Jump to content



finally an Upgrade after 7 years


Recommended Posts

Μετά από ενα χρονο και κατι ψιλα, που ειχα γραψει ενα μακρυναρι για το τι ηθελα να αγορασω τον φλεβαρη του 2014, και πως θα αλλαξα τον 7χρονο ε8400 μου me 4gb ddr2 ram (εχω ενα ανηψιο συνομιλικο του cpu)  αποφασισα να ξεκινησω την αναβαθμιση, και αλλαξα την αγια τριαδα. πριν καποιες μερες. (ναι πηρε λιγο παραπανω..αλλα στη ζωη ερχονται περιεργα κ ξαφνικα τα πραγματα)
Λοιπον χωρις αλλα περιτα λογια αγορασα αυτα τα 3 πραγματακια για αρχη.

Cpu: Intel 5820k
Mobo: Asus x99 Deluxe
Ram: Gskill 16gb ddr4 2800hz

(CPU-cooler πηρα ενα upgrade kit της Noctua για την ψυκτρα που ειχα ηδη για να μετατρεψει το 775 socket για το οποιο ειχε αγοραστει σε 2011-v3
5 euros εκανε αυτο το πραματακι και εχω μεινει αφωνος με την noctua gia to aftersales support της. Kanonika an eixa ακομη την αποδειξη αγορας της ψυκτρας απο το 2008 θα τους εστελνα μια φωτο της και θα μου εστελναν το κιτ μετατροπης δωρεαν.

 

Το υπολοιπο συστημα ειναι απο το παλιο μου pc

PSU : corsair TX 750w non-modular (δουλευει απροβληματιστα 7 χρονια τωρα, αλλα πρεπει να αλλαχτει κ αυτο γιατι εχει τοσο καλωδιο περιττο που με πιανει τρελα) ειμαι πολυ ικανοποιημενος με αυτο το τροφοδοτικο, 7 χρονια κ ο ανεμιστηρας του ακουγεται μονο οταν κλεινει το pc gia να κρυωσει πιο γρηγορα.

1 Samsung evo  250gb  (που επιτελους τον βλεπω να δουλευει σε sata3!!! )
2.WD 4tb green για storage (αυτος ειναι υπεραρκετος για το pc.εστησα και ενα NAS και εχω ησυχασει απο storage αγχη)

 

GPU Sapphire 6950 2gb.
 

11301385_10155618941940112_117030190_n_z

 

 

O Cpu με το software της Asus pigaine gia plaka sta 4.3gz pou doylevei aprovlimatista me ti sigkekrimeni cpu cooler.
11287206_10155618941385112_1825094442_n_

και εδω ενα side to side συγκριτικο με το πριν κ το μετα. 
απο τον ε8400 στον 5820κ
sigkritiko_zpstwoada1o.jpg

σειρα εχουν 
1.το κουτι, (προσωρινα ειναι σε ενα παλιο κουτι μου ξεχασμενο με ελλεινο airflow που τριζει, ο προηγουμενος ειναι σε ενα πανεμορφο 16T της OrigenAe, για homecinema)
2. Το Monitor γιατι αυτη τι στιγμη ειμαι με 40αρα tv επανω στο γραφειο!
3. η καρτα γραφικων γλυκοκοιταζω την 970 αλλα περιμενω να δω τι καινουργια μοντελα θα ανακοινωσουν τον ερχομενο μηνα η Νvidia k Ati. (gia mena panta tha einai ATI).
4. Cpu cooler παμε για νερα! 


Ελπιζω να μην κουρασα με την παρουσιαση και θα θελα τη γνωμη σας και τις προτασεις σας για τα υπολοιπα που σκοπευω να αλλαξω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Με γειές (ωραίο avatar btw).

 

1. Ξεκίνα από κει, καλοκαίρι ήρθε, θα μας ψήσει και φέτος, και οι θερμοκρασίες θα ανεβούνε κατακόρυφα.

Να πάρεις και φανάκια με καλό airflow. Και έναν controller αν σε πειράζει η φασαρία.

Όσο για το τροφοδοτικό, εγώ δε θα το άλλαζα αφού δουλέυει και η ισχύς του είναι αρκετή, άλλωστε τα επιπλέον καλώδια τα χώνεις από πίσω και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Όλα τα σύγχρονα κουτιά έχουν cable management.

 

2. Budget? Ανάλυση? Ίντσες?

 

3. Καλά το πας.

