Jump to content



The Android Platform Still Has A Big Update Problem


Shaman

Recommended Posts

Σε διπλανό thread συζητάμε τις μεγάλες βελτιώσεις  που έρχονται με την τελευταία έκδοση του Android, αλλά φαίνεται ότι (πάλι) θα χρειαστεί υπομονή μέχρι αυτές να φτάσουν στους τελικούς χρήστες (geeks excluded).

 

2015-01-09-00_09_28-Dashboards-_-Android

 

 

Google released the latest report on Android version adoption for developers, and things aren't looking good for Lollipop (Android 5.0). In fact, Lollipop is nowhere to be seen in Google's chart. That's because Google only shows the versions that get over 0.1 percent market share, which means Lollipop couldn't even gather that much in the month or so of availability, even though it was a holiday season.

 
...
 
However, even if Google made more of them, it's unlikely the device would've been overwhelmingly popular. Last year, the KitKat version  managed to gather only 1.1 percent market share thanks to the Nexus 5 and other Nexus devices that got the upgrade. That's compared to Apple, which had 50 percent of its users on iOS 8 within weeks of the launch. For iOS, that is actually a rather slow adoption caused mainly by the introduction of many bugs in iOS 8 compared to the release of iOS 7, which led many customers to postpone the update.
 
...
 
Android still suffers from an update problem as much as it ever did, which affects user experience and also the security of those devices running old software. Google and its partners could do much more if they worked together to improve how fast Android devices get updated. They could also be more organized and release a new version that everyone can have at the same time.

 

Ολόκληρο το άρθρο: http://www.tomshardware.com/news/android-lollipop-slow-adoption-reform,28373.html

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η αναβάθμιση στις android συσκευές είναι θέμα του κατακασκευαστή και όχι της google. Αυτό δεν νομίζω να αλλάξει. Πώς θα πουλήσουν νέα κινητά οι εταιρείες αν αναβάθμιζαν τα κινητά τους; Φταίνε και οι καταναλωτές που τις τιμούν βεβαίως. Το S3 μου μπορεί άνετα να σηκώσει kitkat και lollipop, αλλά η samsung μας άφησε στην 4.3. Από την άλλη δεν επιθυμώ την αγορά nexus συσκευής επειδή δεν μπορείς να αλλάξεις την μπαταρία τους ή να βάλεις sd card. Κατέληξα λοιπόν, ως καταναλωτής, να μη δώσω ποτέ ξανά χρήματα σε "επώνυμο" κατασκευαστή και να αγοράζω πάντα από Κίνα. Και το ίδιο θα προτείνω και σε όλους τους γνωστούς που ρωτούν τη γνώμη μου για αγορά smartphone/tablet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτοί ενημερώνουν πιο συχνά και για μεγαλύτερο διάστημα; 

Όχι. Οι "ανώνυμοι" κινέζοι δεν ενημερώνουν καθόλου. Οι "επώνυμοι" κινέζοι συνήθως ενημερώνουν το ίδιο με τα γνωστά μεγάλα brands. Το θέμα είναι ότι με 150€ που δίνω για τούμπανο κινητό έχω τις εξής επιλογές:

 

α) Δίνω άλλα 150€ σε 1,5 χρόνο, παίρνω πάλι τούμπανο και είμαι updated και πάλι έχω πληρώσει λιγότερο αθροιστικά από ό,τι θα έδινα σε έναν επώνυμο και θα είχα μείνει με ξεπερασμένο hardware και software

Β) Αφιερώνω λίγο χρόνο από τη ζωή μου, διαβάζω, root-άρω και περνάω custom rom (Βέβαια αυτό μπορώ να το κάνω και με τον επώνυμο, αλλά τον έχω χρυσοπληρώσει

 

Εν κατακλείδι, δεν υποστήριξα ότι ο κινέζος ενημερώνει. Το αντίθετο μάλιστα. Όμως, με τα χρήματα που δίνω για να αποκτήσω κινέζικο smartphone/tablet δεν έχω την απαίτηση να ενημερώσει τη συσκευή (εδώ πρακτικά δεν έχω εγγύηση). Αντίθετα ΕΧΩ την απαίτηση να μη με κοροιδεύει ο μεγάλος επώνυμος που του έχω σκάσει 500-600 ευρώ. Περιμένω από αυτόν να μου δίνει ενημερώσεις όσο αντέχει το hardware της συσκευής. Επειδή ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ λοιπόν, του ρίχνω μαύρo και πάω στον κινέζο.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα βέβαια και η επιλογή ενώ δίνεις μόνο 150 ευρώ να έχεις και ενημερωμένο και επώνυμο κινητό. Αλλά κάνει τζιζζζ

 

Ποια είναι αυτή;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Tα  Nexus είναι τα μόνα που λαμβάνουν ενημερώσεις στάνταρ και μέχρι σε ένα σημείο και αυτά.

 

Έτσι δουλεύει το android. Δε μπορείς να κάνεις αλλιώς. Η apple έχει 10 συσκευές στο σύνολο, και το ios 8 μπαίνει στις τελευταίες 6.

