Jump to content



Σκέψεις για test bench-Πειραματοζωο


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά 

Εδω και πολύ καιρό έχω στο μυαλό μου να φτιάξω ενα test bench - πειραματοζωο το οποιο θα μπαινουν διάφορα εξαρτήματα πανω για δοκιμες μετρησεις και τα λοιπα. τι υλικα θα ηταν πιο καταλληλα για αυτο το project ?

Σαν βαση θα φτιαξω με ξυλο ενα παγκο αλλα για τα υπολοιπα δεν ξερω τι θα ηταν πιο καταλληλο. Tο budget είναι γύρω στα 350 ευρω. Δεν με πειραζει να ειναι και μεταχειρησμενα φτανει να ειναι σε καλη κατασταση. 

Με νοιαζει να εχει πανω απο 4 sata 6,0 gbps να δεχεται ddr3  και να δεχεται sli ή/και crossfire και  να δεχεται overclock για να μαθω επιτελους πως γινετε επιτελους. Αυτα για αρχη

Ακουω προτασεις

Ευχαριστω...

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν απαντά κανείς γιατί δεν είναι και πολύ σαφές αυτό που θες.Στα 350€ Τι hardware ζητάς? Προϋπάρχει τίποτα ?Και το κόστος του bench table μεσα? Μάλλον για ξεκίνημα θα έλεγα πάντα για μεταχειρισμένα:

Cpu intel I5 2500k ~ 90€

Mobo Asrock Z77 extreme4 (μάλλον μόνο σε New θα βρεις και ίσως καλύτερα έτσι) ~110€

Ram 2x4 gb Ram @ 1600 @ 1.5v @ cl9 ~ 50€

Psu 750w single rail επώνυμο. ~50-70€

Με αυτά και μ' αυτά εισαι κοντά στα 300-320€

Θες ακόμα ψύξη του 120€ Θες gpu Θες δίσκους......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

Οχι δεν προυπαρχει τιποτα,

το κοστος του bench table δεν ειναι μεσα αυτο θα το φτιαξω μονος μου.

γιατι να μην παω σε z97 με pentium g3258 αφου βγαινει το ιδιο κοστος και αργοτερα αναβαθμιζω σε κατι ανωτερο? θεωρω κριμα να παρω hardware παλιασ γενιας

ψυξη γιατι του 120ευρου και οχι μια του 50αρικου και γιατι οχι αεροψυξη? gpu να μην παιξω για αρχη με την onboard η να βαλω την gtx 750 Που εχω?

Δισκους σκεφτομαι για αρχη 1 ssd 120/240 και αργοτερα ενα hdd του 1tb.

Πως φενεται αυτο?

edit:

η να παρω μια asrock h97 που βρηκα μεταχειρησμενη στα 50 ευρω?

Έγινε επεξεργασία από panosshave
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

Οχι δεν προυπαρχει τιποτα,

το κοστος του bench table δεν ειναι μεσα αυτο θα το φτιαξω μονος μου.

γιατι να μην παω σε z97 με pentium g3258 αφου βγαινει το ιδιο κοστος και αργοτερα αναβαθμιζω σε κατι ανωτερο? θεωρω κριμα να παρω hardware παλιασ γενιας

ψυξη γιατι του 120ευρου και οχι μια του 50αρικου και γιατι οχι αεροψυξη? gpu να μην παιξω για αρχη με την onboard η να βαλω την gtx 750 Που εχω?

Δισκους σκεφτομαι για αρχη 1 ssd 120/240 και αργοτερα ενα hdd του 1tb.

Πως φενεται αυτο?

edit:

η να παρω μια asrock h97 που βρηκα μεταχειρησμενη στα 50 ευρω?

 

Αφού θές να μάθεις , (για o/c) πάνω απ'όλα ...

 

Συμφωνώ για επιλογή Ζ97 & G3258.

 

Επίσης να πάρεις ένα ζευγάρι μνήμες που αποδεδειγμένα κλοκάρουν , ώστε να μπείς στο πνεύμα και σε αυτό τον τομέα.

 

Τροφοδοτικό κάτι επώνυμο από 600Watt και άνω.

