Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

54 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Γι αυτά που έκαναν στα χωριά εκει οι Γερμανοί λέω. 

 

Περασμένα ξεχασμένα :nothing:

 

57 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

ΑΝ γίνει αυτό που λες, δε θα σταματήσει μόνο σε αυτούς η εκκαθάριση. Θα προχωρήσει και παρακάτω και θα την φάνε και όσοι νομίζουν πως δεν κινδυνεύουν. Αυτό είναι history of facist regimes 101.

 

Εγώ είμαι καθαρός Έλληνας οπότε δεν ανησυχώ.

 

58 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Με την Κύπρο τι παίχτηκε όμως; :hehe:

 

Οι αριστεροί φταίνε που δεν επέτρεψαν στους δεξιούς πατριώτες να διώξουν τους Τούρκους μακριά :hehe:

 

Αυτά που λές @Γιάννης_84 δεν είναι λάθος αλλά το να στηρίζεις ακραίους δεν είναι ορθή αντιμετώπιση των προβλημάτων. Μπορείς να έχεις μια ολοκληρωμένη αντιμετώπιση των πολιτικών ζητημάτων και όχι όταν φτάνει το αυγό στον ποπό να λες ψηφίζω ΧΑ επειδή οι άλλοι δεν με καλύπτουν. Δεν το γράφω για εσένα προσωπικά. Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα σωστά;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

 

1) Έχει σημασία το ότι δεν ανήκει σε κάποια από τις ομάδες που είπες; Δεν ξέρω για σένα, αλλά προσωπικά μακάρι κανείς να μην είναι στα νοσοκομεία..

2) Μια καθώς πρέπει διαμαρτυρία δηλαδή, δεν έχω κανένα θέμα για το ποιος και πώς την οργάνωσε, το θέμα μου είναι το γιατί, read point (3).

3) Διαφωνώ λίγο με την αναλογία που θέτεις, πιο πολύ τον ρόλο του ποιμενικού σκύλου τους έχουν δώσει, από πάντα, και αυτό που λέω είναι ότι διαμαρτύρονται και (διαμαρτυρεσαι και εσύ) για κάτι που είναι βασικά σχεδόν όλο το Job description τους!!

Δηλαδή τι νόμιζαν όταν μπήκαν στην αστυνομία; ότι θα τους βάλουν σε ένα γραφείο να βγάζουν ταυτότητες και διαβατήρια μέχρι να πάρουν σύνταξη ή ότι απλά θα κάνουν βόλτες με το περιπολικό για να πιάνουν πορτοφολάδες;

Ακόμη χειρότερα, για τους άντρες των Μ.Α.Τ., τι πίστευαν όταν δήλωσαν ότι θέλουν να πάνε εκεί; Οτι απλά θα χαζευουν πιπίνια εξω από τα γραφεία του ΠΑΣΟΚ στη Τρικούπη ή ότι απλά θα μαζεύοντε 5-6 από αυτούς, για να στριμώχνουν στην γωνία και να κάνουν ελέγχους σε όποιον έχει τσάντα πριν την πορεία της ΓΣΕΕ?

 

Καμία κόντρα στην συλλογικότητα όταν έχει δίκαια αιτήματα δεν έχω..

 

Όσο για το avatar, δεν φταίω εγώ που το lab κόβει το χέρι με την γροθιά σε κακό σημείο..

 

1) ναι έχει σημασία για μένα. Άνθρωπος της πρώτης γραμμής ζει στο πετσί του τα προβλήματα και τις παθογένειες άλλων. Δεν είναι decision maker, και όμως να, είναι στο νοσοκομείο

2) .

3) Δεν νομίζω ότι είναι στο job description (και ούτε εμείς θα έπρεπε να θεωρούμε ότι είναι αυτό) τους ότι θα πρέπει να είναι "εντάξει" να τους πυροβολούν με φωτοβολίδα σε ένα αθλητικό γεγονός. Δεν μιλάμε ούτε για πόλεμο, ούτε gang-war, ούτε riot-control στη συγκεκριμμένη περίπτωση. Οι ίδιοι έχουν μόνο το γκλομπ, σαν ενδεικτικό του τι κινδύνους αναμένουν.

