Jump to content



Samsung SSD, δίλημμα...


Recommended Posts

Λοιπόν το δέμα έχει φτάσει Ζάκυνθο και παραδόθηκε αλλού, άρα το tracking number που με έδωσε είναι λάθος ή έγραψε λάθος διεύθυνση ο πωλητής,

του έστειλα μύνημα στο ebay και περιμένω απάντηση,και πείρα τηλέφωνο στη λάθος διεύθυνση και θα με πάρουν  πίσω να μου πουν τι παρέλαβαν γιατί και αυτοί

περιμένουν δέμα από την Κίνα

Link to comment
Share on other sites

Ωχχ μην μου λες τέτοια... γιατί από την Δευτέρα 15/06 λέει ότι παραδώθηκε αλλά εγώ δεν έχω πάρει τίποτα στα χέρια μου. Μετά από επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ εχθές (ανάθεμα το κατάστημα της περιοχής μου :wall: ) ο ένας έλεγε ότι έχει παραδοθεί, ο άλλος έλεγε ότι δεν τους έχει έρθει κάτι ακόμη και ίσως βρίσκεται ακόμη στην Μ.Δ. Ανατολικής Θεσ/νίκης.

Έτσι ελπίζω κι εγώ να είναι τα πράγματα, το απόγευμα που θα επιστρέψω θα δούμε αν άφησαν καμιά ειδοποίηση και μετά έχουμε άλλες δύο μέρες ...

Xkandreas ενημέρωσε αν έχεις απάντηση από τον κινέζο.

Αλλά πως το παρέδωσαν το δικό σου δέμα σε άλλον? Μπέρδεψαν λογικά τα στοιχεία αλλά από τον ίδιο πωλητή έκανε αγορά και ο άλλος? Πέπλο μυστηρίου καλύπτει την υπόθεση... :hmm:

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πειρε τηλέφωνο ο λάθος παραληπτης και του είπα να το ανοίξει λέει δεν έχει τίποτα μέσα ο φάκελος αλλά κάτι χαρτιά από Κίνα τελωνείο θα μου το φέρει σε κανά 2ωρο να δω τι χαρτιά ειναι . Το δέμα είχε τη δική του διεύθυνση με το δικομου tracking number

Έγινε επεξεργασία από xkandreas
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κομπίνα !!

Ειμαι κινέζος και βάζω ευκαιρίες στο ebay. Έρχετε ο ταδεΑ ελληνας και αγοράζει ! Βρίσκω λοιπόν τον ΤαδεΒ  σε κοντινή περιοχή/πόλη και βάζω μέσα σε ένα φάκελο μερικές κουταμάρες, καμία σχέση με το τι αγόρασε ο ταδεΑ.

Στέλνω λοιπόν την βλακεία στον ΤαδεΒ και δίνω το tracking number στον αγοραστή ΤαδεΑ. Ο ΤαδεΒ που δεν περιμένει τίποτα παραλαμβάνει το "δεμα" το ανοίγει και το πετά αφού μέσα έχει διαφημιστικά ! ουτε unboxing video ούτε fotos, τίποτα, αφού δεν περίμενε κάτι. spam mail

O ταδεΑ προσπαθεί να βγάλει άκρη με τα Ελληνικά ταχυδρομεία (έχει παραδοθεί έτσι ??) και μέχρι να βγάλει άκρη με αυτά πέρασε και το 60ήμερο για dispute !!

Άντε να αποδείξει ο αγοραστής ότι δεν παρέλαβε τίποτα !!

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε πως τον πέτυχε ΤΟΣΟ κοντά τον άλλο αγοραστή? μου φαίνεται παράξενο και ο φάκελος να περιέχει μόνο "χαρτιά απ' το τελωνείο"? Αλλά ο φάκελος να έχει τα σωστά στοιχεία και το tracking number και να παραδόδηκε σε λάθος παραλήπτη? Αυτό δεν είναι θέμα του κινέζου αλλά των ΕΛΤΑ. Ας περιμένουμε να πάρει τον φάκελο ο Xkandreas και ας μην βγάζουμε βιαστηκά συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έλα ντε άντε να βρουμαι άκρη τώρα με το eBay λογικά ο κινέζος δεν θα απάντηση την έχει κάνει λουις. Στο ebay κοίταξα νωρίτερα ότι δεν πουλάει τιποτα. Ναι εστιατόριο ειναι

Έγινε επεξεργασία από xkandreas
Link to comment
Share on other sites

Τι να περιμένει. ΑΠΑΤΗ είναι !!!

Άνοιξε case στο paypal τώρα ! Εσύ δεν έλαβες ΤΙΠΟΤΑ ! Δεν υπέγραψες πουθενά !

αυτοί από το εστιατόριο είχαν παραγγείλει τίποτα ? Περίμεναν δηλαδή δέμα ?

