Jump to content



Αποριες και θεμα με 4670κ


Recommended Posts

Λοιπον εχουμε και λεμε...Το συστημα αποτελειται απο : Asus maximus hero vi z87, i5 4670k, r9 270x, 8gb corsair vengeance 1866 c9, Thermalright macho rev A. Γινεται oc μεχρι 4ghz. Στο Uefi δειχνει 42 το ratio και το bus speed αντι για 100 δειχνει 95mhz (?)(Στο cpu-z). Σταθεροποιειται με ρευμα 1,175 (7 ωρες occt). Μεχρι τωρα μονο cpu και μνημες μονο χρονισμους απο 9,10,9,27 σε 9,9,9,24 και ρευμα 1,5. Λεω ωραια παμε για παραπανω. Και εδω ξεκιναει το χασιμο... Βαζω 44 και αρχιζω να πειραματιζομαι. 

Τρωω την πρωτη μπλε οθονη. WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR. Οκ λεω. διαβαζω σε forum και λενε θελει ρευμα η cpu. 1.2-1.22-1.24-1.245-1.26 τα ιδια. Καποια στιγμη δειχνει να σταθεροποιειται αλλα παλι τα ιδια... διαβασα οτι το μεγιστο που βαζουν με αερα ειναι 1,3. δοκιμαζω με 1,3 και η bsod αυτη τη φορα λεει 

CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT. Ωπα λεω... προς το παρον τα γυρισα ολα σε Stock. Απορια: γιατι το bus speed ηταν λιγοτερο? γιατι ενω ολα καλα στα 4 και με λιγο ρευμα τωρα ηθελε ενα σκασμο ρευμα (πιθανως) και παλι τιποτα? μηπως τελικα ηταν και θεμα μνημων? 

 

  •  

 

Link to comment
Share on other sites

Τις μνήμες πού τις έχεις; Ξεκίνα oc με τις μνήμες στα default και μόλις σταθεροποιηθείς ενεργοποιείς το XMP (αν όντως είναι on). 

 

42x95=~4000, άρα κάτι σε κόβει στα 4.0GHz. Δες τί μπορεί να είναι αυτό, και σιγουρέψου ότι στα power options έχεις Performance και στα advanced ότι η cpu είναι στα 100%.

Link to comment
Share on other sites

Στις κοκκινες θυρες. Ειναι και οι κυριες θεσεις αν δε κανω λαθος και αυτες που προτεινουν απο την asus

Εννοώ, έχεις ενεργοποιήσει XMP στα 1866 ή τρέχουν στα 1333 (δεν ξέρω και τι ρύθμιση spd έχουν οι συγκεκριμένες);

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Κατ' αρχήν απενεργοποίησέ το και άσ' τες να τρέξουν στις default ταχύτητες. Όταν τελειώσεις με την cpu το ενεργοποιείς πάλι. Αυτό που είναι αδύνατον να συμβαίνει, είναι ότι σου ζητάει ρεύμα για τα 4.0GHz. Κανονικά, με 1.1V θα ήσουν εντάξει από όσα διαβάζω κατά καιρούς. Οπότε, εμένα μου φαίνεται ότι κάτι σου "κόβει" το oc στο 4.0. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από BIOS Asus για να σε βοηθήσω περισσότερο. Σίγουρα, για την μητρική σου υπάρχει πολύ feedback σχετικό. Θα βρείς οπωσδήποτε οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανεβασες στα 44χ ανεβασες μονο τον πολλαπλασιστη του cpu και οχι και της μνημης cache μαζι ετσι??Τωρα οσο αναφορα το ποσο ρευμα δινεις ειναι σχετικο..Αν παιζεις με την stock ψυχτρα και το 1.3 νομιζω ειναι απαγορευτικο απο αποψη θερμοκρασιων..Αν ομως βλεπεις οτι απο θερμοκρασιες εισαι φυσιολογικα με καποιο stress test ανεβασε λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο αυτό το ποστ, και πες μας αν τα πήγες καλύτερα.
 

αφού βάλεις την νέα ψύκτρα, και βεβαιωθείς ότι πατάει καλά (σε load θα πρέπει να δεις μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες), ξεκινάς να [sπαίζεις διαβάζεις:
 
-1. Βάζεις το τελευταίο BIOS για τη μητρική σου.
 