 

Για να είμαι και ξεκάθαρος για την θέση μου, το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα θέμα πολιτικής και μη εμπλοκής. Αν θέλανε θα είχε λυθεί δεκαετίες τώρα. Βάζουμε το κράτος δλδ να μαζεύει τι μαλακια των ιδιωτών, και εννοώ των ιδιοκτητων ομάδων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Αυτά που λές @Γιάννης_84 δεν είναι λάθος αλλά το να στηρίζεις ακραίους δεν είναι ορθή αντιμετώπιση των προβλημάτων. Μπορείς να έχεις μια ολοκληρωμένη αντιμετώπιση των πολιτικών ζητημάτων και όχι όταν φτάνει το αυγό στον ποπό να λες ψηφίζω ΧΑ επειδή οι άλλοι δεν με καλύπτουν. Δεν το γράφω για εσένα προσωπικά. Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα σωστά;

Εννοείται πως ο σκοπός ΔΕΝ αγιάζει τα μέσα. Τουλάχιστον όχι πάντα. Δεν δικαιολογώ τίποτα, αιτιολογώ μόνο. Δεν προτείνω την ενίσχυση της ακροδεξιάς αλλά την εκλογίκευση των υπολοίπων ώστε να ξαναγυρίσουν σε εκλογικά ποσοστά 0,χχ% τα κόμματα που ανήκουν εκεί. Δεν γίνεται να ο οποιοσδήποτε αποκλίνει ένα χιλιοστό δεξιότερα της correctίλας να χαρακτηρίζεται αυτομάτως ναζί και να σπρώχνεται έτσι προς τα αντίστοιχα κόμματα και μετά έκπληκτοι να συζητάμε το πως ανεβαίνει η ακροδεξιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Εννοείται πως ο σκοπός ΔΕΝ αγιάζει τα μέσα. Τουλάχιστον όχι πάντα. Δεν δικαιολογώ τίποτα, αιτιολογώ μόνο. Δεν προτείνω την ενίσχυση της ακροδεξιάς αλλά την εκλογίκευση των υπολοίπων ώστε να ξαναγυρίσουν σε εκλογικά ποσοστά 0,χχ% τα κόμματα που ανήκουν εκεί. Δεν γίνεται να ο οποιοσδήποτε αποκλίνει ένα χιλιοστό δεξιότερα της correctίλας να χαρακτηρίζεται αυτομάτως ναζί και να σπρώχνεται έτσι προς τα αντίστοιχα κόμματα και μετά έκπληκτοι να συζητάμε το πως ανεβαίνει η ακροδεξιά.

 

Συμφωνώ αλλά να ξέρεις ότι αν σε αποκαλούν ναζί κι εσύ αρχίσεις να φέρεσαι ναζιστικά, δεν φταίνε οι άλλοι.

Κι εμένα με ενοχλεί η ψευτο-περιληπτικότητα και η δήθεν woke-ίλα, ωστόσο δεν θα μισήσω τους γκει επειδή τους βλέπω να διαφημίζονται παντού γύρω μου. Δεν έχουν οι γκει το πρόβλημα αλλά το σύστημα που θέλει να τους προβάλλει για τους δικούς του λόγους.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

 

Μία λέξη σημαίνει όλα αυτά; Τί να μας πουν και τα Ελληνικά..

 

 

Θα μπορούσαμε άραγε να δώσουμε το ίδιο άλλοθι στους Γερμανούς που έκαναν την ίδια επιλογή πριν 100 χρόνια;

 

Με προβληματίζει που οι νέοι αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα σε όλες τις χώρες. Σαν να υπάρχει ένα μοτίβο ανεξαρτήτως οικονομίας ή πολιτικού σκηνικού. Επίσης δεν βλέπω τάση αντιστροφής, μάλλον το αντίθετο. Αυτό δυστυχώς οδηγεί τις κοινωνίες σε εκρηκτικό κλίμα και σε τέτοιες καταστάσεις βρίσκουν πάτημα οι λαϊκιστές. Ελπίζω να μην ζήσουμε ακόμα δυσκολότερα χρόνια.

Ενδιαφέρουσα παρατήρηση έκανες. Η ακροδεξιά γενικά απαντά στα χαμηλά επίπεδα της πυραμίδας του Maslow και είναι πάντα απότοκο των οικονομικών κρίσεων. Επί Ανδρέα Παπανδρέου που υπήρχε ευμάρεια οι φασίστες κρύβονταν για να μη φαίνονται και ήταν ελάχιστοι. Τώρα που ο σοσιαλισμός δεν έχει πραγματικές παροχές αλλά φαιδρότητες τύπου Κασσελάκη δύσκολα θα πείσει τις μάζες. Και αν δει κανείς και τι έγινε στην Αργεντινή με τον κλόουν της Πάνια που εξέλεξαν θα διαπιστώσει ότι το φαινόμενο πέρα από ανησυχητικό έχει γίνει και παγκόσμιο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Συμφωνώ αλλά να ξέρεις ότι αν σε αποκαλούν ναζί κι εσύ αρχίσεις να φέρεσαι ναζιστικά, δεν φταίνε οι άλλοι.

