Jump to content


GreyOS - Το Free και Open Source Browser-based O/S


Recommended Posts

Συγχαρητήρια καταρχήν για το νέο look & style του forum. Μου αρέσει που είναι τοποθετημένο στην ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ 100%.

 

 

Με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω την διανομή του "GreyOS - Free & Open Source Browser-based O/S"

Το προϊόν είναι σε έκδοση Alpha και είναι χρήσιμο αυστηρά μόνον για developers και testers.

 

Κατεβάστε το από εδώ:


 

Μέσα στο zip περιλαμβάνονται επιπλέον κάποια βασικά στοιχεία αναφοράς για τη γραφή κώδικα και το πλάνο του που θέλει να φτάσει το project.

 

Ο κώδικας αποτελείτε από:

HTML5

JS

PHP

JSON

XML

CSS

 

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ:

Για την εγκατάστασή του χρειάζεστε Apache και να τρέχει MySQL server.

 

Βήματα για την εγκατάσταση:

1. Εγκαταστείτε τη βάση από το αρχείο: /cms/database/alpha_cms_db.sql

2. Φτιάξτε ένα virtual host στον Apache με στόχο το OS να είναι στη βάση-root (/) του directory

3. Έτοιμο!

 

 

Καλώ όλους τους φίλους προγραμματιστές να συνεισφέρουν με τα δικά τους apps, ιδέες και λύσεις για περεταίρω ανάπτυξη. Θέλω να συστήσω μια δυνατή ομάδα 10+ ατόμων και να προχωρήσουμε στην τελειοποίησή του!

 

Τέλος ένα DEMO θα είναι σύντομα διαθέσιμο στο http://greyos.gr

post-37028-0-09495500-1426779968_thumb.p

post-37028-0-96923600-1426779986_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

Φαίνεται ότι έχει πέσει πολύ δουλειά πίσω από το project, αλλά προσωπικά μου δημιουργείται μία απορία βλέποντας την περιγραφή του αλλά και το όνομα του. Γιατί ακριβώς θεωρείται Operating System;

Γενικώς, πως φαντάζεστε το μέλλον του project και ποιοι οι πιθανοί χρήστες του; Και μερικά παραδείγματα αν δεν σου είναι κόπος γιατί δυσκολεύομαι να σκεφτώ την ανάγκη για την ανάπτυξη του εν λόγω project (πέρα από την γνώση που αποκτάς στην php/sql)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Ευχαριστώ. Εξηγω γιατί μπορεί να θεωρηθεί OS και συγκεκριμένα Meta-OS.

Το Grey δεν είναι απλά μια σελίδα. Οτι βλέπεις εκεί μέσα είναι models. Οντότητες που είναι ανεξάρτητες αλλά εξαρτημένες από ένα global API. Δε ξέρω τις γνώσεις σου σε λειτουργικά συστήματα αλλά δεν είναι εύκολο να μπω σε βάθος από εδώ. Είναι πιο απλό να ανεβασω ένα βίντεο.

Για την ιστορία υπάρχει ήδη ένα τεράστιο API 300 calls.

Είναι ένα Meta-OS διότι τρέχει επάνω σε εικονικό hardware, το layer του Web browser, και ήδη θα χρειαστεί ένα πραγματικό OS minimal για να σου κάνει boot το pc και να ανοίξει έναν browser!

Ο στόχος του έργου είναι να γίνονται οοολα online έτσι ώστε ότι μηχάνημα και να έχεις πάντα να είσαι ταχύτατος, χωρίς installs, security issues, antivirus, defrag, updates, κτλ. Στο GreyOS όλα ανοίγουν με ένα κλικ και χωρίς delay. Επίσης δε θα χρειάζεται backup και όλα θα είναι encrypted. 100 φορές καλύτερα από ότι σήμερα δηλαδή... Να μην αναφέρω το gaming το οποίο θα στηριχτεί σε πλατφόρμες όπως η onlive.com οπότε θα παιζεις ότι πιο cutting edge και βαρυ game με το πιο παλιό και απλό μηχάνημα.

