Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

5 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Σορρυ παιδες , ειμαι λιγακι της αποψης "πρωτα κοιτας το σπιτι σου και μετα τον γειτονα"  , αρνουμε να δεχτω πως τους δικους μας τους πεταμε στα σκουπιδια αλλα τους ξενους τους δεχομαστε με μια αγκαλια και ενα κλειδι για το νεο του σπιτι .

Δεν υπαρχει κανενα βαρος για να σηκωσει κανενας , ετσι ηταν , ειναι και θα ειναι παντα ο κοσμος . Ο ενας σκοτωνει τον αλλον , για διαφορους λογους καθε φορα . 

Καλα, ουτε κανας δικος μας πεταγεται στα σκουπιδια, ουτε και κανας ξενος ερχεται και του παραδιδουν κλειδια για το νεο του σπιτι. Ουτε και θα γινεις ξενος στον τοπο σου, ουτε και τιποτα. Για να πω την αληθεια μου ουτε κι εγω βρηκα ιδιαιτερο λογο να κυρηχθει τριημερο πενθος στην Ελλαδα για μια σαπιοβαρκα που ξεκινησε απο το Κονγκο για να παει στην Ιταλια, οκ, αλλα απο την αλλη δεν θεωρω οτι ολοι αυτοι εκει μεσα ηταν βιαστες ας πουμε. Να βιασουν μπορουν και στη χωρα τους και μαλιστα με λιγοτερες συνεπειες ας πουμε σε σχεση με μια ευρωπαικη χωρα. Προφανως και δεν εφυγαν για να βρουν ενα καλυτερο αυριο στους βιασμους. Ουτε τα παιδια ερχονται να βιασουν, ουτε οι γυναικες. Καπου δλδ συγχεεις πραγματα ασχετα απλα και μονο γιατι μισεις ενα συστημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187 Δεν χρειάζεται να ταϊζεις ρατσιστικά (με μια ιδέα φασισμού) trolls, στα λεγόμενα του υπάρχει μόνο λάσπη χωρίς στοιχειοθέτηση, τι ασχολείσαι;
Άσε να τον να πιστευει ότι ο Λιγνάδης, οι δολοφόνοι της Τοπαλούδη, ο Μπάμπης Αναγνωστόπουλος, ο Μίχος με τους πελάτες του καθώς και πολλοί άλλοι που ακούσαμε μόνο τα τελευταια 1-2 χρόνια ήταν ξένοι..

 

WWW.IN.GR

Ο ναύαρχος εν αποστρατεία του Λιμενικού και διεθνής πραγματογνώμονας Νίκος Σπανός τόνισε ότι το λιμενικό θα...

Μάλλον σούργελο θα ειναι ο τύπος...

Link to comment
Share on other sites

WWW.FLASH.GR

ΕΕ: Στοχευμένες συστάσεις απευθύνονται στην Ουγγαρία, την Πολωνία, την Ελλάδα, την Ισπανία και την Κύπρο, έπειτα από...

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

 ...ο Λιγνάδης,

είχε θύματα και ξένα παιδιά. Κάτι τέτοιους τους βολεύει η αφθονία απελπισμένων υποψηφίων 《εξυπηρετητών》 των αρρωστημένων ορέξεών τους. Να θυμίσω εδώ και την περίπτωση Σεργιαννόπουλου ο οποίος ίσως κάπου το παράκανε και υπέστη τις συνέπειες. Πριν από το συμβάν όμως, μια χαρά τον βόλευε η κατάσταση του μεταναστευτικού. Γενικά οι προοδευτικές κυρίες και των δύο φύλων πλέουν σε πελάγη ευτυχίας με τη φάση μπάτε αλέστε και θέλουν να θάψουν όποιον πάει να τους τη χαλάσει.

2 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

οι δολοφόνοι της Τοπαλούδη,

Αλβανός νομίζω ο ένας, Έλληνας λεφτάς τοπικός δερβέναγας ο άλλος με κομματικές πλάτες;

 

2 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

ο Μπάμπης Αναγνωστόπουλος,

σκότωσε την ξένη γυναίκα του και παραλίγο να τη γλυτώσει αλλά και ελληνίδα να ήταν λογικά πάλι θα τη σκότωνε γιατί είναι ψυχοπαθής νάρκισσος.

 

2 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

ο Μίχος με τους πελάτες του

αρκετοί εκ των οποίων ξένοι. Να παραπέμψω εδώ στην περίπτωση του τεράστιου πακιστανικού δικτύου σεξουαλικής εκμετάλλευσης ανήλικων κοριτσιών στην Αγγλία που ο κόσμος το 'χε τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι και με τόσες συλλήψεις ακόμα ζει και βασιλεύει.

 

2 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

καθώς και πολλοί άλλοι που ακούσαμε μόνο τα τελευταια 1-2 χρόνια ήταν ξένοι..

