Jump to content


Recommended Posts

Σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις γιατί είναι περιοριστικός; Σε θέμα ισχύος φαντάζομαι θα εννοείς ή κάνω λάθος;

Όχι, δεν αναφέρομαι στην ισχύ, άλλωστε η ισχύς (του ενισχυτή που θα αγοράσεις, όχι του φυσικού μεγέθους) είναι κάτι που επηρεάζεται από πολλά διαφορετικά πράγματα (ευαισθησία ηχείων, όγκος του δωματίου, μέγιστες στάθμες που επιθυμείς, εμπέδηση του ηχείου κλπ). Αναφέρομαι στις δυνατότητες σύνδεσης του, και στις ευκολίες που παρέχει.

Συγκεκριμένα, ανέφερα το Pre Out, ουσιαστικά ένας AV ενισχυτής με Pre Out σου δίνει την δυνατότητα να μην τον λειτουργήσεις σαν ολοκληρωμένο ενισχυτή (Προ+Τελικός) αλλά μόνο σαν προενισχυτή. Βεβαίως υπάρχουν πολλές ακόμα δυνατότητες που παίζουν ρόλο σε αυτό που θες να πετύχεις. Για παράδειγμα, από την στιγμή που θες να έχεις και είσοδο βινυλίου, χρειάζεσαι και phono in (ή phono stage), που ο Yamaha δεν διαθέτει.

Οσο για το βαρετό του πράγματος, αν μπορούσες να δεις πως είναι τα ηχεία και με τι ευκολία γίνεται αυτό θα αναθεωρούσες.

 

Επι την ευκαιρία. Πέρασε απο εδώ ο Στέλιος (Seafalco) για να με κρίνει σαν ηλεκτρολόγο με τα κανάλια και τα όλα σχετικά που πέρασα. Μάλλον πέρασα τις εξετάσεις :hehe:

Εσκασε με φακουδάκι ο κερατάς για να  μη του ξεφύγει τίποτα  :hehe: ΘΕΟΣ!!!

 

Οπότε μπορεί να σας πει απόψεις περι χώρου, ηχείων, απόδοσης και sansui με τα ηχεία, για να έχετε και μια πιο έμπειρη γνώμη απο την δική μου, που σε αυτά τα θέματα είμαι άσχετη του θανάτου.

Μπορεί τα ηχεία σου πράγματι να έχουν έτοιμα banana plugs και το να τα βάζεις/βγάζεις να είναι υπερβολικά εύκολο, όμως, πρέπει να λάβεις υπόψιν ότι αυτές οι επαφές δεν είναι φτιαγμένες για να μπαινοβγαίνουν συνέχεια. Αν ανησυχείτε για την ποιότητα των επαφών σε ένα μεταγωγό που θα χρησιμοποιείται για το υψηλό ρεύμα που θα περάσει στους κινητήρες των ηχείων, τότε γιατί δεν ανησυχείτε για την ποιότητα των συνδέσεων που θα μπαινοβγαίνουν κάθε 2-3 μέρες;

Μήπως τελικά είναι καλύτερα να βάλεις ρελέ (καστάνιας) για την εναλλαγή και να αφήσεις μόνιμα πάνω στα ηχεία τα καλώδια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα, ανέφερα το Pre Out, ουσιαστικά ένας AV ενισχυτής με Pre Out σου δίνει την δυνατότητα να μην τον λειτουργήσεις σαν ολοκληρωμένο ενισχυτή (Προ+Τελικός) αλλά μόνο σαν προενισχυτή. Βεβαίως υπάρχουν πολλές ακόμα δυνατότητες που παίζουν ρόλο σε αυτό που θες να πετύχεις. Για παράδειγμα, από την στιγμή που θες να έχεις και είσοδο βινυλίου, χρειάζεσαι και phono in (ή phono stage), που ο Yamaha δεν διαθέτει.

