Jump to content



8.1 σε 8.1 εφιάλτης!


Recommended Posts

Αυτό το άθλιο πράγμα που λέγεται Windows 8 μόλις μου έκλεισε το σπίτι. Μετά από λίγο διάβασμα και δοκιμές κατάλαβα τι έγινε αλλά είναι πλέον πολύ αργά. Τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

Λειτουργικό Windows 8 upgraded σε 8.1 και βασανισμένο από διάφορα malware, registry optimf@ckers και norton 360 (τραγικά προβληματικό Software), ήταν στη φάση που ο Windows installer δεν λειτουργούσε, οποιαδήποτε προσπάθεια επιδιόρθωσής του δεν έπιανε, έβγαιναν error messages φαντάσματα και γενικά μία κατάσταση που είχα να συναντήσω πάρα πολλά χρόνια. Ανάλωσα πολύ χρόνο να αποφύγω την επανεγκατάσταση και για πρώτη φορά μετά από πολλές τέτοιες περιπτώσεις, δεν κατάφερα να <<ισιώσω>> αυτό το installation και συμφώνησα με τον κάτοχο σε επανεγκατάσταση υπό την προϋπόθεση να μην χαθούν αρχεία.

 

Γνήσια δισκάκια με κλειδί κτλ και ξεκινάμε την εγκατάσταση στον ssd με τη δημιουργία Windows.old γιατί το μεν Software θα το ξαναβάζαμε και το είχαμε πει, τα δε data ήταν Super SOS με οικονομικού περιεχομένου έγγραφα κτλ.

 

Ολοκληρώνεται η εγκατάσταση, φτάνω desktop, ανοίγω το Windows.old και βλέπω μέσα στο users folder, τον user (owner) folder και ανοίγω 5-6 pdf έτσι για να δω ότι είμαστε οκ. Και όντως είμαστε ΟΚ.

 

Windowsupdates, κάμποσα restart, drivers και στο μυαλό μου η επόμενη κίνηση είναι να γίνει 8.1 και μετά να κάνω move τα data στον τρέχον user folder. Ολοκληρώνεται το 8.1 και μπαίνω στο Windows.old και παθαίνω εγκεφαλικό! Τα γαμowindοws 8 όταν γίνονται upgrade σε 8.1 ΣΒΗΝΟΥΝ το υπάρχον Windows.old folder και βάζουν θέση του το τρέχον installation των 8. Σαν να έβαζες π.χ. service pack στα 7ρια και να σου έκαναν delete και overwrite έναν άσχετο φάκελο! Το επιβεβαίωσα και σε άλλο pc το οποίο έχω μόνο για πειράματα. Είναι η default συμπεριφορά του 8.1 upgrade! Απίστευτο! Το παλιό user folder ήταν c:\Windows.old\users\owner και τώρα στη θέση του υπάρχει ένα άδειο c:\Windows.old\users\user1. Σε 7ρια π.χ. έχει τύχει να δω Windows.old, winodws.001, 002 κτλ, ποτέ δεν σβήνει. Τα γ@μo8 γιατί δεν μπορούσαν να το κάνουν έτσι;

 

Ήδη δοκίμασα getdataback, active undelete, recuva και 2-3 ακόμα αλλά το καλύτερο που κατάφερα ήταν να πάρω ολόκληρο το owner folder μεν, και με σωστά subfolders, file sizes κτλ, αλλά 99/100 αρχεία είναι corrupt και unreadable. Από τα pdf δεν ανοίγει ούτε ένα, στις φωτογραφίες εμφανίζονται 2-3 thumbnails τα οποία δεν ανοίγουν καν και γενικά χάος. Εν τω μεταξύ όλα τα recovery προγράμματα εμφανίζουν ως deleted τον φάκελο Windows.old (και φυσικά τους υποφακέλους) με ημερομηνία και ώρα διαγραφής, την ώρα του 8.1 upgrade! Είναι τόσο ηλίθια η διαδικασία αναβάθμισης των 8 σε 8.1 που αν τυχόν έχεις προϋπάρχον Windows.old πάει και το σβήνει!

