αμάξι για κάτι "όχι τόσο σοβαρό", μια και το αμάξι μπορεί να το οδηγεί και η γυναίκα σου ή ο γιος σου.. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, panos444 said:

Ανάλογα για το αλκοτεστ. Στη θεσσαλονικη το κρατάνε ακόμα. Στο ηράκλειο κρητης δεν το κρατούσαν.

Επίσης βρεγμένη σανίδα σε όλους τους μπετοβλα@κες με τα ξενον τα κινέζικα. Υπάρχουν λάμπες πιο οικονομικές που φωτίζουν πολύ καλά (osram nightbreaker κτλ). Για το θεό δηλαδή. Ισχύει και σε αυτούς που ανάβουν τα προβολακια ομίχλης χωρίς να έχει ομίχλη.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΔΕΝ υπάρχει "ανάλογα το αλκοτεστ"... τι πάει να πει αυτό...???? έχω πιει είμαι μαλάκας και οδηγώ για καλή τύχη των άλλων με σταματάνε με βρίσκουν θετικό και με αφήνουν να φύγω...??? 
Όσο για τα φώτα... και εδώ είσαι λίγο λάθος... ότι φως και να βάλεις αν δεν κάνεις σωστή ρύθμιση θα στραβώνουν τους άλλους... 

2 hours ago, 2cpu said:

λιγο χαζο δεν ειναι ομως? Σε εχουν γραψει και αφαιρεσει το διπλωμα γιατι εκανες παρανομια

και αρκετα χοντρη θα ελεγα και ενω σε αφαιρεσαν το διπλωμα σε λενε οδηγα με την κληση και πανε σπιτι σου?

Και τι υπολοιπες μερες? Θα οδηγας και θα δειχνεις την κληση?Αν προξενησεις ατυχημα?

Η δεν θα οδηγας μεχρι να παρεις το διπλωμα? Θα οδηγησεις δηλ. μεχρι το σπιτι αλλα τις υπολοιπες μερες οχι?

 

wtf?

Ναι είσαι νηφάλιος και μπορείς να οδηγήσεις και Όχι τις υπόλοιπες ημέρες δεν θα οδηγάς και θα δείχνεις την κλήση, υπάρχει μικρό χρονικό περιθώριο που έχει ισχύ... 

Το ίδιο ισχύει αν σου πάρουν τις πινακίδες, έχεις κάποιο χρονικό περιθώριο στην διάθεση σου για να πας το όχημα στο σπίτι σου. 

4 hours ago, Delijohn said:

εφόσον είσαι σε θέση να οδηγήσεις, ναι, έχεις δικαίωμα να φύγεις.. με το χαρτάκι που γράφει πώς σε έγραψαν και γιατί, έχεις δικαίωμα να γυρίσεις σπίτι.. 

αν πάλι σε πιάσουν πιωμένο, αν έχεις πιει αρκετά, πας κι αυτόφωρο.. 

καλά μην παίρνεις και όρκο... 

Συνάδελφος στην αρχή του καλοκαιριού βγήκε θετικός σε αλκοτεστ, (και πολύ μάλιστα), του πήραν πινακίδες, του πήραν δίπλωμα, δεν ξέρω αν θα έχει και συνέχεια αλλά στο τέλος του είπαν άντε σπίτι σου και να προσέχεις...

Σε αυτό το κ#@@#$@νιο ζούμε... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Delijohn έγραψε:

Έκανες μια παρανομία και σε "τιμωρούν".. πέρασες π.χ. ένα κόκκινο.. μπορείς να πας σπίτι όμως. Το χαρτάκι λέει ότι μπορείς την ίδια μέρα να πας κάπου. Δεν ισχύει για "μετά".. 

Αν πάλι κάνεις κάτι πολύ σοβαρό, σου αφαιρούν και το δίπλωμα και την άδεια ή και το αυτοκίνητο (το παίρνει γερανός). Είναι "φυσιολογικό" αν σκεφτείς ότι αν σε γράψουν κάπου μακριά από εκεί που μένεις, έχεις το δικαίωμα να πας έστω σπίτι σου.. η παράβαση δεν σε αναγκάζει να πληρώνεις κι έξοδα πάρκινγκ στο πάρκινγκ του "φίλου" τους που θα πάνε να παρατήσουν το αμάξι σου.. ούτε υπάρχει κι η δυνατότητα με την παραμικρή παράβαση να αφαιρούν αυτοκίνητα και να τα μεταφέρουν "κάπου".. άσε που δεν είναι και δίκαιο να σου παίρνουν το αμάξι για κάτι "όχι τόσο σοβαρό", μια και το αμάξι μπορεί να το οδηγεί και η γυναίκα σου ή ο γιος σου.. 

