Jump to content



Αγορά Full Tower


Recommended Posts

Τρολαρεις, έτσι δεν είναι; ναι είναι μεγαλύτερο. Μπάλα θα παίξεις μέσα ; μια h110 θες να βάλεις όχι 4πλα ψυγεία και καστομ υδροψυξεις. Επίσης πριν έλεγες πολλά TA 200 για το 780τ και τώρα δίνεις 250 για πριμο; δώσε αλλΑ 100 και πάρε το 900D αν είναι,, έδινες στο άλλο θέμα 800 Ευρω για μητρική και CPU αλλά σε πείραζε το μισό πιστωτικό της μητρικής. Πιστεύω πως είτε τρολαρεις είτε κανείς βεβιασμένες κινήσεις... εάν θες να κανεις πραγματική σύγκριση διαστάσεων στα κουτιά, κοιτάζεις τα official site. Αρκεί για μια δεκαετία χαλαρά το enthoo pro. Το ίδιο και το luxe. Εάν νομίζεις ότι θα σώσει τον 9590 σου ένα μεγαλύτερο κουτί,γελιεσαι ..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ηρθε το ethoo luxe χτες ΑΠΛΑ ΚΟΥΤΑΡΑ απαθα πλακα απο ποιοτητα κατασκευης εργονομια πεταξα τη υδροψηξη μπροστα στο Tower και 3 4 βιδες και το εκανα κοματια ολο απλα πανευκολο το μοναδικο παραπωνο ειναι οτι λεει στις οδηγεις για εμπρος 2χ140mm και για μερικα χιλιοστα δε κουμπωνουνε οι τελευτεες 2 απο τις 6 βιδες των fans και στην κορυφη δε το ζωρησα βεβαια αλλα νομιζω πως το 200mm fan δε παιζει να μπει ΑΠΛΑ κανω οτι θελω εκει μεσα ολα ειναι Τελεια και για τα αλλα αφου το κλεισω θα το ξανα ξηλωσω να κανω μια καλητερη προσπαθεια να κουμπωσουνε ολα

 

και ευχαριστω δε σας ειπα καλα που δε πειρα κανα αλλο tower θα ανεβασω και foto μολης το κλεισω

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια αργησα λιγο αλλα....ετσι ειναι μεσα το tower

http://imgur.com/2lN1HXO

μπορω και λιγο καλητερα το καλοδιο που ερχετε μπροστα να παει απο πισω αλλα καποια στιγμη θα γινει και ευχαριστω τις συμβουλες

παντως τα προβληματα δε τελειωσανε :wub:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι . αυτο το καλωδιο που ειναι ετσι μπροστα (απο αριστερα) , μπορει να παει κατω απο την καρτα γραφικων χωρις προβλημα λογικα. Η μπορει να περαστει απο το grommet επανω αν φτανει να κουμπωσει

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα... Θα ήθελα την συνδρομή σας στην αγορά ενός full tower. Συγκεκριμένα διαθέτω μέχρι 150 ευρώ και δεν έχω κάποιους περιορισμούς όσον αφορά το χρώμα, μάρκα κτλ. Τι θα μου προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

Phanteks enthoo pro ~120€ με παραθυρο ~110€ χωρις παραθυρο

Fractal Design Define XL r2 ~145€

ΝΖΧΤ phantom 530 ~140€

 
Τα βαζω με σειρα προτιμησης.
 

Τα επομενα που μου ερχονται στο νου φευγουν πανω απο 150€

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.. Θα πάω μάλλον για το Phanteks, ήταν και για μένα η πρώτη επιλογή. Νομίζω ότι είναι είναι απίστευτο κουτί για την τιμή του... Ευχαριστώ και πάλι... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το enthoo pro με παράθυρο εδώ και μερικούς μήνες, απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση για ένα σχόλιο που είχε κάνει ένας άλλος χρήστης(DimiR21) λίγο καιρό πριν σχετικά με την τοποθέτηση 200άρη στο πάνω μέρος:

α) Αν και η εταιρεία λέει και αναφέρει στο τεχνικό κομμάτι πως μπορεί να μπει, δεν υπάρχουν οι ακριβείς εγκοπές για τον 200άρη εκεί, αλλά υπάρχουν άφθονες θέσεις στερέωσης γύρω-γύρω(και φυσικά για 140άρη και 120άρη). Έψαξα πολύ στο Διαδίκτυο για το θέμα αυτό και τελικά, ύστερα από μια παρόμοια λύση άλλου ιδιοκτήτη του pro,  τον τοποθέτησα με δεματικά καλωδίων * 4 (είναι πιο σφιχτά στερεωμένος και από ότι θα ήταν με βίδες).

β) στην πραγματικότητα, μπορούν να χωρέσουν 2 * 200εκ ανεμιστήρες στην οροφή, αλλά δεν το αναφέρει η εταιρεία: για τον δεύτερο 200άρη ανεμιστήρα πρέπει να κάνουμε εμείς τις εγκοπές στο κουτί με βιδολόγο, λίγο modding δηλαδή.

 

Τελικώς, από ροή αέρα έχω 2 140άρηδες μπροστά να εισάγουν, 1 140άρη πίσω και 1 200άρη πάνω-πίσω να εξάγουν αέρα. Όπως και να έχει, και να μην πειραχτεί τίποτα, οι 2 προεγκατεστημένοι ανεμιστήρες κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.

 

Y.Γ.: να πως επίσης πως δεν ἐχω την μεγάλη πείρα στο στήσιμο κουτιών/συστημάτων, αλλά προσπαθώ να διαβάσω αρκετά και να πληροφορηθώ πριν κάνω κάτι.

Έγινε επεξεργασία από kogba
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιοτατη η παρατηρηση σου! Και ελεγα τι θα τα κανω τοσα δεματικα :p 

 

Εγω τους αφησα οπως ειναι. Απλα ειχα δυο ακομη απο το παλιο μου κουτι. Δε κανουν θορυβο, συμπληρωματικοι ειναι. Και πηρα εναν ακομη βοηθητικο και το'κανα αεροπλανο :p

Στην πραγματικοτητα ο μονος που ακουγεται ακομη και σε χαμηλες στροφες, ειναι ο 200ρης. Στο review του ενθου προ , ο seafalco λεει ενα καλο τροπο για να μειωθει λιγο ο θορυβος! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, καλό είναι να ότι ξέρουμε να το λέμε για να βοηθηθεί και κάποιος άλλος.

 

Ούτε εμένα ακούγονται τώρα, αλλά στην αρχή που δεν τους είχα ρυθμίσει από το BIOS, ήταν λίγο θορυβώδεις οι 4 ανεμιστήρες στο τέρμα, άσε που... κρύωνα και λίγο με τόσο πολύ αέρα να βγαίνει. :D

 

Κάτι τέτοιες μικρολεπτομέρεις όπως του seafalco, είναι τα μικροπράγματα που μου αρέσει να μαθαίνω!

Έγινε επεξεργασία από kogba
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον 200άρη πάνω λες; Φαίνεται βιδωμένος κανονικά. Ίσως και να έκανα λάθος για τον ακριβή λόγο που έβαλα δεματικά όταν το συναρμολόγησα, να μην έμπαιναν καλά οι παρεχόμενες βίδες στις εγκοπές όταν το δοκίμασα, πάντως, δεν τα κατάφερα και προχώρησα σε αυτή τη λύση.

Έγινε επεξεργασία από kogba
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται περιεργο που λεει "to the slot provided" κατι που δε καταλαβαινω, αλλα αυριο που θα ανοιξω το case για καθαρισμα, θα το τσεκαρω  και θα επιστρεψω :)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.