 

4. Θα το είχα σαν τελευταία προτεραιότητα. Ειλικρινά. Και μόνο αν μου περισσεύανε φράγκα μετά τα 1.2.και 3. (Και πάλι θα τα έβαζα στην οθόνη, ή στην κάρτα)

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με γειές (ωραίο avatar btw).

 

1. Ξεκίνα από κει, καλοκαίρι ήρθε, θα μας ψήσει και φέτος, και οι θερμοκρασίες θα ανεβούνε κατακόρυφα.

Να πάρεις και φανάκια με καλό airflow. Και έναν controller αν σε πειράζει η φασαρία.

Όσο για το τροφοδοτικό, εγώ δε θα το άλλαζα αφού δουλέυει και η ισχύς του είναι αρκετή, άλλωστε τα επιπλέον καλώδια τα χώνεις από πίσω και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Όλα τα σύγχρονα κουτιά έχουν cable management.

 

2. Budget? Ανάλυση? Ίντσες?

 

3. Καλά το πας.

 

4. Θα το είχα σαν τελευταία προτεραιότητα. Ειλικρινά. Και μόνο αν μου περισσεύανε φράγκα μετά τα 1.2.και 3. (Και πάλι θα τα έβαζα στην οθόνη, ή στην κάρτα)

 

Ευχαριστώ :) το άβαταρ το έχω χρόνια και το χρησιμοποιώ σε όσα φόρουμ είμαι, και σε κάποιο από αυτά μου είπαν να το βγάλω, γιατί είναι προσβλητικό. Δεν βλέπω κάτι κακό, ένα λουκάνικο που γουστάρει μουστάρδα βλέπω. χαχαχα.

στα επί μέρους τώρα.

1. Για κουτί σκέφτομαι το Obsidian 750D της Corsair, λόγω εμφάνισης και ποιοτητας κατασκευης, εχει απλές γραμμές δείχνει λιτό και δεν μου αρεσουν και τα φαντεζι κουτια. Αν εχετε καποια αλλη προταση σε τετοιο στυλ εμφανισης/ποιοτητας, και μεχρι 180 μαξ ευρωπουλα προτεινετε μου.

 

2. το θεμα οθονης με απασχολει αρκετα γιατι ειχα πει μεχρι 400 ευρω +/-  Όμως δεν ξερω αν αξιζει το 4κ (στις 27-28 ιντσες νομιζω δεν υπαρχει λογος και σε αυτην την τιμη οι οθονες ειναι λιγο μουφα που υπαρχουν, δηλαδη Samsung-Asus η μια εχει αρκετο bleeding, den exoyn 60hz , η αλλη διαβαζω οτι εχει ghosting sto mouse, οποτε μαλλον με βλεπω να πηγαινω στα 1440p και στις 27-29 ιντσες. θα προτιμουσα να ειναι Ιps η εστω VA πανελ οχι ΤΝ.

Υ.Γ.  θα αγοραστει κ οcculus οταν βγει, γιατι νταξ δεν παιζεται απλα, εχει ενας φιλος το DK2 και εχω κολλησει ασχημα. 

 

3. αναμενομεν τις ανακοινωσεις, λογικα οι τιμες θα ειναι αντιστοιχες με τα τωρινα επιπεδα (φανταζομαι)

Δεν άνοιγες κανένα thread ΠΡΙΝ τα πάρεις? Τώρα θα είχες και 970, μη σου πώ και καινούργιο τροφοδοτικό.

Πολυ τρολαρέικη απαντηση, παρ' όλα αυτα, Δηλαδη εσυ τι θα προτεινες? αλλα μην γνωριζοντας γιατι διαλεξα αυτα τα parts, το γιατι δεν ρωτησα ειναι σα να ξερεις ηδη τι σκοπο ειχα κ τα διαλεξα φανταζομαι.

Γιατι μανι μανι 400+/- ευρω η 970,  και κανα 120-150αρι το τροφοδοτικο παμε στα 550 χοντρικα. αρα μου μενουν γυρω στα 550 να παρω cpu/mobo/ram... λοιπον πες μου τι επαιρνα με 550 σε αντιστοιχια με αυτα που διαλεξα ηδη.

 

λολ για τα συγκριτικα σου!

 

ναι ηταν μεγαλο κλαμα οταν εκανα το τεστ στον καινουργιο. λεω μπα.. βλαμενο θα ειναι.

Έγινε επεξεργασία από valter
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι ηταν μεγαλο κλαμα οταν εκανα το τεστ στον καινουργιο. λεω μπα.. βλαμενο θα ειναι.