Μαζι σου αλλα μιλαμε για κοκκινο.Οταν περασα μια φορα με το σκουτερ κοκκινο με ριξε το φιρμανι ΔΕΝ με πηρε το διπλωμα και εφυγα.

Αυτο σε λεω οτι του αφαιρεσαν το διπλωμα του δωσανε το χαρτακι και τελος.Ποιος τους λεει οτι θα παει πχ σπιτι και οχι βολταρικες?

Γιατι πχ να μην σε πανε συνοδεια σπιτι και τελος.Στις μοτο αν κρινουν οτι εχεις κατι υποπτο σε πανε συνοδεια στο τμημα.Εδω γιατι οχι?

Δεν θα ειναι καλυμενες και οι 2 πλευρες? (αστυνομια - πολιτης)Οι αστυνομοι θα καταγραψουν το συμβαν ο αλλος θα εχει το χαρτακι και τελος.

Απο εκει και περα ναι αν το οδηγησει την αλλη μερα σκιστον ραψτον καντον οτι θες.

Δεν ειπα οτι θελω να με το ρυμουλκυσουν ουτε τζαμπα παρκινγκ ουτε τιποτα αλλο.Εισαι παρανομος σε πιασανε σε πηρανε το διπλωμα

αρα δεν πρεπει να κυκλοφορας χωρις διπλωμα.

 

@ckbond μιλαμε παντα για νηφαλιο ατομο.Δεν αναφερα πουθενα οτι ηταν ντιρλα.Εσυ πχ θα ηθελες να τρακαρεις με εναν τετοιο?

Αντε βγαλε ακρη με τις ασφαλιστικες μετα  και πιστεψε με δεν βγαζεις.Αν σου παρουν τις πινακιδες πληρωνεις το προστιμο

πας δειχνεις οτι το πληρωσες και μετα απο ενα χρονικο διαστημα στις δινουν πισω.Ετσι γινεται και με το διπλωμα.

Ειναι σαν την περιπτωση που αναφερεις ποιο κατω με τον συναδελφο σου απλα εκεινος ηταν ντιρλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος 2cpu έγραψε:

Μαζι σου αλλα μιλαμε για κοκκινο.Οταν περασα μια φορα με το σκουτερ κοκκινο με ριξε το φιρμανι ΔΕΝ με πηρε το διπλωμα και εφυγα.

Αυτο σε λεω οτι του αφαιρεσαν το διπλωμα του δωσανε το χαρτακι και τελος.Ποιος τους λεει οτι θα παει πχ σπιτι και οχι βολταρικες?

Γιατι πχ να μην σε πανε συνοδεια σπιτι και τελος.Στις μοτο αν κρινουν οτι εχεις κατι υποπτο σε πανε συνοδεια στο τμημα.Εδω γιατι οχι?

Δεν θα ειναι καλυμενες και οι 2 πλευρες? (αστυνομια - πολιτης)Οι αστυνομοι θα καταγραψουν το συμβαν ο αλλος θα εχει το χαρτακι και τελος.

Απο εκει και περα ναι αν το οδηγησει την αλλη μερα σκιστον ραψτον καντον οτι θες.

Δεν ειπα οτι θελω να με το ρυμουλκυσουν ουτε τζαμπα παρκινγκ ουτε τιποτα αλλο.Εισαι παρανομος σε πιασανε σε πηρανε το διπλωμα

αρα δεν πρεπει να κυκλοφορας χωρις διπλωμα.

Χωρίς να συμφωνώ απόλυτα, παλιά (για τώρα δεν θυμάμαι) το κόκκινο δεν σήμαινε αφαίρεση διπλώματος. Αλλά ακόμα κι αν σου αφαιρέσουν το δίπλωμα, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να οδηγήσεις.. είναι σαν τιμωρία για να πάψεις να οδηγείς για ένα διάστημα.. πας με το χαρτάκι της κλήσης πίσω σπίτι.. κι από την άλλη ξεχνάμε και το άλλο, πέρα από αντιπαραγωγικό το να σε πάνε συνοδεία (baby-sitters) σπίτι, η αστυνομία επιβάλλει το νόμο.. δεν έχει σκοπό να σε προλάβει να μην τον ΞΑΝΑκαταπατήσεις.. άλλωστε, αν σου έχει αφαιρεθεί το δίπλωμα και εμπλακείς εκ νέου σε τροχαίο ή και κάτι χειρότερο, δικάζεσαι πλέον με στοιχείο το ότι οδηγούσες χωρίς να'χεις το δίπλωμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Aναφερες κοκκινο και ειπα κατι το οποιο εζησα.

