Jump to content



Samsung 850 series


Recommended Posts

IRST = Intel Rapid Storage Technology?

 

Αυτο το έχει επιλογή on/off μέσα απο το BIOS η motherboard και είναι μόνο εάν έχεις RAID configuration.

 

Ή εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος?

 

To μπερδεύεις με το Intel Rapid Start Technology.

To Intel Rapid Storage Technology είναι το software μαζί με τον driver που χρειάζεται η μητρική (Intel μόνο) για να δουλέψει ο SATA Controller.

Όταν έχεις ρυθμισμένο το SATA controller μέσα από το BIOS σε AHCI ή RAID, τότε χρειάζεται ο driver. Δεν είναι απαραίτητος γιατί τα Windows στήνουν από μόνα τους τον MSAHCI που είναι ο default αλλά ο Intel πετυχαίνει συνήθως καλύτερες ταχύτητες στις τυχαίες αναγνώσεις κι εγγραφές.

Όταν στήνεις RAID τότε είναι απαραίτητος για να μπορείς να διαχειριστείς και το RAID σου το οποίο είναι συνδεδεμένο με τον RAID controller της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

post-40586-0-16672400-1429964512_thumb.j

 

post-40586-0-93722800-1429964512.jpg

 

post-40586-0-68845100-1429964556.png

 

χωρίς το rapid (το οποίο το έχω ανοιχτό κανονικά απλά το έκλεισα για τα τεστ )

 

το cpu είναι στα 4ghz χωρίς EIST και το power plan στο high performance (κανονικά έχω ανοιχτό το EIST και το power plan στο balanced )

 

είναι καλά τα νούμερα ? windows 7 ultimate 64αρια

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας παραθέσω και εγω τα δικά μου Bench

 

Laptop Dell N5110 i3 HM67 chipset

 

Είχα πιο χαμηλά νούμερα αλλα εβαλα Intel Rapid Storage και έφτιαξαν κάπως.

 

Ερώτηση: To Rapid Mode της Samsung το ενεργοποιούμε ή οχι?

Με ανοιχτο μου ανεβάζει αρκετα τα νούμερα αλλα μειώνει λιγο το Access time

 

 

Edit: Μια απο τα Yosemite Osx

 

 

 

post-49024-0-61191300-1430921674_thumb.p

post-49024-0-47509500-1430921680.png

post-49024-0-39722100-1430921876_thumb.p

post-49024-0-81518800-1430923677_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από sokinsohim
Link to comment
Share on other sites

Το Rapid caching κάνει οπότε θα σου πρότεινα να το αφήσεις κλειστό. Μια χαρά είναι ο δίσκος.

 

Αν έχεις όρεξη τρέξε κι ένα Βlackmagic στο Mac λειτουργικό σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Μιά ερώτηση σε όσους το έχουν δοκιμάσει. 

Το Magician 4.6 λειτουργεί κανονικά σε Win 10? Και αν ναί, λειτουργούν όλα τα functions του όπως πχ. το Rapid mode ή όχι?? Το ρωτάω διότι δεν βλέπω πουθενά τπτ για Win10 compatibility ή official support και δεν έχω κάτσει ακόμα να το δοκιμάσω ο ίδιος. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και προχθές που είχα τα 10 στον φορητό (γύρισα ξανά στα 7) δεν ήταν δυνατό να κάνεις enable το rapid mode.  

 

Edit: Μόλις βρήκα αυτό το link. Αν μπορεί ας το δοκιμάσει κάποιος που έχει 10άρια και samsung ssd.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Μια noob ερώτηση.. :rolleyes:

Το OS Optimization προτείνεται μέσω του magician? Κι αν ναι, με ποιά ρύθμιση για pc καθημερινής χρήσης (browsing, office κλπ);

Ναι! Αλλά "πειράζεις" και χειροκίνητα 1-2 πραγματάκια απο το "Samsung High Performance" profile που δημιουργείται στα power options στο πίνακα ελέγχου! Βέβαια είναι και τι optimization θέλει ο καθένας..!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες αγορασα και εγω τον 850 pro 128gb.

Θα μπει σε συστημα με 8.1 pro 64bit επανω. Επειδη ειναι ο πρωτος ssd που παιρνω , χρειαζεται format ή οτιδηποτε αλλο  για να εγκαταστησω εξαρχης τα win 8,1 pro 64bit πανω του; Επισης πρεπει να εγκαταστησω καποιο απο τα προγραμματα της samsung και τι ρυθμισεις θα χρειαστουν;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Έγινε επεξεργασία από learner
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται format. Κάνεις κανονικά εγκατάσταση. 

 

Θα εγκαταστήσεις το Samsung magician

 

Επίσης κοίτα στα Power options να είναι επιλεγμένο το High Performance και να κάνεις disable το Defragmentation

 

Edit: εγκατέστησε και τον IRST Driver για win 8.1 64-bit που θα βρεις στο σαιτ της μητρικής σου.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.