Jump to content



Recommended Posts

μιας και είναι το v1 παιδιά,δεν έβρισκα drivers.οπότε και του v1 που βρήκα δε δούλεψε,δε το έβλεπε το στικακι η εγκατάσταση.

Kαι ότι drivers για v3-4 υπήρχαν δεν ήταν .exe για να το κάνω με συμβατότητα,πήγα από το device manager να τους προσθέσω,αλλά μάταια..

Όπως και αυτόματα,το έβλεπε σαν wlan αλλά ως εκεί.

Δεν μιλώ για windows update έτσι;Όταν τα έκανα update από 7 σε 10,είχαν τον driver και δούλευε..Μετά στο clean install τζίφος.

 

Εάν το συνδέσεις σε δίκτυο με άλλο τρόπο, είναι πιθανό να κατεβάσει σωστό driver αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το συνδέσεις σε δίκτυο με άλλο τρόπο, είναι πιθανό να κατεβάσει σωστό driver αυτόματα.

δεν υπάρχει άλλος τρόπος ,γιαυτό και έχει στικάκι :p

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
Link to comment
Share on other sites

@GeorgeVasil

 

Τι σου κανει ο driver? Δοκιμασες ddu σε safe mode και να τον ξαναπερασεις; Γιατι ειχα θεμα με το conflict που κανει με το windows update και το ddu το ελυσε. 

 

Επσιης χτες βγηκε ενα update και εχουν ηχο εκκινησης πλεον τα Windows (δεν ημουν ο μονος που δεν ειχα εν τελει :p ). Επισης το false alarm του action center , οπου εδειχνε ειδοποιηση χωρις να εχει τιποτα, λυθηκε. Δε ξερω τι αλλο φτιαχτηκε με αυτο το update , μιας και δε βρηκα και τιποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 pc τον εχω βαλει. Ολα κομπλε...

 

 

@GeorgeVasil

 

Τι σου κανει ο driver? Δοκιμασες ddu σε safe mode και να τον ξαναπερασεις; Γιατι ειχα θεμα με το conflict που κανει με το windows update και το ddu το ελυσε. 

 

Επσιης χτες βγηκε ενα update και εχουν ηχο εκκινησης πλεον τα Windows (δεν ημουν ο μονος που δεν ειχα εν τελει :p ). Επισης το false alarm του action center , οπου εδειχνε ειδοποιηση χωρις να εχει τιποτα, λυθηκε. Δε ξερω τι αλλο φτιαχτηκε με αυτο το update , μιας και δε βρηκα και τιποτα :p

 

Ειτε βαλλω τον Driver που δινει η Dell,ειτε βαλλω τον Driver απο Nvidia,ειτε αυτον που προτεινει το Windows update το PC freezarei κατα το Logon η κατα την διαρκεια του Setup..

 

Δοκιμασα με DDU κ μαλλον θα βαλλω παλιοτερο Driver.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να τον κανεις εγκατασταση βγαζοντας τα υπαρχοντα updates ; Φανταζομαι πως το εκανες.. Γιατι νομιζω οτι τα ειχα σβησει και αυτα πριν κανω ολο αυτο με το DDU . 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να τον κανεις εγκατασταση βγαζοντας τα υπαρχοντα updates ; Φανταζομαι πως το εκανες.. Γιατι νομιζω οτι τα ειχα σβησει και αυτα πριν κανω ολο αυτο με το DDU . 

 

Οχι δεν το δοκιμασα αυτο. Εβαλα τον αμεσως προηγουμενο και ολα κομπλε!

 

Μολις βγαλουν τον επομενο το κοιταω..βαρεθηκα να ψαχνω...:/

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifCapture.JPG

 

μετά απο update έβγαλε αυτό .

 

να υποθέσω οτι τότε λήγει η insider έκδοση μου και θα κάνει update στην επόμενη ?

Στα δικά μου Insider δεν έχει βγάλει κάτι τέτοιο και έχω βάλει όλες τις ενημερώσεις (μαζί με το σημερινό cumulative update). Από την άλλη, νομίζω κάποια στιγμή τους είχα βάλει το volume license κλειδί που κυκλοφορούσε για την εγκατάσταση, οπότε μάλλον είναι διαφορετικό από το δικό σου, που τελειώνει σε T83GX.

 

edit: μπορείς να πάρεις ένα backup και να δοκιμάσεις να τους αλλάξεις κλειδί (με κίνδυνο να χάσεις το activation, αλλά μάλλον θα δουλέψει).

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

τα έκανα activate με αυτόν τον τρόπο

http://winaero.com/blog/how-to-activate-windows-10-build-10240/

 

και αποτι βλέπω είναι kms οπότε ανα 180 μέρες θα κάνει ενα check .

 

αυτο που λεει οτι ίσχυε μέχρι τέλος Ιουλίου; Πλέον γίνεται κανονικά για όσους κάνουν clean install (και δε θελουν να κανουν login με τον λογαριασμο τους) ?

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαλα πάλι, τα παλιά καλά μου εφτάρια. Για αρχή είχα εγκαταστήσει, πέντε από τα πενήντα παιχνίδια που έχω στην steam και τα δύο δεν παίζανε. Με δύο φορές καθαρή εγκατάσταση. Για την ώρα μακρυά  !!! Πάντα προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε και στον 5ο υπολογιστη. Μονο ενας με 7αρια εμεινε που εχω για browsing μονο και το κραταω για full compatibility. Ακουστε ομως τι εγινε!