Αν κατάλαβα καλά εσύ κατάλαβες ότι θέλω να βάλω στον yamaha το πικαπ? Αν ναι τότε λάθος κατάλαβες. Ο yamaha τη δουλειά των ταινιών θα αναλάβει άντε και να ακούω ραδιόφωνο απο αυτόν και όχι απο τον sansui.

Ο Sansui είναι αυτός που έχει πάνω του όλες τις άλλες πηγές (πικαπ, cd κλπ) εκτός απο PC/NOVA/NAS.

Για τις επαφές που ανέφερες. Μπορεί να είμαι άσχετη σε θέμα ήχου αλλά σε θέμα αντοχών κάποιων πραγμάτων τα πάω καλά. Οι επαφές είναι ντουβάρια και θεωρώ κάτι παραπάνω απο σίγουρο ότι δε θα μου πάθουν τίποτα εκτός αν εγώ πιάσω κάνα σφυροκάλεμο. Είναι το τελευταίο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά εσύ κατάλαβες ότι θέλω να βάλω στον yamaha το πικαπ? Αν ναι τότε λάθος κατάλαβες. Ο yamaha τη δουλειά των ταινιών θα αναλάβει άντε και να ακούω ραδιόφωνο απο αυτόν και όχι απο τον sansui.

Ο Sansui είναι αυτός που έχει πάνω του όλες τις άλλες πηγές (πικαπ, cd κλπ) εκτός απο PC/NOVA/NAS.

Κάτι ενδιάμεσο. Κατάλαβα τι θες να κάνεις, και σου πρότεινα μία εναλλακτική (που πιστεύω ότι είναι καλύτερη) σε προηγούμενο ποστ:

Άρα η καλύτερη αλυσίδα είναι να εκμεταλλευτείς τα τελικά στάδια ενίσχυσης του Samsui με την προενίσχυση και τις ευκολίες του AV ενισχυτή. Δυστυχώς ο Yamaha δεν έχει pre-out όπως ήδη ξέρεις, και το Rec Out ΔΕΝ κάνει για τέτοια χρήση.

Αν θες να γίνω πιο περιγραφικός μπορώ να σου φτιάξω ένα απλό σχεδιάγραμμα συνδέσεων που να φαίνεται ξεκάθαρα η συνδεσμολογία και τα πλεονεκτήματα (και μειονεκτήματα) αυτής της σύνδεσης.

Για τις επαφές που ανέφερες. Μπορεί να είμαι άσχετη σε θέμα ήχου αλλά σε θέμα αντοχών κάποιων πραγμάτων τα πάω καλά. Οι επαφές είναι ντουβάρια και θεωρώ κάτι παραπάνω απο σίγουρο ότι δε θα μου πάθουν τίποτα εκτός αν εγώ πιάσω κάνα σφυροκάλεμο. Είναι το τελευταίο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή.

Το ξέρω ότι η αντοχή των επαφών είναι τεράστια από πλευράς καταπόνησης (συνάδελφοι είμαστε άλλωστε). Το θέμα δεν είναι αν αντέχουν μηχανικά αλλά τι προβλήματα θα δημιουργήσουν στην πάροδο του χρόνου στην συναρμογή της μπανάνας πάνω στην μπόρνα. Οι μπανάνες ουσιαστικά είναι ένα ελατήριο που συνθλίβεται κατά την είσοδο του στην μπόρνα (σούστα). Από το βάλε/βγάλε όμως η γραμμικότητα του θα επηρεαστεί, με αποτέλεσμα η μηχανική επαφή να πάψει να είναι βέλτιστη (θα μειωθεί η επιφάνεια επαφής) και μαζί με αυτό, θα επηρεαστεί και η εμπέδηση της μηχανικής ένωσης, ειδικά στα μεγάλα ρεύματα. Τα ρελέ από την άλλη, έχουν σαφέστατα μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (MTBF αν προτιμάς) για τέτοιες εναλλαγές.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κάνει κόπο κάνε το σχεδιάγραμμα μπας και στροφάρω γιατί δε το έχω με τα Pre-out κλπ που αναφέρεις  :redface:

 

 

Για τις επαφές κατάλαβα τώρα τι εννοείς. Σε απασχολεί η μπανάνα και όχι μη πάθει ζημιά το ηχείο/μπόρνα. Τώρα το έπιασα γιατί πριν κατάλαβα το ανάποδο οπότε γράψε λάθος.

