Jump to content



Nvidia GTX Titan - X


Recommended Posts

Εντάξει δεν λέω ότι έχω και δίκιο. Απλά μια υπόθεση κάνω.

Πάντως αν ισχύει το βιντεάκι που ανέβασες πιο πάνω με συγκρίσεις της νέας Titan X με τα SLi configurations(και γιατί να μην ισχύει?) αν η κάρτα έβγαινε στα 900€ τελική, πολύς κόσμος θα πήγαινε προς τα εκεί, εφόσον άντεχε οικονομικά.

 

Ναι, σαν performance εχει μπολικο η καρτα, το τεραστιο μειονεκτημα της ομως ειναι η τιμη της που την καθιστα απλησιαστη.

Ελπιζω τα πραγματα στις τιμες να στρωσουν με την ελευση των amd και της 980ti.

Ετσι και αλλιως παντα οι titan απο τιμη αλλα αντι αλλων ητανε, οποτε ουτε και με αυτη  περιμενα να αλλαξουν τα πραγματα προς το καλυτερο :p

 

Ξανά checkαρε σε μερικούς μήνες...πάλι κατόπιν παραγγελείας θα είναι :p

 

Τα μόνα μαγαζιά που μπορεί να την φέρουν διαθέσημη άμεσσα θα είναι τύπου πλαίσιου...στα 1500€ φυσικά όμως :p

Καλα δεν εχεις και αδικο σε αυτο που λες..

Απλα σε λιγο χρονικο διαστημα απο τωρα θα υπαρχει γενικως μεγαλυτερη διαθεσημοτητα της καρτας γενικοτερα, δεν μιλαω για Ελληνικα μαγαζια αποκλειστικα..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτη η AMD θα ξεπερασει και το GTA V στο τελος με τοση αναμονη πια. Εγω προσωπικα δεν περιμενω τιποτα, σιγα μην δωσω 1300 για καρτα, πας καλα;; :-P Μονο και μονο για την ειδηση το ποσταρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτη η AMD θα ξεπερασει και το GTA V στο τελος με τοση αναμονη πια. Εγω προσωπικα δεν περιμενω τιποτα, σιγα μην δωσω 1300 για καρτα, πας καλα;; :-P Μονο και μονο για την ειδηση το ποσταρα!

 

κοιτά αυτήν η κάρτα έχει το performance της θεωρητικά νέας κάρτας της nvidia που κανονικά θα έπρεπε να κυκλοφορήσει στην επόμενη γενιά. Απλά σε δίνουν early access στο μέλλον με 1300 ευρώ premium. Ωμή εκμετάλλευση της εξάρτησης σου για το παραπάνω performance είναι. Μόνο για τα junkies είναι η titan. :p

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Με μια titan ειδικα το μονο που κερδιζεις ειναι το bragging right. Μονο το να καυχιεσαι οτι εχεις titan. Αλλιως αν θες απλα να παιξεις απλα, την ιδια δουλεια κανεις και με καρτα στο 1/4 της τιμης της, η ακομα και αν θες να παιξεις με επιδοσεις titan παλι το καταφερνεις με μερικες εκατονταδες ευρω λιγοτερα. Οποτε...

Αυτο βεβαια ισχυει και με ολες τις πανακριβες καρτες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποτε θα καταλαβετε ρε παιδια οτι ο πασης φυσεως κατασκευαστης premium, luxury, "θελω να κανω την γκαβλα μου" προιοντων δεν απευθυνεται σε χρεωκοπημενες χωρες τυπου Ελλαδας??

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο λεμε.. Οτι η συγκεκριμενη καρτα σε αυτη την τιμη ειναι για τυπους "θελω να κανω την γκαβλα μου" οπως πολυ σωστα λες. Ανεξαρτητα με το αν αυτοι οι τυποι ειναι χρεωκοπημενοι ελληνες η πλουσιοι αλλης χωρας.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι δεν μπορω να καταλαβω τι φαγωνεστε με την τιμη της καρτας.

Τιταν ειναι οποτε το χιλιαρικο ητανε σιγουρο.

Περιμενε κανεις να βγει φθηνοτερη?Δεν νομιζω.