 

 

Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω με το active file recovery και περιμένω να δω μήπως μπορέσω και πάρω κανένα μη αλλοιωμένο αρχείο αλλά έχω μικρές ελπίδες παρόλο που ξέρω περιπτώσεις που το συγκεκριμένο έχει επαναφέρει επιτυχώς αναλλοίωτα αρχεία μετά από format (κανονικό slow format) και εγκατάσταση άλλου λειτουργικού από πάνω. Το ότι ο δίσκος είναι SSD δεν είναι υπέρ μου έχω την εντύπωση, αλλά τουλάχιστον γίνονται σχετικά γρήγορα τα διάφορα scan. Όποιος έχει καμιά ιδέα ας τη ρίξει. :wall::help:  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν περιμένεις να δεις τι θα γίνει. Αλλά πρώτη φορά βλέπω σημαντικά αρχεία σε pc να μη τα παίρνει κάποιος backup κατά το format και να στηρίζεται στο windows.old folder. Sorry που θα το πω αλλά βλακεία σου. Ή αφού τα είδες που τα είδες πέρασε τα με τη μία σε ένα φάκελο και άσε τις αναβαθμίσεις για μετά.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Exactly, κατόπιν εορτής βέβαια αλλά SOS αρχεία χωρίς backup βρε παιδί?  Αν δεν την πατήσεις βέβαια δεν μαθαίνεις, κλασικά. Δεν είσαι ο μόνος πάντως που την πατάει με το Windows.old. Γενικά πάντως πιθανότητες να τα πάρεις υπάρχουν αρκετές, μην το παρατήσεις αν δείς corrupted files. Πάς και με raw recovery στην τελική. Επίσης υπάρχουν κάτι μαμουνιές με το Active File Recovery, όπου μετά το scan μπορεί να υπάρχει ο ίδιος φάκελος δύο φορές με άλλο όνομα κι εσύ να πηγαίνεις να κάνεις recovery τον έναν που συνήθως έχει και το όνομα του φακέλου που θές αλλά αυτό είναι απλά φάκελος-φάντασμα, οπότε ότι πάρεις είναι corrupted.

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο περίπου θα πω, αλλά ο άνθρωπος είχε "super sos data οικονομικού περιεχομένου" σε SSD δίσκο, χωρίς να έχει κάποιο εξωτερικό backup;

Και μόνο αυτό είναι κουταμάρα, αφού αν σκάσει ο SSD, πολύ δύσκολα κάνεις recovery, δεν είναι σαν τους HDD, που κοστίζει μεν, αλλά υπάρχει ελπίδα δε.

Τσαπατσοδουλειές... Έχουμε κρίσιμα αρχεία, που για να είναι τέτοια μας φέρνουν χρήματα και δεν έχουμε δώσει 50€ για έναν εξωτερικό να γίνονται backup.

Link to comment
Share on other sites

Σε vista και 7 είχα στηριχτεί χιλιάδες φορές στο Windows.old folder και ακόμα και στα xp έμπαινα με ένα Live cd και έφτιαχνα μόνος μου ένα backup folder στον οποίο έκανα move όλο το root σε δευτερόλεπτα και μετά στην εγκατάσταση του λειτουργικού επέλεγα <<file system remains the same without changes>> και έτσι είχα και καθαρή εγκατάσταση και τα data γρήγορα στη θέση τους χωρίς να χάνω χρόνο να τα πηγαινοφέρνω στους εξωτερικούς. Το ίδιο με Windows.old σε vista και 7 και γλύτωνα χρόνο και ποτέ δεν έχανα data. Τώρα το ότι έκανα βλακεία που ειδικά για τη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πήρα επιπλέον μέτρα, τώρα πια το ξέρω αλλά είναι αργά... :wall:  :wall: :wall:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα windows έσβησαν τον φάκελλο old πριν την αναβάθμισή του μήπως έχει καλύτερη τύχη στο recover/undelete αν σβήσεις τον φάκελλό των windows;

Γενικά ετοίμασου για πολλές ώρες αγωνίας γιατί τα scan για deleted αρχεία κρατάνε κάποια ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει ήδη αρκετές ώρες και πολλά deep scan αλλά μόνο corrupt αρχεία έχω καταφέρει να πάρω. Τζίφος και το active file recovery. Έψαξα και στα κουκουρούκου file names π.χ. unknown45346.pdf αλλά και αυτά unable to read μου βγάζουν. Νομίζω είμαι officially f@cked...

