Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

2 hours ago, DEADLAZARUS said:
THEPRESSPROJECT.GR

Συνεχίζεται η κόντρα δημάρχου - παραθεριστών στη Γαύδο, μετά την απόφαση της πρώτης να...

 

 

Με λίγες περισσότερες πληροφορίες από την άλλη πλευρά, εδώ. Δεν έχω προσωπική εικόνα. Ούτε (πριν αναζητήσω στοιχεία) άποψη για την αναπτυξιακή στόχευση του νησιού.

 

WWW.AFTODIOIKISI.GR

Συνεχίζεται, εν μέσω τουριστικής περιόδου η κόντρα  μεταξύ των γυμνιστών και της δημάρχου της Γαύδου, Λίλιαν Στεφανάκη, η...

 

Quote

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι η κ. Στεφανάκη που έχει κηρύξει τον πόλεμο ενάντια στο “δίκιο του ισχυρού”, όπως γράφει, διαθέτει μία σειρά από πολυτελή τουριστικά διαμερίσματα στο νησί, ενώ ως δήμαρχος είναι η “πρώτη πολίτης” του νησιού και ο σύζυγός της – που διατηρεί κατασκευαστική εταιρεία στα Χανιά – ως αντιδήμαρχος έχει την ευθύνη των οικονομικών του δήμου, τη διαχείριση των ευρωπαϊκών προγραμμάτων και χρηματοδοτήσεων, τον έλεγχο των καταστημάτων και των επιχειρήσεων υγειονομικού ενδιαφέροντος, την αδειοδότηση τους, τον έλεγχο, τα πρόστιμα κλπ.

 

Οι “ισχυροί” όμως στο νησί – κατά τη δήμαρχο – είναι οι επισκέπτριες και οι επισκέπτες που δεν θέλουν να είναι απλοί τουρίστες, αλλά συγκροτούν κοινότητα που υπερασπίζεται τον χαρακτήρα του νησιού από μία επιθετική εμπορευματοποίηση, που φροντίζει το φυσικό του περιβάλλον, που έδωσε αγώνες για να μην γίνει η Γαυδοπούλα σταθμός μεταφόρτωσης κοντέινερ ή για να συμπεριληφθεί το νησί στις προστατευόμενες περιοχές Natura 2000. Είναι ξεκάθαρο λοιπόν ποιος είναι ο ισχυρός της υπόθεσης.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

WWW.PROTOTHEMA.GR

Ο 31χρονος κρίθηκε ένοχος για επικίνδυνη οδήγηση, βία κατά υπαλλήλων, σωματική βλάβη κατά...

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

FB.WATCH

Συμβαίνει τώρα (20:15): O Δήμος Αλεξανδρούπολης καίγεται στην κυριολεξία! Εικόνα από το κέντρο της Αλεξανδρούπολης - Οι φλόγες έχουν πλησιάσει τις γύρω...

 

Εικόνες από το κέντρο της Αλεξανδρούπολης

 

FB.WATCH

Άβαντας τώρα (20:30) - Εικόνα από το πάνω μέρος του Άβαντα - Ευχάριστα νέα αν και άσχημο το θέαμα καθώς η φωτιά παρασύρεται μακριά από το χωριό και το...

 

Εικόνες από τον Άβαντα, οικισμός 10χλμ ΒΑ της Αλεξανδρούπολης.

 

WWW.LIFO.GR

Ενισχύθηκαν οι δυνάμεις στη Βοιωτία- Αδιάκοπη μάχη στην Αλεξανδρούπολη

 

Φωτιές στα Ψαχνά Ευβοίας και στην Βοιωτία. 

 

 

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

WWW.NEWS247.GR

Στο τροχαίο δυστύχημα έχασαν τη ζωή τους και τα δύο σκυλιά που ήταν μαζί με τον 40χρονο με κινητικά προβλήματα. Ο 87χρονος οδηγός του Ι.Χ, έχει συλληφθεί.

 

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

1. Κανονικότατα είχε φώτα. Πήγαινε στο σπίτι του. Τον γνώριζα τον άνθρωπο, αλλά περίμενα να δω ποιος θα πετάξει την πρώτη εξυπνάδα.

2. 87χρονος οδηγούσε. Αυτό δε φαίνεται να σε ενοχλεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ο 87χρονος είχε περάσει με άριστα τον ενδελεχή έλεγχο που απαιτείται στην ανανεώση διπλώματος... 🤔

 

50 χλμ ειναι το όριο σε αυτό το τμήμα της, ο θεός να την κάνει, εθνικής οδού...

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κύριε, έχω περάσει. Έχει καμία σημασία; Το αμαξίδιο ήταν με τα πάντα όλα, νομιμότατο, και τα σκυλιά του ζωσμένα με φώτα. 

Το όριο ταχύτητας είναι μάξιμουμ 50χλμ/ω, αλλά ο 87χρονος , με την φουλ αντίληψη που νομίζει ότι έχει ,πήγαινε με πολλά περισσότερα. 