 

Η samsung έχει 13 samsung galaxy S στην Νότια Αμερική μόνο. Πρόσεξε όχι S2, S3 S4 κτλ. Μόνο τα Galaxy S branded τηλέφωνα. Δε γίνεται να μπορεί να τα υποστηρίξει όλα αυτά.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που το android έχει εξελιχθεί τόσο πολύ.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Kι η ms καμιά 20αρια, πήραν όλα win 8.1 και θα πάρουν και win 10.

 

Nope.

 

Κανένα windows 7.5 δε πήρε 8 (πήγαν μέχρι 7.8) officially, πόσο μάλλον 8 ή 10.

 

Άσε που όλα τα τηλέφωνα με windows έχουν μόνο Qualcomm + Adreno.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Άσε που δεν υπάρχει καστομια στα Windows Phone και απλά πετάνε πάνω την Vanilla rom της Microsoft.

Μην λέμε τα ίδια. Ευτυχώς ή δυστυχώς (για μερικούς) το Android δεν είναι ούτε iOS ούτε Windows

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η αναβάθμιση στις android συσκευές είναι θέμα του κατακασκευαστή και όχι της google. Αυτό δεν νομίζω να αλλάξει. Πώς θα πουλήσουν νέα κινητά οι εταιρείες αν αναβάθμιζαν τα κινητά τους; Φταίνε και οι καταναλωτές που τις τιμούν βεβαίως. Το S3 μου μπορεί άνετα να σηκώσει kitkat και lollipop, αλλά η samsung μας άφησε στην 4.3. Από την άλλη δεν επιθυμώ την αγορά nexus συσκευής επειδή δεν μπορείς να αλλάξεις την μπαταρία τους ή να βάλεις sd card. Κατέληξα λοιπόν, ως καταναλωτής, να μη δώσω ποτέ ξανά χρήματα σε "επώνυμο" κατασκευαστή και να αγοράζω πάντα από Κίνα. Και το ίδιο θα προτείνω και σε όλους τους γνωστούς που ρωτούν τη γνώμη μου για αγορά smartphone/tablet.

 

Σε λίγο καιρό θα είναι σε stable release η CM12 ( CyanogenMod ) για το S3 με Lollipop 5.0.1 ;)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το λάθος και πέρασα Lollipop 5.0.0 στο Nexus 7 1rst gen, τι το θελα? το χάος.... απο κολλήματα μέχρι επανεκκινήσεις, κατευθείαν η google έβγαλε το 5.0.2 και απ ότι είχα δει είναι και η μόνη nexus συσκευή που φοράει 5.0.2, οι περισσότερες είναι στο 5.0.0+5.0.1 και αυτό για να λύσουν τα όποια προβλήματα αλλά πα@@ρια, πάλι η συσκευή έχει πολύ lag. Θα το γυρίσω σε 4.4.4 που "πετούσε".

Για το Moto g 2014 και να το βγάλουν επίσημα το γλυφιτζούρι δεν θα το αναβαθμίσω, σε κανα χρόνο και αν έχει "ωριμάσει".

Έχει πολύ δρόμο ακόμα...

Έγινε επεξεργασία από Arxagelos
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το λάθος και πέρασα Lollipop 5.0.0 στο Nexus 7 1rst gen, τι το θελα? το χάος.... απο κολλήματα μέχρι επανεκκινήσεις, κατευθείαν η google έβγαλε το 5.0.2 και απ ότι είχα δει είναι και η μόνη nexus συσκευή που φοράει 5.0.2, οι περισσότερες είναι στο 5.0.0+5.0.1 και αυτό για να λύσουν τα όποια προβλήματα αλλά πα@@ρια, πάλι η συσκευή έχει πολύ lag. Θα το γυρίσω σε 4.4.4 που "πετούσε".

Για το Moto g 2014 και να το βγάλουν επίσημα το γλυφιτζούρι δεν θα το αναβαθμίσω, σε κανα χρόνο και αν έχει "ωριμάσει".

Έχει πολύ δρόμο ακόμα...

Τη lollipop τη περασες μεσω factory image?γενικα ειναι σταθεροτατη και απροβληματιστη,δεν χρειαζεται καθολου χρονο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα ήταν σταθερότατη και απροβλημάτιστη δεν θα έτρεχε η google να δώσει την official  5.0.2 (LRX22G) την οποία και φοράω τώρα, κατευθείαν για να λύσει τα προβλήματα.

Με ένα google search θα δεις οτι ειδικά το nexus 7 2012 είχε τα απίστευτα με το γλυφιτζούρι, και εδώ στο xda που πεφτει το κράξιμο τις αρκούδας.

Εκτός και άμα μπερδεύτικες και μιλάς για το nexus 7 2013 εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω lollipop εχω στο Ν5.Λεω για factory image γιατι γενικα αν τρεχεις εκδοση απο zip ή απο OTA ,μπορει να εχεις διαφορα θεματα.

Εγω οταν ειχα το N7 2012 με kitkat ειχα προβλημα με lag και ξερω οτι ειναι θεμα κακης μνημης που φοραει το συγκεκριμενο.

Απλα η lollipop,τουλαχιστον στο Ν5 παιζει αρκετα καλυτερα απο την προηγουμενη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.