Δεν μπορεις να οδηγησεις οσο διαστημα ΔΕΝ εχεις το διπλωμα και αυτο θελω να ισχυει απο την στιγμη που σε το πηρε ο αστυνομος.

Γιατι κραζουμε τοτε τους πιτσιρικαδες που οδηγανε(που ειναι και πιτσιρικαδες και εχουν το μυαλο τους πανω απο το πανω κεφαλι)

χωρις διπλωμα και οχι αυτον που του το αφαιρεσαν?(που αυτος ενω γνωριζει το γραμμα του νομου παρανομει σε τετοιο βαθμο).

Αντιπαραγωγικο?Εγω πιστευω οτι ειναι ασφαλεστερο και οπως ξαναειπα ειναι καλυμενοι και οι δυο.Δηλ. ειναι παραγωγικο

που καθε ανοιξη κανουν μπλοκα για κρανη?Μονο την ανοιξη....και ουτε το θεωρω baysistter.Προσωπικα το βλεπω οτι οντως το

οργανο κανει την δουλεια του και θελει ενα ασφαλεστερο οδικο δικτυο και οχι αυτο που αναφερες.Για μενα μενα πιστευω οτι οντως

επιβαλλει το νομο αλλα ως να σημειο,μιας και δεν το ολοκληρωνει.

Τελειωνοντας ΔΕΝ θελω να κατακρινω τους ενστολους ολη η αψιμαχια μου υφισταται στο γραμμα του νομου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. σε ένα άλλο κράτος, ίσως είχε και νόημα.. σε'μας ποτέ δεν ήταν θέμα νομοθέτη το θέμα.. αλλού πάσχουμε και δεν θ'αλλάξει ποτέ. 

Ακόμα και το αυτονόητο για την αριστερή λωρίδα που την επιλέγουμε ΜΟΝΟ για προσπέραση λίγοι το κάνουν.. στην ελβετία που οδήγησα πολύ, είχα πάθει πλάκα με το πόσο ευλαβικά τηρούσαν τα όρια και την χρήση της αριστερής λωρίδας.. κι εννοείται ότι όταν το κάνουν όλοι, ασυναίσθητα το σέβεσαι κι εσύ.. (θέλω να πιστεύω)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν όδήγησα για 1100 χιλιόμετρα σε ότομπαν στη Γερμανία, τηρούσα τα όρια και αυτό με την αριστερή λωρίδα. Το τηρούσαν και οι άλλοι, το είδα και μου άρεε και το τηρούσα κι εγώ.

Και φυσικά σε κομμάτι χωρίς όριο, 180 με το ντηζελάκι που είχαμε νοικιάσει και 250 με το GTR.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και το κάνω πλέον και στην Ελλάδα. Αριστερή μόνο για προσπέραση. On another Note (7 περιμένουμε λέμε), η παραβίαση ερυθρού σηματοδότη παιδιά θα έπρεπε να είναι κακούργημα, τέλος. Γνωρίζεις δηλαδή εκείνη τη στιγμή που περνάς, πως έχεις πιθανότητες να σκοτώσεις κάποιον και το να σου ρίχνουν 700€ πρόστιμο (350€ με την έκπτωση) είναι απλά γελοίο.

Για οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ δεν θα μιλήσω. Απλά θα πω, πως τη γυναίκα μου πριν μερικά χρόνια, έπεσε επάνω της μεθυσμένος (από τα πλάγια) την εμβόλισε και την έστειλε επάνω σε κολώνα. Σπασμένα πλευρά και μερικές μέρες στο νοσοκομείο. Α, ναι, πήραμε και 1000€ από το δικαστήριο για το ολοσχερώς κατεστραμένο αυτοκίνητο (Toyota Yaris 1.3).

