Jump to content



Σύνδεση Internet - Τι να επιλέξω και γιατί


Recommended Posts

Καλημέρα και πάλι στη παρέα!

 

Μετά από έρευνα αγοράς κατέληξα ότι σαν μηνιαίο πάγιο + τέλη κυκλοφορίας με συμφέρει η Cyta και η Forthnet.

 

Η μεν Cyta δίνει σύνδεση 8Mbps + Απεριόριστα Σταθερά + 40' Κινητά = 22 ευρώ / μήνα + 20 ευρώ τέλη ενεργοποίησης.

 

Η δε Forthnet προσφέρει 24Mbps - χωρίς χρόνο ομιλίας ( πράγμα που δε με ενδιαφέρει ) = 17 ευρώ / μήνα + 69,90 ευρώ τέλη ενεργοποίησης.

 

Θα ήθελα λοιπόν την άποψη σας. Τι θα προτιμούσατε; Τι εμπειρίες έχετε από τις 2 εταιρείες; Τι θα με συμβουλεύατε;

 

Cyta ή Forthnet ; 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καμία απο της 2 η Forhnet είναι η χειρότερη εταιρία που μπορείς να διαλέξεις ειλικρινά στο λέω!!
Αν θές να γουστάρεις 24 Connex ΟΤΕ 52 ευρο το δίμηνο !!! αυτήν έχω και πάει τζαμι μετά αν θές είναι και η HOL καλή!
Αυτά απο εμένα π είχα και forthnet και hol και Cyta και κατέληξα στην Conn-x με μεγάλη διαφορά !!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καμία απο της 2 η Forhnet είναι η χειρότερη εταιρία που μπορείς να διαλέξεις ειλικρινά στο λέω!!

Αν θές να γουστάρεις 24 Connex ΟΤΕ 52 ευρο το δίμηνο !!! αυτήν έχω και πάει τζαμι μετά αν θές είναι και η HOL καλή!

Αυτά απο εμένα π είχα και forthnet και hol και Cyta και κατέληξα στην Conn-x με μεγάλη διαφορά !!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

 

Το θέμα είναι ότι ξεφεύγω από τον προυπολογισμό. 

 

Από τα 17 ευρώ της Forthnet στα 26 του OTE νομίζω είναι μεγάλη η διαφορά.

Επίσης η HOL έχει 90 ευρώ τέλη ενεργοποίησης και η τιμή αθροιστικά βγαίνει ίδια με του ΟΤΕ.

 

Έχει κανείς εντυπώσεις από περιοχή Χαριλάου-Μαρτίου-Μπότσαρη στη θεσσαλονίκη;

Έγινε επεξεργασία από Sanchez
Link to comment
Share on other sites

Αν θες άλλη μια γνώμη κι εγώ δεν θα έβαζα καμία από τις 2.. τις έχω γυρίσει όλες τις εταιρείες, μια κι έχω κόψει τον ΟΤΕ από το 2004.

Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, το τελευταίο που πρέπει να σε νοιάζει είναι τα 2-3-5€ το μήνα παραπάνω, καθώς μια άσχημη εταιρεία, μπορεί να σου χαλάσει την όλη εμπειρία. Και το λέω αυτό υπενθυμίζοντάς σου ότι όλες οι εταιρείες σε δένουν με συμβόλαια 12-24 μηνών, πράγμα που σημαίνει ότι αν δεν παίζουν καλά, ίσως να μπορείς να κάνεις λίγα πράγματα ώστε να ξεμπλέξεις ή να τους πιέσεις να φτιάξουν την ταχύτητα/βλάβη/πρόβλημα σου. Αυτή τη στιγμή δίνω 21,99€ στη WIND και πραγματικά, αν δεν είχα δικό μου router, θα'χα κι εγώ προβλήματα με το internet μου. Βλέπεις οι περισσότεροι πάροχοι δίνουν χάλια μοντεμ. Για τα τέλη ενεργοποίησης, δεν γνωρίζω ποιος έχει τα λιγότερα, μα δυστυχώς είναι ένα πράγμα που όλοι το πληρώσαμε μια φορά και δεν το γλιτώνεις. Βέβαια δεν έχω ξαναπληρώσει π.χ. σε αλλαγή από τον ένα πάροχο σε κάποιον άλλο, μια και συνήθως τα κάνουν δώρο. Πρόσεχε πάντως τι θα διαλέξεις, κοίτα το συμβόλαιο κ πόσο σε δένει κ με τι όρους και στο τέλος κοίτα το συνολικό κόστος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε με την forthnet 2 μήνες μαλώναμε στα τηλέφωνα γιατί έπεφτε συνέχεα και ενώ ήθελα 24 στην αρχή μ είχανε βάλει 12αρα και με λενε οπα λαθος κάναμε κολούσε το σύμπαν και με 24αρα μετά κατέβαζα το πολύ με 800 γαμησε τα!! 
Η συτα είναι πολυ μέτρια..Εκεί ανατολικά σε εμάς δύναμη είναι η HOL & Conn-X Μαρτιου με εγνατια μένω! 
Έχουμε καλό σήμα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο τον ΟΤΕ ξεκάθαρα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 

 

Ο ΟΤΕ απ'όσο είδα δίνει 25,90€/μήνα αλλά με 24μηνη δέσμευση.

 

Cyta και Forthnet είναι με 12μηνη.

 

Με τα δεδομένα που αναφέρατε ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος, αλλά τα 2 χρόνια με αποθαρρύνουν αρκετά..  :mellow:

Link to comment
Share on other sites

οπως και οι απο πανω ετσι και εγω θα σου πω ΚΑΜΙΑ απο τις 2!

εγω εχω εμπειρια απο 2 εταιριες. wind, οτε.