Γενικά το μέλλον είναι όλα online μαζί με το λειτουργικό σου. Το μηχάνημα σου θα είναι ένας απλός Thin client. Μικρό CPU, RAM, καθόλου κάρτα γραφικών, μικρή τοπική μνήμη, καθόλου δίσκο.

Ελπίζω να σε έκανα να δεις τη μεγάλη ιδέα.

Έγινε επεξεργασία από qtgeo
Link to comment
Share on other sites

Με το κατάλληλο traffic shaping και router τα 10Mbps είναι παααρα πολλά. Μια από τους ειδίκευσεις μου είναι αυτές οπότε μην αγχωνεσαι υπάρχει λύση, την εφαρμοζω και δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου @qtgeo, μακαρι να γινει πραγματικοτητα αυτο , αλλα δυσκολα γιατι πλεον που θα πουλανε οι εταιριες? 

 

 

Αν θες την αποψη μου , καλυτερα να κανετε μια στροφη στο project σας .Το να υπαρχουν τα παντα στο internet ειναι κατι που οι ανθρωποι φοβουνται . Για αυτο φτιαχτε κατι , οπου στην γωνια του σπιτιου μου θα εχω ενα δυνατο windows pc και μεσα στο σπιτι θα εχω 3-4 οθονες - πιθανον συνδεμενες με καποιο arduino - οπου στην καθε μια θα κανει log in ενας user και η εμπειρια θα ειναι ιδια με το να καθοταν στο pc 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι όντως η μία πλευρά αλλά πρακτικά οι εταιρίες πάλι θα πουλάνε hardware με πολλά utilities και features. Δεν χρειάζεται να είναι αργά μηχανήματα, μπορεί να είναι ακριβά και πολύ advanced με τους "κανόνες" και τη "μόδα" της εποχής.

 

Όσω για την οπτκή του έχω τα πάντα offline και νοιώθω ασφάλεια και δε πάμε εκεί μπορώ να πω σε όποιον το πιστεύει πως είναι βαθυά νυχτωμένος γιατί δεν έχει αίσθηση ούτε της αγοράς αλλά επειδή προφανώς δεν είναι και η δουλειά του δε γνωρίζει πολύ βασικά τεχνολογικά πράγματα που θα του άλλαζαν το σκπετικό. Δε θα αναλύσω.... Οι τεχνολογίες ΠΟΤΕ δεν είναι για τους τεχνοφοβικούς ή "μικρό-μυαλούς" είναι για όλους αυτούς που θέλουν πάση θησεία να κάνουν το καλύτερο δυνατό με μικρότερο κόστος και υψηλή ταχύτητα.

 

Όλα τα παραπάνω τα ανέφερα για να εξηγήσω πως η ομάδα που το ξεκίνησε και με μένα αρχιτέκτονα του συστήματος δεν είμαστε απλά φαντασιόπληκτοι με την καινοτομία αλλά έχουμε το background, τις επαφές και τις εμπειρίες να γνωρίζουμε ότι αυτό που κάνουμε θα έχει αξία από σήμερα και στα επόμενα 10 χρόνια. Η δε κινήσή μας να το κάνουμε Open Source είναι καθολική γιατί πιστεύουμε στη ελευθερία του κώδικα και την δυναμική της κοινότητας στην ανάπτυξη.

 

Με λίγα λόγια καλύτερα 1000 μυαλά παρά 5 και καλύτερα αποτελέσματα από feedback χιλιάδων χρηστών!

 

Να προσθέσω φυσικά και την άπειρη γνώση σε JS, PHP, HTML5, CSS και SQL. Ειδικά σε JS απαριθμούμε ήδη πάνω από 20 καινοτομίες / ανοικτές "πατέντες". Απο αυτές πολύ σημαντικές είναι:

 

1. Inter Model Communication (IMC) system - Αντίστοιχο το IPC σε πραγματικά λειτουργικά.

2. BULL - Η πιο γρήγορη AJAX library στο κόσμο (Benchmarks για τους άπιστους: http://jsperf.com/bull/4)

3. Παράλληλος προγραμματισμός και concurrency on JavaScript-enabled browsers.

και άλλα...