 

Συμβουλη γιατρου σε τετοιες καταστασεις ειναι κουταλακι κατω απο τη γλωσσα σου για να μην την καταπιεις :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4k monitor γθα ποιο λογο; Για να βλεπεις την επιφανεια εργασιας; Ακομα και σε ταινιες οπως λες, σε λιγες ιντσες πιστευω οτι δεν αξιζει και τοσο. Οσον αφορα το gaming σε 4Κ απλα το ξεχναμε.. Ακομα και με 980 ηδη απο τωρα πρεπει να γινουν πολλες θυσιες για να πεις οτι παιζεις με ενα στοιχειωδες framerate. Για μενα τα 4Κ αξιζουν αν συνοδευονται απο απλα (ιντσες). Επισης το οculus ναι μεν ειναι αλλη φαση αλλα ακομα δεν εχει βγει καν στην αγορα για μαζικη χρηση οποτε ακομα δεν ξερουμε τι απαιτησεις θα εχει. Καπου πηρε το ματι μου για minimum απαιτησεις και για καρτα γραφικων απαιτει 970. Ισως ομως μεχρι να βγει ακομα και η 970 να ειναι "λιγη" για oculus..

Οσο για cpu-mobo-ram διαλεξες ενα σιγουρα πανισχυρο σετ.. Απλα αν ειναι μονο για gaming τοτε ειναι overkill αλλα φανταζομαι οτι το συστημα θα κανεις κι αλλες δουλειες.

Γθα κουτι τωρα εγω δεν θα εδινα πολλα λεφτα. 100-120 το πολυ και νομιζω οτι ενα phantek enthoo pro ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δε τρολαρει ο Matia. Εννοει (και το εκφραζει αποτομα) οτι αντι για 850€ mobo+cpu μπορουσες να πας στη λυση Z97+i7 (150+270€ ας πουμε) και να ανοιγε ο δρομος για 980 ή και 980ti αργοτερα. (δεν ειμαι δικηγορος του :p )

 

Φυσικα εγω συμφωνω με τις επιλογες σου , καθως θες κατι καλυτερο , μπορει να γουσταρεις τα looks, οποτε και εκανες και ενα πισι μετα απο αιωνες για να καραγουσταρεις και πιθανον να του βαζεις χερι ασυστολα (γκουχ γκουχ :p ). 

 

Για κουτι ειναι καλο αυτο που διαλεγεις σαφως. Εχει και φτηνοτερα αλλα και ακριβοτερα. Ενα που θα επαιρνα αν μπορουσα σημερα ειναι το define r5. ΠΙο κατω ειναι το phanteks enthoo pro. 

Για επιλογη οθονης θες ολοκληρο νεο θεμα. Εχει πολλες επιλογες στο price range που θετεις.

 

Καλη συνεχεια , το τερατακι φαινεται....τερατωδες :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρολλάρω βρέ :D  Απλά εξέφρασα, λιτά και κατανοητά νομίζω, μια ελαφρά απογοήτευση για την επιλογή που έκανες με βάση το κόστος/απόδοση.

Αν το κόστος δε σου ήταν πρόβλημα δεν θα έλεγα τπτ, απλά θα ζήλευα αμίλητος. Αλλά αφού βλέπω ότι δεν πήρες κάρτα και τροφοδοτικό και κουτί για να δώσεις 800 ευρώ για motherboard/cpu και 200+ για μνήμες αγανάκτησα ο άνθρωπος.

 

Με 550 ευρώ όπως είπες πήγαινες σε έναν I5 4690k με ένα mobo των 150 ευρώ εξίσου τούμπανο z97 και 16gb μνήμη και σε όλα εκτός rendering ήσουν χονδρικά πάνω κάτω τα ίδια με αυτό που είσαι τώρα, μη σου πώ και καλύτερος στα games. Αν πάλι το ήθελες για rendering ένας I7 4790K ή ένας Xeon θα βοηθούσε αρκετά και θα ανέβαζε 100 ευρώ παραπάνω το κόστος. Επίσης αν ήθελες θα έκανες και το OC σου σαν κύριος.

Αλλά βάση κόστους/απόδοσης ακόμη και για rendering, τίποτα, εκτός από την καθαρά προσωπική ευχαρίστηση σε συνθήκες "άγνοιας", δεν δικαιολογεί αυτό το μηχάνημα.

 

Να κράξω και λίγο την Intel, γενικότερα μιλώντας. Ακόμα και για επαγγελματίες, είναι απλά γελοίο να δίνεις 400 ευρώ για motherboard.