Αν και έχω ακριβές επιχρυσωμένες μπανάνες πάνω που αλλάχθηκαν πριν μερικές μέρες με τη νέα καλωδίωση, το πολύ πολύ για να αποφύγω τα ρελέ να αλλάζω μπανάνες κάθε 2 χρονια ξερω γω. Δε ξέρω για πόσο ακόμα θα έχω τον sansui να μου χαϊδευει τα αυτιά, αν και πρόσφατα του έγινε γενικό service και καθαρισμός επαφών, οπότε πόσες μπανάνες να αλλάξω άραγε; :)

 

Όταν θα φτάσω στο σημείο να αλλάξω γενικά το σετάπ μου λοιπόν αφού μπει το χέρι βαθιά στη τσέπη, θα έχω και τις επαφές μόνιμα επάνω.  :)

Link to comment
Share on other sites

post-42701-0-11875600-1430751345_thumb.j

(Με χοντρές γραμμές φαίνονται οι συνδέσεις υψηλής ισχύος ενώ με λεπτές γραμμές οι συνδέσεις επιπέδου line)
Ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο εκμεταλλεύεσαι πάντα τον Samsui σαν τελικό ενισχυτή για τα TDL, ακόμα και όταν βλέπεις ταινίες.

Το μειονέκτημα από την άλλη είναι ότι πρέπει να βρεις έναν AV Receiver που να έχει Pre Out (ώστε να βάλεις πάνω τον Samsui) και Phono In (για να συνδέσεις το πικάπ με τον AV). Επίσης, με αυτόν τον τρόπο αντικαθιστάς το στάδιο προενίσχυσης του samsui με το στάδιο προενίσχυσης του AV, αλλά πιστεύω ότι τα πλεονεκτήματα υπερτερούν των μειονεκτημάτων (θεωρώ ότι το κέρδος του samsui σαν τελικού είναι μεγαλύτερο από την απώλεια του AV σαν προ).

Έγινε επεξεργασία από eloydark
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει av που να κανει passthrough μονο δυο καναλια; Με αυτον τον τροπο νομιζω οτι ο sansui θα παιζει στερεοφωνικα ολον τον ηχο που θα εισερχεται στον av (και ο οποιος θα τον δινει στον sansui. Μια pre-out εξοδος αν δεν κανω λαθος μεταφερει ολο το σημα χωρις να τον διαχωριζει η να το επεξεργαζεται

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχω ψάξει καλά ο φθηνότερος με το Preout είναι αυτός

http://www.skroutz.gr/s/2059806/Marantz-NR1403.html

edit: Υπάρχει και λίγο πιο φθηνός

http://www.skroutz.gr/s/5130533/Pioneer-VSX-924.html

 

Marantz-NR1603.jpg

 

Μιλάμε για υπερδιπλάσιο ποσό απο τον yamaha.

 

Απο την άλλη έστω ότι γίνεται αυτό και τον πάω στον sansui αν έχω καταλάβει καλά πως δουλεύει μία τέτοια ιστορία, τα μπροστινά ηχεία θα τα ελέγχω απο το volume του sansui και πάντα θα είναι σταθερά σε ένταση σωστά; Πφφφφ δε ξέρω ρε παίδες απλά προσπαθώ να βρω μία οικονομική λύση μέχρι τελικά να τα σκάσω για όλα και να γίνει μια ανανέωση. 

Αυτό που με εμποδίζει είναι το νεύρο που βγάζουν ακόμα και τώρα ο sansui και τα ηχεία...