 

Πραγματικά τη πιο μεγάλη γνώση που θα πάρει κάποιος είναι σε θεωρία υπολογιστών και O/S καθώς και σε PHP και JS. Ειδικά τώρα σε JS πάρα πολλά... μιας και λίγοι γνωρίζουν Native JS και τη δυναμή της. Όλοι γνωρίζουν βιβλιοθήκες όπως το JQuery που είναι πάναργες και προβληματικές (Δείτε και το benchmark στο BULL... όχι δεν είμαστε μάγοι απλά γράφουμε σωστό κώδικα και σε κομμάτια - modular)

 

Καλή ΠΟΡΩΣΗ!

Έγινε επεξεργασία από qtgeo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Ευχαριστώ. Εξηγω γιατί μπορεί να θεωρηθεί OS και συγκεκριμένα Meta-OS.

Το Grey δεν είναι απλά μια σελίδα. Οτι βλέπεις εκεί μέσα είναι models. Οντότητες που είναι ανεξάρτητες αλλά εξαρτημένες από ένα global API. Δε ξέρω τις γνώσεις σου σε λειτουργικά συστήματα αλλά δεν είναι εύκολο να μπω σε βάθος από εδώ. Είναι πιο απλό να ανεβασω ένα βίντεο.

Για την ιστορία υπάρχει ήδη ένα τεράστιο API 300 calls.

Φίλε μου, παρατηρώ μία δόση μεγαλομανίας στην απάντηση σου. Ούτε τα 300 API calls, ούτε ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός, ούτε ένα `global API' κάνουνε το project σου λειτουργικό σύστημα. Στο τέλος θα μας πεις ότι ο linux kernel (που δεν είναι object-oriented) δεν είναι O/S για αυτόν τον λόγο...

 

Είναι ένα Meta-OS διότι τρέχει επάνω σε εικονικό hardware, το layer του Web browser, και ήδη θα χρειαστεί ένα πραγματικό OS minimal για να σου κάνει boot το pc και να ανοίξει έναν browser!

Το layer του web browser δεν είναι εικονικό hardware. Ούτε ο web server με την database που θα τρέχει από πίσω. Μια ιστοσελίδα έφτιαξες, δεν ανακάλυψες και τον τροχό.

 

Ο στόχος του έργου είναι να γίνονται οοολα online έτσι ώστε ότι μηχάνημα και να έχεις πάντα να είσαι ταχύτατος, χωρίς installs, security issues, antivirus, defrag, updates, κτλ. Στο GreyOS όλα ανοίγουν με ένα κλικ και χωρίς delay. Επίσης δε θα χρειάζεται backup και όλα θα είναι encrypted. 100 φορές καλύτερα από ότι σήμερα δηλαδή... Να μην αναφέρω το gaming το οποίο θα στηριχτεί σε πλατφόρμες όπως η onlive.com οπότε θα παιζεις ότι πιο cutting edge και βαρυ game με το πιο παλιό και απλό μηχάνημα.

Όλα αυτά μου δείχνουν ή αμάθεια ή μεγαλομανία. Διάλεξε και πάρε. Install γίνεται, σε έναν web server με μία database από πίσω. Ταχύτατος δεν θα είσαι, γιατί μία database έχει queries και δομή - και όσο μεγαλώνει αυξάνεται και ο χρόνος προσπέλασης. Και η database είναι και αυτή ένα αρχείο. Αποθηκεύεται και αυτή σε ένα filesystem που δέχεται και αυτό fragmentation, έχει vulnerabilities και updates. Στο θέμα του delay, έχεις βάλει ανάμεσα στο πραγματικό O/S (που θα έχεις αναγκαστικά) έναν web browser, έναν web server με scripting γλώσσα και μία βάση δεδομένων αμφιλεγόμενης δομής. Αν εσύ νομίζεις ότι είσαι καλύτερος από αυτά που υπάρχουν ήδη, πλανάσαι... Ολόκληρη google δεν τολμάει να πει κάτι τέτοιο, και εσύ πιστεύεις ότι το έκανες σε php;

Για το θέμα του gaming, μάλλον δεν γνωρίζεις πολλά πράγματα από 3D γραφικά και πως δουλεύει μια κάρτα γραφικών, ένας X-server, η WebGL κλπ, γιατί το να παίξεις βαρύ game μέσα από browser και μάλιστα σε παλιό και απλό μηχάνημα είναι τουλάχιστον αστείο. Νομίζεις ότι θα σου στέλνει δηλαδή ένας web server την εικόνα στην οθόνη έτοιμη, prerendered και με έτοιμο raytracing, antialiasing και anisotropic filtering?