Σε αυτό έχεις δίκιο. Δεν τους πολυακούμε όταν είναι ξένοι επειδή δεν βολεύει διαφόρους. Κι αν τους ακούμε, τους ξεχνάμε αν δεν μας βολεύει κι εμάς που τους ακούσαμε. Π.χ. πολύ πρόσφατο παράδειγμα απόπειρας βιασμού 68χρονης από Πακιστανό, δεν είδα να την αναφέρεις. Παρεμπιπτόντως, όπου το θύμα είναι μεγάλης ηλικίας ο βιαστής έχει πάντα στάνταρ πακιστανική ή μπαγκλαντεσιανή καταγωγή, γούστα είναι αυτά, τι να πεις. Ήμουν μάρτυρας σε δίκη που αναβλήθηκε χίλιες φορές λόγω ότι δεν έφτανε ποτέ το νούμερό της και πήγα πολλές φορές στην Ευελπίδων και κάθε φορά χάζευα τα ονόματα έξω από τις αίθουσες. Γεμάτα Έλληνες ποινικούς με ονόματα όμως που κατά περίεργη σύμπτωση δυσκολεύεσαι να προφέρεις.

 

Πέρα από αυτά όμως, φυσικά και έχουμε ένα σωρό ντόπια φυντάνια όπως ο Μίχος, ο Ν. Γεωργιάδης και άλλοι νεοδημοκράτες, ανώτατοι δικαστές κλπ, δεν μπορώ να πω. Αλλά αυτό δεν μπορεί να είναι επιχείρημα στο να υποστηρίζουμε συνθήκες που αναγκαστικά θα προσθέσουν ακόμα περισσότερα φυντάνια στα ήδη υπάρχοντα και ταυτόχρονα θα προσφέρουν και περισσότερα υποψήφια θύματα εκμετάλλευσης.

 

Και μην ακούσω για ρατσισμούς κλπ, τα δεδομένα είναι αυτά που είναι, δεν είναι ρατσισμός να θες να ήταν θετικότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλος για το ρατσιστότρενο;

 

Θα σταθώ μόνο σε ένα από τα σχόλια σου:

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

σκότωσε την ξένη γυναίκα του και παραλίγο να τη γλυτώσει αλλά και ελληνίδα να ήταν λογικά πάλι θα τη σκότωνε γιατί είναι ψυχοπαθής νάρκισσος.

  1. Γιατί τονίζεις ότι ήταν ξένη η γυναίκα του; Πραγματικά θέλω απάντηση σε αυτό γιατί είναι σαν να λες "Αφού ηταν ξένη, καλά έκανε και την σκότωσε" ή "Αφού ηταν ξένη, λογικό να την σκοτώσει"
  2. Το δευτερο που δεν κάνει μου εντύπωση είναι το "γιατί είναι ψυχοπαθής νάρκισσος". Άρα λες οτι αν ένας Έλληνας σκοτώσει μια γυναίκα τότε είναι "ψυχοπαθής νάρκισσος" (άρα έχει ψυχική πάθηση και δεν του το καταλογίζουμε), αλλά αν ξένος σκοτώσει μια γυναίκα τότε φταίει ότι είναι ξένος/ισλαμιστής/έτσι έχει μάθει στον τόπο του/είναι στο DNA του κτλ..

Αλήθεια μετά γράφεις οτι δεν θες να ακούς για ρατσισμους; Εδώ εσύ και μερικοί άλλοι έχετε στήσει διαγωνισμό ρατσισμού! Ο πρώτος θα κερδίσει το χρυσό στοχάδι..

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Εσύ είσαι έτοιμος να σηκώσεις το βάρος όσων έχουν κάνει οι λευκοί χριστιανοί;

triggered

τι έχουν κάνει θέλω φουλ ανάλυση, όχι του τύπου ε να σταυροφορίες !

αν δεν μπορείς να δώσεις φουλ ανάλυση παρακαλώ πολύ μην ξαναχρησιμοποιήσεις τέτοιες λανθασμένες εκφράσεις που δίνουν ρατσιστικό μίσος , προς διάφορες ομάδες. Κατα τα άλλα μπορούν να σου πουν ξέρεις τι έχουν κάνει οι μουσουλμάνοι ! 