Σε άλλα θέματα με σταμάτησαν πριν μερικές μέρες για υπερβολική ταχύτητα. Δεν θα πω νούμερο, απλά θα πω πως τη γλίτωσα με 70€ (140€ κανονικά) γιατί έγραψε πως πήγαινα με 147χλμ/ω σε δρόμο που είχε όριο 120 (ήμουν στην Εθνική Κατερίνης-Λάρισας).

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

καλά μην παίρνεις και όρκο... 

Συνάδελφος στην αρχή του καλοκαιριού βγήκε θετικός σε αλκοτεστ, (και πολύ μάλιστα), του πήραν πινακίδες, του πήραν δίπλωμα, δεν ξέρω αν θα έχει και συνέχεια αλλά στο τέλος του είπαν άντε σπίτι σου και να προσέχεις...

Σε αυτό το κ#@@#$@νιο ζούμε... 

Για κάποιο λόγο το ταπατοκ δεν μου βγάζει όλο το μήνυμα σου.

Όσον αφορά τα φώτα, συγκεκριμένα αυτοκίνητα έχουν κατασκευαστεί/σχεδιαστεί να παράγουν φως σε συγκεκριμένο ύψος το οποίο είναι ρυθμιζόμενο. Αν όμως από 1000λουμεν βάλεις "σύστημα" 10000 αντιλαμβάνεσαι πως δεν "δαμαζεται" αφού δεν έχει σχεδιαστεί να κάνει κάτι τέτοιο.

Δεν είναι τυχαίο που τα συστήματα φώτων οι κατασκευαστές τα χρεώνουν πολλαπλάσια από αυτά τα κινέζικα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος panos444 έγραψε:

Όσον αφορά τα φώτα, συγκεκριμένα αυτοκίνητα έχουν κατασκευαστεί/σχεδιαστεί να παράγουν φως σε συγκεκριμένο ύψος το οποίο είναι ρυθμιζόμενο. Αν όμως από 1000λουμεν βάλεις "σύστημα" 10000 αντιλαμβάνεσαι πως δεν "δαμαζεται" αφού δεν έχει σχεδιαστεί να κάνει κάτι τέτοιο.

Δεν εχει σχεση η ενταση, ο τυπος της λαμπας χαλαει τη δεσμη

Εγω αλλαξα D2S λαμπες και απο 15 lux εχω 55. Η δεσμη μου ομως ειναι ιδια 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση η ενταση, ο τυπος της λαμπας χαλαει τη δεσμη

Εγω αλλαξα D2S λαμπες και απο 15 lux εχω 55. Η δεσμη μου ομως ειναι ιδια 

Αυτά τα κιτ έχουν κάποια συμβατότητα. Μέσα δεν ξέρω τι έχουν πάντως έξω μπαίνει η ίδια φυσά.

Άσχετο αλλά μιας και το ανέφερα: υπάρχει μετατροπέας φύσας από Η9 σε Η7;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεσα εχουν αυτο

 

hella_h83075001_600px.jpg

αυτη ειναι η D2S

 

το τμημα που φωτιζει ειναι το αυτο που βλεπεις (D2S, εκει ειναι η ασυμβατοτητα με το φαναρι)

αλλα πισω μπορει να ειναι Η7,

 

σαν αυτη

H10_LAMP.jpg

 

και αυτη ειναι η Η9 vs H7

 

31-46437.jpg         vs       2024578-800x800.jpg

 

Το θες για πιο πολυ ενταση?

 

Ειναι ακριβως ιδιες μπροστά?

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο εγγυς μελλον θα αλλαξω δισκους μπροστα, αξιζει να παω απο 285μμ σε 314μμ? Αν υποθεσουμε οτι εχουν παραπλησιο κοστος. 1300kg + 125hp το αυτοκινητο

Link to comment
Share on other sites

Τι αυτοκίνητο;

Οι δαγκάνες σου μπορούν να δεχτούν τη νέα διάσταση;

Αλλαγή στο πάχος υπάρχει;

Διαφορά στο φρενάρισμα θα δεις σίγουρα, αλλά ψάξε το καλά αν ταιριάζουν μόνο με αλλαγή των δίσκων (δύσκολο).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vectra C

Οι δαγκανες λογικα τις παιρνουν. Παχος απο 25μμ->28μμ. Στο φρεναρισμα θα δω βελτιωση αλλα το θεμα ειναι αν θα εχει καποια επιδραση σε επιταχυνση, κραδασμους λογω βαρους, καταναλωση...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.