Jump to content



Monitor και TV ταυτοχρονα


Recommended Posts

Εχω μια ΑΤΙ 5850 και monitor 1920X1200 (dvi) και TV 1920Χ1080 (hdmi).

 

Ψαχνω ρυθμισεις για δυο διαφορετικες περιπτωσεις.

 

1. Duplicate τις οθονες ωστε να δειχνουν το ιδιο, αλλα η καθε μια με τη δικη της αναλυση. Το εχω κανει αλλα το μονιτορ παιρνει την χαμηλοτερη αναλυση της οθονης με αποτελεσμα να εχω πανω κατω μαυρες μπαρες.

 

2. Θελω να κανω extend τα desktop αλλα να μπορω στην τηλεοραση να βαλω το xbmc να παιζει και εγω να δουλευω ταυτοχρονα στο pc monitor. Αυτο ισως ειναι θεμα xbmc, διοτι δεν μπορω να το βαλω σε window mode και να το σειρω στο desktop της τηλεορασης.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τη μετακίνηση του xbmc στο δευτερεύων monitor ,γίνεται πολύ εύκολα.Alt+enter για να μπεις σε window mode και μετα μετακίνηση στη δεύτερη οθόνη.Δουλεύει σε Gotham 13.1 (και 13.2 αν δε κάνω λάθος).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τη μετακίνηση του xbmc στο δευτερεύων monitor ,γίνεται πολύ εύκολα.Alt+enter για να μπεις σε window mode και μετα μετακίνηση στη δεύτερη οθόνη.Δουλεύει σε Gotham 13.1 (και 13.2 αν δε κάνω λάθος).

Θα το δοκιμασω μολις παω σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

Extend κανω εγω και στελνω το παραθυρο στην τηλεοραση με drag n drop και μετα κανω διπλο κλικ και full screen

Εχω καιρο να δουλεψω xbmc παντως

Ξεκινάει σε full screen και δεν σε αφήνει να μπεις window mode. Θα δοκιμάσω alt+ enter...
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μεγαλώνει άλλο. Αν πατήσω alt+ enter πάλι, τότε μπαίνει σε full screen, αλλά φεύγει από την τηλεόραση και πάει στο monitor. Κάπου διάβασα για μια ρύθμιση στο xbmc ότι υπάρχει για να παίζει σε δευτερεύον monitor και όχι στο βασικό. Θα το τσεκάρω Μόλις έχω χρόνο. Προς το παρόν μου κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το ίδιο setup σε οθόνες, αλλα με nvidia gpu εγώ. Το δοκίμασα πριν λίγο, σε εμένα δουλεύει κανονικά.

 

Βασικά δουλεύω έτσι αρκετά χρόνια, και τα βίντεο παίζουν fullscreen στο 2ο μόνιτορ, με όλους τους players (pot player, kmp, xbmc, flash player σε browser) ενώ εγώ δουλεύω στο 1ο. Παλαιότερα είχα και ATI gpu, δεν θυμάμαι να είχα κάποιο θέμα.

 

Παραθέτω και το cp της nvidia. Το xbmc είναι η τελευταία έκδοση, το εγκατέστησα πριν λίγο, δεν άλλαξα τίποτα στις ρυθμίσεις του.

 

 

edit Σε εμένα το xbmc έχει την ίδια συμπεριφορά που έχουν όλα τα προγράμματα στα windows 7. Αν το κλείσω στην 1η οθόνη, θα ανοίξει σε αυτή fullscreen, ομοίως και στη 2η.

post-47395-0-80067500-1416382648_thumb.j

post-47395-0-89801800-1416382663_thumb.j

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.