ανοίγεις μεγάλη πόρτα και η αλήθεια βρίσκεται στην ιστορία αν και εφόσον ξέρεις και δεν είσαι φερέφωνο ιδεοντολογικών κομματικών παρατάξεων !
 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Άλλος για το ρατσιστότρενο;

 

Θα σταθώ μόνο σε ένα από τα σχόλια σου:

  1. Γιατί τονίζεις ότι ήταν ξένη η γυναίκα του; Πραγματικά θέλω απάντηση σε αυτό γιατί είναι σαν να λες "Αφού ηταν ξένη, καλά έκανε και την σκότωσε" ή "Αφού ηταν ξένη, λογικό να την σκοτώσει"

Όχι, δεν το εννοούσα έτσι. Απλώς αυτή η ξένη ήταν το θύμα ενός ψυχάκια, δεν έφταιγε ούτε ό,τι ήταν ξένη, ούτε θα τη γλύτωνε αν ήταν ελληνίδα, ούτε τίποτα. Απλώς η Ελλάδα δυστυχώς δεν της πρόσφερε μια καλύτερη ζωή εκ του αποτελέσματος και είναι κρίμα.

 

16 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:
  1. Το δευτερο που δεν κάνει μου εντύπωση είναι το "γιατί είναι ψυχοπαθής νάρκισσος". Άρα λες οτι αν ένας Έλληνας σκοτώσει μια γυναίκα τότε είναι "ψυχοπαθής νάρκισσος" (άρα έχει ψυχική πάθηση και δεν του το καταλογίζουμε), αλλά αν ξένος σκοτώσει μια γυναίκα τότε φταίει ότι είναι ξένος/ισλαμιστής/έτσι έχει μάθει στον τόπο του/είναι στο DNA του κτλ..

Τίποτα από αυτά, μόνο συμπάθεια προς την παθούσα και κανένα ακαταλόγιστο για τον θύτη και να σαπίσει μέσα, απλώς είχα πάρει φόρα και σχολίασα όλα τα γραφόμενά σου χωρίς να παραλείψω κάτι. Αν διάβαζες παρακάτω, έγραψα ότι ήδη έχουμε τα δικά μας εγκληματικά μπουμπούκια, δεν χρειαζόμαστε κι άλλα.

 

16 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Αλήθεια μετά γράφεις οτι δεν θες να ακούς για ρατσισμους; Εδώ εσύ και μερικοί άλλοι έχετε στήσει διαγωνισμό ρατσισμού! Ο πρώτος θα κερδίσει το χρυσό στοχάδι..

Όταν δεν θέλω να έχει ο κάθε Λιγνάδης περισσότερα ανυπεράσπιστα υποψήφια θύματα γιατί είναι ρατσισμός; Όταν δεν θέλω να πνίγονται στα σαπιοκάραβα, γιατί είναι ρατσισμός; Όταν δεν θέλω να πέφτει περισσότερο το βιοτικό επίπεδο της χώρας μου, γιατί είναι ρατσισμός; Όταν βλέπουμε τι γίνεται στις γειτονιές, στα δικαστήρια και στις φυλακές γιατί είναι ρατσιστικό να ενώσουμε τις τελίτσες; Οι αγιότεροι άνθρωποι του κόσμου κι αν είναι οι λαθρομετανάστες, οι συνθήκες κάνουν μοιραία όλα τα παραπάνω αρνητικά αποτελέσματα στους εαυτούς τους αλλά και σε εμάς. Δεν είναι για όλα τα θέματα η καραμέλα του ρατσισμού η απάντηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

τι έχουν κάνει θέλω φουλ ανάλυση, όχι του τύπου ε να σταυροφορίες !

Το ξέρεις οτι λευκοί χριστιανοί ήταν όσοι ανέφερα εγώ παραπάνω ή οτι λευκός χριστιανός ήταν πχ ο Χίτλερ ε;

 

48 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Απλώς η Ελλάδα δυστυχώς δεν της πρόσφερε μια καλύτερη ζωή εκ του αποτελέσματος και είναι κρίμα.

Μαλιστα, αν το θύμα είναι λευκή όμορφη γυναίκα Βρετανικής(*) καταγωγής τότε είναι κρίμα.. Αν τα θύματα είναι μελαχρινοί άντρες Πακιστανικής καταγωγής που η Ευρώπη δεν τους πρόσφερε μια καλύτερη ζωή δεν ειναι κρίμα;

 

48 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

έγραψα ότι ήδη έχουμε τα δικά μας εγκληματικά μπουμπούκια, δεν χρειαζόμαστε κι άλλα.

Αν (καλώς) πιστευεις ότι έχουμε τα δικά μας εγκληματικα μπουμπούκια, τότε τι ακριβώς θέλεις να πεις; Γιατί αυτό που βγαίνει από τα γραπτά σου, ειδικά από την υπογραμμισμένη φράση, ειναι ότι θεωρείς ότι όλοι οι ξένοι είναι εγκληματίες. Από που προκύπτει αυτό; Γιατί για αυτο ακριβώς σε αποκαλώ ρατσιστή!

