Jump to content



Recommended Posts

Για μενα παντως οχι.

 

Αν και υπερβολικο το τελικο κοστος για αυτα που θελει. (με το spiitteraki εκανε επισης δουλεια). το οποιο θα το ειχε φτιαξει μεχρι τωρα :p

 

To μονο που μενει ως προβλημα ειναι να φερεις το σημα pre-out με 10(??) μετρα καλωδιο πισω.

Aλλα μαλλον σε βλεπω να ξαναπηγαινεις για δαυτο:p

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν να το κάνουμε λίγο πιο λιανά το πράμα για να μπω και εγώ στο νόημα που είναι να δώσω και τα φράγκα? :p

 

 

Ο Yamaha ο αρχικός σε τι δε με καλύπτει και πρέπει να χώσω και τον sansui μέσα. Δε θα μπορεί να αυξήσει την ένταση στα ηχεία TDL (δε ξέρω πως να το πω με ορολογία ήχου το λέω απλά λοιπόν)δηλαδή θα ακούω χαμηλόφωνα; Δεν θα είναι αρμονικός ενισχυτής γι αυτό που θέλω να κάνω; Δεν κάνει γι αυτό που θέλω να κάνω δλδ να βλέπω ταινίες; Γενικά με απλά λόγια ρε παιδιά τι δεν έχει που θα έπρεπε να έχει και  πόσο στοιχίζει αυτό το πράγμα.

Γιατί αν είναι να δώσω 450 σε ενισχυτή, 130 σε κεντρικό και ίσως αργβότερα και κάποια άλλα σε subwoofer συν κάνα 50-70άρι σε καλώδια ας το πάρω απόφαση να κάνω ένα γενικό λιφτινγκ.

 

Με όσο πιο απλά λόγια λοιπόν, γιατί αυτή τη στιγμή μου έχετε υπερδιπλασιάσει και το budget αν έχω νιώσει καλά.   :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

να πεταχτώ κι εγώ στην ωραία συζήτησή σας. Πέρα από όλα τα υπόλοιπα δεν είναι και υπερβολή από άποψη κατανάλωσης να λειτουργούν 2 ενισχυτές όποτε βλέπει τηλεόραση;

Εσύ κυρία να ξέρεις, ό,τι πληρώσεις θα φταίει το κακό σου το κεφάλι που δε θέλει 2.1 αλλά έμαθε τα μεταξωτά 5+

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μη "ταράζεσαι" ! :)

Η κουβέντα είναι περισσότερο "φιλοσοφική" πλέον!

Απλά διερευνάται η ιδέα που έπεσε για ενισχυτή με δυνατότητα pre out.

Κατά την άποψή μου ο Yamaha, στη φάση που είσαι τώρα θα σου κάνει μια χαρά δουλειά γι' αυτό που θέλεις!

Τα TDL, λίγο που το πήγες στο 30%, αρχίζουν να γίνονται αισθητά στο στομάχι και αν θυμάσαι το κομμάτι που έπαιζες δεν είχε και τίποτε τρελά περάσματα, ούτε πολλά μπάσα !

Έτσι όπως το άκουσα και με βάση την ευαισθησία των ηχείων, ούτε στον Yamaha θα πηγαίνεις το volume  πάνω από το 40 με 50%, διαφορετικά σε βλέπω να συντονίζει το παρκέ και να "τραγουδάει" και αυτό μαζί με το σύστημα! :hehe:

Και αυτό που σου είπαν ότι ενδέχεται τα TDL να κάνουν καλύτερη δουλειά από ένα Sub της "σειράς"  όχι μόνο το βρίσκω ακριβές, αλλά το ένιωσα κιόλας! :) και σε αυτό συνυπολογίζεται ότι ο Sansui κατεβαίνει μέχρι τους 20 κύκλους!

Το μπάσο έχει νεύρο , και δεν εμφανίζει καμία τάση να "ξεχειλώσει", συνεπώς >>>>. Yamaha  + κεντρικό Tangent και είσαι έτοιμη να διερευνήσεις το κόσμο του 5.1 ήχου με λογικές απαιτήσεις και αναμένοντας να έχεις για την εμπειρία σου, συγκλονιστική διαφορά ! 