0. Βάλε σταθερή τιμή (manual) στο cpu voltage 1,2v.
 
1. Θέτεις το uncore/ring bus ratio σε manual, και φροντίζεις το uncore να είναι σε στοκ τιμή.
 
2. τις μνήμες σου τις βάζεις να δουλέψουν σε 1600 (ή και 1333 για ακόμη μεγαλύτερη σιγουριά).
 
3. Ανεβάζεις πολλαπλασιαστή στα cpu cores. Ξεκίνα με x41 ή x42 (4100 ή 4200 αντίστοιχα). Μπουτάρεις στα windows και κάνεις stress testing. Εφόσον το περάσεις επιτυχώς, γυρνάς στο uefi/bios, και ανεβάζεις κατά ένα τον πολλαπλασιαστή σου και επαναλαμβάνεις stress testing. Αν δεν περάσει το stress test, ανεβάζεις λίγο το cpu voltage, και ξαναδοκιμάζεις.
 
4. Τώρα μπορείς να παίξεις με τις μνήμες σου (για αρχή θα τις έβαζα απλώς στα 1600MHz με stock timmings και θα έβλεπα πως πάει).
 
5. Γύρνα το cpu voltage σε adaptive, με όριο την τιμή που βρήκες στο βήμα 3. Ενεργοποίησε τα C-states, ώστε να χαμηλώνει την κατανάλωση ο επεξεργαστής όταν είσαι σε idle
 
Σημειώσεις:
->Ήρεμα με τα volt. Μην δίνεις παραπάνω από +0,05v σε κάθε δοκιμή, και προς θεού, όταν κάνεις stress test μην φεύγεις. Αλλά να ελέγχεις τις θερμοκρασίες (το πολύ 80 βαθμούς Κελσίου στους πυρήνες). Κατ'εμέ, μη δώσεις πάνω από 1,30v.
 
->Stress testing μόνο με manual volt.
 
->Αλλάζουμε μία μεταβλητή τη φορά. Όχι και volt & core ratio & ring ratio κλπ, γιατί σε περίπτωση αστάθειας, δε θα ξέρεις τις πταίει.
 
->core ratio is the king. Αν χρειαστεί κόβεις από το uncore ή τις μνήμες, ώστε να κερδίσεις 100mhz στο cpu.
 
->Ανάμεσα σε κάθε αύξηση του core ratio, να φροντίζεις να χρησιμοποιείς κανονικά τον υπολογιστή σου για 1-2 μέρες. Μπορεί να περνάς stress test, αλλά να σκαλώσει σε κάποιο παιχνίδι (καθόλου τυχαίο παράδειγμα: Battlefield 3)
 
χρήσιμα εργαλεία:
cpu-z (Πληροφορίες για τον επεξεργαστή, τη μητρική και τις μνήμες)
coretemp (θερμοκρασίες)
prime95 (stress testing)
aida64 (πληροφορίες και -κυρίως- stress testing)
x264 stability test v2 (στο overclock.net αυτό προτείνουν για να δεις σταθερότητα. Το αφήνεις να τρέχει όλο το βράδυ, κι εφόσον το περάσεις είσαι καλά, συνεχίζεις ακάθιστος)
 
Αυτά τουλάχιστον έκανα εγώ, σε γενικές γραμμές, μετά από διάβασμα σε διάφορα άρθρα.
 
Γενικά, πειράζουμε μία παράμετρο κάθε φορά για να μπορούμε να περιορίσουμε το από που προέρχεται το πρόβλημα.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μολις βρηκα χρονο να δοκιμασω αυτα που μου προτεινατε. αν και πολυ νωρις για να πω οτι ολα οκ (μολις 5 λεπτα occt τωρα που γραφω) εχω να πω οτι το bus speed ειναι στο 100% και ρευμα μολις στο 1.2 για αρχη. αρα με multi 42 προς το παρον το επιθυμητο για αρχη 4,2 ghz. 

