Jump to content



Samsung 850 series


Recommended Posts

120GB: 100$

250GB: 150$

500GB: 270$

1TB: 500$

 

Σημειωτέον ότι οι παραπάνω τιμές δεν είναι street prices, αλλά MSRP's

 

Γενικά θα είναι πιο ακριβοί από τις mainstream σειρές του ανταγωνισμού, αλλά παρέχουν μεγαλύτεροι εγγύηση (5 χρόνια) και σαφώς καλύτερες επιδόσεις.

 

Να δούμε πώς θα διαμορφωθούν οι τιμές πιάτσας.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Τώρα οι τιμές σε αγγλία/γερμανία είναι ~90, ~130, ~250, ~440Ε αντίστοιχα για 120/250/500/1ΤΒ. Διαθεσιμότητα, σε 7-10 μέρες.

 

Ελπίζω να πέσουν οι τιμές μόλις υπάρξει πληθώρα στην αγορά γιατί με τέτοιες τιμές για τον 500άρη πάλι ΜΧ100 512GB θα έπαιρνα.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Eχω κατι αμφιβολιες για τα 50αρια...(δε με χαλαει..απλα τις εχω)

 

Kατα τα αλλα εβγαλε ανταγωνιστικο προιον ..για τον 850προ.:p

 

Δεν ειναι κακο δισκακι..αλλα με βαση το anandtech (απλα με βαση..οχι ασπάζοντάς το) οι μικροι δεν κανουν τη διαφορα.

Δεν ειναι να απορεις που λειπει ο 120αρης απο το "destroyer". 

 

 

 
bye bye τιμες..1 χρονο πισω.
Η crucial εμεινε μονη της πλεον αλλα σιγα μη "δωριζει" τους ssd.
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να τους "δωρίζει" η Crucial ?  Εγώ δεν το μετάνιωσα καθόλου που πούλησα τον 840pro 256GB και έβαλα τον MX 100 512GB και μου έμειναν και χρήματα. Πιστεύω (αφήνω στην άκρη τα raid) ότι μόνο με ΚΑΛΟ m.2 μπορεί πλέον να δει κάποιος διαφορά από την καλή "μετριότητα" του mx100 512gb.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω (αφήνω στην άκρη τα raid) ότι μόνο με ΚΑΛΟ m.2 μπορεί πλέον να δει κάποιος διαφορά από την καλή "μετριότητα" του mx100 512gb.

 

Ούτε εκεί. Οι διαφορές πλέον δεν φαίνονται σε τίποτα. Νομίζω αλλού είναι τα bottlenecks πλέον και όχι στα drives.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να τους "δωρίζει" η Crucial ?  Εγώ δεν το μετάνιωσα καθόλου που πούλησα τον 840pro 256GB και έβαλα τον MX 100 512GB και μου έμειναν και χρήματα. Πιστεύω (αφήνω στην άκρη τα raid) ότι μόνο με ΚΑΛΟ m.2 μπορεί πλέον να δει κάποιος διαφορά από την καλή "μετριότητα" του mx100 512gb.

 

 

Το ειπα με την εννοια οτι δεν θα μου φανει παραξενο αν η επομενη σειρα της crucial "ανεβει" και αυτη 10-20€.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε ο Πέτρος παραπάνω (που είσαι χαμένος εσύ βρε?) αλλά εγώ θα το πήγαινα ακόμα παραπέρα. Εκτός από το chipset, στον επεξεργαστή, στη μνήμη, στο software.

 

Είπα σε κάποια φάση να στρωθώ λίγο να δείξω διαφορές με μονά και πολλαπλά drives σε απλό σύστημα, mild o/ced και fully overclocked αλλά μας έφαγαν οι δουλειές.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

bye bye τιμες..1 χρονο πισω.
Η crucial εμεινε μονη της πλεον αλλα σιγα μη "δωριζει" τους ssd.

 

 

και γω ξενέρωσα με τις τιμές και μάλιστα περίμενα και 2tb μοντέλο ώστε να πέσουν συνολικά οι τιμές. Αν το κοιτάξεις όμως απο διαφορετική οπτική γωνία, δεν μιλάμε για value προιον αλλα για performance και ειδικά τα μοντελα των 500gb και 1tb ανετα συναγωνιζονται τα κορυφαια αλλων κατασκευαστών και κάνουν και τους 850pro χωρις λόγο υπαρξης πέρα απο τα 5 εξτρα χρόνια εγγύησης

 

όσο για την crucial μια χαρα ανταγωνισμό έχει, και κατα τη γνωμη που ο sandisk ultra 2 αποτελει καλύτερο value for money

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανε την εμφάνισή του ο 850 EVO 256GB σε μερικά skroutzομάγαζα και μου αρέσει που τον έχει φέρει και το e-shop σε τιμή 159,9!!! με μόλις 6€ διαφορά από τον 850 Pro!

 

Με το που πάει η τιμή του στα 120€ και κάτω θα τον τσιμπήσω, σκεφτόμουνα να πάρω τον MX100 αλλά με τα θέματα που έιδα ότι έχει θέλω να έχω το καφάλι μου ήσυχο.

Έγινε επεξεργασία από vkostas
Link to comment
Share on other sites

Έκανε την εμφάνισή του ο 850 EVO 256GB σε μερικά skroutzομάγαζα και μου αρέσει που τον έχει φέρει και το e-shop σε τιμή 159,9!!! με μόλις 6€ διαφορά από τον 850 Pro!

 

Με το που πάει η τιμή του στα 120€ και κάτω θα τον τσιμπήσω, σκεφτόμουνα να πάρω τον MX100 αλλά με τα θέματα που έιδα ότι έχει θέλω να έχω το καφάλι μου ήσυχο.

Τι θεματα εχει ο ΜΧ100?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.