Από εκεί κει πέρα στην πορεία θα δείς και θα αποκτήσεις άποψη από το ίδιο το χώρο και την σύνθεση, και άμα "καείς" και "κολλήσεις"  , ε τότε έχει και 9.1  !!! :D

Εν τω μεταξύ "μην ακούς εμάς" που έχουμε ξεφύγει, το ξέρεις καλά ότι "ευκαιρία ψάχνουμε"   :hehe:

 

Επί του "μη θέματος" τώρα, για να ολοκληρωθεί το θέμα (λέμε τώρα ! :) ):

Στην περίπτωση που έχουμε μια υλοποίηση με Pre Out και ξέχωρο τελικό για τα ηχεία, το feedback για την παραμετροποίηση του χώρου, εξακολουθεί και δουλεύει απρόσκοπτα?

Και κάτι ακόμα, σε μια υλοποίηση ανάλογη με αυτήν που λέμε τώρα (θεωρητικά) τα 15 μέτρα καλωδίου που θα μεταφέρουν το σήμα του pre Out   και τα άλλα 15 μέτρα  που θα μεταφέρουν την ισχύ στα μεγάφωνα, θα εισάγουν μια έστω και ελαφρά υστέρηση φάσης στο σήμα, αυτό για να διορθωθεί θέλει επέμβαση στον χρονισμό του σήματος, αυτό εμπίπτει μέσα στις δυνατότητες του συστήματος παραμετροποίησης του AV ενισχυτή, η αποτελεί αλλουνού παπά βαγγέλιο?

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς αφού δεν έχεις και ιδιαίτερες απαιτήσεις Αγάπη, πάρε τον Yamaha και ξέχασε όλα τα υπόλοιπα που είναι για τα αυτιά που έχουν ανησυχίες στις τσέπες! :p

 

 

Επί του "μη θέματος" τώρα, για να ολοκληρωθεί το θέμα (λέμε τώρα ! ): Στην περίπτωση που έχουμε μια υλοποίηση με Pre Out και ξέχωρο τελικό για τα ηχεία, το feedback για την παραμετροποίηση του χώρου, εξακολουθεί και δουλεύει απρόσκοπτα?

 

Ναι λειτουργεί κανονικά, καθώς το κομμάτι του equalization/DSP κλπ γίνεται στο στάδιο της προενίσχυσης (χαμηλή τάση και μικρά ρεύματα).

 

Και κάτι ακόμα, σε μια υλοποίηση ανάλογη με αυτήν που λέμε τώρα (θεωρητικά) τα 15 μέτρα καλωδίου που θα μεταφέρουν το σήμα του pre Out   και τα άλλα 15 μέτρα  που θα μεταφέρουν την ισχύ στα μεγάφωνα, θα εισάγουν μια έστω και ελαφρά υστέρηση φάσης στο σήμα, αυτό για να διορθωθεί θέλει επέμβαση στον χρονισμό του σήματος, αυτό εμπίπτει μέσα στις δυνατότητες του συστήματος παραμετροποίησης του AV ενισχυτή, η αποτελεί αλλουνού παπά βαγγέλιο?

 

Ναι θα την υπολογίσει και αυτή το σύστημα του AV, αν και νομίζω ότι η ολίσθηση φάσης θα είναι τόσο μικρή που δεν θα είναι αντιληπτή από ένα αυτί (μεγαλύτερη είναι η ολίσθηση από το παθητικό crossover). Από την άλλη, κάτι που δεν ειπώθηκε, είναι σαφέστατα πιο επικίνδυνο το γεγονός ότι έχουμε μεταφορά σήματος χαμηλής τάσης με 15 μέτρα καλώδιο μη ζυγισμένο (single ended). Θα έχει πολλά προβλήματα SNR που διορθώνονται μόνο με ζυγισμένη σύνδεση. Στο καλώδιο των ηχείων βέβαια αυτά τα θέματα δεν υπάρχουν γιατί έχουμε μεγάλες τάσεις/ρεύματα.

Έγινε επεξεργασία από eloydark
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Από την άλλη, κάτι που δεν ειπώθηκε, είναι σαφέστατα πιο επικίνδυνο το γεγονός ότι έχουμε μεταφορά σήματος χαμηλής τάσης με 15 μέτρα καλώδιο μη ζυγισμένο (single ended). Θα έχει πολλά προβλήματα SNR που διορθώνονται μόνο με ζυγισμένη σύνδεση. Στο καλώδιο των ηχείων βέβαια αυτά τα θέματα δεν υπάρχουν γιατί έχουμε μεγάλες τάσεις/ρεύματα.

γκουχου γκουχου 

 

To μονο που μενει ως προβλημα ειναι να φερεις το σημα pre-out με 10(??) μετρα καλωδιο πισω.

Aλλα μαλλον σε βλεπω να ξαναπηγαινεις για δαυτο :p

 

Θα το πληρωνε σε καλο shielded καλωδιο...