 

Βαζω μια αδεια απο 7 προ, κανω το upgrade μου κυριος κανονικα ενεργοποιουνται, βαζω ενα απο τα πολλα microsoft accounts που εχω ΟΚ. Κανω μετα το κλασικο μου clean install, και καταλαθος στην εκκινηση βαζω το microsoft account που ειχα δωσει σε ενα αλλο pc...Η ενεργοποιηση εγινε κανονικα. Αρα τι συμπερασμα βγαζουμε? Οτι δεν παιζει bind to motherboard? Αλλα bind to account?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παιδεύται ο κόσμος......δηλαδή πραγματικά ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί να μπει σε τόσο παίδεμα

όχι το ένα δεν δούλεψε το άλλο δεν δούλεψε έκανα clean install δεν έκανα όχι το ένα update όχι το άλλο....πραγματικά πρέπει κάποιος να έχει πολύ ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθεί με ένα OS που μόλις κυκλοφόρησε.......και με βάση την πρόσφατη ιστορία της MS μόνο αποτυχίες παταγώδεις μας έχει προσφέρει μετά τα Win 7.

 

Να σας πω ένα απλό παράδειγμα: σκεφτείτε πόσα threads γράψαμε πόσο παιδευτήκαμε πόσο ψάξαμε πόσο ταλαιπωρηθήκαμε για να στήσουμε ένα Win 8 να δουλεύει....ξαφνικά μετά από 2,5 ετή έτσι ξαφνικά...........πουφ δεν υπάρχει αυτό το λειτουργικό δεν υπάρχει πάμε στο επόμενο......

 

Εγώ προσωπικά αρνούμαι να συμμετάσχω σε αυτή την παρωδία θα ασχοληθώ μόνο όταν πρόκειται να κερδίσω χρήματα από αυτό...και επειδή κανείς μα απολύτως κανείς πελάτης σε αυτό το αστείο σύμπαν της ελληνικής πραγματικότητας δεν πρόκειται να μου ζητήσει από μόνος του Win 10 δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ σοβαρά

 

κάθομαι και διαβάζω με ένα απλό μειδίαμα πόσο παιδεύονται οι λοιποί power users..... και χαίρομαι γιατί εγώ δεν πρόκειται να παιδευτώ με αυτά.....είμαι ξεκούραστος.....

Συμφωνώ, μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε και στον 5ο υπολογιστη. Μονο ενας με 7αρια εμεινε που εχω για browsing μονο και το κραταω για full compatibility. Ακουστε ομως τι εγινε!

 

Βαζω μια αδεια απο 7 προ, κανω το upgrade μου κυριος κανονικα ενεργοποιουνται, βαζω ενα απο τα πολλα microsoft accounts που εχω ΟΚ. Κανω μετα το κλασικο μου clean install, και καταλαθος στην εκκινηση βαζω το microsoft account που ειχα δωσει σε ενα αλλο pc...Η ενεργοποιηση εγινε κανονικα. Αρα τι συμπερασμα βγαζουμε? Οτι δεν παιζει bind to motherboard? Αλλα bind to account?

 

Δεν εχουν σχεση τα Account μαλλον. Εγω με τοπικα account δουλευω.

 

Bind to motherboard ειναι..και τραβαει το κλειδι απο BIOS ή απο Internet. Μαλλον το δευτερο ή συνδυασμος.

 

Εχεις βαλλει Windows 10 Home σε λαπτοπ με Touch?Επαιζε το Τouch?

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πιστευω οτι ειναι bind to motherboard. Δηλαδη θες να μου πεις οτι διαβασε το hardware id του mobo και εκανε activate? Και τα 5 pc ηταν σταθερα. Αρα δεν μπορω να σου απαντησω για το touch...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πιστευω οτι ειναι bind to motherboard. Δηλαδη θες να μου πεις οτι διαβασε το hardware id του mobo και εκανε activate? Και τα 5 pc ηταν σταθερα. Αρα δεν μπορω να σου απαντησω για το touch...

 

Εγω σε 2 λαπτοπ που έκανα Upgrade apo 8.1 είχα τοπικά Account. Μετα στο Clean Install των 10, παλι με τοπικά Account , δεν ασχολήθηκα με Activation.

 

 

 

;)

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Μπηκε και στον 5ο υπολογιστη. Μονο ενας με 7αρια εμεινε που εχω για browsing μονο και το κραταω για full compatibility. Ακουστε ομως τι εγινε!

 

Βαζω μια αδεια απο 7 προ, κανω το upgrade μου κυριος κανονικα ενεργοποιουνται, βαζω ενα απο τα πολλα microsoft accounts που εχω ΟΚ. Κανω μετα το κλασικο μου clean install, και καταλαθος στην εκκινηση βαζω το microsoft account που ειχα δωσει σε ενα αλλο pc...Η ενεργοποιηση εγινε κανονικα. Αρα τι συμπερασμα βγαζουμε? Οτι δεν παιζει bind to motherboard? Αλλα bind to account?

 

Αφού μας λες ότι έκανες upgrade από ενεργοποιημένα 7 σε 10 (άρα ενεργοποιημένα και αυτά). Μετά έκανες clean install - δεδομένου ότι σε αυτό τον υπολογιστή έχεις ήδη ενεργοποιήσει τα 10, το clean install θα τραβήξει τα προηγούμενα στοιχεία ενεργοποίησης, ακόμα κι αν δεν βάλεις microsoft account. Γιατί θεωρείς ότι το ms account άλλαξε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.