Jump to content



Sid Meier's Starships (2015)


tragikos

Recommended Posts

https://www.2k.com/games/sid-meiers-starships

 


 

Take command of a fleet of powerful starships in this adventure-driven strategy game from legendary designer Sid Meier.

Coming Spring 2015 to Steam, the Mac App Store and iPad

 

Features:

•    Tactical space combat: Encounter unique tactical challenges in every mission, with dynamically generated maps, victory conditions, and foes.

•    Fully customizable starships: Create an armada that fits your tactical plan with modular spaceship design.
•    Diplomacy, strategy, and Exploration: Expand the influence of your Federation and gain the trust of the citizens of new planets. Use the unique abilities of the each planet to enhance your fleet and Federation, and keep your opponents in check. Build improvements on worlds to increase the capabilities and resources of your Federation.
•    A galaxy of adventure: Explore the galaxy as you lead your fleet to distant worlds and complete missions to help the citizens of these planets. Fight pirates, protect colony ships, destroy rogue AI, and more.
•    Multiple paths to victory: Will you win by conquering the greatest threat to the galaxy? Or will you unite a plurality of worlds in your Federation? Perhaps you will lead your people to push the frontiers of science. Each choice you make carries consequences on your path to victory 

 

Για να δούμε μετά την όχι τόσο μεγάλη επιτυχία του Beyond Earth αν το έχει η Firaxis με τα Sci-Fi space παιχνίδια. Φαίνεται πως το Interstellar έδωσε μία ώθηση στο είδος :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παρότι δεν έχω προλάβει να δω καθόλου το Beyond Earth για να κρίνω (και να συγκρίνω), πολύ γρήγορα δε μεταβαίνουν στο επόμενο; Είναι τόσο πολύ αδιάφορο το Beyond Earth; Υπάρχει περίπτωση να δούμε Civ 6 ή εγκαταλείπεται η σειρά για χάρη της extraterrestrial life?

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει είναι κάτι διαφορετικό, δεν είναι της σειράς Civilization. Από το Beyond Earth έχουν πολύ άρμεγμα ακόμα με τα DLCs που συνηθίζουν να βγάζουν. Το Civ V πχ τώρα είναι πλήρες, οπότε καλύτερα κάποιος να ασχοληθεί με αυτό αντί για το Beyond Earth. Στην συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται να έχουμε κάτι διαφορετικό όμως, αλλά δεν υπάρχουν ακόμα αρκετές λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει είναι κάτι διαφορετικό, δεν είναι της σειράς Civilization. Από το Beyond Earth έχουν πολύ άρμεγμα ακόμα με τα DLCs που συνηθίζουν να βγάζουν. Το Civ V πχ τώρα είναι πλήρες, οπότε καλύτερα κάποιος να ασχοληθεί με αυτό αντί για το Beyond Earth. Στην συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται να έχουμε κάτι διαφορετικό όμως, αλλά δεν υπάρχουν ακόμα αρκετές λεπτομέρειες.

 

Ναι θα συμφωνήσω. Το CIV 5 είναι το καλύτερο της σειράς μέχρι τώρα. Το BE ξεκίνησε να αλλάζει αρκετά και το gameplay και τον τρόπο που παίζεις και αυτό δεν άρεσε στους fans της σειράς. Αν κρατούσαν όλα τα χαρακτηριστικά του προηγούμενου και απλά το μετέφεραν εποχή ίσως να ήταν καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έψησε το teaser! Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα είναι turn-based, και επίσης χαίρομαι που βγαίνουν λίγο από το καλούπι του Civ. Όχι ότι δε μου αρέσει, αλλά με τα DLC του Civ5 και ολόκληρο το Beyond Earth, έχουμε ήδη πολύ υλικό από αυτό το είδος.

Link to comment
Share on other sites

I'm sold.

Καλά και το Beyond Earth μέτριο, αλλά με τέτοια παιχνίδια, αν έχεις το μικρόβιο, αρκεί να είναι μέτρια για να φας 100 ώρες από τη ζωή σου.

Τώρα που είχε free weekend @ Steam, το έβαλα από περιέργεια και, όντως, δεν τρελάθηκα. Αλλά το έκλεισα με το ζόρι 5 ώρες αργότερα, για να προλάβω το αεροπλάνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.