 

 

 

 

 

edit: Επίσης μη ξεχαστώ.

@eloydark, χωροταξικά δεν γίνεται να μεταφερθούν όλες οι πηγές κάτω από την τηλεόραση που θα είναι ο yamaha ή όποιος αγοραστεί τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το περίμενα ότι δεν παίζει να βρεις στα 150 ευρώ AV με Pre Out δυστυχώς.

Για να ξεκαθαρίσω πάντως την σκέψη μου, για λόγους πληρότητας του νήματος - ασχέτως αν τελικά θα κάνεις την εναλλαγή των καλωδίων - η σύνδεση με το Pre Out δεν είναι έτσι όπως τα λέει ο giorgos2187.

Σε έναν ενισχυτή έχεις το στάδιο προενίσχυσης (με κέρδος κυρίως τάσης) όπου ουσιαστικά εμπεριέχεται ο έλεγχος εισόδου, ο έλεγχος στάθμης (volume) και ότι επεξεργασία μπορεί να κάνεις (DSP, αναλογικά φίλτρα κλπ) και το στάδιο ισχύος (τελικός με κέρδος τάσης και ρεύματος). Στο στάδιο ισχύος η στάθμη δεν ελέγχεται (οι τελικοί ενισχυτές δεν έχουν ρυθμιστικό έντασης).

Αν λοιπόν συνδέσεις τον AV μέσω του Pre Out θα πάρεις σήμα το οποίο έχει ήδη "ρυθμιστεί" η ένταση του (volume/όγκος αν προτιμάς), και συνεπώς πρέπει να το συνδέσεις στον Sansui στην είσοδο Pre In (μάλλον η σύνδεση Power Amp Direct, δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω manual για να καταλάβω 100% σίγουρα αν αυτή είναι η σωστή) ή αν δεν διαθέτει, τότε το βάζεις σε μία οποιαδήποτε κανονική Line είσοδο (όχι στην Phono) και ρυθμίζεις το volume έτσι ώστε να ταιριάζει με τα υπόλοιπα κανάλια και δεν το ξαναπειράζεις ποτέ. 

Με αυτόν το τρόπο έχει το κάθε κομμάτι τον ρόλο του στο σύστημα, και βέβαια σου δίνει στο μέλλον την δυνατότητα αναβάθμισης (με άλλους τελικούς).

 

Αν γινοταν παντως δεν θα χρειαζοταν να εχει phono ο νεος ενισχυτης.

Το κουμπωνες στο sansui.

Όχι, δεν ισχύει, ο sansui θα λειτουργεί ΜΟΝΟ σαν τελικός ενισχυτής στην περίπτωση του Pre-Out Έγινε επεξεργασία από eloydark
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ψάχνεις στο νετ και δε με ρωτάς για το Manual? :p

 

attachicon.gif20150504_185322.jpg

Τέλεια, οπότε σωστά υποπτεύτηκα ότι αυτό κάνει το Power Amp Direct, άρα ο Sansui είναι έτοιμος για να κάνει αυτό ακριβώς που σου προτείνω... το μόνο που λείπει είναι 450 ευρώ :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ισχύει, ο sansui θα λειτουργεί ΜΟΝΟ σαν τελικός ενισχυτής στην περίπτωση του Pre-Out

 

Μονο αν το θελουμε( ο ιδιοκτητης) .να εχει τη μοναδικη ιδιοτητα.

Αλλιως τον βαζουμε να εκτελει και χρεη ολοκληρωμενου για το πικαπ οπως ειναι τωρα.

Eπιλεγεις ποτε θα δουλευει με ρυθμιστικα εξαλλου.

Κανω καπου λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Μονο αν το θελουμε( ο ιδιοκτητης) .να εχει τη μοναδικη ιδιοτητα.

Αλλιως τον βαζουμε να εκτελει και χρεη ολοκληρωμενου για το πικαπ οπως ειναι τωρα.

Eπιλεγεις ποτε θα δουλευει με ρυθμιστικα εξαλλου.