Μπορεί να μη φταίνε, αλλά το χεράκι τους το έβαλαν, δεν νομίζεις; Και ειδικά όταν εξακολουθείς να ΜΗΝ φέρεσαι ναζιστικά αλλά παρόλα αυτά εκεί σε χρεώνουν και με αυτούς σε μετράνε.

 

11 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Κι εμένα με ενοχλεί η ψευτο-περιληπτικότητα και η δήθεν woke-ίλα, ωστόσο δεν θα μισήσω τους γκει επειδή τους βλέπω να διαφημίζονται παντού γύρω μου.

Δεν λέμε να μισήσεις κανέναν. Ακόμα και αυτοί χαρακτηρίζονται ομοφοβικοί έτσι και τολμήσουν να μιλήσουν με βάση την κοινή λογική.

 

Όσο συνεχίζονται οι υπεραπλουστεύσεις περί οικονομίας και το shaming  περί χαμηλού επιπέδου, τόσο το μέλλον της ακροδεξιάς προδιαγράφεται όλο και πιο ανοδικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος psyber έγραψε:

ότι το φαινόμενο πέρα από ανησυχητικό έχει γίνει και παγκόσμιο. 

 

Ωστόσο είναι τρομερή ειρωνεία να εμφανίζονται τέτοιες τάσεις σε κοινωνίες που έχουν υποστεί δεινά από το φασισμό, δεξιό ή αριστερό.

 

14 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Μπορεί να μη φταίνε, αλλά το χεράκι τους το έβαλαν, δεν νομίζεις; Και ειδικά όταν εξακολουθείς να ΜΗΝ φέρεσαι ναζιστικά αλλά παρόλα αυτά εκεί σε χρεώνουν και με αυτούς σε μετράνε.

 

Δεν συμφωνώ αλλά σε καταλαβαίνω.

 

19 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ακόμα και αυτοί χαρακτηρίζονται ομοφοβικοί έτσι και τολμήσουν να μιλήσουν με βάση την κοινή λογική.

 

Ισχύει και είναι ειρωνικό διότι ακόμα και δηλωμένοι γκει μπαίνουν στο στόχαστρο αν εκφραστούν λογικά.

 

Η άνοδος της ακροδεξιάς δεν ωφελεί καμία κοινωνία κατά τη γνώμη μου. Είναι διασπαστική τάση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:

 

1) ναι έχει σημασία για μένα. Άνθρωπος της πρώτης γραμμής ζει στο πετσί του τα προβλήματα και τις παθογένειες άλλων. Δεν είναι decision maker, και όμως να, είναι στο νοσοκομείο

2) .

3) Δεν νομίζω ότι είναι στο job description (και ούτε εμείς θα έπρεπε να θεωρούμε ότι είναι αυτό) τους ότι θα πρέπει να είναι "εντάξει" να τους πυροβολούν με φωτοβολίδα σε ένα αθλητικό γεγονός. Δεν μιλάμε ούτε για πόλεμο, ούτε gang-war, ούτε riot-control στη συγκεκριμμένη περίπτωση. Οι ίδιοι έχουν μόνο το γκλομπ, σαν ενδεικτικό του τι κινδύνους αναμένουν.

 

Για να είμαι και ξεκάθαρος για την θέση μου, το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα θέμα πολιτικής και μη εμπλοκής. Αν θέλανε θα είχε λυθεί δεκαετίες τώρα. Βάζουμε το κράτος δλδ να μαζεύει τι μαλακια των ιδιωτών, και εννοώ των ιδιοκτητων ομάδων.