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρολλάρω βρέ :D  Απλά εξέφρασα, λιτά και κατανοητά νομίζω, μια ελαφρά απογοήτευση για την επιλογή που έκανες με βάση το κόστος/απόδοση.

Αν το κόστος δε σου ήταν πρόβλημα δεν θα έλεγα τπτ, απλά θα ζήλευα αμίλητος. Αλλά αφού βλέπω ότι δεν πήρες κάρτα και τροφοδοτικό και κουτί για να δώσεις 800 ευρώ για motherboard/cpu και 200+ για μνήμες αγανάκτησα ο άνθρωπος.

 

Με 550 ευρώ όπως είπες πήγαινες σε έναν I5 4690k με ένα mobo των 150 ευρώ εξίσου τούμπανο z97 και 16gb μνήμη και σε όλα εκτός rendering ήσουν χονδρικά πάνω κάτω τα ίδια με αυτό που είσαι τώρα, μη σου πώ και καλύτερος στα games. Αν πάλι το ήθελες για rendering ένας I7 4790K ή ένας Xeon θα βοηθούσε αρκετά και θα ανέβαζε 100 ευρώ παραπάνω το κόστος. Επίσης αν ήθελες θα έκανες και το OC σου σαν κύριος.

Αλλά βάση κόστους/απόδοσης ακόμη και για rendering, τίποτα, εκτός από την καθαρά προσωπική ευχαρίστηση σε συνθήκες "άγνοιας", δεν δικαιολογεί αυτό το μηχάνημα.

 

Να κράξω και λίγο την Intel, γενικότερα μιλώντας. Ακόμα και για επαγγελματίες, είναι απλά γελοίο να δίνεις 400 ευρώ για motherboard.

Εμ, καλα λεω οτι εβγαλες συμπερασμα μονος σου, αυθαιρετα,

1. γιατι δεν εγραψα το λογο που εκανα αυτο το συστημα,

2. γιατι δεν εγραψα πουθενα οτι δεν πηρα τα υπολοιπα λογω ελλειψης χρηματων, αντιθετως ειπα οτι για καρτα γραφικων περιμενω να δω τις καινουργιες ανακοινωσεις απο τις εταιριες (που ερχονται σε λιγοτερο απο μηνα) γιατι οι τωρινες επιλογες ειναι σχεδον ενος χρονου καρτες.

3. γιατι στο z97 δεν εχει DDR4 kardia mou.

4. ο ι5 4690κ απειραχτος σκοραρει τα πιο κατω απο τα μισα που βγαζει ο 5820κ σε cinebench (τεσταραμε με συστημα φιλου μου με τα specs που λες) οποτε οχι δεν ειναι το ιδιο. και το gaming ειναι ενα κομματι του υπολογιστη, αλλα ταυτοχρονα με capturing kai streaming θα γονατιζε.

5. 6 πυρηνες...

6. futureproof πολυ περισσοτερο απο αυτα που προτεινεις. 

7. το mobo, γιατι ετσι γουσταρα προφανως δε χρειαζεσαι το deluxe. 

8. τα καινουργια γουστα ειναι για να πληρωνονται, αλλιως βολευεσαι με λιγοτερα και τρωγεσαι ποτε θα κανεις αναβαθμιση.  τα περι κοστους ομως ειναι σχετικα για τον καθενα μας, οποτε τα βγαζω εκτος της συζητησης απο τι στιγμη που δεν τα ανεφερα.

9. ναι μπορεις να ζηλευεις αμιλητος αν θες. :D πλακα κανω.

10. το κοστος/αποδοση ειναι ατοπο γιατι συγκρινεις τελειως ανομοια πραγματα.

11. το  να στηνεις καινουργιο συστημα μετα απο αιωνες θελει να το απολαμβανεις, παιρνεις το χρονο σου. δε σε κυνηγαει κανεις και διαλεγεις αυτα που γουσταρεις. 

Έγινε επεξεργασία από valter
Link to comment
Share on other sites

1. Για κουτί σκέφτομαι το Obsidian 750D της Corsair, λόγω εμφάνισης και ποιοτητας κατασκευης, εχει απλές γραμμές δείχνει λιτό και δεν μου αρεσουν και τα φαντεζι κουτια. Αν εχετε καποια αλλη προταση σε τετοιο στυλ εμφανισης/ποιοτητας, και μεχρι 180 μαξ ευρωπουλα προτεινετε μου.

