Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Προφανώς και δεν καταλαβαίνεις ότι μιλάει σαν τον φίλο μας τον ΛΛ-ΝΕΟ...

Δεν είπε ότι δεν πλήρωσε, ή δεν το κατέθεσε, είπε ότι μένει στο νοίκι, πράγμα που ισχύει (εντελώς συμπτωματικά μένει δίπλα στον πρώην διευθυντή μου).

Ψέμματα δεν είπε, αλλά δεν απάντησε κι ευθέως την ερώτηση αν και πως πλήρωσε το χαράτσι.

Κλασσικός πολιτικός. Και μπορείς να μου τον θίξεις ελεύθερα. Ποσώς με ενδιαφέρει, δεν είμαι fan boy εγώ, ούτε τον στηρίζω πλέον.

Μου το κάνεις λίγο φραγκοδίφραγκα για το πως ακριβώς ο Τσίπρας μιλάει σαν εμένα;

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, LL_NEO said:

Μου το κάνεις λίγο φραγκοδίφραγκα για το πως ακριβώς ο Τσίπρας μιλάει σαν εμένα;

Να έλεγε ο Μεϊμαράκης, τότε μάλιστα. ;)

 

Τα μπογαλάκια μας όλοι και στο δίπλα θέμα παρακαλώ. Τσίρκο έγιναν πάλι οι Ειδήσεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/neoidrytheisa-ksenh-mko-me-edra-to-polukastro-pisw-apo-toys-syllhfthentes-allhleggyoys.4008478.html?utm_source=News247&utm_medium=MintaXasete_article&utm_campaign=24MediaWidget

 

Quote

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι συλληφθέντες Νορβηγοί (δύο γυναίκες και ένας άντρας) και μία Αγγλίδα, ηλικίας από 21-27 ετών, για κατοχή ασυρμάτου που υπήρχε μέσα στο αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν χθες στην γέφυρα του Αξιού, είναι μέλη αυτής της νεοσυσταθείσας ΜΚΟ με έδρα το Πολύκαστρο, οι οποίοι φέρονται να βοηθούν τους πρόσφυγες με το πρόσχημα ότι τους μοιράζουν ρουχισμό, στην πραγματικότητα όμως φέρονται να τους ξεσηκώνουν και να τους παραπληροφορούν.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, οι Αρχές εξετάζουν τουλάχιστον άλλες 5 ΜΚΟ με ανάλογη προέλευση και ανάλογη χρονικη συγκυρία ίδρυσής τους, ενώ αξίζει να σημειωθεί, πως η περιοχή έχει καταστεί σε πεδίο δράσης πολλών ύποπτων ατόμων, από απλούς αντιεξουσιαστές Έλληνες και ξένους έως αυτοαποκαλούμενους “ακτιβιστές” που διαμένουν όλη αυτή την περίοδο στην Γευγελή των Σκοπίων και πηγαινοέρχονται καθημερινά στην χώρα μας, σε ξενοδοχεία του Πολυκάστρου ακόμα και σε αυτοσχέδιους καταυλισμούς σε χωριό, κοντά στην Ειδομένη.

 

καλά ξυπνητούρια...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα στην ποσοτική χαλάρωση

Παράθεση

Ο επικεφαλής της ΕΚΤ Μάριο Ντράγκι αποφάσισε την ένταξη των ελληνικών τραπεζών στο πρόγραμμα ποσοτικής χαλάρωσης του EFSF, γεγονός που ισοδυναμεί με έμμεση κεφαλαιακή ενίσχυση καθώς πλέον οι εγχώριες τράπεζες μπορούν να πουλήσουν σταδιακά εντός της χρονιάς έως και το 50% των ομολόγων έκδοσης EFSF, τα οποία διακρατούν στα χαρτοφυλάκια τους

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ινδός κατηγορούμενος για το Noor One πέθανε ενώ κρατούνταν στο ΑΤ Δραπετσώνας

Παράθεση

Ένας ακόμη κατηγορούμενος για την υπόθεση μεταφοράς 2 τόνων ηρωϊνης με το πλοίο Noor One κατέληξε κάτω απο άγνωστες συνθήκες στις 22:00 το βράδυ της Παρασκευής.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

Μπλεγμένος φαίνεται να είναι μεγαλοεπιχειρηματίας, πρόεδρος γνωστής ποδοσφαιρικής ομάδας...

Αυτά όμως είναι θεωρίες συνομωσίας, μόνο στις ταινίες συμβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Οι προτάσεις που έχει διατυπώσει η αεροπορική εταιρεία περιλαμβάνουν μειωμένα τέλη και φόρους κατά τους μήνες εκτός high season, με απαλλαγή των ναύλων για τα μικρά αεροδρόμια από το Τέλος Εκσυγχρονισμού και Ανάπτυξης Αεροδρομίων, που ανέρχεται σε 12 ευρώ ανά επιβάτη, καθώς και μείωσή του κατά 50% στο αεροδρόμιο της Αθήνας. Εφόσον τα κίνητρα αυτά ισχύσουν για πέντε χρόνια, η Ryanair δεσμεύεται να φέρει επιπλέον 2 εκατ. επιβάτες στην Αθήνα και ακόμη 3,5 εκατ. στα περιφερειακά αεροδρόμια, εκ των οποίων τα 2 εκατ. στη χαμηλής ζήτησης περίοδο ως το 2018.

