Jump to content



Nvidia gtx 960


Recommended Posts

Πάντως παρόλο που η κάρτα έχει μικρό memory interface 128bit σε SLi πάει θαυμάσια!

ΑΝ ήταν στα 200€ θα ήταν καλό deal. Βέβαια μερικοί θα βγούν και θα πούν... μαα έχει μονάχα 2GB frame buffer.. οκ δεν φαίνεται πάντως απο το παρακάτω βίντεο να υπάρχει τέτοιο θέμα. H Nvidia πρέπει να έχει κάνει τρελά μαγικά με τους color compression algorithms και το caching αλλιώς δεν εξηγείται! Βέβαια μην ξεχνάμε οτι τα 2GB VRAM είναι αρκετά (πρός το παρόν) για High quality 1080p gaming εκτός ορισμένων εξαιρέσεων.

 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καρτα που κοστιζει πανω κατω 240-270 ευρω και στην ιδια τιμη παιρνεις την 280Χ , που εχει παραπανω 1GB VRAM και 256bit ευρος μνημης περισσοτερο , η συζητηση απλα σταματα . καληνυχτα κυρα nvidia

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καρτα που κοστιζει πανω κατω 240-270 ευρω και στην ιδια τιμη παιρνεις την 280Χ , που εχει παραπανω 1GB VRAM και 256bit ευρος μνημης περισσοτερο , η συζητηση απλα σταματα . καληνυχτα κυρα nvidia

 

384bit ....ακομα χειροτερα για την 960.

 

Η καρτα ειναι μαπα ρε παιδια στην τιμη που βγηκε....με 660ti κλοκαρισμενη βγαζω ιδια/καλυτερα scores

Αναμενεται η 960ti που θα ειναι η "σωστη" version... απλα κοιμαται η AMD γι'αυτο τα τραβαμε ολα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τωρα που η τιμή της 960 έχει πέσει στα 220 ευρω ( http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=960 ) και απο ότι φαίνετα αποδίδει εφάμιλλα ή και καλύτερα στα τελευταία παιχνίδια στα 1080p ( http://www.techspot.com/review/956-dying-light-benchmarks/page3.html ) , θεωρείτε πως αποτελει καλύτερη αγορα απο τις 280 , 280Χ ? Τα 2GB ram και το 128bit memory bus πρεπει αν ληφθουν σοβαρα υπόψιν για την μακροβιότητα της καρτας σε σχεση με της προτάσεις της AMD?

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαλαλι το 2ποντο απο την αγαπητη δεσποινίς  (νομιζω)karmen1983 και δικαιο,γιατι ξεφυγα λιγακι ,ωστόσο πιστευω οτι  το εν λογο μέλος εχει εκνευρίσει πολυ κοσμο με τον τροπο που υποστηρίζει τις αποψεις του(οχι οι αποψεις του) , μαζικός οπου υπαρχει αναλογο VS θεμα.Δικαιωμα του βεβαια αλλα απο δω και περα νομιζω, οτι βρηκα το κινητρο ,για να αυξησω τα post μου .Φυσικα γνωριζω πως να χειριζομαι την ομορφη γλωσσα μας ,ωστόσο δεν παιρνω πισω ουτε κώμα απο οτι εγραψα πριν και ειμαι σίγουρος οτι πολυ σύντομα ,κάπου θα ξανασυναντηθούμε ,καθότι το εν λογο μέλος εινα και πολυγραφότατο.................................

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάστορα αν ανέβεις Σαλονίκη, έλα να σε κεράσω κάτι να τα πούμε να χαλαρώσεις. Αν δεν έχουμε ξανασυναντηθεί (φορουμικά) αλλού στο παρελθόν, όλο αυτό μου φαίνεται τελείως άκυρο, τι να πω... Τεσπα, η πρόσκληση ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαία θα ερθω και να τα πουμε και να τα πιούμε .Δεν εχουμε κατι να χωρίσουμε, ειδικα οταν πρόκειται να τα οικονομήσουν αλλοι .Ωστόσο θα ηθελα να διορθωσω μερικές ανακρίβειες στο προηγουμενο post σου.Ουδέποτε η AMD παρέδωσε η κατασκεύασε ελαττωματικά τσιπάκια γραφικων για τισ 280 χ.Το προβλημα προέκυψε στις custom υλοποιήσεις της assus και της gygabyte (αδελφια νομίζω)λογο κακου σχεδιασμού του συστήματος ψύξης με αποτέλεσμα να μην ψύχονται σωστά οι μνήμες και να εχουμε τα προβληματα αυτα.Οι  sapphire ας πουμε ουδεποτε παρουσιασαν προβλημα . Θεωρώ τουλάχιστον κουτοπονηριά αν οχι κατι αλλο να προσπαθεί καποιος να χρεώσει προβλήματα και λαθη αλλων εταιριων στην AMD μονο και μονο για να λασπολογηση και να παραπληροφόρηση τον κοσμο.Πιστευω επισης οτι το κάνεις εσκεμμένα και αυτο εινα ακομα χειροτερο. 