 

Δοκιμάζω κι ένα της kingston και τα παρατάω....

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταλείπω, παρατήρησα ότι τα ελαχιστότατα (και άχρηστα) αρχεία που σώθηκαν αναλλοίωτα ήταν κάτι εκτελέσιμα mshotfixes και κάτι mbamantimalware κτλ που είχα κατεβάσει εγώ τις τελευταίες μέρες που ασχολούμουν με το πισί...

 

:rip:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση τα αρχεία να είχαν χαλάσει πριν κάνεις το φορματ; Για να λές για βαριά περίπτωση βλάβης, αυτό είναι ένα ενδεχόμενο το οποίο δε πρέπει να το αγνοείς

Link to comment
Share on other sites

Ως σωστός επαγγελματίας τεχνικός θα έπρεπε να είχες πάρει τα data του πελάτη και να τα είχες copy-άρει σε άλλο δίσκο, και επειδή λες για αρχεία δουλειάς, σου λέω και 2 κόπιες ( σε περίπτωση που πάθει π.χ. κάτι ο δικός σου δίσκος ).

Format, setup, copy data, send to client.

Tech101.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση τα αρχεία να είχαν χαλάσει πριν κάνεις το φορματ; Για να λές για βαριά περίπτωση βλάβης, αυτό είναι ένα ενδεχόμενο το οποίο δε πρέπει να το αγνοείς

Το όλο πρόβλημα ήταν εξ αρχής softwareικό. Απλά μία πολύ ταλαιπωρημένη εγκατάσταση των 8.1 που δεν ίσιωνε με καθαρισμούς και διορθώσεις κτλ. Τα αρχεία στο Windows.old ήταν κομπλέ μέχρι και μετά την ολοκλήρωση της νέας εγκατάστασης των 8. Η ενημέρωση σε 8.1 απλά πήγε και τα έσβησε για να βάλει στη θέση τους το κενό φρεσκοεγκατεστημένο installation. Όλα τα recovery utilities μου εφμάνιζαν τα συγκεκριμένα folders ως deleted με ημερομηνία και ώρα διαγραφής, την ώρα που η ενημέρωση σε 8.1 ήταν στα διάφορα στάδια του περιμένετε κτλ

 

Ως σωστός επαγγελματίας τεχνικός θα έπρεπε να είχες πάρει τα data του πελάτη και να τα είχες copy-άρει σε άλλο δίσκο, και επειδή λες για αρχεία δουλειάς, σου λέω και 2 κόπιες ( σε περίπτωση που πάθει π.χ. κάτι ο δικός σου δίσκος ).

Format, setup, copy data, send to client.

Tech101.

Μην παραβιάζουμε ανοιχτές πόρτες. Backup και μάλιστα διπλό όταν δεν το πληρώνεσαι, δεν κάνεις. Απλά από αλλού ξεκίνησε η ιστορία αυτού του υπολογιστή (δεν δούλευε το Norton ήταν η αρχική περιγραφή του προβλήματος του χρήστη) και αλλού κατέληξε. Οι λόγοι για τους οποίους άνοιξα το thread ήταν 1ον να ενημερώσω και άλλους για αυτήν τη μη αναμενόμενη συμπεριφορά του 8 σε 8.1 upgrade, όσον αφορά το σβήσιμο και overwrite του Windows.old, 2ον να πάρω καμιά συμβουλή για recovery και 3ον να πω τον πόνο μου... :(