 

Οκ, αυτη παρολο που ειχε lauch price στα 999$(οπως και οι προηγουμενες τιταν) ηρθε στην Ευρωπη πιο ακριβη απο τις προηγουμενες(~1200 ευρω) προφανως λογο ισοτιμιας ευρω-δολλαριου που εχουν εξισωθει αυτη την στιγμη,  ενω τις προηγουμενες τιταν τις αγοραζες στο 1000αρικο απο day one.

 

Δηλαδη αν δεν ερχοταν στα Ευρωπαικα καταστηματα στα ~1150-1200ευρω και ερχοταν στο 1000αρικο θα εκανε καποιο διαφορα?

Θα την αγοραζατε?...Δεν νομιζω..

 

Επισης δοξα τον θεο υπαρχαν παρα πολλες καρτες αυτη τι στιγμη για ολα τα γουστα και ολα τα πορτοφολια για να κανει καποιος την δουλεια του, ειτε σε καινουργιες ειτε σε μετεχειρες.

Την  τιταν θα την παρουν καποιοι που ειναι ανετοι οικονομικα και το ~1000αρικο για καρτα "δεν το βλεπουν καθολου", δεν ειναι για ολους(οπως και πολλα αλλα πραγματα στην ζωη) τι να κανουμε τωρα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ΠΑΜΕ να δούμε τι γίνεται σε 1080p.

 

Kαλα σε αυτο το review πως ακριβως τις μετρανε τις καρτες και δειχνουν την 290Χ στο tomb raider μπροστα απο την 970?

 

290Χ reference clocks tomp raider 1080p@ultra preset=84fps averange

Tomb_Raider_2015_03_24_23_51_26_223.jpg

 

970gtx reference clocks tomp raider 1080p@ultra preset=91fps averange

970_2.jpg

9% ταχυτερη η 970 στο tomb raider.

 

Στο farcry4 ενα screenshot στο ιδιο σημειο μιας και το game δεν εχει bench.

290Χ reference clocks Farcry4 1080p ΟΛΑ τεζα+MSAA2=51FPS 

Far_Cry4_2015_03_25_00_13_58_235.jpg

 

970gtx reference clocks Farcry4 1080p ΟΛΑ τεζα+MSAA2=61FPS 

970.jpg

20% μπροστα η 970.

 

Το συστημα με την 970 ειναι φιλου και τα 2 συστηματα ειναι με το ιδιο cpu(4790Κ)

Link to comment
Share on other sites

οι μετρήσεις σας είναι πρόσφατες;

με τελευταίους drivers;

αυτοί μετράνε λέει με Intel 5960X , ASUS X99 Deluxe και 16GB DDR4 αλλά και πάλι τέτοια διαφορά;;

Oι μετρησεις ειναι σημερινες.

Στο συστημα μου φοραω τους τελευταιους beta 15,3 και η 970 ειναι με τους latest nvidia drivers.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θα'χε η απάντησή τους σε ανάλογη ερώτηση του πώς μετράνε.. και να κλοκάρουν, καλύτερα θ'ανεβαίνει η 970 λογικά.. τι να πω.. πάλι καλά που έχουμε κι εσάς κ μαθαίνουμε και 1-2 πράγματα.. αντικειμενικά!

Link to comment
Share on other sites

@9000+rpm

Καταρχάς εγώ απλά πόσταρα το βίντεο για να το σχολιάσουμε. Δεν γνωρίζω όλες τις παραμέτρους του review όπως για παράδειγμα...(εάν οι κάρτες είναι stock ή όχι).

Απο κεί και πέρα για να το λές εφόσον έχεις κάνει προσωπικές μετρήσεις με το ίδιο HW (κάρτες μονάχα) θα πιστέψω εσένα και όχι το βίντεο τόσο.

Btw τι έγινε με τους 15.3beta και την ροή στο FC4??? Δεν μου είπες έπεσα μέσα? :p

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

 

Btw τι έγινε με τους 15.3beta και την ροή στο FC4??? Δεν μου είπες έπεσα μέσα? :p

Oχι :p

Βασικα σε αυτο δεν φταινε οι drivers ουτε η 290Χ καθοτι και η 970 παρουσιαζει stutter στο συγκεκριμενο παιχνιδι, ειναι θεμα του ιδιου παιχνιδιου απ οτι φαινεται.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.