 

1) Άρα αν ήταν decision maker τι; καλά να πάθει θα έλεγες;

2) Στο job description δεν θα λέει ότι είναι εντάξει να σε πυροβολούν, σίγουρα όμως θα λέει ότι είναι επικίνδυνο επάγγελμα. Γιατί πρέπει να το εξηγήσω αυτό για ένα επάγγελμα που ο κύριος ρόλος του είναι να συλλαμβάνει κακοποιους; 

Καμία σημασία δεν έχει ότι ήταν αθλητικό γεγονός και πως δεν μιλάνε για riot control ρε άνθρωπε; ΜΑΤατζης διάβασα ότι είναι, με τα ΜΑΤ πήγε εκεί, σε ότι εικόνα βλέπω με ένα πρόχειρο search, ΜΑΤατζηδες με πλήρη εξάρτηση βλέπω, ποιος σου είπε ότι είχε μόνο το γκλομπ του;; Για την "αποκατάσταση της τάξης" είχε πάει σε περίπτωση επεισοδίων, δεν νομίζω να τον έφεραν από την Θεσσαλονίκη ούτε για να ελέγχει εισητηρια στις εισόδους ούτε για να δει τσάμπα το ματς.

 

Τέλος, λες εσύ, και διαβάζω και αλλού, ότι φταίνε οι ιδιώτες / ιδιοκτήτες ομάδων, δεν διαφωνώ σε αυτό, αλλά αυτό πώς καταλήγει να σημαίνει ότι η αστυνομία ΔΕΝ θα πρέπει να εμπλακεί; Αν δεν το κάνει η αστυνομία ποιος θα το κάνει; Η επιβολή των νόμων είναι κατά κάποιο τρόπο η δουλειά της είτε πρόκειται για αντιδικία κράτους και ιδιωτών είτε ιδιωτών μεταξύ τους.

 

Αν αύριο βγει το κράτος και πει οτιδήποτε για τη καταπολέμηση του προβλήματος, και στη πιο σωστή κατεύθυνση να είναι, ποιος θα πάει να αντιμετωπίσει την αντίδραση που σίγουρα θα υπάρχει αν όχι το όργανο του κράτους που έχει συσταθεί ακριβώς για αυτό τον λόγο;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Στο job description δεν θα λέει ότι είναι εντάξει να σε πυροβολούν, σίγουρα όμως θα λέει ότι είναι επικίνδυνο επάγγελμα. Γιατί πρέπει να το εξηγήσω αυτό για ένα επάγγελμα που ο κύριος ρόλος του είναι να συλλαμβάνει κακοποιους; 

Καμία σημασία δεν έχει ότι ήταν αθλητικό γεγονός και πως δεν μιλάνε για riot control ρε άνθρωπε; ΜΑΤατζης διάβασα ότι είναι, με τα ΜΑΤ πήγε εκεί, σε ότι εικόνα βλέπω με ένα πρόχειρο search, ΜΑΤατζηδες με πλήρη εξάρτηση βλέπω, ποιος σου είπε ότι είχε μόνο το γκλομπ του;; Για την "αποκατάσταση της τάξης" είχε πάει σε περίπτωση επεισοδίων, δεν νομίζω να τον έφεραν από την Θεσσαλονίκη ούτε για να ελέγχει εισητηρια στις εισόδους ούτε για να δει τσάμπα το ματς.

 

Είναι απλό: οι μπάτσοι δεν είναι private security της εκάστοτε ομάδας.

Αν πρόκειται να αντιμετωπίζουν τέτοιο επίπεδο βίας, τότε είναι εύλογο να τους δοθούν περισσότερα δικαιώματα άσκησης βίας. Δηλαδή αν κάποιος τους πετάει μολότοφ θα μπορούν να τον πυροβολούν στο ψαχνό. Όπως γίνεται σε άλλες χώρες. Θέλουμε κάτι τέτοιο; Δεν θα μας ενοχλεί αυτή η άσκηση κρατικής βίας; Καλώς ή κακώς το κράτος έχει το μονοπώλιο της βίας και έχει τη δυνατότητα να κάνει escalate σε απεριόριστο βαθμό.

 

3 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Τέλος, λες εσύ, και διαβάζω και αλλού, ότι φταίνε οι ιδιώτες / ιδιοκτήτες ομάδων, δεν διαφωνώ σε αυτό, αλλά αυτό πώς καταλήγει να σημαίνει ότι η αστυνομία ΔΕΝ θα πρέπει να εμπλακεί; Αν δεν το κάνει η αστυνομία ποιος θα το κάνει; Η επιβολή των νόμων είναι κατά κάποιο τρόπο η δουλειά της είτε πρόκειται για αντιδικία κράτους και ιδιωτών είτε ιδιωτών μεταξύ τους.

