Jump to content



Samsung T200 Πρόβλημα. Δεν ανάβει. Πρόβλημα με capacitors.


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά εχω πρόβλημα με την οθόνη μου. Αργεί πάρα πολύ να ανοίξει ( πάνω απο 2 ώρες ). Απο τη στιγμη που πατήσω το power αναβοσβήνει η κοκκινη ενδειξη του power ( σαν σε stand by ) η οθονη παραμενει κλειστη και καθως ανα δευτερολεπτο αναμοσβηνει το power led ακουγεται ενα σνιιιπ.. σνιιιιπ .. σνιιπ σαν coil whine. Απο οτι εψαξα αιτία ειναι οι capacitors. Τωρα τι κανω? Αλλαζονται? Που βρισκω? Πόσο θα στοιχίσουν?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι αφου δεν ξερεις που να βρεις πυκνωτες, δεν εχεις πιασει και κολλητηρι ποτε.. καλυτερα να την πας σε ειδικο, υπαρχουν θανατηφορες τασεις μεσα σε μια οθονη!

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι αφου δεν ξερεις που να βρεις πυκνωτες, δεν εχεις πιασει και κολλητηρι ποτε.. καλυτερα να την πας σε ειδικο, υπαρχουν θανατηφορες τασεις μεσα σε μια οθονη!

Έχω έναν γνωστό μου από το στρατό, έχει κολλητήρι κλπ ξέρει. Βασικά τι πυκνωτές να αγοράσω δε ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι αξιζει η επισκευή?

Και το αστειο της υποθεσης: λεω εχθες, 11 η ωρα πριν κοιμηθω να δω κανα επεισόδιο supernatural ... Μεχρι να ανοιξει νυσταξα οποτε πηγα για υπνο. Τελικώς πρεπει να ανοιξε κατα της 2 το βραδυ που ξυπνησα και την ειδα ανοιχτη.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα+ χρονο ειχα παρομοια οθονη της ιδιας σειρας(T240) , μου επαθε το ιδιο ακριβος προβλημα 

Την εδωσα σε εναν γνωστο ηλεκτρονικο , λεγοντας του για του πυκνωτες .... την ανοιξε και δεν εντοπισε τιποτα 

 

Ετσι , την εσπρωξα ενα 50αρακι και τζονταρα κατι παραπανω για μια σωστη οθονη ....πλεον με χαμηλες τιμες παιρνεις αξιολογο IPS 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομαι και γω με ενα 150 αρι ( μείον κάπου 30-40 την οθονη ) να παρω μια καινουρια αλλα το θεμα ειναι ποιος θα την παρει την σήμερον ημέρα 1680p

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δε θα τη πεταξω. Τωρα δε ξερω τι μπορώ να παρω μεχρι 130 ευρω? Δε θελω τιποτα τρελο απλη χρηση ταινιες περισσοτερο και να μην εχει glossy επιφΆνεια ( δε ξερω αν το εγραψα σωστα, δηλαδη να ΜΗΝ αντανακλα η φατσα μου πανω σαν καθρεπτης οπως στα κινητα )

Link to comment
Share on other sites

Την παλιά μην την πετάξεις, μπορεί να σου δοθεί η ευκαιρία σε κάποια φάση να την φτιάξεις φθηνά.

 

Κρίμα είναι, θα έχεις μια λειτουργική οθόνη.

αμα ειναι να φτιαξει τη τοτε παιρνει κ καινουρια 

Link to comment
Share on other sites

Δε θα τη πεταξω. Τωρα δε ξερω τι μπορώ να παρω μεχρι 130 ευρω? Δε θελω τιποτα τρελο απλη χρηση ταινιες περισσοτερο και να μην εχει glossy επιφΆνεια ( δε ξερω αν το εγραψα σωστα, δηλαδη να ΜΗΝ αντανακλα η φατσα μου πανω σαν καθρεπτης οπως στα κινητα )

σωστο ειναι αυτο που λες δε μπορω να καταλαβω γιατι εχουν κανει γυαλιστερες τις οθονες κ το ιδιο ακριβως λαθος εχουν κανει κ στις οθονες των ψηφιακων μηχανων κ οταν εχει ηλιο γυαλιζει σαν καθρεφτης κ δε βλεπεις τιποτα

 

απο την οθονη του υπολογιστη δε μπορω να ξερω τωρα αν αυτη γυαλιζει η οχι εγω θα προτεινα αυτη πχ...

 

http://www.skroutz.gr/s/4195788/Asus-VS247NR.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.