 

 

 

Και τα μαστοριλικια κομενα

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
Link to comment
Share on other sites

.Πιστευω επισης οτι το κάνεις εσκεμμένα και αυτο εινα ακομα χειροτερο. 

 

 

 

Μακάρι αλλά που!!! Δεν μου δίνει σημασία κανείς να με βάλει στο payroll. Μάλλον δεν με χρειάζονται, καλά πάνε οι πωλήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο σε αποκαλουμε fanboy και οχι υπαληλο των εν λογο εταιριων,και αυτο κατα την γνωμη μου ειναι το προβλημα.Αν επερνες χρήματα θα ηταν ποιο λογικη η επιμονη σου.Φυσικα ουδεποτε ειπα οτι η nvidia δεν βρισκεται δικαια εκει που ειναι αλλα οτι η 960 ειναι κατωτερη απο μια 280χ οπου και να συγκριθεί.Επίσης η οποια διαφωνία μου αφορα ολο το φορουμ και δεν ειναι προσωπική.Τελος παντων δεν θα το συνεχισω αλλο, θα τα πουμε σε αλλο θεμα

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο σε αποκαλουμε fanboy και οχι υπαληλο των εν λογο εταιριων,και αυτο κατα την γνωμη μου ειναι το προβλημα.Αν επερνες χρήματα θα ηταν ποιο λογικη η επιμονη σου.Φυσικα ουδεποτε ειπα οτι η nvidia δεν βρισκεται δικαια εκει που ειναι αλλα οτι η 960 ειναι κατωτερη απο μια 280χ οπου και να συγκριθεί.Επισεις η οποια διαφωνία μου αφορα ολο το φορουμ και δεν ειναι προσωπική

 

Στις επιδόσεις (=fps) προφανώς και είναι. Σε απόδοση (fps/w) εννοείται ότι είναι πίσω όπως είναι και σε temps, wattage, λοιπά χαρακτηριστικά κτλ.

 

ΥΓ. Η τελευταια nvidia που είχα ήταν η FX 5200 πριν ...13 χρόνια. Από τότε ακολούθησαν αρκετές και οι τρείς τελευταίες είναι radeon 6870, 7950, 280x. Για τέτοιο fanboy μιλάμε.. :)

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν Pentium 4 ενός φίλου με FX 5200 μέσα. Απίστευτα τραγική κάρτα ακόμα και για εκείνη την εποχή. Λογικό να πήγες σερί ATI/AMD μετά από τόσο τραυματική εμπειρία :p Εκτός και αν είχες την Ultra που ψιλό τρωγόταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει μεσολαβησει μια κάρτα, ενας mod και ενα μπουκαλι κρασι. Στο επομενο post που δε θα σεβαστειτε την ανοχη που δείχνουμε, Παρασκευη προς Σαββατο, θα το κανω Κουγκι που λεει και ο Πανος.

Δε μου αρεσει να τσεκουρωνω, αλλα καμια φορα η ανοχη φαινεται στα ματια σας ως αδυναμια. Λυστε σε πμ τις οποιες διαφορες.

Αυτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου για την 960 , είναι ότι πρόκειται για υπερ-τιμολογημένη κάρτα γραφικών της μεσαίας κατηγορίας.

Με μόνο αδιαμφισβήτητο γεγονός-πλεονέκτημα , την πολύ χαμηλή κατανάλωση

 

Αν θεωρητικά κάποιος μπορούσε να θέσει μέτρο σύγκρισης με την 280x (άλλη κλάση κάρτας) , σίγουρα η AMD θα ήταν αρκετά υψηλότερα σε κατάταξη.

... και ειδικά οι υλοποιήσεις με tahiti XTL πυρήνες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.