 

48 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Όταν δεν θέλω να έχει ο κάθε Λιγνάδης περισσότερα ανυπεράσπιστα υποψήφια θύματα γιατί είναι ρατσισμός;

Άρα δεν θέλεις ξένους για να μην έχει υποψηφια θυματα ο Λιγνάδης; Αλήθεια τώρα;

 

48 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Όταν δεν θέλω να πνίγονται στα σαπιοκάραβα, γιατί είναι ρατσισμός;

Χμμ, λες οτι δεν θες να πνίγοντε, τέλεια, συμφωνούμε, αρα αν προσάραζαν κάπου στην Πελοπόνησσο και σκόρπιζαν σε όλη την Ελλάδα δεν θα ειχες θέμα, σωστά;

 

48 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Όταν δεν θέλω να πέφτει περισσότερο το βιοτικό επίπεδο της χώρας μου, γιατί είναι ρατσισμός;

Ρατσισμός δεν ειναι αυτό, κανείς δεν το θέλει αυτό, ρατσισμός είναι να θεωρείς ότι οι ξένοι ρίχνουν το βιοτικό επίπεδο της χώρας.. Πίστεψε με, έχουν φροντίσει άλλοι για αυτό, Έλληνες όλοι τους!

 

48 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Όταν βλέπουμε τι γίνεται στις γειτονιές, στα δικαστήρια και στις φυλακές γιατί είναι ρατσιστικό να ενώσουμε τις τελίτσες

Για πες τι γίνεται γιατί ειμαι μάλλον χαζός και δεν μπορω να ενωσω τις τελείες. Τα ελληνικά μπουμπούκια που ανέφερες πριν δεν έχουν καμία εμπλοκή στο τι γίνεται; μόνο οι ξένοι;

 

48 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Οι αγιότεροι άνθρωποι του κόσμου κι αν είναι οι λαθρομετανάστες, οι συνθήκες κάνουν μοιραία όλα τα παραπάνω αρνητικά αποτελέσματα στους εαυτούς τους αλλά και σε εμάς.

Δεν βγαίνει κανένα νόημα από αυτό, ειδικά από το υπογραμισμένο. Ποιες συνθηκες; Αν ένας ανθρωπος είναι "ο αγιότερος" όπως λες, τότε τι σε πειράζει να βρίσκεται στην Ελλάδα;

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Το ξέρεις οτι λευκοί χριστιανοί ήταν όσοι ανέφερα εγώ παραπάνω ή οτι λευκός χριστιανός ήταν πχ ο Χίτλερ ε;


ΠΣΣΣ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΌ , είπα δεν θα πεταχτεί κάποιος να πει για τον Χίτλερ.
Σχετικό είναι αυτό και "καλά" ήταν χριστιανός ο Χίτλερ, υπάρχει και η "άποψη" που λέει ότι ήταν Εβραίος και τον έβαλαν άλλοι μεγάλοι εβραίοι να αφανίσει τους μικρούς Εβραίους για να δυναμώσουν και άλλο οι μεγάλοι .
Επίσης ένα φάουλ διότι βάζεις την θρησκεία , εφόσον ήταν χριστιανός γιατί να αλληλοσκοτωθεί με όλη η Ευρώπη μεταξύ Χριαστιανών που ήταν κυρίως η Ευρώπη ;
Από πίσω πάλι οι Αμερικάνοι είναι που ήθελαν να τα βάλουν με την σοβιετική ένωση κλπ. Υπάρχουν κάποια κέντρα αποφάσεων που χρηματοδοτούν διάφορες ιδέες - συνωμοσίες .
Πάντως αν παρατηρήσετε το τότε με το σήμερα δεν διαφέρει και πολύ ο Μέγκελε έκανε πειράματα στους Εβραίους , και τώρα 2021 έγιναν πειραματόζωα από μόνοι τους πρώτοι πρώτοι βάρεσαν ότι βρήκαν μπροστά τους για την κορόνα!
Ξαναγυρνάμε πάλι στην πρώτη φράση κλπ κλπ

 

και να μην ξεχνιόμαστε 100 εκατομμύρια ο νούμερο 1 και 2 της λίστας που δήλωναν άθεοι άρα με αυτά τα facts να έχεις δικτάτορα που πιστεύει κάπου αλλιώς την βάψαμε
https://i0.wp.com/historiasdelahistoria.com/wordpress-2.3.1-ES-0.1-FULL/wp-content/uploads/2019/08/Dictadores-infografia-SF.gif?resize=1000,1625&ssl=1

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON Έλεος ρε άνθρωπε, τυχαίο/βιαστικο παράδειγμα ήταν.

Δες τι έγραψε ο αστρογατος..

10 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Είναι ρατσιστικό και μια ιδέα φασιστικό να σακουλιάζεις τους άλλους επειδή κάποιοι ομοεθνείς ή ομόθρησκοί τους έχουν κάνει ασχήμιες. 

