Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

αυτό ακριβώς σκεφτόμουν, αν αυτο που εχει 0-100 6δευτερα επιταχύνει έτσι κατι τεσλα μοντελ ες που εχουν κοντα 2 δευτερα.....mindblown 

 

ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία κάποια στιγμή 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι, πειτε τα να γινουμε πολλοι. Στις μπαταριες εχουμε μεινει πισω, αλλα διαβαζω οτι toyota και tesla κατι ετοιμαζουν. Θα επρεπε τα ηλεκτρικα να ειναι πιο φθηνα απο βενζινοκινητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος xriantw έγραψε:

Ετσι ειναι, πειτε τα να γινουμε πολλοι. Στις μπαταριες εχουμε μεινει πισω, αλλα διαβαζω οτι toyota και tesla κατι ετοιμαζουν. Θα επρεπε τα ηλεκτρικα να ειναι πιο φθηνα απο βενζινοκινητα.

Θα γίνουν κάποια στιγμή. Απλά τώρα η Ε.Ε. έχει συμφέροντα από όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες και επειδή τις πιέζει με τον δικό της τρόπο, δεν θέλει να δώσει πλεονεκτήματα στα ηλεκτρικά για να τα προωθήσει. Σου λέει, κάποια στιγμή θα γίνει επειδή έτσι αποφασίστηκε. Χεστηκαν για τους πολίτες και το περιβάλλον. Λες και το 2025 ή το 2030 είναι κοντά. Το χρήμα να βγαίνει και όλα καλά. 

Οι χώρες που πραγματικά θέλουν να προωθήσουν τα ηλεκτρικά, φαίνονται… δεν περιμένουν να πέσει βούρδουλας στις αυτοκινητοβιομηχανίες για να το κάνουν.

 

 

Στην Ελλάδα δεν πρόκειται να γίνει τίποτα από τα παραπάνω. Και δεν φταίει καμια τωρινή ή περσινή κυβέρνηση. Όταν η αγοραστική δύναμη του πολίτη είναι πιο κάτω και από τον πάτο, και όταν δεν υπάρχει δίκτυο ή υποστήριξη από την πολιτεία, δεν περιμένεις να βγει κανεις στην αγορά για ηλεκτρικά οχήματα.

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Που θα φορτιζουμε τα ηλεκτρικα ? Στα πεζοδρομια ? Και το βραδυ θα βαρανε σκοπια εναλλαξ , μην τυχον και περασει κανας γυφτος και κλεψει καλωδια ? 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό...!!! Είναι ένας από τους βασικούς λόγους που δεν προχωράω σε αγορά είτε Plug-in είτε αμιγώς ηλεκτρικού.

Στο τελευταίο μου ταξίδι προ COVID στην Ολλανδία έβρισκες παντού θέσεις parking όπου με το καλώδιο του ο καθένας το έβαζε στην "πρίζα" που ήταν στο πεζοδρόμιο και φόρτιζε...
Εδώ στην Ελλάδα της 4ης Βιομηχανικής επανάστασης πολύ πιθανόν να το αφήνεις να φορτίσει και να γυρίσεις να το βρεις χωρίς καλώδιο...

Αν στην πολυκατοικία που νοικιάζω χώρο στάθμευσης στο υπόγειο parking τους καταφέρω και βγάλω άκρη και μπορέσω να βάλω σταθμό φόρτισης τότε πολύ πιθανόν να προχωρήσω στην αγορά.
 

Link to comment
Share on other sites

Με μέσο όρο ηλικίας στα αυτοκίνητα 16,6 χρόνια στην Ελλάδα, μας περνάει δυστυχώς η Ρουμανία και η Λιθουανία με 17 χρόνια, αλλά είμαστε πρώτοι στα φορτηγά και στα λεωφορεία με μ.ο. 20 χρόνια, η ηλεκτροκίνηση με αμάξια των 30-40 χιλιάδων € θα έχει λαμπρό μέλλον. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, το μέλος ckbond έγραψε:


Αν στην πολυκατοικία που νοικιάζω χώρο στάθμευσης στο υπόγειο parking τους καταφέρω και βγάλω άκρη και μπορέσω να βάλω σταθμό φόρτισης τότε πολύ πιθανόν να προχωρήσω στην αγορά.
 

 

Και πως θα δωσεις ρευμα ? Απο το κοινοχρηστο ρολοι ? Χρειαζεσαι 10αρα παροχη για πλακα  , αν θες να εισαι πληρως φορτισμενος πριν ξημερωσει . 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Καθίστε να φτιάξουμε τα βασικά πρώτα γιατί εδώ φορτίζεις το κινητό και γονατίζει το δίκτυο της ΔΕΗ.

 

Energizer 18000mAh ρε :metal:

energizer_unit_vsavov1.jpg

 

Παράθεση

This 18,000mAh battery has a phone in it

 

συλλεκτικό κομμάτι , συμμετέχει σε ΑΠΕ 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Και πως θα δωσεις ρευμα ? Απο το κοινοχρηστο ρολοι ? Χρειαζεσαι 10αρα παροχη για πλακα  , αν θες να εισαι πληρως φορτισμενος πριν ξημερωσει . 