Θα σε ρωτήσει ο άνθρωπος με το αμαξίδιο, γιατί περνάει από κει για να πάει στο σπίτι του δηλαδή. Αντί να αναρωτηθείς τι πάει λάθος και οδηγάει ο 87χρονος. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ένα μεγάλο ποσοστό καραγκιοζέων δεν τηρεί τον ΚΟΚ δεν αναιρεί το γεγονός πως ο 87χρονος εχει κανει 99% την ανανέωση του διπλώματος με λάδωμα, ΚΑΙ επίσης δεν μπορεί να απαγορεύει τον οποιοδήποτε άνθρωπο πανω σε αμαξιδιο ή οχι να βρίσκεται νομιμα πανω στον δρόμο... Αντι να σου φταίνε ολα τ αλλα σου φταει ο άνθρωπος ο οποιος εβγαλε βολτα τα σκυλιά του... Μπορει να ημουν εγω που ειχα σταματησει γιατι εχω παθει λαστιχο... Το ιδιο αποτέλεσμα θα ειχαμε εφοσον κυκλοφορουν ελεύθερα εν δυναμει δολοφόνοι...

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε για τον 87χρονο , φαντάζομαι τα έχετε πάρει τα κλειδιά από τους γονείς σας και τους έχετε κάψει τα διπλώματα ..... 

 

Σε αυτόν τον δρόμο, όλοι πάνε γ@μιωντας , όσο και να εύχομαι θάνατο σε όλους τους κολογερους δεν παύει να ισχύει πως θα μπορούσε να τον χτυπήσει ο οποιοσδήποτε .

Link to comment
Share on other sites

Χάροι υπάρχουν δυστυχώς πολλοί. Δε μου απάντησες όμως τι δουλειά είχε με το αμαξίδιο σε "εθνική οδό" όπως την είπες όπου το όριο είναι 60 χλμ/ω (λολ) και πόσους έχεις δει να πηγαίνουν σε εκείνο το σημείο με 60.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Δε μου απάντησες όμως τι δουλειά είχε με το αμαξίδιο σε "εθνική οδό" όπως την είπες όπου το όριο είναι 60 χλμ/ω (λολ) και πόσους έχεις δει να πηγαίνουν σε εκείνο το σημείο με 60.

Πήγαινε σπίτι του και ήταν νόμιμος. Πολλά χρόνια τώρα. Δε χρειάζεται περισσότερες εξηγήσεις. 

Με 50 πηγαίναμε εκεί με το φίλο που περάσαμε (πέρσι τέτοια εποχή περίπου).

 

3 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Εσείς που λέτε για τον 87χρονο , φαντάζομαι τα έχετε πάρει τα κλειδιά από τους γονείς σας και τους έχετε κάψει τα διπλώματα ..... 

 

Δεν έχω γονείς με δίπλωμα. Δεν έχω ούτε εγώ γιατί γνωρίζω ότι θα είμαι επικίνδυνος στο δρόμο (όχι λόγω οδηγικής συμπεριφοράς).

Ο πατέρας, μου, 68, δεν ανανέωσε το δικό του και πούλησε το αυτοκίνητο πέρυσι το καλοκαίρι. Γιατί έχει αντίληψη και ξέρει ότι τα αντανακλαστικά του είναι μειωμένα, όσο κι αν μέχρι πριν 5 χρόνια, ήταν οδηγός σχολικού (25ρι τα τελευταία χρόνια - μικρότερου μεγέθους δηλαδή). Τρομερά έμπειρος οδηγός, ο οποίος έχει και τρομερή αυτογνωσία. Είν απ'τις περιπτώσεις "γέρασε και ΕΒΑΛΕ μυαλό".

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να έχω χάσει 2 ανθρώπους πολύ κοντινούς σε παρόμοια περιστατικά παράσυρσης, σε κομμάτι παρόμοιας "εθνικής οδού", αλλά και σε επαρχιακό δρόμο (ουσιαστικά αν τους δεις απο δορυφορικό χάρτη είναι το ένα και το αυτό ασχέτως ονομασίας που τους δόθηκε..) με παρόμοιο οριο ταχύτητας, επίτρεψε μου να σου πω, πως ΝΑΙ εχουμε αφαιρέσει το δίπλωμα από όποιον ηλικιωμένο της οικογενείας μας αποδεδειγμένα ΔΕΝ μπορεί να οδηγήσει. Κατι θείοι στην Τήνο δε βαζουνε μυαλό αλλά είμαι μακρυά και δεν μπορώ να κάνω πολλά.

 

 

Όσον αφορά αυτό που αναφέρθηκε με το όποιος και να ήταν στη θέση του ηλικιωμένου το ιδιο θα γινόταν, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω... Ο παππούς μου χτυπήθηκε απο νεαρό, μεθυσμένο μέχρι αηδίας αλλά κι αυτός ειχε αφήσει 50 μέτρα φρενάρισμα μεχρι να τον πετύχει...