 

Οι ΠΑΕ/ΚΑΕ κοκ έχουν την ευθύνη του μαγαζιού τους. Αν δεν μπορούν, να προσλάβουν εταιρείες security. Κέρδη έχουν, ας πληρώσουν. Αν δεν βγαίνουν ας το κλείσουν. (ελεύθερη αγορά δεν είπαμε; :p) Τέσπα πολλά λόγια και η ουσία είναι ότι δεν θέλουν να σταματήσει ο χουλιγκανισμός όπως και τα μπάχαλα. Εξυπηρετούν συμφέροντα. Ας κλείσουμε τις εξέδρες της Α1 στο ποδόσφαιρο αφού εκεί γίνονται τα επεισόδια. Oh wait

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Είναι απλό: οι μπάτσοι δεν είναι private security της εκάστοτε ομάδας.

Αν πρόκειται να αντιμετωπίζουν τέτοιο επίπεδο βίας, τότε είναι εύλογο να τους δοθούν περισσότερα δικαιώματα άσκησης βίας. Δηλαδή αν κάποιος τους πετάει μολότοφ θα μπορούν να τον πυροβολούν στο ψαχνό. Όπως γίνεται σε άλλες χώρες. Θέλουμε κάτι τέτοιο; Δεν θα μας ενοχλεί αυτή η άσκηση κρατικής βίας; Καλώς ή κακώς το κράτος έχει το μονοπώλιο της βίας και έχει τη δυνατότητα να κάνει escalate σε απεριόριστο βαθμό.

 

 

Οι ΠΑΕ/ΚΑΕ κοκ έχουν την ευθύνη του μαγαζιού τους. Αν δεν μπορούν, να προσλάβουν εταιρείες security. Κέρδη έχουν, ας πληρώσουν. Αν δεν βγαίνουν ας το κλείσουν. (ελεύθερη αγορά δεν είπαμε; :p) Τέσπα πολλά λόγια και η ουσία είναι ότι δεν θέλουν να σταματήσει ο χουλιγκανισμός όπως και τα μπάχαλα. Εξυπηρετούν συμφέροντα. Ας κλείσουμε τις εξέδρες της Α1 στο ποδόσφαιρο αφού εκεί γίνονται τα επεισόδια. Oh wait


Έχω την εντύπωση ότι όπως στον στρατό, έτσι και στην αστυνομία μπορούν να αντιδρούν μόνο με μέσα ίσης ή χαμηλότερης ισχύος από αυτά που τους επιτέθηκαν. Προφανώς δεν θα απαντήσουν οι αστυνομικοί με μολότωφ, αλλά έχουν να απαντήσουν με χημικά και κρότου-λάμψης, εκτός αν απέναντι τους έχουν άοπλα ανήλικα όπου εκεί όπως ξέρουμε πυροβολούν στο ψαχνό για να μπορούμε να συνεχίσουμε να τους αποκαλούμε ΜΓΔ. Από εκεί και πέρα, προσωπικά, είμαι κατά του να φέρουν όπλο τα ΜΑΤ, αν τους πετάνε μολότωφ, ας φλομώσουν τους ταραξίες στο χημικό μέχρι να πέσουν κάτω σαν τις κατσαρίδες και να τους συλλάβουν.
Προσοχή, στους ταραξίες να τα κάνουν αυτά, τα black block στις πορείες κτλ, όχι στους άοπλους και ειρηνικούς φοιτητές/οικογενειάρχες/επαγγελματίες/συνταξιούχους που πήγαν να διαμαρτυρηθουν για κάτι δίκαιο.

 

Ειλικρινά δεν με νοιάζει καθόλου τι θα κάνουν οι ΠΑΕ/ΚΑΕ, δεν παρακολουθώ κάποιο άθλημα και δεν καταλαβαίνω γιατί να υποστηρίξω 11 τύπους να πληρώνοντε ΠΟΛΥ περισσότερο από εμένα για να κλωτσάνε ένα τόπι.
Τι σημαίνει ότι έχουν την ευθύνη του μαγαζιού τους; Αν δεν προσλάβουν security ή αυτά τα security δεν είναι ικανά να καταπολεμήσουν το πρόβλημα τι θα γίνεται; Θα περιμένουμε να τραυματιστεί ή να πεθάνει κάποιος για να δούμε τι έφταιξε και θα ρίχνουν ένα πρόστιμο-χάδι ή έναν υποβιβασμό;

Στην τελική, το κράτος έχει ευθύνη να διασφαλίζει την ασφάλεια των πολιτών του, όχι οι ιδιοκτήτες ομάδων.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

To ποδοσφαιρο ειναι το αποτελεσμα και οχι η αιτια . Αν αυριο απαγορευοταν , παλι τα ιδια θα εβγαιναν να κανουν , ακομα και αν ο λογος ηταν πως το 3D του χαντζηνικολαου ηταν κακο . 

