Jump to content



SSD για PC τού 2007


Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

 

Παρακαλώ για την βοήθειά σας.

Έχω ένα παλιό PC όπως λέει και ο τίτλος του θέματος με τρείς δίσκους. Ο ένας (WD 1tb) που είναι και ο primary εδώ και καιρό έχει αρχίσει να τα παίζει με bad sectors και Health 14% και βγάζει πολλά σφάλματα-κολλήματα και ούτω καθεξής. Σκέφτομαι να πάρω τον 840 evo 250gb. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο; Τα χρήματα που με παίρνει να δώσω είναι το πολύ μέχρι 140-150€. 

 

ευχαριστώ,

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Crucial MX100 256 στα 108-110ε.

 

Το εχουμε ξαναπει, δεν παιρνουμε 840 Evo ποια γιατι ειναι παλιο μοντελο και overpriced ασε που ειχε και το firmware θεμα, δεν ξερω αν ακομα βγαζουν μοντελα με το καινουργιο firmware.

 

Τωρα αν θες οπωςδηποτε samsung και να δωσεις +30ε απο τον Crucial τοτε πας 850 Evo.

 

Οτι και να παρεις μια και θα τρεχει σε SATA2 οποτε δεν θα εχουν σχεση τα read/writes και 850 pro να παρεις για παραδειγμα στα 180ε.

Έγινε επεξεργασία από potis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Overpiced δε το λες ..Επι της ουσιας μονο o mx100 παιζει φθηνοτερα..(να 'ναι καλα η μαμα crucial)

 

Απο την αλλη παιζει σε προσφορα ο ocz arc100 στα 100€ απο πλαισιο. (99.90€ για την ακριβεια).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Το εχουμε ξαναπει, δεν παιρνουμε 840 Evo ποια γιατι ειναι παλιο μοντελο και overpriced ασε που ειχε και το firmware θεμα, δεν ξερω αν ακομα βγαζουν μοντελα με το καινουργιο firmware

Το "firmware θέμα" λύθηκε με .... firmware update, οπότε δεν είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό. Όσο για την "παλαιότητα" είναι σίγουρα πιο γρήγορος από τον MX100.

 

Και μην ακούσω ότι το "sata2 σε κόβει", γιατί μόνο τα sequential read/writes ξεπερνάνε τα όρια του sata2. Όλα τα άλλα είναι εντός του εύρους του sata2 οπότε ακόμα και ένας πιο γρήγορος δίσκος θα έχει διαφορές (στα benchmarks). Real life οι διαφορές είναι ανεπαίσθητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει λειτουργικά και σε Samsung 840 Evo 250GB και σε Crucial MX100 256GB. Ο πρώτος σε καινούργιο λάπτοπ με Win8.1 64bit (UEFI Bios) φαίνεται να είναι πιο γρήγορος τουλάχιστον στην εκκίνηση από τον MX100. Η διαφορά είναι χαώδης σε σύγκριση με τον stock μηχανικό των 5.400 στροφών.

Η διαφορά στη χρήση μεταξύ 840 Evo και MX100 είναι μικρή -την καταλαβαίνεις εάν έχεις χρησιμοποιήσει και τους δύο. Ο 840 Evo είχε αγοραστεί ~140 ευρώ. Βέβαια προέκυψε το θέμα με το firmware update το οποίο εγκαταστάθηκε μεν, αλλά δεν έχω άλλα νέα (δεν είχε παρουσιαστεί πρόβλημα έτσι κι αλλιώς πάντως). Η ιστορία με το firmware απέτρεψε την αγορά δεύτερου 840 Evo για να είμαι ειλικρινής.

Ο MX100 τοποθετήθηκε σε ThinkPad διετίας με Win7 Pro 64bit και θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ τίμια επιλογή για το κόστος του (~100 ευρώ). Μεγάλη βελτίωση από τον μηχανικό (7.200 στροφών). Στην εκκίνηση είναι λίγο πιο αργός από τον 840 Evo (ίσως λόγω BIOS ή του διαφορετικού os) αλλά στη χρήση πετάει. Για το παραπάνω μηχάνημα -και όχι μόνο- που λέει ο φίλος θα πήγαινα στον MX100.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εδω, αν προλαβεις... OCZ-SSD-ARC-100  με €99.90 στο πλαισιο

 

