Jump to content


Samsung SSD, δίλημμα...


Recommended Posts

Γιατί ρε ΄συ τόσο αγχος αν τον προλάβεται, μια χαρα τα βολέψατε και εγω θα μπορούσα να πάρω όπως είπα απλά το αναθεματισμένο kasperky με μπλόκαρε και δεν μπορούσα να πληρώσω με paypal. Εεε είπαμε, αντε τον ένα μόνο να μου δώσεις χιχι :p , θα σε πω.

Link to comment
Share on other sites

και οι δύο δικοί σου, παραλαβή από Κουκάκι, έκλεισε

 

...απλά θα σε χρεώσω 5% τόκους :lol::p:D:lol::p

 

Έλα όλα οκ, μόλις τσίμπησα δύο , άλλους τρεις διαθέσιμους έχει. :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμη, λογικά αύριο...το ελπιζω δλδ.Τι περιμενεις απο νεο πωλητή ;) . Αν κι εγώ πριν παραγγείλω του ειχα στειλει μνμ αλλα με εγραψε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

σε μένα δεν έχει κάνει ακόμα ή ξέχασε να το ενημερώσει [/q] 
Όχι ακόμη, λογικά αύριο...το ελπιζω δλδ.Τι περιμενεις απο νεο πωλητή

 

 

Μην βιαζόμαστε παρακαλώ... Ο SSD είναι "Item location:shenzhen, China"  στην Κίνα... & έχουμε Σαββατοκύριακο, έχουμε έναν σχετικά "νέο" πωλητή και το eBay μου δίνει ΕΤΑ: "Estimated delivery Wed, Jun 10 - Wed, Jul 01

Εγώ προσωπικά το 10 Ιουνίου ΔΕΝ το βλέπω να συμβαίνει με τίποτα... Εάν φτάσουν Αθήνα 15/Ιουνίου θα είμαι πολύ ευχαριστημένος...

...οπότε αράξτε και περιμένετε διότι μπορεί να "σκάσουν μύτη" και τέλος του Ιουνίου...

Όποιος ήθελε εδώ και τώρα, έπρεπε να το σκεφτεί και να αγοράσει από Ελλά"d"α.

 

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-75e120b-eu-850-evo-series-120gb-25-sata3-p-PER.306097

στα 72.90 ευρωπουλάκια και όχι  στα 60$ / 56.60 ευρώ που μού κόστισε ο κάθε ένας...

Έτσι λοιπόν σκεφτείτε (ο κάθε ένας από μας) την επόμενη φορά εάν

οι 20-30 μέρες αναμονή αξίζει τα 16.30 ευρώ διαφορά της τάξεως του 29% δλδ.

...καί σε περίπτωση που "σκάσει" ο SSD άντε να βρείς τον Κινέζο  :lol:  :p που μπορεί να έχει εξαφανιστεί από το eBay.

Ευτυχώς υπάρχει η Samsung και ελπίζω να μήν είναι...κλεμμένοι.

Ηθικό δίδαγμα, ΔΕΝ είναι όλα ρόδινες ευκαιρίες λοιπόν.

 

Καλό μεσημέρι σε όλους, μή, νέους και παλαιούς αγοαστές από το ebay

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ήθελε εδώ και τώρα, έπρεπε να το σκεφτεί και να αγοράσει από Ελλά"d"α.

 

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-75e120b-eu-850-evo-series-120gb-25-sata3-p-PER.306097

στα 72.90 ευρωπουλάκια και όχι  στα 60$ / 56.60 ευρώ που μού κόστισε ο κάθε ένας...

Αν δεν κάνω λάθος τα 99.9 ήταν η αρχική τιμή και στην συνέχεια η τιμή του ήταν 80 ευρώ. Και τώρα λέει από τα 99.9 κόστίζει 72.9. 

Διαβάζοντας αυτό θα νομίζεις έκανε εκπτωση 27 ευρώ και όχι 7 ευρώ που είναι κανονικά. Για κάποιον που δεν γνωρίζει ή δεν το είχε παρατηρήσει είναι ξεφτίλα και αλητεία.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που δεν γνωρίζει ή δεν το είχε παρατηρήσει είναι ξεφτίλα και αλητεία.

 

...το "μαγαζί" είναι δικό του και πουλάει όσο θέλει φίλε μας.

 

Υπάρχει ακόμα και η περίπτωση ανθρώπινου λάθους... στα χιλιάδες προϊόντα που προσφέρει το eShop. 

 

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι υπάρχουν μέτρα σύγκρισης, όπως εδώ

καί εδώ

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί είναι δικό του, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί γράφει ότι θέλει.

 

Τα προιόντα στο crazy δεν είναι χιλιάδες αλλά λίγα, συγκεκριμένα.