Τουλαχιστον τωρα , ειναι προβλεπομενο το που και το ποτε . 

Αν καποιος θελει πλεον να παει να δει εναν αγωνα , ας παει στο γηπεδακι της περιοχης του και να μην κουβαλαει το παιδι τους στην ΑΕΚ . 

 

Link to comment
Share on other sites

WWW.KATHIMERINI.GR

Οι γιατροί ακρωτηρίασαν το πόδι του αστυνομικού που τραυματίστηκε σοβαρά από ναυτική φωτοβολίδα στα επεισόδια που σημειώθηκαν στου Ρέντη, έξω από το κλειστό γήπεδο «Μελίνα...

 

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

WWW.KATHIMERINI.GR

Κατηγορίες για κατασκοπεία υπέρ του Ισραήλ αντιμετωπίζει στο Ιράν ένας Ευρωπαίος διπλωμάτης...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Έχω την εντύπωση ότι όπως στον στρατό, έτσι και στην αστυνομία μπορούν να αντιδρούν μόνο με μέσα ίσης ή χαμηλότερης ισχύος από αυτά που τους επιτέθηκαν.

 

Για ξανασκέψου το λίγο αυτό. Αν επιτεθεί κάποιος με μαχαίρι σε μπάτσο, ο μπάτσος θα ψάχνει μαχαίρι για να τον εμποδίσει;

 

10 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

εκτός αν απέναντι τους έχουν άοπλα ανήλικα όπου εκεί όπως ξέρουμε πυροβολούν στο ψαχνό για να μπορούμε να συνεχίσουμε να τους αποκαλούμε ΜΓΔ.

 

Ναι συμβαίνει κάθε μέρα, Κολομβία γίναμε.

 

10 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Από εκεί και πέρα, προσωπικά, είμαι κατά του να φέρουν όπλο τα ΜΑΤ, αν τους πετάνε μολότωφ, ας φλομώσουν τους ταραξίες στο χημικό μέχρι να πέσουν κάτω σαν τις κατσαρίδες και να τους συλλάβουν.

 

Είναι αναμενόμενο διότι με αυτό τον τρόπο δεν τελειώνει ποτέ το μπάχαλο, λειτουργεί καλά το σύστημα. Αύριο πάλι πάμε με μολότοφ για να φάμε χημικά να γίνεται ντόρος.

 

10 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Προσοχή, στους ταραξίες να τα κάνουν αυτά, τα black block στις πορείες κτλ, όχι στους άοπλους και ειρηνικούς φοιτητές/οικογενειάρχες/επαγγελματίες/συνταξιούχους που πήγαν να διαμαρτυρηθουν για κάτι δίκαιο.

 

Black, red, pink και όποια άλλη απόχρωση. Ταραξίες και παραβατικοί πρέπει να έχουν την ίδια αντιμετώπιση από το κράτος ανεξαρτήτως ιδεολογίας.

 

10 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Στην τελική, το κράτος έχει ευθύνη να διασφαλίζει την ασφάλεια των πολιτών του, όχι οι ιδιοκτήτες ομάδων.

 

Για αυτό το λόγο μπορεί να αποφασίσει το κράτος τη διακοπή πρωταθλήματος, την διεξαγωγή αγώνων χωρίς θεατές, χρηματικές ποινές, υποβιβασμό ομάδας και πολλά άλλα. Όπως και αστρονομικές ποινές στους παραβατικούς.

 

9 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

To ποδοσφαιρο ειναι το αποτελεσμα και οχι η αιτια . Αν αυριο απαγορευοταν , παλι τα ιδια θα εβγαιναν να κανουν , ακομα και αν ο λογος ηταν πως το 3D του χαντζηνικολαου ηταν κακο . 

Τουλαχιστον τωρα , ειναι προβλεπομενο το που και το ποτε . 

Αν καποιος θελει πλεον να παει να δει εναν αγωνα , ας παει στο γηπεδακι της περιοχης του και να μην κουβαλαει το παιδι τους στην ΑΕΚ .