Κανω καπου λαθος?

Το πιο πιθανό είναι ότι θα δουλέψει, όμως υπάρχουν αρκετά ζητήματα καθώς

1. Τι γίνεται με την αντίσταση εξόδου του Pre Out; Θα οδηγείται σωστά το στάδιο προενίσχυσης του AV αν βρίσκει απέναντί του άλλο ένα στάδιο προενίσχυσης;

2. Θα έχεις δύο volume, αν πειράξεις το volume του sansui για να αλλάξεις την ένταση του πικάπ, μετά πρέπει να ξανακαλιμπράρεις το ισοζύγιο στάθμης για τον AV καθώς άλλαξες και το volume των LR ηχείων άθελα σου.

3. Ενδεχομένως να έχεις προβλήματα μεγάλου gain από τα δύο σε σειρά στάδια

Αυτά τα προβλήματα σκέφτομαι τώρα, ίσως όμως να υπάρχουν και άλλα που να μην μου έρχονται άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Aλλη προνισχυση εχει το πικαπ ουτως η αλλως.

Δεν ξερω πως ειναι υλοποιημενη ..αν περναει μεσα απο την προενισχυση των υπολοιπων η κατευθειαν στο τελικο..αλλα και παλι ..μια συγκεκριμενη εισοδος ειναι το "τελικο amp" το οποιο απλα απομονωνει(εται απο) τη προενισχυση.

Με 1-2 κουμπακια απο την προσοψη εχεις την επιθυμητη εισοδο.

 

Για το volume εχεις ενα δικιο..αλλα οκ ..απλα το μαρκαρεις. :p

 

Eδω που φτασαμε δε βγαζεις και μια φωτο απο κοντα μπροστα τον ενισχυτη?

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, οπότε σωστά υποπτεύτηκα ότι αυτό κάνει το Power Amp Direct, άρα ο Sansui είναι έτοιμος για να κάνει αυτό ακριβώς που σου προτείνω... το μόνο που λείπει είναι 450 ευρώ :p

αυτος ... μηπως κανει?  http://www.skroutz.gr/s/3462754/Denon-AVR-X1000.html

 

 

εχω την εντυπωση οτι το Zone 2 Pre OUT που εχει, κανει τη δουλεια που θελει η Αγαπη..!!    χωρις να ειμαι και σιγουρος 100%..!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχει ο Sansui βαθμίδα (Power Amp Direct)  που συνδέει στον τελικό του το σήμα Pre Out του AV ενισχυτή, είναι πολύ πιθανό να μην υπάρχει θέμα προσαρμογής της αντίστασης εξόδου της βαθμίδας προενίσχυσης  του AV με την είσοδο της βαθμίδας ισχύος του Sansui.

Και σίγουρα θα είναι πολύ περίεργο το Pre Out  να έχει θέμα μιας και η "δουλειά του " είναι  να δώσει σήμα στην είσοδο ενός τελικού ενισχυτή (δεν παίζουν εδώ διαδοχικές προενισχύσεις και καπάκι σε αυτές και η ενίσχυση του τελικού, όπως θα ήταν αν έδινες μια αναλογική έξοδο σε μια είσοδο απλή του Sansui)

 

Έτσι το πράγμα πάει σε ένα σχήμα σαν αυτό :

 

gallery_33151_779_15482.png

 

Όπου πράγματι υπάρχει σημαδεμένο το σημείο προσαρμογής του Volume για λειτουργία 5.1 (5.1 preset).

Συνεπώς η τελική εικόνα γίνεται ακόμα πιο εύκολη, αν ο AV ενισχυτης έχει Pre Out ! :)

Θα παίζουν όλα τα ενδεχόμενα !

