Jump to content



Samsung 850 series


Recommended Posts

 

132 ευρώ ο 850evo(250gb) στο eshop,παίζει κατι καλυτερο σε αυτη την τιμη??

 

 

 

παιζει ο sandisk extreme pro απο amazon.de στα 127€ 

 

http://www.amazon.de/SanDisk-Extreme-SDSSDXPS-240G-G25-interne-schwarz/dp/B00KHRYRNM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1419154566&sr=8-1&keywords=sandisk+extreme+pro+240

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τζαμπα μεταφορικα? :p

δυστυχως μαλλον ακριβοτερος βγαινει :(

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από αυτά έρχεται ένα ευχάριστο ερώτημα:

 

για χωρητικότητα 120-128 GB από τη σειρά 850 τι να προτιμήσει κανείς; τον 850 evo με τιμή 92 € ή 850 pro με 10 € παραπάνω στα 102€. Είναι δυνατόν ο καινούργιος 850 evo να είναι πιo γρήγορος από τον 850 pro; σαν έτσι να μου φάνηκε.

 

Από την ιεραρχία των μοντέλων πρέπει 850 pro > 850 evo, αλλά είναι πράγματι έτσι;

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

για χωρητικότητα 120-128 GB από τη σειρά 850 τι να προτιμήσει κανείς; τον 850 evo με τιμή 92 € ή 850 pro με 10 € παραπάνω στα 102€.

Kάποιον με ...διπλάσια χωρητικότητα εκτός της σειράς 850 στην ίδια τιμή. sandisk ultra II, crucial mx100, intel 530 κ.α.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Kάποιον με ...διπλάσια χωρητικότητα εκτός της σειράς 850 στην ίδια τιμή. sandisk ultra II, crucial mx100, intel 530 κ.α.

Η απάντηση έχει ενδιαφέρον αν και είναι απάντηση επί άλλης ερώτησης.

 

1. στο σύστημα για το οποίο προορίζεται, δεν υπάρχει ανάγκη για μεγαλύτερη χωρητικότητα, ούτε τώρα ούτε στο άμεσο μέλλον.

 

2. για ψυχολογικούς λόγους, θα ήθελα να πάρω ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Όχι τόσο για την μακροχρόνια εγγύηση, όσο για να μη σκέφτομαι μετά:"αν έδινα 10 ή 20 ευρώ παραπάνω θα αγόραζα τον 850, έκανα βλακεία που δεν τον πήρα".

 

Στους φίλους μου και εγώ συμβουλεύω να μην αγοράζουν με το συναίσθημα, αλλά με το μυαλό. Πολλές όμως φορές τους λέω: " Η αγορά που πας να κάνεις είναι λάθος. Ο μόνος λόγος που θα σε δικαιολογούσα, είναι μόνο αν δεν μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ".

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για κάποια πράγματα που είναι δυσκολοεξήγητα. Άλλωστε και εγώ το επισημαίνω, αλλά μερικές φορές συμβαίνει.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έγινε επεξεργασία από vageo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση δωθηκε σε σωστη βαση.

 

Ο καλυτερος δισκος ειναι ο "μεγαλυτερος" και αν εχεις επιλογες τοτε το συζηταμε :p

 

Oποτε ο καλυτερος 128αρης στα 100€ ειναι ο mx100 250gb και απο οτι βλεπω και ο ocz arc100 επισης στα ~250gb :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ εγω σε καταλαβαίνω απόλυτα :hehe: Αφού ξέρεις τι θες, το λιμπιζεσαι το λιγουρευεσαι κ το φαντασιονοζαχαρώνεις. Πάρε τον 850προ να μην έχεις εφιάλτες το βράδυ. Εγώ θα είχα άλλο δίλημμα: μήπως να σφιγγομουν λίγες μέρες ακόμα να πάρω το μεγάλο αδερφάκι just in case..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ εγω σε καταλαβαίνω απόλυτα :hehe: Αφού ξέρεις τι θες, το λιμπιζεσαι το λιγουρευεσαι κ το φαντασιονοζαχαρώνεις. Πάρε τον 850προ να μην έχεις εφιάλτες το βράδυ. Εγώ θα είχα άλλο δίλημμα: μήπως να σφιγγομουν λίγες μέρες ακόμα να πάρω το μεγάλο αδερφάκι just in case..

Πάντως έχουμε την πλάκα μας. Ειδικά μετά και το τελευταίο του Spirossssss. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

κούμπωσα πριν 2 μέρες έναν 850pro σε 4ης γενιάς i7 laptop. (4700QM-2x8gb 1600) . Το σύστημα όχι απλά απογειώθηκε αλλά μου φάνηκε και γρηγορότερο από το σταθερό μου με

i5 3570k 4.2Ghz, 2x4gb ram 2133 840pro

 

Λειτουργικό και στις 2 περιπτώσεις 8.1 pro 64bit με τα ίδια tweaks

Link to comment
Share on other sites

850 Evo(250GB), εντελως αδειος. Τα παραθετω εγκυκλοπαιδικα και μονο μιας και δεν benchαρω τους ssd πια, το θεωρω ασκοπο :)

 

post-30895-0-40893600-1419335187_thumb.p post-30895-0-83970300-1419335279_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.