Εσύ είσαι έτοιμος να σηκώσεις το βάρος όσων έχουν κάνει οι λευκοί χριστιανοί;

 

Το point του δεν ειναι "οι λευκοί χριστιανοί είναι κακοί", το point του είναι "δεν μπορείς να κάνεις ομαδοποιήσεις και να βγάζεις συμπεράσματα βασισμένος/η σε εθνικότητα, θρησκεία, χρώμα δέρματος κτλ"


Έγινες triggered.. Σου είπα για 3-4 Έλληνες (και άρα λευκούς χριστιανούς) και τον Χίτλερ, πιάστηκες από τον Χίτλερ και πέταξες την μπάλα στην κερκίδα.

 

58 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Επίσης ένα φάουλ διότι βάζεις την θρησκεία , εφόσον ήταν χριστιανός γιατί να αλληλοσκοτωθεί με όλη η Ευρώπη μεταξύ Χριαστιανών που ήταν κυρίως η Ευρώπη ;

Έρχεσαι στο point του αστρογατου και το δικό μου. Δεν έχει σημασία αν είναι κάποιος χριστιανός, ισλαμιστής, κτλ. Βλέπουμε στην ιστορία, οτι και οι χριστιανοί, και ισλαμιστές και όλοι τρώγοντε και μεταξύ τους. Άρα, δεν έχει σημασία η θρησκεία, σημασία έχει τι μυαλό κουβαλάει ο καθένας, οι πράξεις του δεν έχουν να κάνουν με την θρησκεία του (ή την εθνικότητα, ή το χρώμα δέρματος κτλ)

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος Snips έγραψε:

Σε αυτήν την Ευρώπη τελικά, το μόνο που εμφανίστηκε πρώτα, είναι ενα 24άρι φιλμ της Kodak

Μαύρο δεν είναι κι αυτό; Κάμερα σ' εμένα...

 

 

WWW.KATHIMERINI.GR

Αποφεύγουν την ενημέρωση, «μπαίνουν» όλο και λιγότερο στα social media και στις ιστοσελίδες...

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Μαλιστα, αν το θύμα είναι λευκή όμορφη γυναίκα Βρετανικής(*) καταγωγής τότε είναι κρίμα.. Αν τα θύματα είναι μελαχρινοί άντρες Πακιστανικής καταγωγής που η Ευρώπη δεν τους πρόσφερε μια καλύτερη ζωή δεν ειναι κρίμα;

Κι αυτά κρίμα είναι, αλλά να εξετάζουμε και τι είναι εφικτό και τι όχι και τότε θα δεις ότι εκτός από κρίμα, είναι και μοιραίο.

 

8 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Αν (καλώς) πιστευεις ότι έχουμε τα δικά μας εγκληματικα μπουμπούκια, τότε τι ακριβώς θέλεις να πεις;

Τα δικά μας είναι ένα χ ποσοστό του πληθυσμού.

 

8 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Γιατί αυτό που βγαίνει από τα γραπτά σου, ειδικά από την υπογραμμισμένη φράση, ειναι ότι θεωρείς ότι όλοι οι ξένοι είναι εγκληματίες. Από που προκύπτει αυτό; Γιατί για αυτο ακριβώς σε αποκαλώ ρατσιστή!

Προκύπτει από τις αίθουσες των δικαστηρίων, τις πληθυσμιακές συνθέσεις των φυλακών και από το αστυνομικό δελτίο όχι ότι όλοι οι ξένοι είναι εγκληματίες, αλλά ότι το ποσοστό συμμετοχής τους στα εγκλήματα είναι κάμποσες φορές μεγαλύτερο από το αντίστοιχο των ντόπιων. Και το γεγονός αυτό εξηγείται όχι από το χρώμα του δέρματός τους ή κάτι τέτοιο ρατσιστικό, αλλά από που ήρθαν, με τι εφόδια, με τι προοπτικές και το ότι πρέπει κάπως να ζήσουν. Γι' αυτό είπα ότι και οι αγιότεροι να ήταν, η αύξηση της εγκληματικότητας θα ήταν αναπόφευκτη. Ακόμα και π.χ. Έλληνες/Ιταλοί/whatever αν λαθρομεταναστεύσουν υπό πατόμοιες συνθήκες π.χ. στην Αμερική, παρόμοια θέματα θα προκαλέσουν. Αυτό μάλιστα έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον ως αντιρατσιστικό επιχείρημα με παραδείγματα τέτοια.