 

Προφανώς το οικιακό AC δεν βολεύει για να αδειάζεις/γεμίζεις κάθε μέρα. Για συντήρηση είναι μια χαρά όμως, ειδικά εάν έχεις φτηνό ρεύμα.

Διαφορετικά, γεμίζεις και σε δημόσιους φορτιστές.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Και πως θα δωσεις ρευμα ? Απο το κοινοχρηστο ρολοι ? Χρειαζεσαι 10αρα παροχη για πλακα  , αν θες να εισαι πληρως φορτισμενος πριν ξημερωσει . 

 

Γινεται απο το δικο του ρολοι

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Γινεται απο το δικο του ρολοι

Αυτό ακριβώς... Θέλω να βάλω δικό μου ρολόι... Αλλά αυτό που θα πρέπει να μάθω / βρω πρώτα είναι αν θα το αποδεχτούν στην πολυκατοικία μιας και δεν μένω καν εκεί...

Η άλλη σκέψη είναι άμα τα βρω με το αφεντικό να βάλω θέση φόρτισης στο parking του γραφείου...:D

Έγινε επεξεργασία από ckbond
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος ckbond έγραψε:

Αυτό ακριβώς... Θέλω να βάλω δικό μου ρολόι... Αλλά αυτό που θα πρέπει να μάθω / βρω πρώτα είναι αν θα το αποδεχτούν στην πολυκατοικία μιας και δεν μένω καν εκεί...

Η άλλη σκέψη είναι άμα τα βρω με το αφεντικό να βάλω θέση φόρτισης στο parking του γραφείου...:D

Δεν τίθεται θέμα "αποδοχής". Εάν έχεις χαρτιά για τη θέση στάθμευσης (παραχώρηση, ενοικίαση, ιδιοκτησία) μπορείς να βάλεις υποδομή φόρτισης από την δική σου παροχή ρεύματος, και να επιδοτηθεί μάλιστα. Εάν θέλετε να μπει από κοινόχρηστο, τότε χρειάζεται απόφαση συνέλευσης.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος ckbond έγραψε:


Στο τελευταίο μου ταξίδι προ COVID στην Ολλανδία έβρισκες παντού θέσεις parking όπου με το καλώδιο του ο καθένας το έβαζε στην "πρίζα" που ήταν στο πεζοδρόμιο και φόρτιζε...
Εδώ στην Ελλάδα της 4ης Βιομηχανικής επανάστασης πολύ πιθανόν να το αφήνεις να φορτίσει και να γυρίσεις να το βρεις χωρίς καλώδιο…
 


Δυστυχώς, δεν είναι τόσο απλο. Το καλώδιο μπορεί να κλειδώσει και από τις 2 μεριές (φορτιστής, αυτοκινητο) που σημαίνει πως απλά θα κάνουν μεγάλη ζημιά στο αυτοκινητο για να βγάλουν το καλώδιο. 

 

5 ώρες πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

template-custom-meme-907-0c6db91aec9c.jpeg.ff017326373737fbb16a1ec6ad114414.jpeg

 


Ήλπιζα πως αυτό θα είναι το κομμάτι που θα επιμείνουν οι περισσότεροι, αλλά μάλλον έκανα λάθος. Θα μου πεις, 40 χρόνια μετά τη χούντα, τρώνε μόνο τα λαμόγια και οι παρατρεχάμενοι και όλοι οι υπόλοιποι  έχουν μάθει να γλύφουν τα κόκαλα, τώρα θα αλλάξει αυτό (δεν πηγαίνει σε σένα προσωπικά, καταλαβαίνεις νομίζω που το πάω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ήλπιζα πως αυτό θα είναι το κομμάτι που θα επιμείνουν οι περισσότεροι, αλλά μάλλον έκανα λάθος. Θα μου πεις, 40 χρόνια μετά τη χούντα, τρώνε μόνο τα λαμόγια και οι παρατρεχάμενοι και όλοι οι υπόλοιποι  έχουν μάθει να γλύφουν τα κόκαλα, τώρα θα αλλάξει αυτό (δεν πηγαίνει σε σένα προσωπικά, καταλαβαίνεις νομίζω που το πάω).

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς, αυτή είναι η εδώ πραγματικότητα δυστυχώς..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

που σημαίνει πως απλά θα κάνουν μεγάλη ζημιά στο αυτοκινητο για να βγάλουν το καλώδιο. 

 

On a side note, ανοίγουν/σπάνε τα ρεζερβουάρ, σπάνε την βαλβίδα και κλέβουν την βενζίνη. Λες να τους νοιάζει να κάνουν ζημια στο καλώδιο;

Στην Αθήνα αυτό και όχι τώρα με τις τιμές στο ταβάνι.

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

On a side note, ανοίγουν/σπάνε τα ρεζερβουάρ, σπάνε την βαλβίδα και κλέβουν την βενζίνη. Λες να τους νοιάζει να κάνουν ζημια στο καλώδιο;

Στην Αθήνα αυτό και όχι τώρα με τις τιμές στο ταβάνι.

Το παρατράβηξες ρε σύ… εγώ ξέρω πως απλά κάνουν τρύπα στο τεπόζιτο και τέλος…

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.