Jump to content



Εσείς πώς ζεσταίνεστε?


sotiris

Θέρμανση 2014  

54 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ανοίγω αυτή τη δημοσκόπηση μιας και αποτελεί μείζον πρόβλημα στην Ελλάδα της κρίσης!

 

Στις περισσότερες πολυκατοικίες που έχουν κεντρική θέρμανση, οι συνελεύσεις αποφασίζουν να μην ανάψουν τη θέρμανση λόγω του κόστους του αερίου.

 

Ο καθένας καταφεύγει φυσικά σε κουβέρτες, παλτά και αποδοτικές λύσεις θέρμανσης όπως ηλεκτρικά καλοριφέρ, σόμπες χαλαζία κλπ. και φυσικά τα air condition που δίνουν και παίρνουν.

 

Προσωπικά έχω υπολογίσει ότι στο διαμέρισμά μου (100 τμ) χρειάζομαι περίπου 10-15 KW θερμική δύναμη για να ζεσταθεί από κρύο, με δεδομένες πολύ μεγάλες απώλειες που έχει (συμβατικά κουφώματα και κατασκευή του 60). Επειδή δεν διαθέτει τζάκι και επειδή η ηλεκτρολογική παροχή είναι 8KVA (=δεν σηκώνει και πολλά), προτίμησα να μην στραφώ στο να βάλω σε κάθε δωμάτιο A/C αλλά να αρχίσω να αναζητώ άλλες λύσεις.

 

Κατέληξα ως εύκολη και γρήγορη λύση σε σόμπα κηροζίνης ( Kerosun LC-52), που αποδίδει 5 KW και ψάχνομαι να αγοράσω και 2η για το άλλο μισό του σπιτιού (μάλλον 4 KW αυτή), λόγω και της πτώσης της τιμής του πετρελαίου.

Για την επόμενη χρονιά όμως σκοπεύω να φτιάξω την απαραίτητη υδραυλική εγκατάσταση ώστε να μπορέσω να εγκαταστήσω είτε σόμπα/καυστήρα πέλλετ με νερό είτε καυστήρα αερίου, πάντα με το σκεπτικό να γλιτώσω και την κατανάλωση ρεύματος και για ζεστό νερό (έχω συμβατικό θερμοσίφωνα).

 

Εσείς πώς ζεσταίνεστε?? 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ καυστήρα ξύλου τα τελευταία 4 χρόνια που αντικατέστησε την εντελώς εσφαλμένη επιλογή μου του καυστήρα πετρελαίου. Η διαφορά στα έξοδα θέρμανσης είναι τέτοια που το κόστος αγοράς του αποσβέστηκε μετά το 2ο έτος λειτουργίας. Φυσικά τα έξοδα θέρμανσης μπορούν να μειωθούν και άλλο: μικροιδιοκτησίες (<50 ελαιόδεντρα), οργάνωση (αλυσοπρίονα, τρέιλερ) και όρεξη για δουλειά, μπορούν να ρίξουν το κόστος των ξύλων ακόμα και κάτω των 50€/τόνος. Άν υπολογίσεις πως για εμένα χρειάζονται 4 -5 τόνοι τον χρόνο (αναλόγως σφοδρότητας του χειμώνα), την βγάζω σχετικά καλά.

Link to comment
Share on other sites

κεντρική θέρμανση με φυσικό αέριο,ανάβει πρωί-μεσημέρι-βράδυ///λίγα διαμερίσματα στην πολυκατοικία και συνεννοούνται για τις ώρες

ακόμα και στον 5ο που είμαι εγώ η θέρμανση είναι ικανοποιητική. κάποια στιγμή θα το γυρίσουμε σε αυτόνομη για το κάθε διαμέρισμα-πάντα φυσικό αέριο

Link to comment
Share on other sites

Ενεργειακό Τζάκι /air condition/ Kerosun lc 52 στο σύνολό τους μου έρχεται σαν να είχα βάλει πετρέλαιο αντε να είναι 200 ευρώ ποιο κάτω στο σύνολο