 

Ο θείος μου που τον παρέσυρε ηλικιωμένος πέταγε κανα δεκαλεπτο και προσγειώθηκε 50 μετρα παρακάτω γιατι ο παππούς δεν έβλεπε ουτε στα 5 μέτρα μες τη νύχτα.

 

Και για να επαναλάβω. Το πρόβλημα δεν ειναι ο άνθρωπος με το αμαξίδιο.. Το πρόβλημα είναι ότι δε σέβεται κανείς τον ΚΟΚ και η πελατειακή σχέση κράτους πολιτών εχει φτάσει σε τέτοια αισχρή κατάσταση που ανανεώνουμε αβέρτα διπλώματα χωρίς κανένα έλεγχο, βγάζουμε νέα κι ας παταμε πεζοδρόμιο στην οπισθογωνία γιατί 200€ καλά είναι πάρτα και κανε το μλκα, γιατί αντι να αφαιρείται κατευθείαν το δίπλωμα σε παράβαση κόκκινου σηματοδότη-εχουμε γνωστό το διοικητή της τροχαίας και θα το φτιάξουμε ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ γιατι εχει περαστεί μέσα μας η νοοτροπία οτι οκ μωρε RIBAS ειναι αυτό ας το πατήσουμε και λίγο...

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πήγαινε σπίτι του και ήταν νόμιμος.

Δηλαδή το αμαξίδιο είχε αριθμό κυκλοφορίας, και πληρούσε τα στάνταρ παθητικής και ενεργητικής ασφάλειας για να κινηθεί σε ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας;

 

12 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Με 50 πηγαίναμε εκεί με το φίλο που περάσαμε (πέρσι τέτοια εποχή περίπου).

 

Παίζει να είστε και οι μοναδικοί που πάτε με 50 εκεί.

 

Μόνο εγώ πιστεύω ότι το αναπηρικό αμαξίδιο δεν έχει καμία δουλειά σε τέτοιους δρόμους, παρά μόνο σε ποδηλατόδρομους;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

1. Κανονικότατα είχε φώτα. Πήγαινε στο σπίτι του. Τον γνώριζα τον άνθρωπο, αλλά περίμενα να δω ποιος θα πετάξει την πρώτη εξυπνάδα.

2. 87χρονος οδηγούσε. Αυτό δε φαίνεται να σε ενοχλεί.

Την "εξυπνάδα" την έχει πετάξει πρώτος ο ΚΟΚ.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Και για να επαναλάβω. Το πρόβλημα δεν ειναι ο άνθρωπος με το αμαξίδιο.. Το πρόβλημα είναι ότι δε σέβεται κανείς τον ΚΟΚ και η πελατειακή σχέση κράτους πολιτών εχει φτάσει σε τέτοια αισχρή κατάσταση που ανανεώνουμε αβέρτα διπλώματα χωρίς κανένα έλεγχο, βγάζουμε νέα κι ας παταμε πεζοδρόμιο στην οπισθογωνία γιατί 200€ καλά είναι πάρτα και κανε το μλκα, γιατί αντι να αφαιρείται κατευθείαν το δίπλωμα σε παράβαση κόκκινου σηματοδότη-εχουμε γνωστό το διοικητή της τροχαίας και θα το φτιάξουμε ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ γιατι εχει περαστεί μέσα μας η νοοτροπία οτι οκ μωρε RIBAS ειναι αυτό ας το πατήσουμε και λίγο...

 

 

 

ΑΝ η ειδηση ελεγε για πατινι που βρισκοταν στον δρομο και τον πατησαν , θα λεγαμε "μα τι μαλακας και τι δουλεια ειχε εκει με το πατινι ¨" 

Δεν ξερω σε τι διαφερει ενα αναπηρικο αμαξιδιο ..... περα απο το οτι ειναι πιο φαρδυ και μπορεις να το πετυχεις ευκολοτερα!!! 

 

Ακομα και αν εχουν πινακιδες , ασφαλεια , κτεο , δεν παυει να ειναι αυτοκτονια να βρισκεσαι σε εναν δρομο που οι γυρο σου πανω με 80 , και εσυ μετα βιας 20-25 . 

 

Επιπλεον , τα σκυλια τι φαση ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αντιλαμβάνεστε το αυτονόητο.

Τολμάτε εσείς να βάλετε ένα φωτάκι ποδηλάτου στην πλάτη σας και να περπατήσετε στην δεξιά λωρίδα το Βράδυ στο Ribas για χιλιόμετρα; Όχι βέβαια. 

Έχει καμία διαφορά το αμαξίδιο; Καθαρή αυτοκτονία! Καλά οι κοντινοί του άνθρωποι γιατί τον άφηναν να κάνει αυτή την διαδρομή; Απορώ με την λογική μερικών ανθρώπων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.