 

2. το θεμα οθονης με απασχολει αρκετα γιατι ειχα πει μεχρι 400 ευρω +/- Όμως δεν ξερω αν αξιζει το 4κ (στις 27-28 ιντσες νομιζω δεν υπαρχει λογος και σε αυτην την τιμη οι οθονες ειναι λιγο μουφα που υπαρχουν, δηλαδη Samsung-Asus η μια εχει αρκετο bleeding, den exoyn 60hz , η αλλη διαβαζω οτι εχει ghosting sto mouse, οποτε μαλλον με βλεπω να πηγαινω στα 1440p και στις 27-29 ιντσες. θα προτιμουσα να ειναι Ιps η εστω VA πανελ οχι ΤΝ.

 

Από τα πιο όμορφα κουτιά της corsair το 750d. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει και το review της karmen, αρκετά περιεκτικό:

http://www.thelab.gr/topic/125746-corsair-obsidian-750d-review-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1/

 

Πάντως αν θες να γλιτώσεις κάποια χρήματα, σκέψου και αυτό, με τα ίδια χαρακτηριστικά πάνω κάτω:

http://www.skroutz.gr/s/4862110/Phanteks-Enthoo-Pro-Window.html

με review από την συνήθη ύποπτο

http://www.thelab.gr/topic/135793-phanteks-enthoo-pro-review-%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CF%82-pro-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AC-%CF%83%CE%B1%CF%82/

 

Τώρα για την οθόνη είναι πολύ νωρίς για 4Κ, ουσιστικά αχρείαστο, και κάρτα να παίζει αξιοπρεπώς σε αυτή την ανάλυση δεν έχει ακόμα βγει. Ίσως του χρόνου (?).

27" 2560Χ1440 νομίζω πως είναι η πιο ισορροπημένη επιλογή για τώρα.

Ιps επέλεξα και γω (dell 2713ΗΜ) και όταν κάθομαι πλέον μπροστά από ΤΝ νιώθω πως κάτι μου λείπει :p

 

Αλλά, 5-5μιση κατοσταρικάκια τα έχεις στο νερό... Για αυτό, αν δε βγαίνεις ξανασκέψου το phanteks, θα σου μείνουν 70-80€ στην τσέπη ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δε τρολαρει ο Matia. Εννοει (και το εκφραζει αποτομα) οτι αντι για 850€ mobo+cpu μπορουσες να πας στη λυση Z97+i7 (150+270€ ας πουμε) και να ανοιγε ο δρομος για 980 ή και 980ti αργοτερα. (δεν ειμαι δικηγορος του :p )

Φυσικα εγω συμφωνω με τις επιλογες σου , καθως θες κατι καλυτερο , μπορει να γουσταρεις τα looks, οποτε και εκανες και ενα πισι μετα απο αιωνες για να καραγουσταρεις και πιθανον να του βαζεις χερι ασυστολα (γκουχ γκουχ :p ). 

Για κουτι ειναι καλο αυτο που διαλεγεις σαφως. Εχει και φτηνοτερα αλλα και ακριβοτερα. Ενα που θα επαιρνα αν μπορουσα σημερα ειναι το define r5. ΠΙο κατω ειναι το phanteks enthoo pro. 

Για επιλογη οθονης θες ολοκληρο νεο θεμα. Εχει πολλες επιλογες στο price range που θετεις.

 

Καλη συνεχεια , το τερατακι φαινεται....τερατωδες :p

 

ειναι για πολυ χουφτωμα το τερατακι :) και δειχνει να γουσταρει... χααχαχαχα

 

4k monitor γθα ποιο λογο; Για να βλεπεις την επιφανεια εργασιας; Ακομα και σε ταινιες οπως λες, σε λιγες ιντσες πιστευω οτι δεν αξιζει και τοσο. Οσον αφορα το gaming σε 4Κ απλα το ξεχναμε.. Ακομα και με 980 ηδη απο τωρα πρεπει να γινουν πολλες θυσιες για να πεις οτι παιζεις με ενα στοιχειωδες framerate. Για μενα τα 4Κ αξιζουν αν συνοδευονται απο απλα (ιντσες). Επισης το οculus ναι μεν ειναι αλλη φαση αλλα ακομα δεν εχει βγει καν στην αγορα για μαζικη χρηση οποτε ακομα δεν ξερουμε τι απαιτησεις θα εχει. Καπου πηρε το ματι μου για minimum απαιτησεις και για καρτα γραφικων απαιτει 970. Ισως ομως μεχρι να βγει ακομα και η 970 να ειναι "λιγη" για oculus..