 

Μόνο για εκείνη ή για όλες τις εταιρείες; Και τι επιβάτες; All-inclusive με συμβόλαιο ~5€/ημέρα/άτομο; Στην περίπτωση που δεν πιάσει αυτά τα νούμερα, δεσμεύεται και να πληρώσει ρήτρα ανά επιβάτη;

 

Πάντως, για το καλαμπούρι, θα έλεγα αν θέλουν σκληρό παιχνίδι, ας τους προτείνουμε τέτοιου τύπου συμβόλαια απαλλαγής από τα τέλη υπό προϋποθέσεις. Να δούμε πόσοι θα ήταν πρόθυμοι να τα υπογράψουν...

 

Quote

Οι Γερμανοί αυτό που θα κάνουν θα είναι να αυξήσουν τις υποδομές, οι οποίες εκτός υψηλής σεζόν θα είναι άδειες. Κατόπιν, ως μονοπώλιο, θα αυξήσουν τα τέλη των αεροδρομίων. Αυτοί θα καταστρέψουν τον τουρισμό των νησιών προσελκύοντας περισσότερους tour operators μόνο για δύο μήνες, ενώ αυτό που πραγματικά χρειάζονται τα νησιά είναι περισσότερους επιβάτες για περισσότερους μήνες.

Σ' αυτό το θέμα συμμερίζομαι την ανησυχία τους, αλλά έτσι όπως έγινε τελικά η ιδιωτικοποίηση (την έσκισε κι αυτή ο Τσίπρας ;)), ας περιμένουμε και θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσεξα άλλο πράγμα όμως...Το ΕλΒε, σε μια πόλη 5 εκ. κατοίκων και μια χώρα 10 εκ με σαφώς τουριστικό προσανατολισμό, έχει κίνηση 18 εκ τουριστών το χρόνο, ενώ το αεροδρόμιο του Δουβλίνου με 1 εκ κατοίκους σε μια χώρα με 6 εκ, έχει 25εκ τουρίστες. Τα σέβη μου στον ΕΟΤ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, acct said:

 

Μόνο για εκείνη ή για όλες τις εταιρείες; Και τι επιβάτες; All-inclusive με συμβόλαιο ~5€/ημέρα/άτομο; Στην περίπτωση που δεν πιάσει αυτά τα νούμερα, δεσμεύεται και να πληρώσει ρήτρα ανά επιβάτη;

 

Πάντως, για το καλαμπούρι, θα έλεγα αν θέλουν σκληρό παιχνίδι, ας τους προτείνουμε τέτοιου τύπου συμβόλαια απαλλαγής από τα τέλη υπό προϋποθέσεις. Να δούμε πόσοι θα ήταν πρόθυμοι να τα υπογράψουν...

 

 

Ακόμα και για τα ποσά που λές, κέρδος είναι. Πίσω απο κάθε έναν επιβάτη (ακόμα και αυτόν των 5€/ημέρα/ατομο) συντηρείται ολόκληρη αλυσίδα επαγγελμάτων, η οποία έχει κέρδος όσο περισσότερο χρόνο εργάζεται. Γιατι, όσο ''ακριβοί'' τουρίστες και να έρχονται για 2 μήνες μόνο, τα νούμερα δεν βγαίνουν.

 

Επιπλέον, είτε μας αρέσει, είτε όχι, αυτοί έχουν τον τρόπο να φέρουν τον κόσμο, και θα το κάνουν γιατί κερδίζουν απο αυτό. Αν υπήρχε και καμμία εναλλακτικη, ναι, να το παίζαμε ''βαρύ πεπόνι''. Αλλά αφενός να κάνουμε κρα για τουρισμό, και απο την άλλη να το παίζουμε και δύσκολοι... ε πάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα αναπτυξιακα μετρα που δεν χτυπανε τα λαικα στρωματα! 

 

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1095721/sto-epikentro-ta-prostheta-metra-upsous-3-35-dis-euro

Quote

Μετάταξη των λογαριασμών ρεύματος - νερού από ΦΠΑ 13% σε 24%.

Κατάργηση του υπερμειωμένου ΦΠΑ 6% ή διατήρησή του μόνο για τα φάρμακα.

4 Περικοπές των καταβαλλόμενων κύριων συντάξεων.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η λίστα μελών

Των 1101
 

Τελευταία ενημέρωση: 1 Δεκεμβρίου 2015

Εγγεγραμμένα μέλη: 1821

Μέλη που δεν θέλουν δημόσια τα στοιχεία τους: 939

Μέλη που έχουν εγγραφεί στην πλατφόρμα: 1791

 

 

 

 

 

 

 

200 Γιάνης Βαρουφάκης
465 Κλέων Γρηγοριάδης

 

 

ο Mr "θα με ακουσετε θελετε δεν θελετε !" :hehe: 

 

5 ευρω το μηνα λεει, crowdfunded προπαγανδα δηλαδη, σε λιγο θα μας ζητησουν να τσονταρουμε για την επιτροπη αληθειας και το 911truth movement

 

"οχι πρωτο θεμα γαμωτο, οχι πρωτο θεμα !" 

 

giphy.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.