Ε πως τον πέτυχε ΤΟΣΟ κοντά τον άλλο αγοραστή? μου φαίνεται παράξενο και ο φάκελος να περιέχει μόνο "χαρτιά απ' το τελωνείο"? Αλλά ο φάκελος να έχει τα σωστά στοιχεία και το tracking number και να παραδόδηκε σε λάθος παραλήπτη? Αυτό δεν είναι θέμα του κινέζου αλλά των ΕΛΤΑ. Ας περιμένουμε να πάρει τον φάκελο ο Xkandreas και ας μην βγάζουμε βιαστηκά συμπεράσματα.

Ψάχνεις το στο google την διεύθυνση του ταδεΑ και σου βγάζει καμιά 30αρια αποτελέσματα από επιχειρήσεις εκεί κοντά.... γι'αυτό ο φάκελος δεν έχει ονομα παραλήπτη επάνω αλλά μόνο όνομα επιχείρισης (εστιατόριο) !!! Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι μου είπε το παιδί απο το εστιατόριο έχει παραγγείλει κάτι πριν απο μερικές μέρες άρα θα αργήσει ναρθει το δικό του.Για να ανοίξω ticket στο eBay πρέπει να λήξη η ημερομηνία παραλαβης αλλιώς δεν μπορώ απο ότι θυμαμαι. Στο eBay έχει φάει μια αρνητική για λάθος διεύθυνση ήδη απο άλλο αγοραστη.

Έγινε επεξεργασία από xkandreas
Link to comment
Share on other sites

άρα το σενάριο που έγραψα παραπάνω είναι τουλάχιστον 99.9% πραγματικό !!!

 

Πωωωω ζημιά !!  και έχουν αγοράσει 4-5 τέτοιους δίσκους από δω μέσα ?

 

Καλά ξεμπερδέματα guys !

Link to comment
Share on other sites

Τι να περιμένει. ΑΠΑΤΗ είναι !!!

Άνοιξε case στο paypal τώρα ! Εσύ δεν έλαβες ΤΙΠΟΤΑ ! Δεν υπέγραψες πουθενά !

αυτοί από το εστιατόριο είχαν παραγγείλει τίποτα ? Περίμεναν δηλαδή δέμα ?

Ψάχνεις το στο google την διεύθυνση του ταδεΑ και σου βγάζει καμιά 30αρια αποτελέσματα από επιχειρήσεις εκεί κοντά.... γι'αυτό ο φάκελος δεν έχει ονομα παραλήπτη επάνω αλλά μόνο όνομα επιχείρισης (εστιατόριο) !!!

 

Μα κάλα τέτοια τύχη να πετύχει άλλον που έχει ήδη παραγγείλει μέσω ebay?

 

Xkadreas σου είπε το παλικάρι τι ακριβώς έχει αγοράσει αυτός? Έχεις δίκιο πάντως στο ebay αν και υπάρχει ως πωλητής αυτή την στιγμή δεν έχει κανένα προιόν προς πώληση, αυτό βέβαια δεν λέει και τίποτα. Αν σκεφτούμε πως με τους ssd πουλούσε 5-6 κομμάτια και μετά σταματούσε ίσως ξανα ανεβάσει πάλι. Από την άλλη αυτό μπορεί να είναι και κάποιο κολπάκι για να πουλήσει και να την κάνει μετά. Αν θυμάμαι καλά στα feedback ήταν 14 και το 15 είναι αυτό με την αρνητική κρητική :OO: .

Επίσης η ημερομηνία παραλαβής των ΕΛΤΑ συμβαδίζει με την δική μου άρα ήρθαν όλα μαζί, άλλωστε οι αγορές έχουν γίνει σχεδόν με μία μέρα διαφορά.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει .

Αύριο θα καλέσω κατευθείαν στη μονάδα διαλογής των Ελτά και ελπίζω να βγάλω άκρη κι εγώ γιατι θα είναι η τρίτη μέρα που είναι εκεί το δέμα (αν είναι κιόλας και δεν έχει παραδοθεί).

 

Στην τελική τρέχουμε μετά με το ebay.

Link to comment
Share on other sites

...δεν θα είσαι μόνος σου , ούτε ο μόνος που θα ανοίξει case στο eBay και θα έχει θέμα ο κινέζος...

Εάν του ανοίξουν πολλοί case, τότε θα τον πάρουν πρέφα.

ΕΠΙΣΗΣ ο κινέζος ΔΕΝ έχει πάρει τα χρήματα ακόμα από το eBay. Πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες (30 ή 45 ημέρες , δεν είμαι σίγουρος...)

Οπότε εάν αρχίσουν να σκάνε τα cases, "δεν θα πάρει φράγκο"...

Παρακαλώ να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας εδώ...

και να οργανωθούμε...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Τέλος και αυτά...γαμ@το προσπαθούσα τόση ώρα να πάρω τα δύο τελευταία κομμάτια αλλα είχα θέμα με το paypal. Ελπίζω να ξανανεβάσει . Αντε σας έφτιαξα πάλι όσοι πρόλαβαν δλδ.

τους έκαψες !!!