Οσο για cpu-mobo-ram διαλεξες ενα σιγουρα πανισχυρο σετ.. Απλα αν ειναι μονο για gaming τοτε ειναι overkill αλλα φανταζομαι οτι το συστημα θα κανεις κι αλλες δουλειες.

Γθα κουτι τωρα εγω δεν θα εδινα πολλα λεφτα. 100-120 το πολυ και νομιζω οτι ενα phantek enthoo pro ειναι μια χαρα.

 

καλα 4κ για gaming ειναι τελειο, για την αποσταση που θα καθεσαι σε ενα γραφειο οι 28' πχ ειναι μια χαρα, αλλα το αφηνουμε για την ωρα. 

το occulus ανακοινωθηκε επισημα για το πρωτο τριμηνο του 2016, και εδωσαν κ τα specs του και τα recomended hardware που χρειαζεται.

Οfficial specs :

"The Rift runs at a 2160x1200 resolution at 90Hz split over dual displays. This consumes 233m pixels per second, Binstock said. But at the default eye-target scale, the Rift's rendering requirements go to around 400m shaded pixels per second."

Recomended hardware:

Here's what you need for "the full Rift experience", Oculus said: Nvidia GTX 970 / AMD 290 equivalent or greater Intel i5-4590 equivalent or greater 8GB+ RAM Compatible HDMI 1.3 video output 2x USB 3.0 ports Windows 7 SP1 or newer "The goal is for all Rift games and applications to deliver a great experience on this configuration," Oculus said.

προφανως δεν ειναι μονο για gaming to pc ;)

καλο το Enthoo pro το προτεινουν πολλοι. θα το δω κ απο κοντα.

 

Link to comment
Share on other sites

Με 550 ευρώ όπως είπες πήγαινες σε έναν I5 4690k με ένα mobo των 150 ευρώ εξίσου τούμπανο z97 και 16gb μνήμη και σε όλα εκτός rendering ήσουν χονδρικά πάνω κάτω τα ίδια με αυτό που είσαι τώρα, μη σου πώ και καλύτερος στα games. Αν πάλι το ήθελες για rendering ένας I7 4790K ή ένας Xeon θα βοηθούσε αρκετά και θα ανέβαζε 100 ευρώ παραπάνω το κόστος. Επίσης αν ήθελες θα έκανες και το OC σου σαν κύριος. Αλλά βάση κόστους/απόδοσης ακόμη και για rendering, τίποτα, εκτός από την καθαρά προσωπική ευχαρίστηση σε συνθήκες "άγνοιας", δεν δικαιολογεί αυτό το μηχάνημα.

Αυτη τη στιγμη ο Intel 5820k ειναι ο πιο vfm επεξεργαστης και συγχαρητηρια στο φιλο για την επιλογη

(Ειναι και δικη μου επιλογη σε περιπτωση που αναβαθμισω)

 

Εφοσον επιασε 4,3 για πλακα με αερα και κανει ας πουμε 449€ στο Π

ενω ο I7 4790K εχει 396€ στο Π και με αερα ποσο παει? 4,7?

εγω θα επαιρνα το 6-core αεροψυκτο

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής μόνος του είναι vfm σαφώς, αλλά δε δουλεύει μόνος του, πρέπει να κάτσει πάνω σε μια mobo παρέα με κάτι μνήμες. Έτσι όλα μαζί παρέα δεν είναι vfm απλά είναι είδος πολυτελείας. Αν μιλάμε χωρίς έννοια κόστους όλοι ξέρουμε τι θα πάρουμε και μπράβο και σε όποιον καταφέρνει να τα παίρνει, να χαιρόμαστε και οι υπόλοιποι με την χαρά του άλλου. Αλλά εδώ δεν υπάρχει ούτε κάν υποψία vfm, αυτό είπα και πρίν χωρίς κακεντρέχεια και τρολάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Matia, πολυ ευγενικα σου λεω, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, εδω το τοπικ ειναι για αλλο θεμα οχι για το vfm  ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ, δεν μιλησε κανεις εκτος απο σενα για value for money. To enthusiast level δεν εχει καμια σχεση με το value for money οπως εσυ το εννοεις. αν εψαχνα να κανω τη δουλιτσα μου θα εβαζα λιγη ραμ ακομη κ θα αλλαξα τον c2d me ena c2q. κ θα εκανα γυμναστικη σε καθε ρεντερινγκ.