 

Όσον αφορά στο θέμα της ενδεχόμενης αύξησης της αντίστασης  διάβασης των συνδέσμων Μπορνα -μπανανα, λόγω προοδευτικής μείωσης της δύναμης που πιέζει το ελατήριο της μπανανας τα τοιχώματα της μπορνας, ναι υπάρχει ένα θέμα που ελαχιστοποιείται με καλά υλικά, και σίγουρα , αν εξασφαλίζονται αυτά, η αντίσταση διάβασης μιας μπορνας- μπανανας , είναι αρκετά χαμηλότερη της αντίστασης διάβασης που παρουσιάζει μια επαφή ρελέ!

Οπότε το μόνο που μένει είναι η "φασαρία" της αλλαγής των βυσμάτων, που από ότι είδα ( και χωρίς φακό παρακαλώ !!! :D) είναι παιχνίδι !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aλλη προνισχυση εχει το πικαπ ουτως η αλλως.

Δεν ξερω πως ειναι υλοποιημενη ..αν περναει μεσα απο την προενισχυση των υπολοιπων η κατευθειαν στο τελικο..αλλα και παλι ..μια συγκεκριμενη εισοδος ειναι το "τελικο amp" το οποιο απλα απομονωνει(εται απο) τη προενισχυση.

Με 1-2 κουμπακια απο την προσοψη εχεις την επιθυμητη εισοδο.

 

Για το volume εχεις ενα δικιο..αλλα οκ ..απλα το μαρκαρεις. :p

 

Eδω που φτασαμε δε βγαζεις και μια φωτο απο κοντα μπροστα τον ενισχυτη?

Το πικάπ δεν έχει άλλη προενίσχυση, απλά έχει έξτρα προενίσχυση. Αν είχε άλλη προενίσχυση θα είχε και διαφορετικό volume. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, δεν είναι απλά μια συγκεκριμένη είσοδος. Η είσοδος line ενός προενισχυτή περιέχει και κάποια στάδια που είναι απαραίτητα τόσο για την σωστή λειτουργία της πηγής όσο και για την σωστή λειτουργία του προενισχυτή (αντίσταση εισόδου, ρύθμιση κέρδους κλπ). Το θέμα δεν είναι να καταφέρει η Αγάπη να ακούσει ήχο από τα ηχεία, αλλά να ακούσει σωστό ήχο - τον ήχο που βγάζει ο Sansui των 2000 ευρώ (περίπου τόσο είχε όταν ήταν στην παραγωγή αν δεν κάνω λάθος).

 

αυτος ... μηπως κανει?  http://www.skroutz.gr/s/3462754/Denon-AVR-X1000.html

Όχι δεν κάνει, έχει pre-out μόνο για δεύτερη ζώνη - δηλαδή για άλλα ηχεία σε διαφορετικό χώρο.

Υ.Γ. (τώρα είδα το post του SeaFalco):

Το Power Amp Direct του Sansui αποσυνδέει τον προενισχυτή του. Συνεπώς δεν λειτουργεί ούτε το volume ούτε ο επιλογέας εισόδων. Αν συνδέσει εκεί τον AV Receiver πρέπει όλες οι πηγές να συνδεθούν με τον AV. Η μόνη εναλλακτική είναι να συνδεθεί το pre out του AV με μία κανονική (line) είσοδο του sansui, κάτι που προσωπικά θεωρώ ότι θα έχει προβλήματα.

Έγινε επεξεργασία από eloydark
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το πικάπ δεν έχει άλλη προενίσχυση, απλά έχει έξτρα προενίσχυση. Αν είχε άλλη προενίσχυση θα είχε και διαφορετικό volume. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, δεν είναι απλά μια συγκεκριμένη είσοδος. Η είσοδος line ενός προενισχυτή περιέχει και κάποια στάδια που είναι απαραίτητα τόσο για την σωστή λειτουργία της πηγής όσο και για την σωστή λειτουργία του προενισχυτή (αντίσταση εισόδου, ρύθμιση κέρδους κλπ). Το θέμα δεν είναι να καταφέρει η Αγάπη να ακούσει ήχο από τα ηχεία, αλλά να ακούσει σωστό ήχο - τον ήχο που βγάζει ο Sansui των 2000 ευρώ (περίπου τόσο είχε όταν ήταν στην παραγωγή αν δεν κάνω λάθος).