Aλλα οκ..προτιμοτερο ειναι να αποφευγονται τετοια θεματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα με συγχύσετε και θα πάω να πάρω κανέναν 9.2 και μετά θα σας πρήξω για το πως συνδέετε κ0λ0παιδα :p

Για τα καλώδια που λέτε αυτά θα πληρωθούν όπως έχουν πληρωθεί και τα καλώδια του sansui. Το έχω πάρει απόφαση ότι θα μου πάνε πιο πολλά απο το κεντρικό ηχείο :p

 

 

Σήμερα θα πάω να ακούσω το ηχείο και κάνα δύο ενισχυτές και θα επανέλθω να σας πω. Το πιο πιθανο είναι να φέρω και ενισχυτή στο σπίτι :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2) Είμαι ένας χρήστης που ξαφνικά απο τα χάλια ηχεία της τηλεόρασης, που καμιά φορά πρέπει να τα τερματίσω απλά για να ακούσω, να πάω σε ένα σύστημα με έναν ενισχυτή και με κάποια ηχεία που ίσως να χαραμίζονται. Μήπως εμένα θα μου φανεί παράδεισος αυτή η αλλαγή; Δεν είμαι ο extreme τρελαμένος χρήστης στο θέμα home cinema. Μήπως να μην πάω για i7 αλλά για κάνα celeroni?

 

 

Μήπως είναι καλύτερα να πας σε ένα 2.1 σετ (όπως σου έχουν αναφέρει) ?

Edifier C2XD (o pentium) Audio input: Optical, Auxiliary, RCA

ή

Edifier S530D (o i5) Audio Input Type: Stereo RCA connector, Optical Input, Coaxil Input, 3.5mm stereo line-in

ή

οποιοδήποτε άλλο 2.1 θες που να σε καλύπτει από θέμα εισόδων.

 

Συνδέεις υπολογιστή, nova και ότι άλλο χρειαστείς και αν δεν σου φτάνουν οι είσοδοι, μπορείς να εναλλάσσεις

κάποιες απ'τις συσκευές μεταξύ τους.

 

Από θέμα ήχου σε σχέση με τα ηχεία της τηλεόρασης θα είσαι καλύτερα.

 

Εκτός αν θες να επενδύσεις πάνω σε καθαρό home cinema, βάλε για αρχή 2.1, τα 2 έξτρα ηχεία μπορείς να τα κρεμάσεις

στον τοίχο ή δίπλα στην τηλεόραση (δεν πιάνουν πολύ χώρο). Κι αν δεις ότι δεν σε καλύπτει συμπληρώνεις με τα ηχεία που σου λείπουν (ο i7).

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Μα ήδη υπάρχουν τα 4 ηχεία !

Και σίγουρα αυτά που είναι στην πρότασή σου δεν είναι έτσι :

 

gallery_33151_779_121125.jpg

 

Το θέμα, νομίζω ότι χρήζει λίγο πιο προσεκτικής ανάγνωσης !  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ήδη υπάρχουν τα 4 ηχεία ! Και σίγουρα αυτά που είναι στην πρότασή σου δεν είναι έτσι :     Το θέμα, νομίζω ότι χρήζει λίγο πιο προσεκτικής ανάγνωσης ! 

Σίγουρα δεν έχουν καμία σχέση. Τα rtl4 η μια κολόνα κοστίζε παραπάνω από τα s530d.

 

Το ηχοσύστημα για την μουσική υπάρχει, πρότεινα μια εναλλακτική να μην μπλέκει με άλλον ενισχυτή,

Και με τα c2xd (100-120€) θα βλέπει τις ταινίες της σε σχέση με τα ηχεία της τηλεόρασης.

 

Σ'αυτό εδώ απάντησα ''Δεν είμαι ο extreme τρελαμένος χρήστης στο θέμα home cinema. Μήπως να μην πάω για i7 αλλά για κάνα celeroni?  :unsure:''

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :D

 

 

Λοιπόν, πήγα σήμερα το πρωί απο το κατάστημα Ωδές στην Καλλιθέα, Ελ. Βενιζέλου 256 και πήρα τον Yamaha RX-V377 και το ηχείο διαλόγων Tangent EVO E24Το δεύτερο θα είναι στο κατάστημα αύριο το πρωί και θα πάω να το πάρω. Επειδή δε κρατιόμουν όμως σύνδεσα στα 4 ηχεία τον yamaha και άκουσα ένα δύο τραγουδάκια μέσω USB χωρίς να έχω καν προχωρήσει στις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω σύμφωνα με την κατασκευάστρια. Out of the box λοιπόν και χωρίς καμία ρύθμιση με τα ηχεία μου...