Οι τιμές ισχύουν μέχρι την Τετάρτη 31/12/2014 ή μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων, μόνο για τα εγγεγραμμένα μέλη στο www.plaisio.grκαι μόνο για παραγγελίες μέσω του www.plaisio.gr, με τη χρήση του κωδικού 001A4BE6A1681ED4A1B9EEED82CF55D4 στο πεδίο “Ενεργοποίηση Κωδικού Newsletter” στο καλάθι με τα προϊόντα, καθώς και για αποστολή στο χώρο του πελάτη και όχι για παράδοση από τα καταστήματα Πλαίσιο. Μπαίνοντας μέσω του newsletter σε προϊόν με τιμή για μέλη, ενεργοποιούνται cookies που τροποποιούν αυτόματα την καλύτερη τιμή. Σε περίπτωση που ο browser έχει ρυθμίσεις υψηλής ασφάλειας ή δε βλέπετε τις τιμές προσφοράς, μπορείτε να τις ενεργοποιήσετε με τη χρήση του κωδικού 001A4BE6A1681ED4A1B9EEED82CF55D4. Οι τιμές απενεργοποιούνται αυτόματα μετά τη λήξη της προσφοράς. Οι τιμές περιλαμβάνουν Φ.Π.Α. 23%. Οι τιμές ενδέχεται να αλλάξουν χωρίς προειδοποίηση. Δωρεάν αποστολή σε όλες τις παραγγελίες, σε όλη την Ελλάδα άνω των 85 Ευρώ, χωρίς περιορισμό όγκου ή βάρους.

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

@NTG οταν σου δινει με 110ε 256GB και ειναι μια χαρα ο δισκος, σε καθημερινη χρηση δεν προκειται να δεις διαφορα κτλ κτλ, ο 840 EVO overpriced ειναι (Δεν ειδα οτι αλλαξε στα 120ε απο 135, sorry αλλα το αφηνω οπως το εγραξα :D)

 

Δεν ειδα οτι βγαλαν παλι προσφορα τον OCZ φιλος τον αγορασε 115ε πριν κανα μηνα, μπραβο το πλαισιο :D

 

Αν τον προλαβεις και ο ARC 100 τουμπανο για τα λεφτα του.

 

Και Gdp77,  προφανως μιλαμε real life δεν θα αγοραζεις να κανεις benchmark και προφανως οχι σε sata 2. αυτο εννοουσα, επισης, ολοι ξερουμε οτι λυθηκε τον οκτωβριο, αλλα παλι εχασε την αξιοπιστια εκεινη την στιμη ο δισκος.

 

Γιατι να τον βαλεις οταν εβγαλε προβλημα, να ασχοληθεις με updates κτλ, αντε εδω εμεις ξερουμε, τι θα κανει ο νικολακης και η μαρικα? Δεν ειδα οτι επεσε 120ε απο 135ε, αλλα παλι γιατι να δωσεις τα extra 10e μιας και ο crucial μια χαρα κανει την δουλεια του και γενικα πολλοι αλλοι αλλα ας μεινουμε στις εμπιστες εταιριες.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εδω, αν προλαβεις... OCZ-SSD-ARC-100  με €99.90 στο πλαισιο

 

Οι τιμές ισχύουν μέχρι την Τετάρτη 31/12/2014 ή μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων, μόνο για τα εγγεγραμμένα μέλη στο www.plaisio.grκαι μόνο για παραγγελίες μέσω του www.plaisio.gr, με τη χρήση του κωδικού 001A4BE6A1681ED4A1B9EEED82CF55D4 στο πεδίο “Ενεργοποίηση Κωδικού Newsletter” στο καλάθι με τα προϊόντα, καθώς και για αποστολή στο χώρο του πελάτη και όχι για παράδοση από τα καταστήματα Πλαίσιο. Μπαίνοντας μέσω του newsletter σε προϊόν με τιμή για μέλη, ενεργοποιούνται cookies που τροποποιούν αυτόματα την καλύτερη τιμή. Σε περίπτωση που ο browser έχει ρυθμίσεις υψηλής ασφάλειας ή δε βλέπετε τις τιμές προσφοράς, μπορείτε να τις ενεργοποιήσετε με τη χρήση του κωδικού 001A4BE6A1681ED4A1B9EEED82CF55D4. Οι τιμές απενεργοποιούνται αυτόματα μετά τη λήξη της προσφοράς. Οι τιμές περιλαμβάνουν Φ.Π.Α. 23%. Οι τιμές ενδέχεται να αλλάξουν χωρίς προειδοποίηση. Δωρεάν αποστολή σε όλες τις παραγγελίες, σε όλη την Ελλάδα άνω των 85 Ευρώ, χωρίς περιορισμό όγκου ή βάρους.

Βάζω τον κωδικό, αλλά δεν μου αλλάζει η τιμή. Είναι σωστό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Και Gdp77,  προφανως μιλαμε real life δεν θα αγοραζεις να κανεις benchmark και προφανως οχι σε sata 2. αυτο εννοουσα, επισης, ολοι ξερουμε οτι λυθηκε τον οκτωβριο, αλλα παλι εχασε την αξιοπιστια εκεινη την στιμη ο δισκος

 

Δηλαδή, διαβάζοντας αυτό αλλά και τα πολλά παρόμοια post στο support forum της Crucial, προφανώς πρέπεινα αποφεύγουμε τον ΜΧ100. Ρητορική η ερώτηση, προφανώς και όχι, τον προτείνω σε πελάτες και φίλους,αλλά προσωπικά για 10 ευρώ παραπάνω, θα αγόραζα τον EVO.