 

8 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Άρα δεν θέλεις ξένους για να μην έχει υποψηφια θυματα ο Λιγνάδης; Αλήθεια τώρα;

Εγώ δεν θέλω ανεξέλεγκτη μετανάστευση διότι προκαλεί πολλά προβλήματα. Κάποιοι άλλοι όμως βολεύονται και απλώς το επισημαίνω. Ποιοι βολεύονται; Από που να αρχίσω. 1. Πολιτικάντηδες όλων των αποχρώσεων αλλά κυρίως αριστεροί οι οποίοι τους βλέπουν σαν την επάνοδο στο προλεταριάτο που τόσο λατρεύουν να δουλεύουν ψιλό γαζί. Νέοι, άφθονοι ψηφοφόροι με πολύ χαμηλότερες απαιτήσεις από τον κορεσμένο από πολιτικές υποσχέσεις και καλομαθημένο Έλληνα. Σε αυτούς, μόνο μια νομιμοποίηση τάζεις και να φέρουν νόμιμα πλέον και όλο τους το σόι (από αεροδρόμιο πλέον, όχι με φουσκωτά) και έχεις εξασφαλίσει για πλάκα την ψήφο τους. 2. Κάθε είδους λιγνάδηδες, πορνόγεροι και λοιποί ανωμαλιάρηδες και στερημένες βρίσκουν φθηνούς και με καλή προστασία της ανωνυμίας τους, επιβήτορες ή ανήλικα θύματα. 3. Διάφοροι εργολάβοι που βρίσκουν άφθονο φθηνό και συχνά χωρίς ασφάλιση εργατικό δυναμικό για να κονομάνε περισσότερα ρίχνοντας τα μεροκάματα. 4. Ερντογάν. Υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες και προσωπικά δεν ανήκω σε καμία. Εσύ;

 

8 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Χμμ, λες οτι δεν θες να πνίγοντε, τέλεια, συμφωνούμε, αρα αν προσάραζαν κάπου στην Πελοπόνησσο και σκόρπιζαν σε όλη την Ελλάδα δεν θα ειχες θέμα, σωστά;

Γιατί να το κάνουν αυτό; Αν ερχόντουσαν με πλοίο γραμμής/αεροπλάνο κλπ δεν θα γινόταν τίποτα. Τα 2χίλιαρα και βάλε που δίνουν δεν φτάνουν για ένα αεροπορικό εισητήριο; Αλλά για να το κάνουν αυτό θα πρέπει η χώρα υποδοχής να τους θέλει. Για να τους θέλει πρέπει κάτι να έχει να τους κάνει. Και κάπου εκεί τα μαθηματικά δεν βγαίνουν, οπότε έρχονται με το ζόρε και όπου βγει.

 

8 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Ρατσισμός δεν ειναι αυτό, κανείς δεν το θέλει αυτό, ρατσισμός είναι να θεωρείς ότι οι ξένοι ρίχνουν το βιοτικό επίπεδο της χώρας.. Πίστεψε με, έχουν φροντίσει άλλοι για αυτό, Έλληνες όλοι τους!

Χωρίς να μηδενίζω τις ευθύνες των Ελλήνων, το βιοτικό επίπεδο το ρίχνουν ακόμα περισσότερο και φαίνεται και εκ του αποτελέσματος αλλά και θεωρητικά αν το πάρεις, πάλι αναπόφευκτο θα δεις ότι ήταν. Γιατί; Διότι περισσότεροι άνθρωποι μοιράζονται τους ίδιους πόρους μιας διαλυμένης οικονομικά χώρας όπως η δική μας.

 

8 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Για πες τι γίνεται γιατί ειμαι μάλλον χαζός και δεν μπορω να ενωσω τις τελείες. Τα ελληνικά μπουμπούκια που ανέφερες πριν δεν έχουν καμία εμπλοκή στο τι γίνεται; μόνο οι ξένοι;

Έχεις κολλήσει. Φυσικά και έχουν εμπλοκή. Αλλά πως εξηγείς την τεράστια διαφορά στα ποσοστά εγκληματιών ανάμεσα στον ελληνικό πληθυσμό και στον μεταναστευτικό; Η εύκολη απάντηση για το ρατσιστή είναι να σου πει ότι απλώς είναι κατώτεροι/βάρβαροι, για τον αριστερό είναι ότι φταίμε εμείς που τους φερόμαστε ρατσιστικά ενώ η πραγματικότητα είναι ότι σε μια διαλυμένη χώρα, τι άλλο περίμενες να κάνουν ένα σωρό ανειδίκευτοι που δεν ξέρουν ούτε ελληνικά, ούτε αγγλικά; Να προσληφθούν στο Δημόκριτο ή να κάτσουν σιωπηλά σε μια γωνίτσα να πεθάνουν της πείνας; Είναι νέοι άνθρωποι και θα κάνουν ότι χρειάζεται για να ζήσουν, απλό.

 

8 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Δεν βγαίνει κανένα νόημα από αυτό, ειδικά από το υπογραμισμένο. Ποιες συνθηκες; Αν ένας ανθρωπος είναι "ο αγιότερος" όπως λες, τότε τι σε πειράζει να βρίσκεται στην Ελλάδα;

Στις εξήγησα παραπάνω τις συνθήκες. Σαν τουρίστα, τον δέχομαι, σαν οικονομικό μετανάστη χωρίς την έγκριση της χώρας μου, όχι.