 

Υ.Γ. (τώρα είδα το post του SeaFalco):

Το Power Amp Direct του Sansui αποσυνδέει τον προενισχυτή του. Συνεπώς δεν λειτουργεί ούτε το volume ούτε ο επιλογέας εισόδων. Αν συνδέσει εκεί τον AV Receiver πρέπει όλες οι πηγές να συνδεθούν με τον AV. Η μόνη εναλλακτική είναι να συνδεθεί το pre out του AV με μία κανονική (line) είσοδο του sansui, κάτι που προσωπικά θεωρώ ότι θα έχει προβλήματα.

 

Πραγματικα κατι χανω απο αυτα που λες.

Ειναι σαν λες οτι ακομα και τωρα ακουει λαθος απο το πικαπ.

Αν απομονωσεις το cd direct amp (που γινεται απο την προσοψη με διακοπτη/κουμπακι/περιστροφικο/whateveρ) ο ενισχυτης λειτουργει ως ειχε-εχει "ολοκληρωμενος"  ειτε εκανε 5€ ειτε 5Μ €

 

Aν το ενεργοποιησεις τοτε σιγουρα δεν θα μπορει να ακουσει απο αλλη πηγη.

Αλλα θα το ενεργοποιει μονο για τον AV. 

Και αν δεν δουλευει ουτε το volume οντας ενεργοποιημενο δε μας ενδιαφερει ουτε αν θα το κουνησει για να ακουσει απο το πικαπ.

 

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ, τώρα είδα φωτό από την πρόσοψη του ενισχυτή και είδα ότι το Power Direct έχει επιλογέα (φαντάστηκα ότι δεν είναι εύκολη η αλλαγή από integrated σε power amp).

Συνεπώς έχετε δίκιο, μπορεί να τον λειτουργεί σαν power amp μόνο για το AV και σαν Integrated για όλα τα υπόλοιπα!

Το μόνο που μένει πλέον είναι τα 450 ευρώ :p

Link to comment
Share on other sites

@eloydark
Σωστή η παρατήρηση για το Voloume, κάτω από αυτό το πνευμα,
να ρωτήσω κάτι για να ξεκαθαριστεί :

Από την στιγμή που  ο Sansui έχει Power Amp Direct και ο μελλοντικός AV έχει Pre Out στο κύριο κανάλι, υπάρχει κάποιο πρόβλημα ;

Νομίζω ότι έτσι όπως έχουν τα πράγματα με δεδομένες τις θέσεις των περιφερειακών συσκευών, και αξιοποιώντας την συγκεκριμένη είσοδο του Sansui, θα υπάρχει μια δόκιμη και τυπική σύνδεση!

Μου διαφεύγει κάτι ;

 Και σαν επιπλέον πληροφορία να πω ότι ο χώρος ακρόασης της Αγάπης γεμίζει πολύ καλά ήδη από το 30- 35 % του volume  του Sansui.
Το δωμάτιο είναι ψηλοτάβανο, πίσω από το τη θέση ακρόασης ο τοίχος (που έχει παράθυρο) απέχει περίπου 1 μέτρο + και καλύπτεται από βαριά κουρτίνα σε ένα μεγάλο του μέρος και ο υπόλοιπος από μια βιβλιοθήκη.
Η θέση ακρόασης είναι ουσιαστικά πάνω στο διαμήκη άξονα του χώρου και σαν κερασάκι στην τούρτα, η συμβολή των τοίχων με το ταβάνι είναι ημικυκλική.
Πέρα από αυτά, η παθητική οπή ("μπας ρεφλεξ" ) των TDL είναι στο κάτω μέρος της πρόσοψης των ηχείων, οπότε μπορεί να αξιοποιηθεί όλος ο διαθέσιμος χώρος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.