 

Ο ήχος του είναι πιο ξερός απο τον ήχο του sansui. Δε ξέρω αν οι ενισχυτές θέλουν κάποιο στρώσιμο όπως τα αμάξια :p

Τα ηχεία τα παίζει αρκετά καλά, βέβαια δεν έχω το νεύρο που είχα με τον sansui.

 

οπως και να έχει έβαλα και μία ταινία για να δω τι και πως. Εκατσα στον καναπέ μου και απλά πάτησα το play. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ακόμα και με 4 ηχεία που είναι τώρα με το τι ελεηνό άκουγα πριν. Μαζί με το κεντρικό ηχείο πιστεύω τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα.

Οι ρυθμίσεις θα γίνουν λοιπόν αύριο και θα μπορέσω να σας πω περισσότερα.

 

Ευχαριστημένη; ΩΩΩΩΩ ναι :)

 

EDIT:


Επίσης επειδή στον ενθουσιασμό μου ξεχάστηκα. Χαίρομαι που ακόμα και σήμερα υπάρχουν καταστήματα που δεν θέλουν να βγάλουν περισσότερα απο τον πελάτη τους απο αυτά που τους ζητάει. ο άνθρωπος να είναι καλά, έκατσε συζήτησε μαζί μου αρκετή ώρα, έμαθε το σεταπ μου και το τι υπάρχει και αυτό που μου είπε απλά είναι πάρε τον yamaha με το κεντρικό και φύγε. Ακόμα και όταν του ζήτησα να πάρω καλώδια απο αυτόν, μου είπε ότι έχει καλώδια με πάνω απο 4ευρώ το μέτρο και καλύτερα να πάω σε έναν ηλεκτρολόγο γειτονιάς να πάρω ένα καλώδιο 2x2,5 αφού το θέλω για τα πίσω ηχεία και να κάνω τη δουλειά μου. Παρόλα αυτά το παράκανα, πήρα 2χ2,5 αλλά όχι το απλό :p

 

Δε πειράζει να είμαστε καλά!!!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Καλές ακροάσεις και προβολές Αγάπη,

Να σε ρωτήσω, sub δεν θα βάλεις καθόλου, σωστά; Πρέπει να φροντίσεις να ρυθμίσεις τον ενισχυτή ώστε να μεταφέρει το σήμα του subwoofer στα κανάλια L&R γιατί αλλιώς θα χάσεις τους ήχους που ήταν προορισμένοι από την ταινία να παιχτούν μόνο από αυτό το κανάλι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος!!! Κι εγω εκει ψωνισα τα ηχεια μου και η εξυπηρετηση ηταν αψογη. Μεχρι και ηχειο που δεν το ειχαν στο στουντιο το ανοιξαν για να τ ακουσω εγω. Καλες τιμες και οπως ξαναειπα τελεια εξυπηρετηση. Καλες θεασεις και καλες ακροασεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φχαριστώωωω

 

@eloydark,  ηδη έκανα ρύθμιση στον ενισχυτή ότι δεν έχω center και sub και άλλαξε εντελώς συμπεριφορά. Οπότε αύριο θα ενεργοποιήσω το κεντρικό και απλά θα έχω στο off το sub μέχρι να δω αν τα TDL κάνουν όντως αυτό που μου είπαν. Αν δεν μείνω ευχαριστημένη, που δε το νομίζω, θα πάω απο εκεί να πάρω και ένα sub :)

 

 

πάντως θα το πω δεν αντέχω! Είμαι χεσμένη απο τη χαρά μου :D

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μα ήδη υπάρχουν τα 4 ηχεία !

Και σίγουρα αυτά που είναι στην πρότασή σου δεν είναι έτσι :

 

gallery_33151_779_121125.jpg

 

Το θέμα, νομίζω ότι χρήζει λίγο πιο προσεκτικής ανάγνωσης !  :D

τι μου θυμισες τωρα..Ειχα φτιαξει 2 ηχεια για τον προτζεκτορα στο εξοχικο μου.

Φθηνα μεγαφωνα αλλα περιεργως παιζουν παρα πολυ καλα.

Καλοριζικος Αγαπη.

post-30865-0-80470200-1430843607_thumb.j

post-30865-0-15431600-1430843617_thumb.j

post-30865-0-71144100-1430843627_thumb.j

post-30865-0-44341600-1430843635_thumb.j

post-30865-0-11670600-1430843805_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.