 

Αν θέλουν οι πλούσιες χώρες, να σταματήσουν να απορρίπτουν αιτήσεις, να τους παίρνουν όλους να κόψουν το λαιμό τους τι θα τους κάνουν κι αν θέλουμε κι εμείς να κάνουμε το ίδιο, ας εξηγήσουμε τι θα τους κάνουμε και πόσο ακόμα θα ρίξουμε το βιοτικό μας επίπεδο, πόσο ακόμα θα αυξήσουμε την εγκληματικότητα, πόσο ακόμα θα ξεσκίσουμε τα νοσοκομεία μας κλπ μαζί και με τα δικά μας υπόλοιπα λάθη.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Myralis

Σοβαρά, αναστήθηκες μόνο και μονο για να διδάξεις παλι σουργελισμό;

 

Είπες κατι για έναν....ναύαρχο.

 

Θες την άποψη κάποιων λογικών ανθρώπων και συναδέρφων για κάποιον στρατηγό Τόσκα; Για κάποιον πτέραρχο Αποστολάκη; Η για την σάρα που μαζεύει ο Καρβουνοπουλος αφότου πηρε πόδι μέσα από το ΥΠΕΘΑ;

 

Υποτίθεται με την πάροδο του χρόνου, ο άνθρωπος γινεται σοφότερος. Μύθος τελικά.

 

Συνέχισε να κατηγορείς εσύ και ο στρατός σου στα social, το μεγαλύτερο μέρος αυτής της χώρας ως παιδοβιαστές, δολοφόνους κλπ. 

 

Ραντεβού το '27 ή λες.... αργότερα;

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Προκύπτει από τις αίθουσες των δικαστηρίων, τις πληθυσμιακές συνθέσεις των φυλακών και από το αστυνομικό δελτίο όχι ότι όλοι οι ξένοι είναι εγκληματίες, αλλά ότι το ποσοστό συμμετοχής τους στα εγκλήματα είναι κάμποσες φορές μεγαλύτερο από το αντίστοιχο των ντόπιων.

Θέλεις να μου δώσεις στοιχεία για αυτό γιατί με λόγια δεν πείθομαι; Όπως εσύ υποστηρίζεις οτι το ποσοστό είναι έτσι, εγώ μπορώ να υποστηρίξω ότι το ποσοστό είναι γιουβέτσι.

Κάτι με αδιάσειστους και πρόσφατους αριθμούς τέλος πάντων γιατί με ένα απλό google search βρήκα άρθρα και για τις δύο απόψεις, αλλά χωρίς αριθμούς ή προ δεκαπενταετιίας και βάλε...

 

Εκατσα και προσπάθησα να βρω στοιχεία από την eurostat για να βρω ποσοστά από όλη την Ευρώπη αλλά δεν βρηκα κάτι..
 

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει μεταναστευτικό πρόβλημα, δεν λέω οτι δεν υπάρχει εγκληματικότητα.

Αυτό που λέω είναι οτι δεν μπορούμε να βασιζόμαστε σε μία ξενοφοβική διαίσθηση που έχει ξεμείνει από την δεκαετία του '90 και να υποστηρίζουμε ότι για την εγκληματικότητα και ότι άλλο κακό συμβαίνει (ή νομίζουμε οτι συμβαίνει) φταίνε οι ξένοι γιατί αυτό είναι ο ορισμός του ρατσισμού.

 

Αντιγράφω από την Wikipedia

Παράθεση

Ρατσισμός είναι η πεποίθηση ότι ομάδες ανθρώπων διαθέτουν διαφορετικά χαρακτηριστικά συμπεριφοράς που αντιστοιχούν σε κληρονομικά χαρακτηριστικά και μπορούν να διαιρεθούν με βάση την ανωτερότητα μιας φυλής έναντι της άλλης.[1][2] Μπορεί επίσης να σημαίνει προκατάληψη, διάκριση ή ανταγωνισμό που στρέφεται εναντίον άλλων ανθρώπων, επειδή είναι διαφορετικής φυλής ή εθνότητας.

 

@Snips A, τσίμπησες τελικα; Δεν κατάλαβες την ειρωνια; Εσύ είπες, σε άλλο thread:

On 14/6/2023 at 10:27 ΜΜ, το μέλος Snips έγραψε:

{...} μπας και γλυτώσει η χώρα από σούργελα που κατηγορούν Λιμενικά που δεν βοήθησαν πλοία που αρνήθηκαν βοήθεια σε ΔιεθνήΎδατα.

Δεν βρήκα μέχρι τοτε άλλον που να κατηγορεί ανοιχτά το Λιμενικό ότι δεν βοήθησε το πλοίο οπότε "υπέθεσα" οτι ήταν το σούργελο που αναφερόσουν.. Δεν ήταν τελικά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Εκατσα και προσπάθησα να βρω στοιχεία από την eurostat για να βρω ποσοστά από όλη την Ευρώπη αλλά δεν βρηκα κάτι..