ΑΛΛΑ! όλα αυτα τα εχω πάνω απο 8 ώρες αναμμένα την ημέρα και τα σ/κ μπορεί να ανοίξουν και σχεδόν ολοκληρη μέρα οπότε η ζέστη κάποιες φορές πραγματικά είναι αφόρητη

Link to comment
Share on other sites

Ενεργειακό Τζάκι /air condition/ Kerosun lc 52 στο σύνολό τους μου έρχεται σαν να είχα βάλει πετρέλαιο αντε να είναι 200 ευρώ ποιο κάτω στο σύνολο

ΑΛΛΑ! όλα αυτα τα εχω πάνω απο 8 ώρες αναμμένα την ημέρα και τα σ/κ μπορεί να ανοίξουν και σχεδόν ολοκληρη μέρα οπότε η ζέστη κάποιες φορές πραγματικά είναι αφόρητη

 

Ωπ, συνάδελφος κι εσύ?? Πολύ δυνατή η LC-52, θέλω να δοκιμάσω και την άοσμη κηροζίνη!

Δεν είναι μόνο θέμα κόστους αλλά και θέμα απόδοσης, εγώ φέτος μελετάω για να στήσω το σύστημά μου για του χρόνου!

 

 

Το "Δεν ζεσταίνομαι" δεν σκέφτηκες να το βάλεις σαν επιλογή έ;

 

Είμαι ακόμη με δεδομένα Αγγλίας :p

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, συνάδελφος κι εσύ?? Πολύ δυνατή η LC-52, θέλω να δοκιμάσω και την άοσμη κηροζίνη!

Δεν είναι μόνο θέμα κόστους αλλά και θέμα απόδοσης, εγώ φέτος μελετάω για να στήσω το σύστημά μου για του χρόνου!

 

 

 

Είμαι ακόμη με δεδομένα Αγγλίας :p

Την κλασικη εγω παίρνω σφραγισμενη απο kerosun στα 27 euro τα 18Lt και απο ρευμα δεν καιει σχεδον καθολου μόνο στην αρχη για να πάρει μετά σαν μια λάμπα!!

καλά σε όλα τα υπνοδωμάτια ηλεκτρικα υποστρωματα αυτό πλέον είναι αναγκαίο!

Πάντως τις πρώτες 2 φορές μου μύρησε μετά τίποτα απλά πάντα οταν ανάβω και σβήνω η μπαλκονόπορτα είναι ορθάνοιχτη

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που διαβαζω καθε μερα ζεσταινομαι αρκετα που πολλες φορες μεχρι και το αμανικο φοραω μην παθω καμια θερμοπληξια και τωρα για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα καυστηρα πετρελαιου εχω κλειστο 3 χρονια τωρα μεχρι να ερθει το πετρελαιο εκει που πρεπει οχι γιατι δεν εχω να πληρωσω αλλα τετοια κοροιδια δεν την δεχομαι,ενα kerosun με λαμπα και γω δεν θυμαμαι τι ηταν εχω παρει, 250W στο χαμηλο και μια χαρα περναμε.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που διαβαζω καθε μερα ζεσταινομαι αρκετα που πολλες φορες μεχρι και το αμανικο φοραω μην παθω καμια θερμοπληξια και τωρα για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα καυστηρα πετρελαιου εχω κλειστο 3 χρονια τωρα μεχρι να ερθει το πετρελαιο εκει που πρεπει οχι γιατι δεν εχω να πληρωσω αλλα τετοια κοροιδια δεν την δεχομαι,ενα kerosun με λαμπα και γω δεν θυμαμαι τι ηταν εχω παρει, 250W στο χαμηλο και μια χαρα περναμε.

Με το φόρο που έχει δύσκολο να κατέβει η τιμή του και άλλο
Link to comment
Share on other sites

στο δωμάτιο μου κυρίως επειδή δεν με ενδιαφέρει να είναι και πολύ ζεστό ,ζεσταίνομαι από τον πύργο του υπολογιστή με την θερμότητα που βγάζει και στην καρέκλα είμαι με κουβέρτα οπότε δεν μασάω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.