 

Προφανώς θα γίνονται συμπλοκές, πόλεμοι και δολοφονίες όσο υπάρχουν άνθρωποι. Δεν είμαι ρομαντικός σχετικά με αυτό αλλά δεν δέχομαι να είναι προβλεπέ να γίνονται σε αγώνες που πηγαίνουν και γονείς με παιδιά για βόλτα. Το πρόβλημα έγκειται στο ΠΟΥ γίνονται τα επεισόδια. Αν δώσουν ραντεβού στη χωματερή στα Λιόσια δεν έχω πρόβλημα, όπως και σε κάποια βραχονησίδα. Το να γίνονται σε έναν αγώνα που θέλω να πάω με το παιδί μου για να δούμε την ομάδα μας και να κάνουμε χαβαλέ δεν το δέχομαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Προφανώς θα γίνονται συμπλοκές, πόλεμοι και δολοφονίες όσο υπάρχουν άνθρωποι. Δεν είμαι ρομαντικός σχετικά με αυτό αλλά δεν δέχομαι να είναι προβλεπέ να γίνονται σε αγώνες που πηγαίνουν και γονείς με παιδιά για βόλτα. Το πρόβλημα έγκειται στο ΠΟΥ γίνονται τα επεισόδια. Αν δώσουν ραντεβού στη χωματερή στα Λιόσια δεν έχω πρόβλημα, όπως και σε κάποια βραχονησίδα. Το να γίνονται σε έναν αγώνα που θέλω να πάω με το παιδί μου για να δούμε την ομάδα μας και να κάνουμε χαβαλέ δεν το δέχομαι.

 

Για αυτο λες 

Θελετε να σκοτωθειτε ? μεγια και χαρα σας , θα πατε να το κανετε στο ΟΑΚΑ , μην παει και εντελως χαμενο . 

Οπουδηποτε αλλου θα μασατε πλαστικες σφαιρες 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Δεν συμφωνώ αλλά σε καταλαβαίνω.

Έτσι από περιέργεια, σε τι δεν συμφωνείς; Δηλαδή κατ' εσέ, είναι ΟΚ να χρεώνεται στους ναζί κάποιος που ούτε είναι ναζί ούτε φέρεται με τέτοιο τρόπο; Στο παραπάνω άρθρο για την Ολλανδία για παράδειγμα, περιέχονταν δηλώσεις ψηφοφόρου του Wilders του στυλ -δεν θέλω καν να κλείσουν τα τζαμιά- και παρόλα αυτά στους ακροδεξιούς μπαίνει αυτός που το είπε; Αν ήταν θα έλεγε όξω όλοι και να κλείσουν και τα τζαμιά τους κλπ.

 

19 ώρες πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Η άνοδος της ακροδεξιάς δεν ωφελεί καμία κοινωνία κατά τη γνώμη μου. Είναι διασπαστική τάση.

Πράγματι η άνοδος των άκρων γενικότερα δεν ωφελεί και είναι διχαστική. Ας μην ξεχνάμε πως υπάρχουν άκρα και προς άλλες κατευθύνσεις, όχι μόνο προς δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Για αυτο λες 

Θελετε να σκοτωθειτε ? μεγια και χαρα σας , θα πατε να το κανετε στο ΟΑΚΑ , μην παει και εντελως χαμενο . 

Οπουδηποτε αλλου θα μασατε πλαστικες σφαιρες 

 

εεε συγγνώμη μήπως γίνεται να πάνε κάπου αλλού μιας και το ΟΑΚΑ βολεύει για αθλητικές διοργανώσεις; Προτείνω το κωπηλατοδρόμιο Σχινιά αν πρέπει να είναι χώρος αθλητισμού.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Έτσι από περιέργεια, σε τι δεν συμφωνείς;

 

Στο ότι φταίει ο βιασμένος για το βιασμό επειδή προκαλούσε.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Στο παραπάνω άρθρο για την Ολλανδία για παράδειγμα, περιέχονταν δηλώσεις ψηφοφόρου του Wilders του στυλ -δεν θέλω καν να κλείσουν τα τζαμιά- και παρόλα αυτά στους ακροδεξιούς μπαίνει αυτός που το είπε; Αν ήταν θα έλεγε όξω όλοι και να κλείσουν και τα τζαμιά τους κλπ.