 

Screenshot2023-06-16at19_27_57.thumb.png.55926038311ae47953bef28663a3b8e8.png

 

 

GREECEINFIGURES.COM

Αριθμός κρατουμένων, δημογραφικά χαρακτηριστικά, υπερπληθυσμός, κρατικές δαπάνες.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@rory Στην πηγή του πρώτου γραφήματος γράφει τον κωδικό "CRIM_PRIS_CAP", αν το googlάρεις θα φτάσεις σε αυτή τη σελίδα της eurostat, λίγο να την ψαχουλευσεις θα δεις οτι δεν έχει κανένα στοιχείο που να σχετίζεται με αυτά που γράφει, γιατί είναι τρόμπες και αυτά τα στοιχεία είναι τελικά στο CRIM_PRIS_CTZ.

Πάω πάσο στο θέμα στοιχείων, δεν πάω πάσο στο να θεωρώ ότι για όλα τα κακά της χώρας τούτης φταίνε οι ξένοι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

@rory Στην πηγή του πρώτου γραφήματος γράφει τον κωδικό "CRIM_PRIS_CAP", αν το googlάρεις θα φτάσεις σε αυτή τη σελίδα της eurostat, λίγο να την ψαχουλευσεις θα δεις οτι δεν έχει κανένα στοιχείο που να σχετίζεται με αυτά που γράφει, γιατί είναι τρόμπες και αυτά τα στοιχεία είναι τελικά στο CRIM_PRIS_CTZ.

Πάω πάσο στο θέμα στοιχείων, δεν πάω πάσο στο να θεωρώ ότι για όλα τα κακά της χώρας τούτης φταίνε οι ξένοι.

Δεν λέμε ότι φταίνε για όλα, αλλά ένα 60% με βάση τα στοιχεία που δεν έβρισκες, μια χαρά άνετα βγαίνει. Και αν πας μόνο στα κακουργήματα, ίσως είναι παραπάνω από 60. Κι αν δεν είναι 60, πάλι είναι κάτι καθόλου αμελητέο που προστίθεται στην ήδη υπάρχουσα δική μας εγκληματικότητα. Και δεν είναι ρατσιστικό να διαβάζεις την πραγματικότητα χωρίς παρωπίδες. Αυτό που παρέθεσες από τη wikipedia περί ρατσισμού, κακώς μου αποδίδεις ότι με αφορά. Δεν είπα ότι οφείλεται η εγκληαμτικότητά τους ούτε σε κατωτερότητα της φυλής τους, ούτε είναι προκατάληψη όταν διαβάζεις τα πραγματικά δεδομένα σαν αυτά που παρέθεσε ο @rory. Προκατάληψη θα ήταν εάν κάποιος υποστήριζε τα ίδια χωρίς να τον υποστήριζαν τα δεδομένα. Όπως ακριβώς είσαι εσύ προκατειλημμένος υπέρ τους και κατά των Ελλήνων.

 

Όπως πολύ σωστά είχε πει κάποιος συμφορουμίτης, το διλητήριο και είναι στην ποσότητα. Να ξέρεις πως ακόμα και αγνό νεράκι του Θεού, υπάρχει κάποια ποσότητα που μπορεί να σε σκοτώσει αν προσπαθήσεις να την καταναλώσεις σε χ χρονικό διάστημα. Γι' αυτό και σου ξαναέγραψα ότι και οι αγιότεροι λαθρομετανάστες να μας έρχονταν, πάλι τα ίδια προβλήματα θα δημιουργούσαν αν έφθαναν σε ανεξέλεγκτους αριθμούς με τις υπόλοιπες συνθήκες που σου εξήγησα. Φτάνει με την καραμέλα του ρατσισμού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε βρε και οι αριστεροί είδαμε και στον Σύριζα που σκούζουν ο άλλος είναι παράγοντας στον Πύργο κλπ κλπ κλπ κλασική φάμπρικα με αλλοδαπούς εργάτες για μέγιστο κέρδος
δουλεμπόριο έχει καταντήσει το μεταναυστατευτικό. Και τα δύο μεγάλα κόμματα είναι τρομοκρατικές οργανώσεις οργανωμένου εγκλήματος ο καθένας στο είδος του !
Σταματήστε να δίνεται ψεύτικες ελπίδες στους γύρω γύρω η Ευρώπη καταράει με τις μκίες των Αμερικανο-Γερμανών !
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.KATHIMERINI.GR

Επιμένουν οι συμβολαιογράφοι ότι έχουν εκδοθεί χιλιάδες ψευδείς δηλώσεις περί μη ύπαρξης...

 

  • Like 1
  • Sad 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.