Jump to content



Samsung 850 series


Recommended Posts

υπαρχουν συγκεκριμενες ρυθμισεις που πρεπει να κανει καποιος μεσα απο τα windows για να παρεις αυτο που μπορεις να παρεις απο τους samsung?

 

περα δλδ απο τις επιλογες που εχει το magician, μπορουμε να κανουμε τπτ αλλο;

Link to comment
Share on other sites

 

850 Evo 250 Gb σε Sata 3 laptop (Acer 5750G με HM65, i5 2430M & 8gb Ram). Περιέχει το λειτουργικό (Win 7 Ultimate x64 - τα user files είναι σε άλλο δίσκο).

 

attachicon.gifas-ssd-bench Samsung SSD 850 13.1.2015 9-38-38 μμ.png

 

 

 

Σε σχέση με τα ss που post-αρε ο Ζάχος είναι αρκετά πιο χαμηλά. Μήπως εκείνα ήταν με εντελώς κενό δίσκο;

Έγινε επεξεργασία από Georgesod
Link to comment
Share on other sites

Οι παρατηρήσεις βοηθάνε :)

 

Φόρτωσα moded bios στο laptop που μου επέτρεψε να απενεργοποιήσω τα c-states αλλά και να βάλω τις Hyper-X στην κανονικήτους συχνότητα (1600άρες και δούλευαν στα 1333). Κάτι "τσίμπησε" ο δίσκος, όχι τίποτα τρελό, αλλά κάτι.

 

post-53710-0-41615700-1421242884_thumb.p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια ο pro συγκριση με τον evo αξιζει τα παραπανω χρηματα?

Θελω να τσιμπησω ενα δισκο με σκοπο να αντικατισταθει ο 830 της υπογραφης και ειμαι αναμεσα σε 256Gb 850EVO και 256Gb 850pro.

 

H αγορα θα γινει απο eshop, οποτε ο evo ειναι στα 135 γιουργια και ο pro στα 165.

 

Αξιζουν τα +30 ευρω για τον Pro η να τσιμπησω τον ΕVO?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο pro συγκριση με τον evo αξιζει τα παραπανω χρηματα?

Θελω να τσιμπησω ενα δισκο με σκοπο να αντικατισταθει ο 830 της υπογραφης και ειμαι αναμεσα σε 256Gb 850EVO και 256Gb 850pro.

 

H αγορα θα γινει απο eshop, οποτε ο evo ειναι στα 135 γιουργια και ο pro στα 165.

 

Αξιζουν τα +30 ευρω για τον Pro η να τσιμπησω τον ΕVO?

offtopic

αν δώσεις τον 830 ενδιαφέρομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο pro συγκριση με τον evo αξιζει τα παραπανω χρηματα?

Θελω να τσιμπησω ενα δισκο με σκοπο να αντικατισταθει ο 830 της υπογραφης και ειμαι αναμεσα σε 256Gb 850EVO και 256Gb 850pro.

 

H αγορα θα γινει απο eshop, οποτε ο evo ειναι στα 135 γιουργια και ο pro στα 165.

 

Αξιζουν τα +30 ευρω για τον Pro η να τσιμπησω τον ΕVO?

 

Κατά τη γνώμη μου, μεταξύ των δύο, πάρε τον PRO που είναι μια χαρά SSD. Είμαι κάθετα αρνητικός σε προϊόντα με TLC. Ήδη ο 840 EVO βγάζει προβλήματα που δεν περιμένω ότι θα έχουν οριστική λύση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας βάλω έτσι για αντιπαράθεση τον δικό μου Samsung 830.

 

post-38511-0-61206300-1425042439_thumb.ppost-38511-0-80446800-1425042444_thumb.p

 

 

Σε σχέση με 850 αριθμητικά είναι αρκετά κατώτερος, στην πράξη όμως δεν νομίζω να έχουν αντιληπτή διαφορά. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Spira,

 

Ελάχιστες διαφορές στην καθημερινότητα που δεν γίνονται αντιληπτές σίγουρα.

Ο 830 είναι drive σταθερής αξίας που έχει αποδείξει όλα αυτά τα χρόνια πως άξιζε τα λεφτά του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο 830 είναι drive σταθερής αξίας που έχει αποδείξει όλα αυτά τα χρόνια πως άξιζε τα λεφτά του

Ταπεινή μου γνώμη ισχύει και για τον 840 PRO, παρ'όλο που δουλεύω αυτή την στιγμή τον 840EVO (από Αμερική τον έφερα) και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα μα κανένα πρόβλημα... Μπορεί στην Αμερική να έχουν άλλες προδιαγραφές στους SSD που στέλνουν? Υπάρχει περίπτωση εμείς να παίρνουμε την δευτεράντζα σε quality control?

...δεν ξέρω. Ο 830 έχει μπεί σε πολλά λάπτοπ που "δουλεύω" τα τελευαία 2 χρόνια και δεν έχει σκάσει κανένας... Ένα μικρό δείγμα μέν αλλά αναφέρομαι σε επαγγελματική χρήση του 830.

Επίσης από eBay θα "τσιμπήσεις" καλύτερες τιμές...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Οι ssd στο M.2 slot έχουν κάποιο πλεονέκτημα? Είναι ταχύτεροι?

Δεν βλέπω να έχουν ιδιαίτερη προτίμηση αν και ένας λόγος είναι ότι υποστηρίζονται μόνο από τις τελευταίες μητρικές...

 

Ο Samsung xp941 τι λέει?

 

Edit: Τσέκαρα τις τιμές του και είναι αδικαιολόγητα ακριβός..

Έγινε επεξεργασία από Spira
Link to comment
Share on other sites

Οι M2 είναι απευθείας με PCI-E συνδεδεμένοι και υποστηρίζονται όντως από τις πρόσφατες μητρικές.

 

Το ότι μπλέκουν απευθείας με PCI-E δίαυλο σημαίνει ότι εκμεταλλέυονται όλο το εύρος ταχύτητας αυτού (πολλαπλάσιο του Sata πρωτοκόλλου)

 

 

Να σου αναφέρω πως ένας Sata III 6.0Gbps SSD τερματίζει στα 550 περίπου. Αν ψάξεις benchmarks για Samsung XP941,SM951 και Plextor M6e,

 

θα δείς πως η διαφορά τιμής δικαιολογείται  από τις επιδόσεις (660ΜΒ/s minimum)

 

 

Παρόλα αυτά, ας μείνουμε στο θέμα που είναι η σειρά 850 της Samsung

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, και επειδή το κατέχετε το θέμα ssd, μια ερώτηση:

Σε μητρική που υποστηρίζει SATA2 , εαν πάρω τον Samsung 850 Pro 128GB , αξίζει τον κόπο να πάρω έναν SATA3 controller ή τον αφήνω τον δίσκο ως έχει;

Υπόψην είμαι με μηχανικό δίσκο πάνω και η αγορά του συγκεκριμένου δίσκου θεωρώ οτι είναι προτιμότερη από έναν SATA2 (κυρίως) λόγω της εγγύησης των 10 χρόνων που δίνει η Samsung.

Μητρική δεν παίζει να αλλάξω για τα επόμενα 2-3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.