Jump to content



Recommended Posts

Τι ξερουμε για την εφαρμογουλα Destroy Windows 10 Spy? 

Μπλοκαρει τα ανωνυμα δεδομενα που αποστελλονται και μπορει να διαγραψει apps που δεν επιτρεπεται απ τα windows. 

 Ειναι free οποτε το 

ανεβασα σε mega για οποιον θελει να το δοκιμασει: Destroy Windows Spy 1.4

Mπραβο, πολυ καλα εκανες, περασε στο αρχειο hosts/etc τις συγκεκριμενες διευθυνσεις και ετσι δεν περναει... :pκουνουπι (τελικα ποιος ο λογος, που τα κανουνε ολα αυτα).

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκατεστημένα 8.1 Pro x64.

Έχω κάνει "προκράτηση" τα 10.

Θα έχω τον υπολογιστή μου διαθέσιμο την άλλη εβδομάδα (αναβαθμίζεται).

 

 

Ερώτηση:

Πρέπει να αναβαθμίσω στα 10 πρώτα και μετά να τα βάλω μέσω USB stick ή μπορώ να το κάνω κατευθείαν;

Θα μου ζητήσει S/N ; Αν ναι, ποιό βάζω, αυτό των 8 ;

 

edit: Το βρήκα μόνος μου :p

 

http://www.cnet.com/how-to/clean-install-windows-10/

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο οδηγός είναι για clean istall. 

 

Πρέπει πρώτα να κάνεις upgrade και στη συνέχεια να κάνεις clean install. Είναι το ηλιθιο της υποθεσης, της MS δηλαδή. Διαφορετικά αν κάνεις απευθείας clean install δεν θα ενεργοποιηθούν τα win 10.

 

ΥΓ: για να κρατήσεις και τις εφαρμογές(apps) πρέπει στα language settings και στο location αντί για Greece το United States.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο οδηγός είναι για clean istall. 

 

Πρέπει πρώτα να κάνεις upgrade και στη συνέχεια να κάνεις clean install. Είναι το ηλιθιο της υποθεσης, της MS δηλαδή. Διαφορετικά αν κάνεις απευθείας clean install δεν θα ενεργοποιηθούν τα win 10.

 

ΥΓ: για να κρατήσεις και τις εφαρμογές(apps) πρέπει στα language settings και στο location αντί για Greece το United States.

Τον διάβασες τον οδηγό;

Γιατί λέει αυτό ακριβώς που ζήτησα. Clean install, ΧΩΡΙΣ να αναβαθμίσεις πρώτα και ΧΩΡΙΣ να χάσεις το acitvation.

Link to comment
Share on other sites

Τον διάβασες τον οδηγό;

Γιατί λέει αυτό ακριβώς που ζήτησα. Clean install, ΧΩΡΙΣ να αναβαθμίσεις πρώτα και ΧΩΡΙΣ να χάσεις το acitvation.

 

Διάβασέ το καλύτερα, δε λέει καθόλου αυτό :).

Στην καλύτερη περίπτωση λέει πώς να κάνεις αναβάθμιση, χωρίς να κρατήσεις παλιά δεδομένα.

Το άρθρο κλείνει λέγοντας:

 

Also note that installing Windows 10 fresh on a computer by booting from the installation media will require you to buy a new Windows 10 license. If you already have a Windows 7 or 8 license and want to take advantage of the free upgrade offer, it's a better idea to install your licensed version of Windows on the new computer first and then do an upgrade as shown above

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασέ το καλύτερα, δε λέει καθόλου αυτό :).

Στην καλύτερη περίπτωση λέει πώς να κάνεις αναβάθμιση, χωρίς να κρατήσεις παλιά δεδομένα.

Το άρθρο κλείνει λέγοντας:

To άρθρο κλείνει λέγοντας "...by booting from the installation media..."

Αν ξεκινήσεις το installation ΜΕΣΑ από τα 8.x, και OXI με boot, τότε παίρνει το S/N αλλά κάνει format/clean install και όχι update.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε laptop είχα κάνει upgrade με το media creation tool όπως το λέει ο παραπάνω οδηγός με επιλογή Keep nothing και έκανε clean install χωρίς να ζητήσει key.

Για δοκιμή μετά μπούταρα με το flash drive που είχε δημιουργήσει το tool και ξαναέκανα Install τα 10. Αυτήν την φορά ζητάει serial key, αλλά πάτησα "skip". Συνέχισε κανονικά την εγκατάσταση και μόλις μπήκε στην επιφάνεια εργασίας και συνδέθηκε στο net ενεργοποιήθηκαν αυτόματα.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To άρθρο κλείνει λέγοντας "...by booting from the installation media..."

Αν ξεκινήσεις το installation ΜΕΣΑ από τα 8.x, και OXI με boot, τότε παίρνει το S/N αλλά κάνει format/clean install και όχι update.