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης_84

αν κρινω απο το ονομα σου , πρεπει αυτην την στιγμη να εισαι σχεδον 30 χρονων , στην περιπτωση που ειμαι σωστος , τοτε δοξα τον θεo δεν εισαι κανενας γερος που δεν ξερει να ανοιγει το dvd ουτε τεχνολογικα αναφαλβητος . Συνεπως θεωρω και δεδομενο πως θα επρεπε να γνωριζεις οτι τα 01010101 , χανονται πανευκολα ....    2x  120αριδες δισκοι  του 20αρικου σε raid θα σε ειχαν σωσει αυτην την στιγμη -αμα ειχε αξιοθει ο κυριος.....

 

αλλα αυτο που λες "backθπ οταν δεν πληρωνεσε , με συγχωρεις αλλα ειναι τιγκα βλακεια 

εδω εγω οταν κανω format σε φιλους , κραταω backup στον εξωτερικο δισκο ΜΟΥ τις τζοντες και τα παιχνιδια τους μαζι με οτι φωτογραφιες-βιντεο εχουν ....

 

 

When you either delete a file, or format the entire SSD, TRIM will purge both the data and the link to it, so in essence, it’s gone. There is no trickery, or any advanced algorithms being used to wipe the block clean… it’s simply cleaned, and left in a ready-to-use state.

 

 

μακαρι να εχει αντιγραφα σε χαρτια και ελπιζω να μην ειναι η ζημια σου τοσο μεγαλη οπως την παρουσιαζεις 

την επομενη φορα , με προσοχη 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες είναι να μην σου κατσει η στραβη.

Λαο εγώ πολλές φορες έχω ξεχάσει πχ να πάρω backup PST η nk2 file και έκλαιγα. Γιατί μέσα στην αναμπουμπουλα και την βιασύνη γίνονται.

Εγώ θα σου πω συλλυπητήρια και ευχαριστώ για την ενημέρωση. Επίσης για να ξέρεις απλα είναι λάθος task η αναβάθμιση σε win8 απο 8.1. Κανεις καθαρη εγκατάσταση 8.1 με generic key και μετα ενεργοποιείς απο μέσα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μην παραβιάζουμε ανοιχτές πόρτες. Backup και μάλιστα διπλό όταν δεν το πληρώνεσαι, δεν κάνεις. Απλά από αλλού ξεκίνησε η ιστορία αυτού του υπολογιστή (δεν δούλευε το Norton ήταν η αρχική περιγραφή του προβλήματος του χρήστη) και αλλού κατέληξε. Οι λόγοι για τους οποίους άνοιξα το thread ήταν 1ον να ενημερώσω και άλλους για αυτήν τη μη αναμενόμενη συμπεριφορά του 8 σε 8.1 upgrade, όσον αφορά το σβήσιμο και overwrite του Windows.old, 2ον να πάρω καμιά συμβουλή για recovery και 3ον να πω τον πόνο μου... :(

Αν δεν το πληρωθηκες, αυτά είναι μες το παιχνιδι πες του

Και όπως ειπανε, 8,1 κατευθειαν

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση για κατευθείαν 8.1 αλλά με παρέσυρε το γυαλιστερό γνήσιο δισκάκι να το χρησιμοποιήσω τρομάρα μου. Αν είχα χρησιμοποιήσει το δικό μου 8.1 και έβαζα απλά στο τέλος το κλειδί του (όπως κάνω συνήθως) θα την είχα γλυτώσει πράγματι. Πάντως ο συνδυασμός των συγκυριών ήταν φοβερός. Data loss από άκυρη αιτία και μάλιστα σε SSD ώστε να είναι αδύνατη η ανάκτηση και επιπλέον σε sos αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ρώτησε στο upgrade των 8.1 τι θες να κρατήσεις από την εγκατάσταση των 8 που υπήρχε ήδη εγκατεστημένη?

 

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/restore-files-upgrade-windows-old

 

If you reinstall, reset, or refresh Windows, the previous Windows.old folder is replaced by a new Windows.old folder.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.