Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Αν είναι 2.5 ετών έχε στο μυαλό σου ότι λογικά καρότσι θα έχετε για το πολύ ένα χρόνο ακόμα... 

 

Η νηπιαγωγούς φέρνει λίγο στη Gal ή είναι ιδέα μου; (πριν κράξετε σκεφτείτε ότι είναι εντελώς άβαφτη...) 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, jax7480 said:

 

  Hide contents

 

Εσύ θα μου πεις...

 

barnehage.thumb.jpg.38cc68c30e85166f3ec06ea607aad401.jpg

 

 

 

Θα μας κολλάσεις εσύ μέρες που είναι!! :hehe:

 

Επί του θέματος, rs6 ή ακόμα καλύτερα cls63 shooting brake που είναι αλλού σχεδιαστικά...

Link to comment
Share on other sites

Για το νέο RS6 δεν με παίρνει οικονομικά αλλιώς ήταν πρώτη επιλογή στη λίστα μου. Το Merc δεν το έχω δει είναι η αλήθεια αλλά νομίζω και αυτό ξεφεύγει πολύ στα λεφτά. Άσε που είναι δύσκολο να βρεις το 4matic γιατί η τετρακίνηση εδώ επιβάλεται.

 

 

46 minutes ago, GriGaS said:

Αν είναι 2.5 ετών έχε στο μυαλό σου ότι λογικά καρότσι θα έχετε για το πολύ ένα χρόνο ακόμα...

 

Δεν έχει σημασία. Αν δεν χωράει στο χώρο αποσκευών το αυτοκίνητο τρώει άκυρο. Δεν έχω σκοπό να μείνω ένα χρόνο χωρίς αυτοκίνητο. Με τα παιδιά απλά δεν γίνεται. Ο λόγος είναι απλός: η γυναίκα μου τις μέρες που έλειπα και προχθές που έφυγε με τον μικρό το βράδυ αναγκάστηκε να πάρει ταξί για να πάει στους γιατρούς. 4 διαδρομές με ταξί, 210€.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ζάχο ως παιδί πολύτεκνης οικογένειας, και έχοντας ζήσει τι σημαίνει το να στριμοχνωνται τα παιδιά στο ταξιδι, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε SUV, ή οτιδήποτε άλλο με μεγάλους χωρους...

Link to comment
Share on other sites

Τι του λετε ρε παιδιά του ανθρωπου.

Το s7 ειδικά εμενα μου φαίνεται άσχημο.

Σε σχέση με την παναμερα τώρα μου φαίνεται εμετός. 

Και τα 2 αμάξια θα είναι πολύ καινούργια αρα και αξιόπιστα.

 

Μην σκεφτεστε Ελλάδα και το κόστος συντήρησης ενός χιλιο beaten boxter από κακομαθημένο πιτσιρικα η ακόμα χειρότερα από  αγροτη που πήρε την επιδότηση και άλλαξε το hillux με cayenne αφού 1α τις έβαλε υγραέριο...

 Εδώ μιλάμε για οικογενειακό μάλλον μροστομηχανο αυτοκίνητο από την porsche μια εταιρεία που το 90% των αυτοκινήτων που κατασκευαζει δεν καταστρέφονται και συντηρούνται ανακατασκευαζονται για πάντα ουσιαστικά σαν κομμάτια τέχνης.

Έχει ειδικό division στο οποίο φτιάχνει νέα ανταλλακτικά  για αμάξια 60 χρόνων πχ ταμπουρά για παλιες porsche κτλ.

Τέτοια στρατηγική έχω δει σε ελάχιστες άλλης κλάσης μάρκες πχ στα Bowers and wilkings hi fidelity ηχεία.

Αν μπορείς να ζήσεις έστω και για λίγο μια τέτοια απολαυστική εμπειρία στην οδήγηση σου γιατί να την χάσεις. 

Δεν μιλάμε τώρα να το πάρει για να το παντρευτεί αλλά γιατί να μην κάνει τα επόμενα 100 χιλιάδες χλμ του σε 1 πενταετία με ένα τέτοιο αμάξι.

Ζάχος προχωρά  ειδικά αν είναι να το πάρεις για να του κάνεις 100 -130 χιλιάδες ακόμα και μετά το πουλάς και πας για Αλλά.

Το audi  είναι αμάξι που θα το πάρεις συνταξιούχος...

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

100 με 130 χιλιάδες δεν παίζει να κάνω σε 5ετια αλλά σίγουρα καμία 75 θα τα κάνω.

Όπως είπα θα δω σίγουρα και ένα Panamera Turbo. Είδα σήμερα ένα 4S σε μια αντιπροσωπία από τύχη. Έκατσα, το έβαλα και μπροστά. Καλά τι ήχος και τι καθισματαρες έχει το Porsche... πολύ μπροστά σε σχέση με το S8.