λες κ ξαναλες για πολυτελειες κ επιλογες αγνοιας, ενω ολο αυτο ειναι ενα ποσο γυρω στα 130 ευρω διαφορα, με την πιο φτηνη αξιολογη mobo σε x99. που με οσα εξτρα προσφερει η deluxe θα ερχοταν η μια η αλλη.
10 usb3, 2 ethernet onboard wifi-bluetooth, 2 m.2 ssd επανω, και πολλα αλλα που αν τα αγοραζα θα μου ερχοταν τα ιδια λεφτα κ θα χα ενα σωρο καλωδια και εναν αχταρμα μεσα στο κουτι.
 

Τη δουλεια του την κανει καποιος και με Niva και με golfaki GTI και με Αston martin. M'οτι μπορει ο καθένας, μ'οτι αντεχει η τσεπη του και μ'ότι την βρισκει. Ολα τα αλλα ειναι για λογια του αερα. αυτα επι του θεματος.
Θα παμε παρακατω ή θα συνεχισουμε να λεμε για το αν εκανα καλα ( :hmm:  :slap:  :wall: ) που πηρα αυτο που ηθελα να παρω εξ'αρχης?!!?
Αν ηθελα γνωμη για αυτο θα εκανα θεμα για αυτο, αντιθετως ρωταω τοσα αλλα ωραια πραγματα που ευχαριστως αν γνωριζεις κατι να βοηθησεις.

Έγινε επεξεργασία από valter
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο όμορφα κουτιά της corsair το 750d. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει και το review της karmen, αρκετά περιεκτικό:

http://www.thelab.gr/topic/125746-corsair-obsidian-750d-review-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1/

 

Πάντως αν θες να γλιτώσεις κάποια χρήματα, σκέψου και αυτό, με τα ίδια χαρακτηριστικά πάνω κάτω:

http://www.skroutz.gr/s/4862110/Phanteks-Enthoo-Pro-Window.html

με review από την συνήθη ύποπτο

http://www.thelab.gr/topic/135793-phanteks-enthoo-pro-review-%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CF%82-pro-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AC-%CF%83%CE%B1%CF%82/

 

Τώρα για την οθόνη είναι πολύ νωρίς για 4Κ, ουσιστικά αχρείαστο, και κάρτα να παίζει αξιοπρεπώς σε αυτή την ανάλυση δεν έχει ακόμα βγει. Ίσως του χρόνου (?).

27" 2560Χ1440 νομίζω πως είναι η πιο ισορροπημένη επιλογή για τώρα.

Ιps επέλεξα και γω (dell 2713ΗΜ) και όταν κάθομαι πλέον μπροστά από ΤΝ νιώθω πως κάτι μου λείπει :p

 

Αλλά, 5-5μιση κατοσταρικάκια τα έχεις στο νερό... Για αυτό, αν δε βγαίνεις ξανασκέψου το phanteks, θα σου μείνουν 70-80€ στην τσέπη ακόμα.

 

virus τα χω δει ολα τα reviews της karmen, η κοπελα δεν παιζεται, κανει φοβερη δουλεια νομιζω οτι βλεπω παρουσιαση προιοντος απο το developement τμημα της εταιριας, σε εσωτερικη παρουσιαση στα στελεχη της, με τοση λεπτομερια. πραγματικα respect.

Το Εnthoo ειναι πολυ ωραιο κ λειτουργικο εσωτερικα, αλλα απ'εξω δεν μ'αρεσει. οσο καλοφτιαγμενο φαινεται μεσα, το εξωτερικο του το αδικει, εμφανη σλοτς για dvd drives εν ετη 2015 ειναι ασχημο (γνωμη μου).

Με βλεπω να καταληγω στο 750d, διακριτικο, στιβαρο, κλασσατο, αρκετες dedicated θεσεις για ssd ενω το Enthoo exei 1, κ αρκετα ωραια πραγματα.

ειμαι και φανμπου της εταιριας, και γιατι να το καταπιεζω? θα βγω να το φωναξω να το πω, πως ειμαι ενα φαν-μπου και μισο. Πλακα κανω, αλλα η εταιρια αυτη σχεδον παντα με εκπλησει ευχαριστα.

αρα τουλαχιστον καταληξαμε στην αναλυση, 2560χ1440 και εγω για εκει με βλεπω.