 

Μιά καλή ψύκτρα , ή ακόμη καλύτερα ένα προσιτό AIO (http://www.thelab.gr/reviews/_/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/raijintek-triton-aio-240mm-watercooling-review-r70)

 

Κάρτα γραφικών έχεις.

 

Ενας μικρός ssd ακόμη και 60GB σου φτάνει.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

ποιες μνημες ειναι αυτες και πως το βλεπω οτι κλοκαρονται

συμφωνω για τον ssd  αλλα αν δεις τιμες ο 60αρης με το 120αρι εχουν 5-10 ευρω διαφορα

 

Θα βασιστείς σε υποδείξεις άλλων , με πείρα στο συγκεκριμένο θέμα.

Είτε πάς για μεταχειρισμένες είτε για καινούργιες.

 

ok

για το θέμα τιμής του ssd ... αλλά είσαι ήδη πολύ χαμηλά σε budget , δέν σου φτάνουν τα 350 για καινούργια.

κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω απλα η μητρικη θα ειναι απο χερι

 

οκ

Αλλά πόσο κάτω θα πάς από τα 513,00 με μιά μτχ μητρική ???

 

Ρίξε μιά ματιά στο θέμα που είχα ανοίξει πρόσφατα , θα πάρεις κάποιες καλές ιδέες.

http://www.thelab.gr/topic/142709-%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF-project-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CF%8C%CF%87%CE%BF-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-intel-gaming-pc/

Link to comment
Share on other sites

-60 ευρω περιπου κατω θα παει

 

edit: το ειχα δει το θεμα αυτο και μου αρεσε παρα πολυ και απο εκει ηταν  το κλικ που μου ελειπε για να αρχισω να ψαχνω για το δικο μου Project

Έγινε επεξεργασία από panosshave
Link to comment
Share on other sites

Εμένα άποψη μου είναι να μείνεις με το σενάριο του 2500K και το "παλιάς" γενιάς hardware. Πίστεψε με είναι πολύ αποδοτικότερο να αγοράζεις το hardware του υπολογιστή σου κάθε 5 χρόνια παρά να χρειάζεστε συνέχεια αναβάθμιση για να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα του overclocking / gaming / πειραματόζωο pc σου.

1) Καλή ψυκτρα. Αν επιχειρήσεις σοβαρό overclock η ψύξη του 50€ (εντάξει μπορεί να υπάρχει καμία εξερεση) είναι το πρώτο που θα σε προδώσει. συνηθως. Άρα γιατί να μπεις εξαρχής στην διαδικασια αναβάθμισης.Μια AIO υδροψυξη 240 -280 mm νομίζω είναι αρκετή για να μην είναι η ψύξη που θα σε κόψει.

2) Cpu. Ο Pentium καλά τα 4.5Ghz που ίσως πιάσει Αλλά το multitasking του με λίγο ζόρι σε προδώσε. Ο 2500Κ Είναι σίγουρος πως για μια 5ετια (ειδικά στα 4.5 4.8 Ghz + που θα έχεις να την ψύξη του 120€) δεν θα σε κρεμάσει/ κόψει όταν θα έχεις και μια καλή κάρτα γραφικών.Ο Pentium θα σε κόψει. Ουσιαστική διαφορά τιμής 50€.Θες να κάνεις υπέρβαση πάρε i7 2600k με +100€. Ουσιαστική διαφορά clock to clock με τους "σύγχρονους" 4590Κ 4790Κ 2%.

3)Motherboard. Μίλησες για overclock.Το Η97/87/77 chipset τι το αναφέρεις? Αλλη μια άσκοπη αναβάθμιση.

Κλείνοντας μετά και από τις άλλες απόψεις που ακούστηκαν συνεχίζω να προτείνω αυτά που είπα στο πρώτο post Μου για τα πρώτα 350€ έχεις να ξοδέψεις και με το επόμενο κεφάλαιο που θα σου κάτσει να πας με την σειρά Ψύξη (ξεκινάς με στοκ είναι δωρεάν) Gpu (Είναι το Α και το Ω στο Gaming) Αλλά η nvidia βγάζει εύκολα ένα με δύο χρόνια ακόμα.

Έγινε επεξεργασία από komos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.