Τώρα για τα BMW που είπε ο φίλος παραπάνω, αν και την BMW δεν την γουστάρω σαν εταιρεία, γλυκοκοιτουσα και ένα M6 Grand Coupe.  Αλλά εντάξει ο σχεδιαστής του εσωτερικού πρέπει απλά να μαστιγωθει σε δημόσιο χώρο. Μέσα το αυτοκίνητο δεν μου άρεσε καθόλου. Ενώ από έξω είναι κούκλα μέσα, για τα δικα μου γούστα, δεν είναι όμορφο. Βέβαια περί ορέξεως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.porsche.com/international/accessoriesandservice/classic/genuineparts/producthighlights/brakedrum356/

 

Τελικά είναι 70 % το ποσοστο των μοντέλων porsche που ακόμα κυκλοφορούν. 

Σε αυτό το βιντεάκι το είχα δει.

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

100 με 130 χιλιάδες δεν παίζει να κάνω σε 5ετια αλλά σίγουρα καμία 75 θα τα κάνω.

Όπως είπα θα δω σίγουρα και ένα Panamera Turbo. Είδα σήμερα ένα 4S σε μια αντιπροσωπία από τύχη. Έκατσα, το έβαλα και μπροστά. Καλά τι ήχος και τι καθισματαρες έχει το Porsche... πολύ μπροστά σε σχέση με το S8.

Τώρα για τα BMW που είπε ο φίλος παραπάνω, αν και την BMW δεν την γουστάρω σαν εταιρεία, γλυκοκοιτουσα και ένα M6 Grand Coupe.  Αλλά εντάξει ο σχεδιαστής του εσωτερικού πρέπει απλά να μαστιγωθει σε δημόσιο χώρο. Μέσα το αυτοκίνητο δεν μου άρεσε καθόλου. Ενώ από έξω είναι κούκλα μέσα, για τα δικα μου γούστα, δεν είναι όμορφο. Βέβαια περί ορέξεως...

H porsche μόνο τυχαία δεν έχει το όνομα που έχει...

 

Απλά η panamera δεν είναι η τυπική porsche (πέρα από το οπτικό του θέματος, εννοω και σε διάταξη μοτέρ/οδήγηση κλπ κλπ)

 

Μιας και ανέφερες bmw, αν ο v8 βενζίνη δεν είναι απαραίτητη συνθήκη δες και m550d (στα χαρτιά τουλάχιστον δείχνει ενδιαφέρον αυτοκίνητο)

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος and64 έγραψε:

 

Απλά η panamera δεν είναι η τυπική porsche (πέρα από το οπτικό του θέματος, εννοω και σε διάταξη μοτέρ/οδήγηση κλπ 

 

 

 Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι σε χαλάει στο σχήμα?

Πρώτα από όλα να σε ρωτησω αποδέχεσαι κάποια άλλη porsche  ή μόνο την 911

Link to comment
Share on other sites

 Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι σε χαλάει στο σχήμα?

Πρώτα από όλα να σε ρωτησω αποδέχεσαι κάποια άλλη porsche  ή μόνο την 911

Με χαλάει όλο το πίσω , από το τελείωμα της μπροστινης πόρτας, ειδικά από το πλαι δεν νομίζω ότι το λες όμορφο αυτοκίνητο...

 

Και οι "μικρές" boxster/Cayman δε με χαλάνε καθόλου, ειδικά στις πιο πρόσφατες γενιές, για τα τζιποειδη δεν σκοτώνομαι αλλά αυτό ισχύει και γενικότερα σαν τύπο αυτοκινήτου. (Δεν ξέρω αν έχει νόημα να πληρώσεις για το "σήμα" της porsche ας πούμε στη cayenne όταν αγοράζεις ένα tweaked q7 στην ουσία)

 

Προσωπικά θα προτιμούσα ένα μοντέλο που είναι flagship και να προσφέρει αυτό που δεν έχουν οι άλλοι αν έπαιρνα porsche.

Προφανώς η panamera θα πηγαίνει άψογα στο δρόμο αλλά παρόμοιο έστω feeling μπορείς να έχεις και από αντίστοιχα στημένα ανταγωνιστικά μοντέλα πιστεύω, ειδικά για τη 1st gen, η καινούρια πρέπει να είναι άλλη ιστορία.

 

Τεσπα δεν είναι εύκολο να εξηγήσω από πληκτρολογίου τι εννοώ. Γούστα είναι αυτά σίγουρα και το τι αρέσει σε μενα περιττεύει αν αρέσει στον επίδοξο αγοραστή [emoji12]

 

Ps Καλημέρα, Χριστός ανέστη :)

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, and64 said:

Απλά η panamera δεν είναι η τυπική porsche (πέρα από το οπτικό του θέματος, εννοω και σε διάταξη μοτέρ/οδήγηση κλπ κλπ)

 

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, απλά η Panamera στην κατηγορία της είναι ότι πιο σπορ μπορείς να διαλέξεις σε σύγκριση πάντα με BMW 6 series, Mercedes CLS, Audi A7. Τουλάχιστον όσα review και συγκριτικά έχω δει, όλοι αυτό λένε. Μπορεί να είναι πιο αργή από κάποια από τα παραπάνω, αλλά αυτό ισχύει μόνο στην ευθεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.