Jump to content



Recommended Posts

Ναι αλλά κανά work log .... γιοκ !!!

 

Είναι πάντως εντυπωσιακά, και ακόμα πιο σημαντική η δουλειά σχεδιασμού που έχει για να βγεί κάτι τέτοιο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον δουλεύω σαν στέρεο τώρα και λίγη ώρα με αγαπημένα κομμάτια (Scorpions). Δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με τον sansui. είναι σα τη μέρα με τη νύχτα λέμε προς το χειρότερο.

Βέβαια πάω και συγκρίνω τώρα τα ασύγκριτα σε τιμές αλλά να έχουμε να λέμε για το προϊόν μιας και το πήραμε :)

 

Στις ταινίες πάντως τα πάει καλά αλλά εκεί δεν έχω κάτι να συγκρίνω.

θα τα πούμε αύριο με πιο surround λεπτομέρειες. Σε ένα σύντομο που έκανα με το YPAO τρελάθηκε το γατί. Κυνηγούσε τα ηχεία :hehe:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τον δουλεύω σαν στέρεο τώρα και λίγη ώρα με αγαπημένα κομμάτια (Scorpions). Δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με τον sansui. είναι σα τη μέρα με τη νύχτα λέμε προς το χειρότερο.

Βέβαια πάω και συγκρίνω τώρα τα ασύγκριτα σε τιμές αλλά να έχουμε να λέμε για το προϊόν μιας και το πήραμε :)

Μπορείς να γράψεις λίγα λόγια παραπάνω γι αυτή την πρόταση? Εννοείς με τα ίδια ηχεία συνδεδεμένα υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γράψεις λίγα λόγια παραπάνω γι αυτή την πρόταση? Εννοείς με τα ίδια ηχεία συνδεδεμένα υποθέτω.

Φυσικα και μιλαω για ιδια ηχεία :)

Αυτος αλλωστε ηταν και ο λογος που ανοιξα το θεμα

Και για να πω και μερικα οπως ζητησες αν και ειμαι απο κινητο. Επειδη δεν εχω γνωσεις στο θεμα ηχου για να χρησιμοποιησω ορολογια θα στο πω απλα. Τραγουδια που τα εχω ακουσει και με τον εναν και με τον αλλον.

στον yanaha νιωθω ξερο ηχο ενω στον γερο sansui μια γλυκαδα και μια αρμονια. Στον yamaha αισθανομαι οτι κατι χανω απο αυτο που ακουσα απο τον sansui. θα πω κατι που θα μοιαζει σε καποιους υπερβολη αλλα δε το λενε μονο τα αυτια μου. Οταν ακουω τραγουδι απο τον yamaha εχοντας στον νου μου τυπωμενο το πως παιζει ο sansui νομιζω οτι ακουω ραδιοφωνο. Αλλα μιλαμε για 800.000 δραχμες πριν 20 περιπου χρονια εναντι 200 ευρω που κανει ο yamaha σημερα. Ο νεος ειναι ωραιος για ταινιες και οικονομικος, αλλα ο παλιος ειναι αλλιως.

Τρεμω για την ωρα που θα με εγκαταληψει και θα εχω αυτον στα αυτια μου για να παω να διαλεξω νεο συστημα για μουσικη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο Sansui ειναι πιο "μουσικος" οπως θα ελεγαν και στα σχετικα εντυπα. Ο Yamaha ειναι ενας "ξερος" AV ενισχυτής που δεν μπορει να συγκριθει σε χροια, παρα μονο σε λειτουργιες, συνδεσιμοτητα και ευκολιες με τον Sansui.

Γιαυτο αλλωστε και το ονομα αυτο ειναι συνδεδεμενο στη μνημη των γηραιοτερων απο εμας με κατι το κορυφαίο. Η εταιρια αυτη εφτιαχνε μοναδικα μηχανηματα 3-4 δεκαετιες πριν.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ο νεος ειναι ωραιος για ταινιες και οικονομικος, αλλα ο παλιος ειναι αλλιως.

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε :p

 

Ο Sansui ειναι πιο "μουσικος" οπως θα ελεγαν και στα σχετικα εντυπα. Ο Yamaha ειναι ενας "ξερος" AV ενισχυτής που δεν μπορει να συγκριθει σε χροια, παρα μονο σε λειτουργιες, συνδεσιμοτητα και ευκολιες με τον Sansui.

Είναι λίγο δύσκολο να αντιληφθώ πώς γίνεται δύο παρόμοια ηλεκτρονικά μηχανάκια να έχουν τόσο διαφορετικό αποτέλεσμα αλλά δε θέλω να συνεχίσω εκτός θέματος. Δεν το αμφισβητώ εννοείται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Είναι λίγο δύσκολο να αντιληφθώ πώς γίνεται δύο παρόμοια ηλεκτρονικά μηχανάκια να έχουν τόσο διαφορετικό αποτέλεσμα αλλά δε θέλω να συνεχίσω εκτός θέματος. Δεν το αμφισβητώ εννοείται.

ειναι και θεμα "αυτιου"..!  

 

αμα εχεις καλο "αυτι" ή εκπαιδευμενο στον ηχο, μπορεις να διακρινεις διαφορες στο χρωμα, στη χροια, στην "γλυκαδα", ενος ηχου.

 

 κι επειδη, και το καθε μηχανημα (ενισχυτης) και το καθε ηχειο εχουν διαφορες κατασκευαστικες μεταξυ τους, αυτο αποδιδεται και στον ηχο.   

 

βεβαια..., και οι πιο ειδικοι ας μας διαφωτισουν περισσοτερο, στην ψηφιακη ηχογραφηση (η πιο σωστα στα ψηφιακα μεσα) αυτες οι διαφορες ειναι νομιζω μικροτερες, απο οτι παλιοτερα στα βινυλια..!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.