 

Το 99 όπως είπα είναι η πρώτη τιμή και γι αυτό απορρίπτω την περίπτωση λάθους.

 

Εσύ μπορεί να γνωρίζεις περί συγκρίσεως. Αν κάποιος δεν γνωρίζει και βλέπει μόνο αυτό? Ούτως η αλλιώς από την στιγμή που είχε πέσει η τιμή στα 80 έπρεπε να γράφει 72,9 από τα 80. Νομίζω είμαι ξεκάθαρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είμαι ξεκάθαρος

Μιά χαρά ξεκάθαρο σε βλέπω, σε "ακούω" και σε διαβάζω. Άν μπορούσες να το καταλάβεις, θα σου έλεγα ότι μαζί σου είμαι...

...όπως ξεκάθαρα βλέπω και την τελική τιμή στα 72,90 και αυτό είναι που έχει σημασία αυτή τη στιγμή.

 

Τέτοια λάθη που αναφέρεις έχουν γίνει ούκ ολίγες φορές από αυτόν που εργάζετε και τα ανεβάζει στις 00.01 τα χαράματα της Κυριακής, όταν πολλοί από εμάς είμαστε έξω και "περνάμε καλά"...

 

Αυτό όμως δεν θα έπρεπε να αποκαλείται "

ξεφτίλα και αλητεία
...

Υπάρχουν περισσότερα καί χειρότερα "ξεφτίλα και αλητεία" παραδείγματα που μας περιτριγυρίζουν και καλό θα είναι να επικεντρωθούμε σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι λάθος σου λέω. Δεν τα ρίχνω στον υπάλληλο. Εντολές παίρνει. 

Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει το eshop. Πάμπολες φορές. Αυτή είναι η πολιτική του και είναι απαράδεκτη.

 

Για την τιμή δεν είπα το αντίθετο. Συμφωνώ ότι είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ''τρικ'' των πωλήσεων του κάθε καταστήματος ή διαδικτιακού eshop, δεν το κάνει μόνο το κιτρινομάγαζο, γίνεται παντού αυτό.

 

Για παράδειγμα όταν πλησιάζουν οι γιορτές βλέπεις μια τηλεόραση το ''χ'' μοντέλο να κοστίζει 600€ στην χαμηλότερη τιμής της. όταν μπεις στην τάδε

σελίδα του καταστήματος βλέπεις αρχική τιμή 750€ με την έκπτωση 600€.

Όταν περάσουν οι γιορτές και πριν την περίοδο των εκπτώσεων τις ανεβάζουν πάλι τις τιμές, όπου στο παράδειγμα την πάνε στα 660€ έχει δίπλα 

και την αρχική τιμή 750€, και στις εκπτώσεις την κατεβάζουν πάλι στα 600-610€.

Πάει ο καταναλωτής να αγοράσει την tv βλέπει 600-610€ αρχική τιμή 750€, λέει ωραία γλυτώνω 140-150€ ενώ στην πραγματικότητα είναι 50-60€.

 

Γενικά όταν βλέπει κάποιος κάποιο προϊόν προσφοράς, πρέπει να κάνει την έρευνα του.Υπάρχει το skroutz που πάρα πολύ το γνωρίζουν για να κάνει την 

έρευνα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ο SSD είναι "Item location:shenzhen, China" στην Κίνα... & έχουμε Σαββατοκύριακο, έχουμε έναν σχετικά "νέο" πωλητή και το eBay μου δίνει ΕΤΑ: "Estimated delivery Wed, Jun 10 - Wed, Jul 01"

 

Έχει παραλάβει κανείς ακόμα...??? Από εδώ και πέρα θα αρχίσουν να έρχονται οι παραγγελίες... για τους Samsung 850 Evo

 

οι δικοί μου είναι "shipped" από 26/5... με eBay ΕΤΑ 10/6 έως 1/7

Link to comment
Share on other sites

στα μέσα ή προς το τέλος της επόμενης εβδομάδος λογικά θα τους έχεις στα χεράκια σου

Μακάρι να είναι μέσα στην επόμενη εβδομάδα... Πολύ φοβάμαι ότι θα πάμε για τις 22-23/6 (τουλάχιστον) και μετά, με την εμπειρία καί "στατιστικά" που έχω μαζέψει τόσα χρόνια από το eBay... Έχω δεί παραγγελίες που μπήκαν την ίδια μέρα & απεστάλεισαν ίδια μέρα, να "φτάνουν" στην Καβάλα 7-8 μέρες πιό νωρίς από την Αθήνα..!

Απλά μπορεί κάποιος από εμάς να ήταν ο τυχερός, να του υπενθυμίσου να παίξει λότο :)  ;)  :D  :lol: 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.