με τη wind πολυ καλυτερα αφου εχω μια ταχυτητα περιπου 16. (επαρχια)

με τον οτε (σε αλλη πολη οι 2 εταιριες, οχι θεσαλονικη) ειμαι γυρω στα 12. (επισης επαρχια)

Προσωπικα (απο φιλους) εχω ακουσει καλα λογια και για τη hol.

Αν θα σε παρεπεμπα καπου τοτε αυτη θα ηταν η wind.

 

Υ.Γ: αν και θα το ξερεις ηδη, αλλα θα το πω! :p  η καθε εταιρια εχει στην ιστοσελιδα της τη καλυψη δικτυου ανα περιοχη. Τσεκαρε τα στοιχεια της διευθυνσης σου για να εισαι σιγουρος. μη γινει καμια στραβη. αν και θεσαλονικη σιγουρα θα εχετε καλυψη! εδω εχουμε εμεις στην επαρχια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που κρίνουν αν ένας ISP είναι καλός ή κακός, που η άποψη του καθένα είναι εντελώς υποκειμενική. Επειδή το βασικό είναι η περιοχή που μένουμε, το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις εμπειρίες/γνώμες από τους ISP των γειτόνων σου (ή σε γειτονικό φόρουμ που γίνεται κουβέντα ανά δήμο). Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, πραγματικά η διαφορά σε τιμές δεν πρέπει να σε νοιάζει καθόλου. Το σημαντικό είναι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είχα forthnet και την διέκοψα στον πρώτο μήνα πληρώνοντας ποινή γιατί δεν είχαν καθόλου υποστήριξη. Μετά μετακόμισα και έβαλα wind με 19€ το μήνα 24mbps και 2 ώρες δωρεάν σε σταθερά. Στην ανανέωση μου την ανέβασαν την τιμή στα 24€ αλλά μετά τους έκανα αντιπρόταση και μου έδωσαν vdsl 50άρα με 30€. Νομίζω κατα καιρούς βγάζουν κάποιες προσφορές στο site τους. Κοίτα μήπως βρεις κάτι καλό.

 

Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που κρίνουν αν ένας ISP είναι καλός ή κακός, που η άποψη του καθένα είναι εντελώς υποκειμενική. Επειδή το βασικό είναι η περιοχή που μένουμε, το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις εμπειρίες/γνώμες από τους ISP των γειτόνων σου (ή σε γειτονικό φόρουμ που γίνεται κουβέντα ανά δήμο). Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, πραγματικά η διαφορά σε τιμές δεν πρέπει να σε νοιάζει καθόλου. Το σημαντικό είναι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :p

 

Ναι αυτό ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Ο προβληματικός χαλκός θα είναι πάντα προβληματικός όσες εταιρίες και αν αλλάξεις.

Έγινε επεξεργασία από Attilas
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το "τσουβάλιασμα" δεν βοηθάει και ιδιαίτερα τον υποψήφιο πελάτη. Ανάλογα την περιοχή, την υποδομή, την καλωδίωση του σπιτιού μας, την χωρητικότητα/διαθεσιμότητα στο ΚΑΦΑΟ, την χρονική συγκυρία, την εκάστοτε προσφορά και πολλών ακόμη παραγόντων ο κάθε ένας από εμάς έχει καλή ή λιγότερο καλή από τους Ελληνες παρόχους χωρίς ωστόσο αυτό να ισχύει οριζόντια για όλους. 

Link to comment
Share on other sites

Μενω Φαληρο και εχω forthnet απο το 2005. 17€ και στο router δειχνει 15-18 mbps. Ειμαι σε ενα απο τα πιο φορτωμενα dslam της πολης αλλα δεν ειχα ποτε προβλημα με την γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

Μενω Φαληρο και εχω forthnet απο το 2005. 17€ και στο router δειχνει 15-18 mbps. Ειμαι σε ενα απο τα πιο φορτωμενα dslam της πολης αλλα δεν ειχα ποτε προβλημα με την γραμμη.

Κι εγώ το ίδιο, Πετράλωνα με forthnet από το 2005 και κλειδώνω στα 20mbps, δεν είχα ποτέ σοβαρά προβλήματα, άντε 1-2 μικρά το χρόνο και αν. Απόλυτα ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι ότι η κάθε περιοχή έχει τις εταιρείες τις το παλικάρι είναι στην δική μου περιοχή όπου η forthnet έχει πρόβλημα οπότε το ξανα λέω 

του προτείνω Conn-x & hol 

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ φίλε καλύτερα να δώσω 5 ευρο αντε 10 παραπάνω στο λογαριασμό και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρα να έχω προβλήματα και να νευριάζω συνέχεια και να τους παίρνω τηλέφωνα  και να μαλώνω !!!

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι ότι η κάθε περιοχή έχει τις εταιρείες τις το παλικάρι είναι στην δική μου περιοχή όπου η forthnet έχει πρόβλημα οπότε το ξανα λέω 

του προτείνω Conn-x & hol

Το πρόβλημα το είχε η γραμμή σου, πιθανόν και λόγω του χαμηλότερου SnRM target που έχει η Forthnet.

Αυτό το επιμένω και τα ξέρω όλα, δίχως να ξέρω τίποτα, μόνο κακή νοοτροπία βγάζει.

Το καλώδιο από το σπίτι σου στο Αστικό Κέντρο, είτε έχεις Forthnet, είτε ΟΤΕ, είτε Wind είναι το ίδιο.

Το αν ο provider ασχοληθεί ( πάλι μέσω ΟΤΕ γίνεται ) να σου βρεί καλύτερο ζεύγος εξαρτάται από το πρήξιμο που θα τους κάνεις ( ούτε ο ΟΤΕ το κάνει εύκολα ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.