 

Στην τιμή της προσφοράς πάντως, ο ARC τα σπάει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, διαβάζοντας αυτό αλλά και τα πολλά παρόμοια post στο support forum της Crucial, προφανώς πρέπεινα αποφεύγουμε τον ΜΧ100. Ρητορική η ερώτηση, προφανώς και όχι, τον προτείνω σε πελάτες και φίλους,αλλά προσωπικά για 10 ευρώ παραπάνω, θα αγόραζα τον EVO.

 

Στην τιμή της προσφοράς πάντως, ο ARC τα σπάει.

 

Το ειχα δει και εγω αυτο καποτε αλλα γενικα τα περισσοτερα ποστ εκει ειναι για laptops και σε μερικους που εβαλα οταν ειχε θεματα ο 840 EVO και δεν υπηρχε firmware δεν εχω ακουσει κατι τετοιο αλλα παλι μιλαμε για μερικα κομματια, οχι για ΟΛΑ.

 

Γενικα αν πεσει 850 Evo στα 125 θα γινει μονοδρομος, εκτος απο κατι προσφορες οπως ο Arc 100 στο πλαισιο :p.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δει και εγω αυτο καποτε αλλα γενικα τα περισσοτερα ποστ εκει ειναι για laptops και σε μερικους που εβαλα οταν ειχε θεματα ο 840 EVO και δεν υπηρχε firmware δεν εχω ακουσει κατι τετοιο αλλα παλι μιλαμε για μερικα κομματια, οχι για ΟΛΑ.

 

Γενικα αν πεσει 850 Evo στα 125 θα γινει μονοδρομος, εκτος απο κατι προσφορες οπως ο Arc 100 στο πλαισιο :p.

 

Ναι, δεν μιλάμε για όλους,αλλά σαφώς μιλάμε για μεγαλύτερο πρόβλημα από το πιθανό performance degradation (δεν αναγνωρίζεται - δεν bootάρει) - και χωρίς κάποιο fix προς το παρόν, αντιθέτως με τον Evo που το πρόβλημα αναγωρίσθηκε και επιδιορθώθηκε με εύκολο και ανώδυνο τρόπο. Επαναλαμβάνω, δεν έχω τίποτα εναντίον του ΜΧ, αντιθέτως έχω εγκαταστήσει τρεις τελευταία, αλλά τα περί κλονισμένης αξιοπιστίας του Evo είναι υπερβολικά.

Έγινε επεξεργασία από Ninja10R
Link to comment
Share on other sites

Βάζω τον κωδικό, αλλά δεν μου αλλάζει η τιμή. Είναι σωστό αυτό;

τι να σου πω?  εγω το αντεγραψα ακριβως οπως μου σταλθηκε σε e-mail.  δεν αγορασα, για να ξερω..!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω και πως να τον περιγράψω. Κάνει σαν παλιός μηχανικός δίσκος αν μπορώ να το πω. Στο μεταξύ του έχω περάσει και λειτουργικό, αλλά δεν κάνει boot με τίποτα και όλο λουπάρει.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εγκαταστήσει περίπου 4-5 (δεν θυμάμαι ακριβώς) Crucial MX100 και M550 σε λάπτοπ, το πρόβλημα που αναφέρεται στα φόρουμ υφίσταται και δυστυχώς με ανάγκασε σε αλλαγή των drives. To drive χωρίς αιτία και καθώς το μηχάνημα δουλεύει "χάνεται" πετώντας BSOD και μετά απλά δεν αναγνωρίζεται. Αν αφήσεις το λάπτοπ για λίγη ώρα κλειστό και το ανοίξεις πάλι υπάρχει περίπτωση να δουλέψει. Το ίδιο συμβαίνει μερικές φορές και όταν το drive βγαίνει από sleep mode. Χάνεται και το laptop κολλάει. Προσωπικά, ασχέτως αν το drive είναι φθηνό ή όχι, δεν το προτείνω σε κανέναν πλέον (μιλάω πάντα και για τα δύο μοντέλα της Crucial, MX100-M550. O Μ500 δεν έχει αυτά τα θέματα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εγκαταστήσει περίπου 4-5 (δεν θυμάμαι ακριβώς) Crucial MX100 και M550 σε λάπτοπ, το πρόβλημα που αναφέρεται στα φόρουμ υφίσταται και δυστυχώς με ανάγκασε σε αλλαγή των drives. To drive χωρίς αιτία και καθώς το μηχάνημα δουλεύει "χάνεται" πετώντας BSOD και μετά απλά δεν αναγνωρίζεται. Αν αφήσεις το λάπτοπ για λίγη ώρα κλειστό και το ανοίξεις πάλι υπάρχει περίπτωση να δουλέψει. Το ίδιο συμβαίνει μερικές φορές και όταν το drive βγαίνει από sleep mode. Χάνεται και το laptop κολλάει. Προσωπικά, ασχέτως αν το drive είναι φθηνό ή όχι, δεν το προτείνω σε κανέναν πλέον (μιλάω πάντα και για τα δύο μοντέλα της Crucial, MX100-M550. O Μ500 δεν έχει αυτά τα θέματα).

Σε desktop τον έχω βάλει. Είναι ο ocz arc 100.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.