 

Οταν ανεβασες στα 44χ ανεβασες μονο τον πολλαπλασιστη του cpu και οχι και της μνημης cache μαζι ετσι??Τωρα οσο αναφορα το ποσο ρευμα δινεις ειναι σχετικο..Αν παιζεις με την stock ψυχτρα και το 1.3 νομιζω ειναι απαγορευτικο απο αποψη θερμοκρασιων..Αν ομως βλεπεις οτι απο θερμοκρασιες εισαι φυσιολογικα με καποιο stress test ανεβασε λιγο..

 Οχι δεν παιζω με τη stock. θερμοκρασιες εχω στους 63 βαθμους. Υποθεση: μηπως εφταιγε το xmp προφιλ για το χαμηλο bus

speed?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες σε αυτα τα cpu οσο ανεβαζεις συχνοτητα χανεις την δυνατοτητα να ανεβουν οι ram ψηλα.Αυτο συμβαινει λογο του  IMC (integrated memory controller).Αν το cpu σου εχει εναν αξιοπρεπη imc θα μπορεσεις να παιξεις και σε καλη συχνοτητα το cpu και τις ram σου.Σε αντιθετη περιπτωση καπου πρεπει να κοψεις συχνοτητα..Για αυτο ειναι καλο οσο ψαχνεις την συχνοτητα που παιζει το cpu σου να κατεβαζεις τις ram.

 

Τσεκαρε αν θελεις το παρακατω Link..Ισως σε βοηθησει...

http://www.overclockers.com/3step-guide-to-overclock-intel-haswell

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες σε αυτα τα cpu οσο ανεβαζεις συχνοτητα χανεις την δυνατοτητα να ανεβουν οι ram ψηλα.Αυτο συμβαινει λογο του  IMC (integrated memory controller).Αν το cpu σου εχει εναν αξιοπρεπη imc θα μπορεσεις να παιξεις και σε καλη συχνοτητα το cpu και τις ram σου.Σε αντιθετη περιπτωση καπου πρεπει να κοψεις συχνοτητα..Για αυτο ειναι καλο οσο ψαχνεις την συχνοτητα που παιζει το cpu σου να κατεβαζεις τις ram.

 

Τσεκαρε αν θελεις το παρακατω Link..Ισως σε βοηθησει...

http://www.overclockers.com/3step-guide-to-overclock-intel-haswell

Σε ευχαριστω! ξερω οτι το τρεχω το θεμα (κακως...) αλλα μετα απο 1 ωρα+ στο occt ( 4.2 ghz 1.2v) ειπα να δοκιμασω την τυχη μου πιο ψηλα. 4.4 ghz 1.23v αν δω οτι δεν και τωρα λεω να το αφησω για λιγο στα 4.2 και να παιξω με μνμμες. μεχρι τωρα 68c εχει.

 

edit: bsod στα 1.23. δοκιμη 1.235

edit2: τα ιδια. επαναφορα στα 4.2

Έγινε επεξεργασία από Jerry vlsp
Link to comment
Share on other sites

Για μενα εχεις περιθωριο να δωσεις λιγο ρευμα ακομα για 24/7,ειδικα αν μπορεις να τον κρατησεις σε φυσιολογικες θερμοκρασιες με την αεροψυξη που εχεις..Δοκιμασε και βλεπεις..το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο,δηλαδη αν θελεις να εισαι με 1.25-1.30v για καθε μερα η προτιμας να παιζεις κοντα στο 1.20.

 

Και οχι δεν το τρεχεις κακως...πολυ καλα κανεις και το ψαχνεις..:D

Link to comment
Share on other sites

Μωρε και το occt εμπιστευομαι αλλα επειδη τρεχω ενα συγκεκριμενο βαρυ προγραμμα στο pc(solidworks) θελω να ειμαι 100% σιγουρος. μολις περασε το πρωτο κυκλο prime. γιουπι! Αλλα το hwmonitor μου δειχνει θερμοκρασιες cpu στο θεο...87. περιεργο...

edit: μολις εφαγα μπλε....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες!!

Δεν μιλησα μονο για prime..Aλλα δεν μου εχει τυχει ποτε και δεν νομιζω οτι εχεις και μεγαλη πιθανοτητα να βγαζεις linx,prime,xtu stress test και να τρως BSOD απο cpu σε game.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.