 

Είναι αρκετά ειλικρινής η στάση αυτή και τη δέχομαι. Το πρόβλημα για μένα είναι στο εξής (φαντασιακό): "δε μου άρεσε η γενοκτονία των εβραίων από τον Χίτλερ αλλά τον ψήφισα επειδή με εκφράζει στην πολιτική διαχείριση των αδιεξόδων μου"

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ας μην ξεχνάμε πως υπάρχουν άκρα και προς άλλες κατευθύνσεις, όχι μόνο προς δεξιά.

 

Εννοείται, βασικά υπάρχουν πολλές διασπαστικές/διχαστικές τάσεις σε κάθε κοινωνία και είναι ευθύνη του πολιτικού προσωπικού να κατευθύνει σε μια κοινή συνισταμένη που ωφελεί όσο το δυνατόν περισσότερους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Στο ότι φταίει ο βιασμένος για το βιασμό επειδή προκαλούσε.

Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι στο βιασμό πιστεύω πως φταίει πάντα και αξίζει παραδειγματικής τιμωρίας ο βιαστής και μόνο. Αυτό δεν αναιρεί τη σημασία της συμβουλής προς όλους να μη βάζουν τον εαυτό τους σε καταστάσεις που ευνοούν τους βιαστές. Όπως και στη ληστεία φταίει ο ληστής, αλλά αν κυκλοφορήσω στο πιο κακόφημο σκοτεινό στενό ανεμίζοντας 100ευρα, ναι μεν πάλι ο ληστής θα φταίει και πρέπει να καταδικαστεί, αλλά κι εγώ δεν θα έχω βοηθήσει τον εαυτό μου με την επιλογή να προκαλέσω έτσι. Τέτοιες επισημάνσεις δεν είναι ούτε victim blaming, ούτε αβαντάρισμα των βιαστών και των ληστών. Είναι απλώς κοινή λογική.

 

Φεύγοντας όμως από τις παρομοιώσεις, νομίζω ότι η ουσία του θέματος είναι ο άδικος στιγματισμός ανθρώπων ως νεοναζί με σκοπό την απαξίωση, φίμωση και περιθωριοποίηση της άποψής τους και με αμέσως επόμενο βήμα την απώθησή τους από τα κόμματα (και την κοινωνία κατ' επέκταση) τα οποία έτσι κι αλλιώς τον βρίζουν και την καταφυγή του είτε σε αποχή είτε στα λεγόμενα ακροδεξιά κόμματα. Και λέω λεγόμενα ακροδεξιά διότι αν ήταν καθαρά ακροδεξιά δεν θα έπαιρναν τέτοια ποσοστά, αλλά θα ήταν στο 0,χχχ. Δεν νομίζω να μπορούμε να συγκρίνουμε την κατάσταση του μεσοπολέμου που <<γέννησε>> τον Χίτλερ με τη σημερινή Ολλανδία που έβγαλε έναν Wilders και να λέμε στα σοβαρά ότι είναι το ίδιο πράγμα. Δεν αποκλείεται να χειροτερεύσουν βέβαια τα πράγματα εάν συνεχίσουμε να υποτιμάμε τις πραγματικές αιτίες και τότε φοβάμαι πως η αυτοεκπληρούμενη ακροδεξιά προφητεία θα επιβεβαιωθεί.

 

9 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

 

Είναι αρκετά ειλικρινής η στάση αυτή και τη δέχομαι. Το πρόβλημα για μένα είναι στο εξής (φαντασιακό): "δε μου άρεσε η γενοκτονία των εβραίων από τον Χίτλερ αλλά τον ψήφισα επειδή με εκφράζει στην πολιτική διαχείριση των αδιεξόδων μου"

Το λογικό άλμα εδώ, είναι η ταύτιση του Χίτλερ με τον κάθε Wilders. Βέβαια στην περίπτωση που ο κάθε Wilders είναι όντως θαυμαστής/μιμητής του Χίτλερ, τότε η παραπάνω διατύπωσή σου με βρίσκει και μένα σύμφωνο.

 

9 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Εννοείται, βασικά υπάρχουν πολλές διασπαστικές/διχαστικές τάσεις σε κάθε κοινωνία και είναι ευθύνη του πολιτικού προσωπικού να κατευθύνει σε μια κοινή συνισταμένη που ωφελεί όσο το δυνατόν περισσότερους.

Ευθύνη των πολιτών περισσότερο θα έλεγα, αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.