Μα κάλα τέτοια τύχη να πετύχει άλλον που έχει ήδη παραγγείλει μέσω ebay?

Δεν το κατάλαβες τι έγραψα παραπάνω. Ο Κινέζος μάγκας, έβαλε στο google την διεύθυνσή σου και του έβγαλε ένα κατεβατό από εταιρίες/πρόσωπα που είναι κοντά.

Πχ Βάλε στο google "Κυρίλλου Μεθοδίου 25, 16561, Γλυφαδα" και διάλεξε και πάρε που θες να στείλεις συστημένο :hehe: :hehe:

και άντε βγάλε άκρη μετά με τα ταχυδρομία μέχρι να καταλάβεις (αν το βρείς το "δεμα" όπως το κατάφερε ο xkandreas λόγω του ότι είναι επαρχία και γνωρίζονται) ότι τσίμπισες ένα @ από τον κινέζο !!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κατάλαβα, αλλά δεν καταλαβαίνω το ύφος που έχεις ... εδώ είμαστε τώρα να βρούμε κάποια λύση για όσους έχουν αγοράσει , εγώ δεν τους έβαλα το μαχαίρι στο λαιμό να αγοράσουν ντε και καλά, δλδ αν αγόραζες κι εσύ έγω θα σου έφταιγα μετά. Νομίζω πως είναι στην κρίση του καθένα να κανει ότι γουστάρει. Στην τελική τα χρήματα δεν χαθήκαν απλά είναι η ταλαιπωρία που θα υποστούμε.

Link to comment
Share on other sites

μόλις μίλησα με ebay support πρέπει να περιμένω μέχρι 1 Ιουλίου και μετά ανοίγω ticket αλλά όλη η κουβέντα έχει καταγραφεί πλέον, τους 'έστειλα και μέσα στο chat th φώτο από το άδειο φάκελο

Link to comment
Share on other sites

μόλις μίλησα με ebay support πρέπει να περιμένω μέχρι 1 Ιουλίου και μετά ανοίγω ticket αλλά όλη η κουβέντα έχει καταγραφεί πλέον, τους 'έστειλα και μέσα στο chat th φώτο από το άδειο φάκελο

Καλώς ...θα δώ κι εγώ αύριο αν βγάλω άκρη με Ελτά αλλιώς μιλάω με ebay κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

kazaboy: do not worry... είμαστε μεγάλα παιδιά και έχουμε ευθύνη για τις πράξεις μας my friend ;)

Κανένας δεν έβαλε το μαχαίρι σε κανενός το λαιμό... Ας συντονιστούμε λοιπόν (όλοι οι αγοραστές των SSD), ωραία και όμορφα :)

Πιστεύω ότι ο φίλος "TifoziF1" είχε πρόθεση μόνο να μας βοηθήσει με την γνώμη του.

 

Μόλις έστειλα μήνυμα στον κινέζο: "aj_coo0"

 

"Dear aj_coo0,

Dear sir,
Still waiting for my 2xssd that I paid for May 21st and U shipped with a 5 days delay on May 26th... Further more a friend of mine did NOT receive the package since the package was delivered to a neighbor of his, who notified him, showed him the package and it was empty inside...!!!!
Specific matter and details can be found in the internet site thelab.gr forum:
http://www.thelab.gr/topic/144355-samsung-ssd-δίλημμα/?p=2171110

All the above mentioned above do not make me feel very safe regarding our transaction
My friend contacted eBay and if we do not receive items until July 1st, you will have several cases open... NOT good
Waiting for your thoughts & feedback
Regards
p.s.specifically for my order with the tracking number you gave me shows (at the bottom) that the item has been delivered..!!! to me?!?! I have NOT received anything and it clearly states that was delivered without documentation of the customer receiving the item: "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ"

post-64771-0-82453300-1434695848_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν και ξέπλεξα σε μισή ώρα με τα ταχυδρομεία και τα Κ.Δ τους, το δέμα όπως όλων μας λίγο πολύ έχει παραδοθεί από την Δευτέρα 15/06. Στην δική μου περίπτωση παραδόδηκε σε κεντρίκο γνωστό ξενοδοχείο της Θεσ/νίκης.

Επικοινώνησα μαζί τους αλλά έλλειπε ο υπεύθυνος που το παρέλαβε. Περιμένω τηλεφώνημά τους για να μου πουν τι είχε ο φάκελος, αλλά όπως καταλάβαμε όλοι ξερουμε τι ακριβώς είχε.

Από τα ταχυδρομεία μου είπαν επίσης ότι τον τελευταίο καιρό υπάρχει μία έξαρση σε τέτοιου είδους φαινόμενα!!! Οπότε επικοινωνώ κι εγώ με ebay και περιμένουμε.

 

@Spyros Mil φαντάζομαι πως ξέρεις ότι δεν θα σου απαντήση στο μνμ που έστειλες :pleasantry: , εγώ ακόμη περιμένω απάντηση πριν καν κάνω την αγορά.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.