στην τιμη που δινεις, βρισκω την U2715H, η δικια σου ειναι στα 660+, βεβαια τις οθονες πρεπει να τις δω live για να τις δοκιμασω. δεν ειναι cpu. :p

Αυτη τη στιγμη ο Intel 5820k ειναι ο πιο vfm επεξεργαστης και συγχαρητηρια στο φιλο για την επιλογη

(Ειναι και δικη μου επιλογη σε περιπτωση που αναβαθμισω)

 

Εφοσον επιασε 4,3 για πλακα με αερα και κανει ας πουμε 449€ στο Π

ενω ο I7 4790K εχει 396€ στο Π και με αερα ποσο παει? 4,7?

εγω θα επαιρνα το 6-core αεροψυκτο

ειναι στα 4.3 γιατι ειναι σε σκατοκουτι κ εχω κανει μια μικρη μαλακια με το cooler, ειναι σε πολυ safe o.c. αυτη τη στιγμη, δουλευει σταθερα κ στα 4.5 αλλα δεν εβρισκα το λογo με το συγκεκριμενο κουτι. κ ολα αυτα με το software asus δεν πειραξα ακομη bios.

αμεσα μολις αλλαχτει το κουτι και διορθωσω κ την χαζομαρα που εχω κανει με την ψυκτρα, θα ενημερωσω που τον εχω φτασει.

στην αρχη κοιτουσα τον 5930κ αλλα η μονη διαφορα ειναι ειναι 40-lanes vs 28 lanes που εχει ο 5820κ για sli, αλλα για 2 καρτες η διαφορα απλα δεν υπαρχει λογω pci express 3.αμα πας σε 3 καρτες εκει υπαρχει διαφορα, αλλα μου ειναι αδιαφορο γιατι δεν εχω κανενα σκοπο για κατι τετοιο.

Έγινε επεξεργασία από valter
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, λοιπόν ας προχωρήσουμε τότε. Εγώ τέτοιο μηχάνημα θα το έβαζα εδώ ---> http://www.thelab.gr/topic/123388-corsair-carbide-air-540-review-%CE%BF-%CE%BA%CF%8D%CE%B2%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%81%CE%AF%CF%86%CE%B8%CE%B7/

 

Corsair δλδ αλλά όχι κλασικός πύργος. Αν δεν το έχεις δεί, διάβασε το review. Βγαίνει και σε άσπρο.

 

Για οθόνη η 2713hm ήταν η φτηνή και καλή λύση, η αντίστοιχη τωρινή είναι η 2715h, δες εδώ http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2715h.htm. Η 2713h που είδες είναι με Full RGB gamut γιαυτό και έχει πιο ακριβά. Δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει το Full RGB εκτός κι αν ασχολείσαι επαγγελματικά, φωτογραφία κλπ.

 

Για κάρτα τώρα κατά το σεπτέμβριο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο, εκτός κι αν ψήνεσαι να πάς ιούνιο για τις AMD αφού βέβαια σε πείσουν τα benchmarks.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά πήρα το 750D. Το Enthoos pro όμως θα το πάρει ένας φίλος που έψαχνε το καλύτερο στα 100 ευρώ.
Πανέμορφο κουτί, χώρος τεράστιος, αφαίρεσα το ένα cage δίσκων γιατί δεν το χρειαζόμουν, ίσως στο μέλλον χρειαστεί. δεν υπάρχει λόγος να κάνω μίνι review, τα έχει πει όλα η Karmen1983. Η μόνη παρατήρηση που έκανα, είναι οτι θα πρεπε να ρονταρουν καλύτερα το μπροστινό πάνελ γιατί κόβει εάν σύρεις το δάχτυλο σου επάνω. papercut κανονικότατο. 
Η διαφορά από το προηγούμενο σκατοκούτι είναι χαώδης.
11350364_10155689536380112_953060889_n_z

Συγνωμη δεν έχω καλύτερη από το παλιό κουτί με το νέο σύστημα μέσα αλλά φαίνεται το καταπληκτικό cable management που μπορούσες να κάνεις.
Η ποιότητα των φωτογραφιών ειναι κακη.

8f927e28-a579-4618-ba84-793df3e40fd5_zps

404a00a8-3834-4ed8-8ed3-fde208b5a549_zps

39d1fe2d-f9f4-465c-8403-d47e94cc575c_zps

11292628_10155697558895112_2121203923_n_

11304352_10155697561980112_1114996085_n_

11106479_10155697562625112_1856162645_n_
 

11287130_10155697561155112_134789166_n_z

11115995_10155697558355112_1484067132_n_

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.