Jump to content



Samsung 850 series


Recommended Posts

αξίζει τον κόπο να πάρω έναν SATA3 controller ή τον αφήνω τον δίσκο ως έχει

Γιατί να πάρεις λοιπόν έναν sata III 6.0 gbps και να ξοδέψεις περισσότερα χρήματα..? Ο sata III 3.0 Gbps θα "παίξει" άνετα στα 240-285 όταν το ταβάνι είναι τα 300Gbps. Ανάλογα λοιπόν με την τσέπη σου αποφασίζεις...

Τώρα:

Εγώ προσωπικά θα αγόραζα τον sata III 6.0 Gbps καί θα τον είχα και για μελλοντική χρήση - ο Pro που αναφέρεις έχει 10 (!) χρόνια εγγύηση. Πολύ πιθανόν να αλλάξεις πρώτα τη ΜΟΒΟ σου λοιπόν.

Ήδη θα δείς τεράστια διαφορά καί στα 3.0 Gbps...

It is up to you και τα οικονομικά σου λοιπόν : 110 ευρώ ό SSD 850 Pro καί ένας καλός controller τουλάχιστον ένα 25άρι...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν αξίζει να πάρεις controller γιατί το overhead που θα προσθέσει στις λειτουργίες που αφορούν IOPS πολλών μικρών αρχείων θα ακυρώσει το πλεονέκτημα του SATA 3 σε αυτόν τον τομέα και μάλιστα θα είναι χειρότερες οι επιδόσεις. Στις σειριακές εγγραφές και αναγνώσεις θα κερδίσεις πολύ αλλά αυτό δε σε ενδιαφέρει στην πράξη.

Τέλος, εφ όσον είσαι σε SATA 2, πάρε καλύτερα έναν φθηνότερο 240άρη, όπως τον OCZ ARC 100 πχ. Διαφορά στην ταχύτητα δε θα δεις και θα χαρείς τον επιπλέον χώρο. Όσον αφορά τα 10 έτη εγγύηση, σε διαβεβαιώ ότι σε 3 χρόνια θα μπορείς να τον έχεις αλλάξει με κάποιον πολυ μεγαλύτερο και ταχύτερο που θα κοστίζει κάτω από 50 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από pol77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Όσον αφορά τη χωρητικότητα του δίσκου, δεν με ενδιαφέρει να πάρω πιο μεγάλο μιας και θα φιλοξενεί μόνο το τωρινό μου λειτουργικό το οποίο συνολικά ποιάνει χώρο 50GB όλα κι όλα με όλες τις εφαρμογές.Για αποθηκευτικό χώρο έχω 8ΤΒ ήδη σε NAS και διάφορους hotswap δίσκους οπότε δεν έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

όχι με το τελευταιο firmware

Το "firmware" υπάρχει κάποιος κίνδυνος να το "περάσουμε"  εάν είναι ο ssd μας / boot drive είναι ήδη στημένος?

δλδ. πρέπει να περάσουμε το firmware οπως και δήποτε πρίν στήσουμε τα λειτουργικά?

ή

μπορούμε να περάσουμε firmware πάνω στον ήδη στημένο boot drive χωρίς απολύτως κανένα "επεισόδιο"..?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τελευταίο το firmware το γλύτωσα επιδή το Magician δέν το δίνει...

 

Λέει οτι έχει το πιό πρόσφατο.

 

Αυτό άραγε είναι σκόπιμο επιδή έχει προβλήματα το τελευταίο? ή επιδή το magician είναι crapware?:p

Link to comment
Share on other sites

To τελευταίο firmware για τον 850 PRO δεν το περνάμε. Εμφανίστηκαν προβλήματα...

o.k. απλά θέλω να ψάξω για τελευταίο firmware για Samsung 840Pro - δεν έχω περάσει ποτέ firmware.

Οπότε η ερώρηση παραμένει και επαυξάνετε:

Για οποιονδήποτε SSD: Πρίν την εγγατάσταση λειτουργικού & προγραμμάτων το firmware ή καί μετά το στήσιμο του SSD είναι o.k.??

καί

κατεβάζοντας το "magician" θα βοηθήσει καθόλου ή τζάμπα κόπος..?

Τον δίσκο μου (Samsung 840 pro 128gb) τον έχω 10 ημέρες και έχει read 490 write 395  με CrystalDiskMark (χαμηλό to write για τα specs του). 

Link to comment
Share on other sites

Σε λάθος νήμα είσαι για τις ερωτήσεις. Υπάρχει thread για τους 840 series SSD.

 

1) Ανάλογα με το drive. Πλέον όμως οι περισσότερες εταιρείες έχουν αλλαγή firmware μέσα από το software τους, αλλά και αυτές που δεν έχουν, δεν επηρεάζουν τα δεδομένα στο drive. Εννοείτε πως όλες οι εταιρείες πριν το firmware upgrade, προτείνουν full backup του drive.

2) Οι επιδόσεις του 840 PRO σου είναι μια χαρά. Το 128GB μοντέλο έχει χαμηλότερα specs από τον 256αρη στις εγγραφές (MAX αν θυμάμαι καλά, 420MB/s).

Αν υπάρχει firmware upgrade, το Magician θα σου το πει και θα το περάσει απλά με ένα restart.

 

Υπάρχει 1/1000 πιθανότητα το firmware να είναι destructive, οπότε σε αυτή τη περίπτωση το Magician θα σου το πει πως όλα τα δεδομένα θα σβηστούν από το drive.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.