εγώ έτσι το έκανα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι μάλλον άσκοπο να αρχίσουμε σημειολογική συζήτηση, αλλά μέχρι σήμερα clean install θεωρείται αυτό που δεν κρατάει τίποτα από την προηγούμενη εγκατάσταση (κάτι που είθισται να ονομάζουμε αναβάθμιση) - προφανώς ούτε την ενεργοποίηση. Και προηγούμενες εκδόσεις Windows σου έδιναν τη δυνατότητα να κάνεις upgrade διαγράφοντας αρχεία και εφαρμογές, αλλά εφόσον το έστηνες στο ίδιο partition (όχι @Wizard!, δεν κάνει format) δεν το λέγαμε clean install.

Σε τελική ανάλυση, ας ξέρουμε τι κάνει κι ας το αποκαλεί ο καθένας όπως θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Και προηγούμενες εκδόσεις Windows σου έδιναν τη δυνατότητα να κάνεις upgrade διαγράφοντας αρχεία και εφαρμογές, αλλά εφόσον το έστηνες στο ίδιο partition δεν το λέγαμε clean install.

Αφού πρέπει να παίζουμε με τις λέξεις... :)

 

Follow the rest of the installation and once it's done, if you have pick the option to keep nothing or just personal files, you will have yourself a clean installation of Windows 10 on your machine.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρέπει να παίζουμε με τις λέξεις... :)

Εάν έχεις τη διάθεση, κάνε το εξής πείραμα: φτιάξε ένα φάκελο ή αρχείο σε ένα τυχαίο σημείο του δίσκου που δεν βρίσκονται αρχεία συστήματος (πχ Windows, Program Files, Users, κλπ) κάνε αυτό που ονομάζεις clean install και δες εάν έχει σβηστεί. Επίσης, φτιάξε ένα custom κλειδί στο registry (ώστε να μην γραφτεί από πάνω) και δες εάν συνεχίζει να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο minast.

 

"Clean Ιnstall" μπορείς να κανεις και με Upgrade+Reset. Αλλα θα παραμεινουν οι " ".

 

Format + Clean Install.. θελει πρωτα Upgrade και μετα Boot απο USB (μεχρι νεοτερας).

 

Επισης δεν νιωθει Clean Install + ΟΕΜ ΚΕΥ/BIOS. Πρεπει να γινει Upgrade.

 

Δοκιμασμενο σε 3 λαπτοπ με OEM αδειες και αρκετες μερες χασουρα..την προηγουμενη βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα  2  παρατηρήσεις από  τα  πολλά  που  έχουμε ισως  ακόμα  να  πούμε .....

 

1. γιατι  ενω  είναι  τσεκαρισμένο  το απενεργοποιημένη  οθόνη  μετα  10  λεπτά  αυτό  δε  συμβαίνει  ποτε  και  το  αγνοεί  στα  10ρια

 

2. γιατί  στην προβολή  ιστορικού  μου  βγάζει  κάθε  μέρα κόκκινο  και  παρατήρηση  οτι  "Λήψη του office  - σταμάυησε  να  λειτουργεί ...

 

κανένα σχόλιο  ....

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα  2  παρατηρήσεις από  τα  πολλά  που  έχουμε ισως  ακόμα  να  πούμε .....

 

1. γιατι  ενω  είναι  τσεκαρισμένο  το απενεργοποιημένη  οθόνη  μετα  10  λεπτά  αυτό  δε  συμβαίνει  ποτε  και  το  αγνοεί  στα  10ρια

 

Eχεις πατησει αποθηκευση αλλαγων; εγω που το δοκιμασα, λειτουργει κανονικα. για ξαναδοκιμασε με 5 λεπτα να δεις αν εκει λειτουργει

Link to comment
Share on other sites

Eχεις πατησει αποθηκευση αλλαγων; εγω που το δοκιμασα, λειτουργει κανονικα. για ξαναδοκιμασε με 5 λεπτα να δεις αν εκει λειτουργει

Έχει αποθήκευση αλλαγών? Το Power&Sleep στα settings--->System δεν λες ?

Link to comment
Share on other sites

Για το 2, απεγκατέστησε την εφαρμογή για τη λήψη του Office και θα σταματήσει να κρασάρει...

Το απεγκατέστησα  ...για  να  δουμε ..

Eχεις πατησει αποθηκευση αλλαγων; εγω που το δοκιμασα, λειτουργει κανονικα. για ξαναδοκιμασε με 5 λεπτα να δεις αν εκει λειτουργει

Το  δοκιμάζω αν  και  νομίζω  πάτησα  ...

Έχει αποθήκευση αλλαγών? Το Power&Sleep στα settings--->System δεν λες ?

Που  είναι  το  save ....... ο Ε ΟΟΟΟΟ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.