 

Γενικά το μέλλον είναι όλα online μαζί με το λειτουργικό σου. Το μηχάνημα σου θα είναι ένας απλός Thin client. Μικρό CPU, RAM, καθόλου κάρτα γραφικών, μικρή τοπική μνήμη, καθόλου δίσκο.

Ελπίζω να σε έκανα να δεις τη μεγάλη ιδέα.

Με έκανες να δω μία τεράστια ιδέα. Είδα και τα ban που έχεις φάει στο insomnia και τους πολλαπλούς λογαριασμούς που έχεις κάνει εκεί. Είδα και την μεγαλομανία που έχεις. Είδα και τις διάφορες ιστοσελίδες που κατά καιρούς έχεις φτιάξει με δήθεν εταιρίες - umbrella και πολλά άλλα.

Thanks, but no thanks!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα να καταλάβεις... αλλά ευχαριστώ ειλικρινά που προσπάθησες.

 

Αυτά που λες επάνω είναι ανακρίβειες. Δε θα αναλύσω. Καλό μέλλον σου εύχομαι.

 

Υ.Γ:

Όσα δε καταλαβαίνει ο προγραμματιστής στην Ελλάδα τα κάνει "μεγαλομανία" και στα forum ban.

 

ΔΗΛΑΔΗ: ΌΣΑ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ!!

 

Αχ πόσο θα ήθελα πραγματικά να κάτσει μια φορά κάποιος και να σκεφτεί και να μελετήσει τα όσα λέω ειδικά τώρα με ανοικτό κώδικα, και να μη λέει θεωρείες... Πραγματικά τι να πώ ντροπή για τα μυαλά μας στην Ελλάδα.

Έγινε επεξεργασία από qtgeo
Link to comment
Share on other sites

Δε θες να μας βοηθήσεις να καταλάβουμε κι εμάς; Δεν έχουμε όλοι το γνωστικό σου επίπεδο

 

 

Με  εγκάθετους δεν συζητάω.

Μόνο να ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ξέρετε.

μπερδεύτηκα. ποιος κατηγορεί, και ποιος προσπαθεί να συζητήσει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Γιώργο Δελαπόρτα,

 

Δεν σε ζηλεύουν, δεν σε φθονουν.

 

Απλα κάνεις εδω και χρόνια το ίδιο λάθος.

Προσπαθείς πριν κάνεις κάποια επιτυχία να παρουσιάσεις το εγχείρημα σου σαν "επιτυχία".

Στην προσπάθεια σου αυτή χρησιμοποιείς βαρύγδουπες λέξεις που συχνά δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα:

 

πχ

 

Στο fakefb έχεις κάνει ενα απλό πρόγραμμα με javascript που ελέγχει αν ενα προφίλ εχει cover page, φίλους αρκετους και activity στο timeline τους. Αν δεν πληρη τις προδιαγραφές τις παραπάνω το χαρακτηρίζεις σαν FAKE. Δηλαδή κάνεις εναν έλεγχο που κάποιος με το μάτι θα μπορούσε να καταλάβει ( και φυσικά ενας κακόβουλος χρήστης θα έβαζε και προφίλ εικόνα, θα εκανε και εικονικά post, θα έβρισκε΄και φίλους). Παρόλα αυτά το χαρακτηρίζεις το fakefb Artificial Intelligent software!

 

 

Μπορώ να σου αναλύσω τι ακριβώς έγινε και στο Pandoo και στο Alpha CMS και στο Penny Cloud και στο GANN και στο 3d wifi και επίσης μπορώ να σου προβλέψω και εγω τι θα γίνει με την D&M Inc και τα wireless flow ακουστικά

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.